[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Závažné nedostatky v revizích TNS
Datum: 24.3.2006
Autor: Ing. František Rak - RT TNS
V každém oboru se setkate s dobře pracující většinou, ale i s několika jednotlivci, kteří svou nekvalitní prací kazí pověst všech ostatních. Přednáška je postavena na výčtu nedostatků několika revizních techniků, po kterých byly prováděny revize a zkoušky v 65 výměníkových stanicích a v 17-ti plynových nízkotlakých kotelnách /několik set nádob/, v průběhu následného roku revizí byl proveden pořádek v evidenci, ve vlastních revizích a zkouškách a v dokumentaci. Jedná se o velké množství závad, které ukazují na ziskuchtivost, nezodpovědnost, podvody a neznalost předpisů. Variant různých závad, přehmatů, špatné evidence a dalších je tolik, že budou pouze stručně jmenovány. Níže jmenované závady prokazují, že ne všude je prováděna dobrá technická práce a že je stále co zlepšovat v revizní praxi. Nové přezkoušení revizních techniků od ITI Praha , které probíhá, by mělo pročistit řady právě o revizní techniky bez nutných znalostí.

Bez udání pořadí důležitosti zjištěny a sestaveny tyto závady:

  1. Vedení neoprávněných revizí a zkoušek u nádob, které nejsou TNS ve smyslu vyhl.č.18/1979 Sb. a následných předpisů.
    • Chladiče kondenzátu – nejsou TNS, nepracují s parametry pro tlakovou nádobu
    • Ohřívače vody OVL a výměníky tepla v nízkotlakých kotelnách, které pracují s teplou vodou nejsou TNS.

    O vyřazené nádoby bude postaráno z pohledu topenařiny.
  2. Provádění revizí nádob, které nejsou fyzicky přítomné.
  3. Záměna revizních záznamů ve složkách, čili mezi středisky.
  4. Používání starých tiskopisů časového harmonogramu revizí a zkoušek, kde nejsou uvedeny druhy revizí VÝCHOZÍ, 1.PROVOZNÍ, chybí zkouška těsnosti a provozní revize se nejmenuje zevní provozní revize.
  5. Mylně uvedené neprůlezné nádoby, které jsou evidentně průlezné. U neprůlezných nádob se vnitřní revize nahrazují kontrolním měřením ultrazvukem.
  6. Nepřehlednost v revizních záznamech, o jedné nádobě je více kopií, měly by být tříděny a předány do archívu nebo vyřazeny, špatná orientace v dokumentaci, chybí označení RZ pořadovými čísly, na první pohled není jasné, o jakou nádobu jde, levou, pravou, zadní, ve které provozní místnosti je umístěna atd. Měla by být jasná adresnost nádob, proto se doporučuje náčrt rozmístění nádob s uvedením pořadového a výrobního čísla ve shodě na časovém harmonogramu.
  7. V seznamech nebylo vedeno 11 ks nádob a tudíž na nich nebyly prováděny revize.
  8. Neprovádění vnitřních revizí a zkoušek těsnosti v 51 případech.
  9. U více nádob neprováděny VR a ZT 11 let! – čili to už jsou více jak 2 cykly vynechané.
  10. Nezaznamenané revize, i když byly provedeny ve skutečnosti.
  11. Na 2 ks expandérů prováděny revize, i když byly již sešrotovány!!!

    Z historie revizních zpráv a záznamů (RZ) opět potvrzeno, že revizní technici neznají předpisy viz. v záznamu z roku 1990 u ohříváků vody OVS výr. č. 11167 a 11168, citace: 9.2.1990 – Vnitřní revize a tlaková zkouška. Revizní technik zaměňuje zkoušku těsnosti s tlakovou zkouškou. ZT se provádí zásadně po VR, nikoliv, že se provádí TZ. Dále: TZ ve smyslu ČSN 690012 nebyla např. u těchto jmenovaných nádob provedena od roku 1986 a má být prováděna po 9-ti letech.

  12. U dvou expanzomatů uvedena špatná výrobní čísla.

    U dalších dvou expanzomatů nevedena výrobní čísla na RZ.

    Dále veden revizní záznam na neexistující nádobu.

  13. Nevyplněný – neúplný časový harmonogram – chyběly VR, ZT, TZ.
  14. Nedodrženy termíny VR, ZT, TZ.
  15. Zbytečně provedeny ZT u 3 nádob výměníků tepla. Byly provedeny 1 rok po uvedení do provozu, mají být po 5-ti letech a to vždy ihned po VR. Toto ukazuje na absolutní neznalost revizního technika (pokud k tomu neměl důvod, ale u nové nádoby se to nedělá, protože je nová, má svoji výchozí revizi, 1.PR a zde by se všechny netěsnosti při uvedení do provozu projevily). Tedy zkoušky těsnosti byly zbytečné. A je zajímavé, že 10 let potom se žádné zkoušky neprováděly.
  16. Na revizních záznamech nečitelná výrobní čísla (překryto černým silným razítkem).
  17. Veden chladič kondenzátu, což není TNS. Název nádoby v RZ uveden s gramatickou chybou a špatným pojmenováním „Dvojčlený (jedno n!) výměník VV-1RH/R1. Jedná se o výměník tepla ve zkratce VT a neexistuje pojem dvojčlenný, ale pojem protiproudý.
  18. Nečitelnost výrobních štítků – trvá 3 roky – závady nejsou odstraňovány.
  19. Nepohyblivé pojistné ventily.
  20. Manometry poškozené, nelze ručičku stáhnout na nulu.
  21. Někde neoznačené manometry na max.pracovním přetlaku pmax. červenou čárkou.
  22. Zaplavení kotelny přívalovým deštěm, podmáčení kotlů a následně zbytečná oprava. U nízkotlakých kotelen je třeba sledovat „VŠE“, tedy i po stavební stránce objekt, kanalizaci, funkci ponorných čerpadel. Jedním z navržených opatření může být i instalace sondy proti zaplavení a propojit ji s havarijním tlačítkem případně propojení se světelnou signalizací na vrátnici.
  23. Zaizolované nebo zatřené barvou tovární štítky.
  24. Na RZ dopsáno, že nádoba není TNS, ale dále dopsáno, že nesouhlasí. Tato pochybnost opět ukazuje na neznalost předpisů. Navíc tam ta nádoba NENÍ (fyzicky), ale v časovém harmonogramu je vedena.
  25. VT výměník výrobní číslo 45032 – zaveden v roce 2004 a provedena provozní revize, když to není TNS (je pro předehřev vody TUV). Proč je veden revizní záznam, když to není TNS a sám revizní technik píše, že to není TNS. Opět neví, na čem má provádět revize.
  26. V RZ uvedena nádoba rok výroby 1999, ale revize na ní jsou psány od 1997, čili ta nádoba ještě nebyla vyrobena, ale už jsou zapsány revize v časovém harmonogramu.
  27. Provedena PR na neexistujícím expanzomatu - 500 l, ZILMET.
  28. Provádění oprav parních hlav ohříváků jako zásah do tlakového celku firmou, která nemá „Oprávnění k opravám tlakových nádob stabilních“. Státní svářeč nestačí.

OBECNĚ U VŠECH EXPANZOMATŮ

Zásadně nikdo neměří vnitřní přetlak plynu v expanzomatech. Měl by se měřit a také doplňovat dle štítkových hodnot + 10% tak, jak uvádí výrobci a projektant pro konkrétní soustavu. V podstatě jde pokaždé o jiný tlak. Soustava musí být dynamická, aby topila i ve vyšších patrech, nebo když je expanzomat na soustavě TUV, aby se teplá voda dostala až do posledního podlaží pod přijatelným tlakem. Menší tlak plynu – nádoba měkká, v podstatě neplní svoji funkci, vyšší tlak plynu – nádoba tvrdá, zase neplní svoji funkci, v potrubí jsou rázy. Navíc o expanzomatech bylo již mnoho napsáno.
 Související

Související témata
Revizní technici

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 2,6 (počet známek: 5) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 6 příspěvků
Re: závažné nedostatky v revizích TNSAlois Matěják21.06.2006 09:58
závažné nedostatky v revizích TNSprovozovatel20.06.2006 12:35
Re: ???Alois Matěják26.04.2006 09:28
???Petr Soukup21.04.2006 11:20
Re: OdpověďAlois Matěják03.04.2006 10:29
OdpověďRT TNS + K27.03.2006 15:18
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.