Vytištěno z internetového portálu TLAKinfo (www.tlakinfo.com), dne: 02.05.2024
zdroj: http://www.tlakinfo.com/t.py?t=2&i=1153


Kontrola odlitků ultrazvukem na vnitřní vady
Datum: 12.4.2006
Autor: Ing. Zdeněk Porkert, Ing. Jaroslav Smejkal - Testima spol. s.r.o.
Zdroj: NDT WELDING BULLETIN - ročník 15, číslo 3
Kontrola odlitků ultrazvukem je vždy závislá na druhu kontrolovaného materiálu. Odlitek má obecně hrubší vnitřní strukturu než výkovek a navíc pro odlitky jsou typické materiály jako šedá litina nebo nerez, tedy materiály těžko prozvučitelné.

To pro ultrazvukovou kontrolu znamená použít nižší frekvenci a dohromady nižší citlivost na vady než např. u výkovků nebo při kontrole svarů. Kontrolu můžeme rozdělit na kontrolu ruční, především technologického charakteru pro optimalizaci výrobního procesu při zavádění výroby, a kontrolu automatizovanou pro průběžné sledování kvality výroby, popř. kontrolu 100%. Ruční kontrola není vhodná pro příliš malé díly nebo díly tvarově složité a pro příliš velké série. V těchto případech nastupují kontrolní automaty. Vzhledem k tomu, že ultrazvuk se nešíří vzduchem, je důležité zajistit tzv. vazbu mezi zkoušeným materiálem a ultrazvukovou sondou.

Při ručním zkoušení toto může být např. vazelína. Pro automatickou kontrolu se používá tzv. imerzní metoda. Zkoušený předmět se vloží do imerzní vany naplněné vazební tekutinou - většinou voda, voda s přípravky proti korozi, řídký olej atd. Vlastní kontrola může být bezkontaktní, stálá vazba je zajištěna i při automatickém zakládání zkoušených výrobků.

Aplikací může být také kontrola zalití litinové vložky válce v hliníkovém bloku motoru nebo kontrola zalití litinového kroužku v hliníkovém pístu.

Obdobně jako u plechů, i pro měření tloušťky odlitků lze použít ultrazvukové tloušťkoměry. V tomto případě se však jedná o zcela jinou rodinu tloušťkoměrů. Tzv. dvojitá sonda obsahuje dva skloněné piezokomponenty - jeden jako přijímač a jeden jako vysílač. Výsledný svazek má tvar V. Tímto se sice sníží přesnost měření na cca 0,1 mm, ale na druhou stranu se zajistí vyšší spolehlivost měření i na hrubém neobrobeném povrchu odlitků. Podobně jako při kontrole na vnitřní vady i zde je často nutné použít sondy o nižší frekvenci.

Na obdobném principu jako měření tloušťky pracuje také třídění litiny dle tvaru grafitu pomocí měření rychlosti šíření ultrazvuku. Výsledkem je hodnota typická pro určitý podíl lamelárního grafitu.


© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.