[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Doporučení ke zlepšení revizních činností
Datum: 17.4.2006
Autor: Ing. František Rak
Několik postřehů a názorů na revizní činnost.
  1. Provádět revize občas na zlomu pracovních směn. Poznáme, jak pracuje směna předcházející, následná a jestli si obě směny předaly informace o průběhu práce, o poruchách provozu, co je třeba opravit, jaké jsou požadavky výroby, jaký je závěrečný záznam v provozním deníku pro vyhrazená zařízení apod.
  2. Provádět revizní práci namátkově i v noci neohlášené, jedná se o naši iniciativu, podle okolností je třeba, nebo není třeba předem projednat s vedením firmy. Poznáme práci, obsluh vyhrazených zařízení v noci, zda-li obsluhy nespí, nevzdalují-li se ze svých pracovišť, neodbývají své povinnosti, nejsou-li pod vlivem alkoholu apod.
  3. Provádět revize v součinnosti s údržbou, nebo servisními firmami - poznáme lépe zařízení, vidíme jak je opravováno, kontrolováno, jak je demontováno, poznáme zkoušky, které servisní pracovník provádí, můžeme společně provést simulace poruch a tím se sami přesvědčit, zda zabezpečovací zařízení je spolehlivé a funkční. Poznáme zařízení do hloubky, můžeme i my servisního mechanika ovlivnit, přinutit ho ke zkouškám, které třeba neprovádí a jen píše do výkazu provedené práce. V každém případě je to oboustranně výhodné a především se potvrdí prakticky závěrečné prohlášení naší revize: „Zařízení je nadále schopné bezpečného a spolehlivého provozu."
  4. Provádět při revizích doprovodnou fotodokumentaci a tuto přikládat k revizním zprávám. Zvláště při provádění vnitřních revizí, kde je mnohdy řečeno provozovatelem, obsluhou, topiči apod., že se provádí, ale ve skutečnosti jsou šrouby již např. dlouhou dobu zatřené barvou, čili Vaše fotodokumentace bude důkazem provedení VR. Fotit můžeme i závady a tyto ve formátu 6 fotografií nebo 12 fotografií přikládat k revizní zprávě. Pomůže to i údržbě.
  5. Někdy je třeba provést revizi i v součinnosti s jiným revizním technikem jako je revizní technik elektrozařízení. Opět poznáme lépe zařízení a můžeme i my ovlivnit revizního technika elektrozařízení. V jejich revizích někdy nebývá srozumitelně a adresně popsáno, co revidují. My jejich revizi bereme jako provedenou, ale co když tam více dílčích zkoušek a měření není provedeno? Např. správné funkce manostatů, termostatů, hlídačů plamene, funkce automatiky, správné zapojení havarijního větrání, měření vodivosti a uzemnění plynových potrubí atd. atd. Tímto i my můžeme revizního technika elektrozařízení ovlivnit k provedení lepší a důkladnější zprávy.
  6. Pokud někdo provádí tlakařskou revizi na kotlích plynových a není plynař, je třeba a doporučuje se provést opět revize společně a oboustranně se přiučit, vysvětlit funkci prvků apod. Společně provést kontrolu zabezpečovacího zařízení, protože tlakařina s plynařinou naprosto souvisí. Proto je nutné, aby tlakař byl zároveň plynařem a opačně, dokončit obojí kvalifikaci.
  7. Dnes je tlakařina cca 20 - 30 % revizní práce na kotlích. Daleko ji převyšuje automatika, elektrovybavení, elektronika, řízení počítači, elektronické zabezpečení, nadřazené řídící systémy. „Tlakařina" je jaksi zatlačována do pozadí, ona je pořád stejná, ale vše okolo je daleko „elektrikářsky a elektronicky náročnější. Proto strojaři musí neustále studovat. Učit se i tu složitější problematiku. Znát návody na obsluhu, seznamovat se s manuály provozu od výrobců a montážních firem. Nelze vše znát dokonale, ale alespoň je nutné pochopit základní funkce a umístění snímacích sond, co a jak a čím je hlídáno, snímáno, jak se to přezkušuje a v jakých případech při porušení parametrů vypíná automatika a zařízení je odstavováno z provozu. Alespoň toto by strojař - revizní technik - měl ovládat. Prozatím se to v revizních zprávách neprojevuje.

 Související

Související témata
Revizní technici

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1,5 (počet známek: 2) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 1 příspěvek
Revizní techniccBilský jaroslav24.04.2006 19:20
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.