[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Konstrukční závady na kotlích zjištěné při vnitřní revizi
Datum: 4.4.2006
Autor: Ing.František Rak
Příspěvek ukazuje na potíže, které vznikly nepromyšlenou konstrukcí a byly zjištěny při provádění běžné vnitřní revizi středotlakého kotle. Jedná se o parní kotle typ THS 32/7 a 40/7 s plynovým hořákem, pracovní přetlak 0,7 MPa, teplota páry 165°C, třída kotle IV, rok výroby 2002, výkony 3,2 a 4,0 t/h s automatikou SPIRAX SARCO, s automatickým odkalem, hlídáním hladiny a automatickým doplňováním vody./GESTRA, ERAB/. Řízení hořáků AUTOFLAME.

Jedná se o vynikající kotle a celé zařízení, které je namontováno a řízeno v režimu BoSB, čili bezobslužný provoz, tedy s pochůzkovou kontrolou provozu. Využito nejmodernější techniky

Naprosto zbytečné potíže vznikly při demontáži a provedení vnitřní revize a zkoušky těsnosti.

1. ZÁVADA

Nelze vytáhnout dekl horního vlezného otvoru (manlochu), protože oba šrouby narážejí na 120 mm výztuhu horní navařené plošiny. To vede k tomu, že se tam špatně provádí náhled na horní vodní trubky a plamenec, nelze tam vlézt ani nahlédnout a s obrovskými potížemi se vyměňuje těsnění a čistí dosedací plochy.

Návrh na řešení: Vypálit pravou část plošiny až k okrajovému plechu zábradlí a uvolněný prostor zakrýt plechem pojištěným 2 šrouby pro následnou demontáž.

2. ZÁVADA

Nelze vycentrovat hlavní šrouby horního deklu vlezného otvoru, protože trámce naráží na vnitřní kolmou výztuhu horní navařené plošiny. To vede k nestejnoměrnému utažení deklu manlochu a k netěsnostem, tedy po naplnění se musí vše opakovat znovu a navíc čekat, až kotel opět vychladne.

Návrh na řešení: Demontovat výztuhu a posunout ji o 50 mm k přednímu čelu kotle, nebo vypálit dodatečně otvory pro upevňovací trámce deklu manlochu na horní plošině.

3. ZÁVADA

Spodní nahlížecí otvor je navařen na tlakový celek pláště ve špatném úhlu.

  • a) Jen s největšími obtížemi lze demontovat a montovat přírubu.
  • b) Do spodní části kotle nelze řádně nahlédnout, protože je zde špatný úhel navaření límce a navíc je před přírubou veden rošt s kábly elektroinstalace.

Návrh na řešení:

  • A) Přesunout rošt s kábly mimo prostor demontáže příruby.
  • B) Vlastní límec – otvor – pro příští výrobu navařit ve větším úhlu tak, aby otvor byl přístupný (výrobce musí změnit výkres hlavní sestavy)

4. ZÁVADA + návrh na řešení

Zadní šrouby pro uzavírací „dekl“ navařit z jiného odolnějšího materiálu. Obyčejná nízkouhlíková ocel je po 4 letech tak vyžíhaná, že nelze demontovat a montovat! Závity bylo nutné znovu prořezat.

5. ZÁVADA

Nálitek uchopovacího oka na horním deklu manlochu nutné pro další odlitky otočit o 90°. Stávající otvor uprostřed v ose obou připevňovacích šroubů a přidrátování na uchycení víka je problematické.

6. ZÁVADA

Monolit vyzdívky předních vrat je popraskaný.

Příčina prasknutí vyzdívky:

Vyzdívka je šamotová hmota např. G1 a je provedena jako monolit. Vrata jsou pro ni formou. Rozdílnou tepelnou dilatací ocelových vrat a šamotové hmoty došlo k prasknutí, které prozatím nemá žádný vliv na chod kotle a teplo neprochází přes vyzdívku na povrch.

Návrh na odstranění praskavosti:

V místech skutečných prasklin již při výrobě vyzdívky rozdělit plochu na 3 – 4 segmenty. Mezi ně vložit slabou vrstvu cca 5 mm žáruvzdorného SIBRALITU jako dilatační vrstvy, kterou je jako plsť možno pěchovat, tedy roztažností šamotu se „zatáhnou“ spáry.

7. Nedostatek pro diskusi

Nelze správně podle předpisů provést zkoušku těsnosti, případně tlakovou zkoušku, protože není zdroj upravené vody do 50°C. Za provozu druhého kotle je možné plnit napájecí vodou 95 – 105°C. 1m3 upravené vody má značnou cenu vzhledem k velké ceně přísad, nákladům + odpisům na úpravnu. Vypouštění kotle by mělo být zajištěno do určené jímky a voda zpět použita a nevylévána do odpadů. Toto je úkol pro budoucí projekci kotelen. Jedná se o nádobu na cca 5 m3 upravené vody, podle výkonu kotle.

Náčrt popraskané vyzdívky v předních vratech trubkovnice

Pohled na hořák a HUP s rozvody plynu po kotli

Závěr: Aby se situace neopakovala, bylo toto sděleno výrobci kotlů a montážní firmě.

Konstrukční závady na kotlích zjištěné při vnitřní revizi

Kryt přední pravé trubkovnice – popraskaný šamot

Středová prasklina v šamotu

Spodní nahlížecí otvor – s největšími obtížemi demontovatelný – lišta elektroinstalace brání demontáži a přístupu

Matný snímek – pohled na vodní stranu trubek – seškrabán nepatrný povlak usazenin A-na plamenci, B-na trubce, ukázka správné úpravy napájecí vody

Ukázka vnitřní stěny trubek – setřený povlak nepatrných nánosů, z důvodu páry nejasný snímek

Demontovaný horní vlezný otvor – manloch – víko nelze vymontovat, zavěšeno v parním prostoru



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.