[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Nízkotlaký parní kotel bez vody
Datum: 10.4.2006
Autor: Ing. František Rak
Kotel 730 kW byl provozován s občasnou obsluhou, při tomto provozu došlo ke ztrátě vody, automatika kotle nevypnula hořák a kotel byl provozován bez vody. Tlakový celek byl na několika místech značně přehřátý a vyžíhaný. Došlo ke spálení silových kabelů a elektrorozvaděče včetně části izolace kotle a izolace výstupního parního potrubí.

Provozní tlak páry: 40 kPa.

Plynový hořák: APH 10 P2N s automatikou AP 1-1

Hlídání a doplňování vody: neznámý elektrodový systém slovenské výroby – viz přiložené fotografie

Pohled z tlakařské stránky: Provedena zkouška těsnosti po havarii – úspěšná. Tlakový celek částečně vyžíhán, bez deformací. Elektromagnetické rychlouzavírací ventily před hořákem ověřeny, byly funkční.

Pohled vedoucího servisu: Příčina selhání automatiky doplňování vody – nelze zjistit zda selhání bylo způsobeno závadou v elektronice, nebo vysokou vodivostí vody (pěnění).

Kotlová norma připouští vodivost až 10 000 μS/em (pokud není instalován přehřívák – toto platí pro středotlaké kotle). Dle zkušeností je každý elektrodový systém při vodivosti 4 000 μS/em nespolehlivý.

Chemickou úpravu vody zajišťuje firma. Dle sdělení pracovníků obsluhy docházelo k napěnění vody v kotli i při odkalování. Takže prapůvodní příčinou havárie mohla být nedokonalá úprava vody, pěnění, vysoká vodivost s následným selháním automatiky.

Škoda: cca 60 000,- Kč

Oprava – rozsah: výměna el. instalace, výměna kotlové skříně, výměna automatiky doplňování vody za HZ2K, oprava izolace kotle a krycích plechů, tlaková zkouška, uvedení do provozu. Byla zvýšena bezpečnost provozu o napojení dalšího termostatu na spaliny.

Příčina – poučení: Názor revizního technika kotlů a soudního znalce. Příčinou je nedokonalá legislativa. Jedná se o nízkotlakou kotelnu dle vyhl. č. 91/93, u které způsob provozování stanovuje provozovatel a není vyžadováno zařízení BOsB. Ani původní ani nová automatika doplňování vody není pro BOsB schválena! Schválené systémy jsou podstatně dražší!! Provozovatel si je přirozeně nenechá instalovat, když ho k tomu nic nenutí!!

Z uvedeného vyplývá, že i tato oblast by se měla legislativně ošetřit. Provozovatel se spoléhá na automatiku, která není spolehlivá.

Poučení pro revizní techniky: Při revizích důsledně kontrolovat úpravu vody, zápisy, zda-li je prováděna namátkově kontrola vody laboratoří – pokud není vlastní laboratoř, rozbory se zadávají jinde. Při revizích znát druh automatiky, její spolehlivost, ověření spolehlivosti automatiky servisní firmou a jejím protokolem o předání spalovacího zařízení, sám si ověřit některé funkce zabezpečení viz simulace poruch. Znát počet a funkci zabezpečovacích prvků. Spolupracovat a učit se od servisních pracovníků, kteří znají dokonale elektrickou a elektronickou část ovládání a zabezpečení kotle. Nemyslet si, že když nadzvedne pojistný ventil, že už je provedena revize kotle a kotelny. /Plynařská revize nebo kontrola a Odborná prohlídka nízkotlaké kotelny/.

Poznámka: Firma, která posuzovala havarovaný stav, je výrobní a opravárenskou firmou kotlů, zařízení pro bezobslužný provoz kotlů /BOsB/ běžně montuje, opravuje a provádí po celé ČR servis. Montáže a servis provádí např. na automatice pro hlídání hladiny vody od výrobce SPIRAX – SARCO, kde montuje hlídač minimální hladiny – jednotku hladinového spínače LC 3000 s bezpečnostním testováním. Dále montuje od výrobce GESTRA – hlídač min. hladiny NRS 1-7 opět s jednotkou hladinového spínače LC 3000 s bezpečnostním testováním.

Všechny montované jednotky pro provoz BosB musí být vždy zdvojeny.

Vyhořelá elektroskříň

Vyhořelá elektroskříň - celkový pohled

Vyžíhaný plamenec a ústí hořáku

Detailní pohled na vyžíhaný plamenec

Vyžíhaná přední stěna kotle s manostaty řídícím, vypínacím a havarijním

Levá stěna kotle – spálená izolace

Výstupní parní potrubí s pojistným ventilem – vyžíhaná izolace

Pohled na zadní stěnu kotle tepelně poškozenou

Pohled na pravou stěnu kotle

Pohled na hořák a HUP s rozvody plynu po kotli

Pohled na horní stěnu poškozeného kotle


 Související

Související témata
Nízkotlaké kotelny
Nehody, úrazy, havárie

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 2,33 (počet známek: 3) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.