[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
ROZDĚLENÍ TLAKOVÝCH ZAŘÍZENÍ DO KATEGORIÍ.
Datum: 14.3.2006
Autor: Alois Matěják - ATZ
Návrh na rozdělení tlakových zařízení pro stanovení kvalifikace pracovníků, podílejících se na obsluze, údržbě a revizích.

(5. návrh z jednání 2/2006)

(názvy, kategorie, skupiny, třídy a jejich číslování jsou pracovní)

Rozdělení tlakových zařízení do tříd a skupin.

Pro účely rozdělení se tekutiny dělí na dvě skupiny :

  1. Skupina 1 – nebezpečné tekutiny podle zvláštního právního předpisu (zákona č.157/1998 Sb. o chemických látkách a chemických přípravcích).
  2. Skupina 2 zahrnuje všechny ostatní tekutiny nezařazené ve skupině 1.

Definice tekutiny viz NV č.26/2003 Sb.

A. Kotle

Kotlem se rozumí konstrukčně ucelená sestava vystavená působení plamene nebo jinak vytápěná s nebezpečím přehřátí (dále jen kotle) sloužící k výrobě páry a horké vody.

Kotle se dělí do 5 tříd :

  1. Parní a horkovodní kotle jejichž nejvyšší dovolený tlak (PS) přesahuje 0,5 bar a nejvyšší dovolená teplota (TS) převyšuje bod varu vody při tomto tlaku tzn. 1100C. s objemem větším než 2 litry.

    1. třída – parní kotle s jmenovitým množstvím vyráběné páry nad 115 t/h.

    2. třída – parní kotle s jmenovitým množstvím vyráběné páry nad 50 t/h do 115 t/h (včetně) nebo horkovodní kotle s tepelný výkonem nad 35 MW.

    3. třída – parní kotle s jmenovitým množstvím vyráběné páry nad 8 t/h do 50 t/h (včetně) nebo horkovodní kotle s tepelný výkonem nad 5,8 MW do 35 MW (včetně).

    4. třída - parní kotle s jmenovitým množstvím vyráběné páry do 8 t/h (včetně) nebo horkovodní kotle s tepelný výkonem do 5,8 MW (včetně).

  2. 5. třída

    a) - elektro kotle (PS páry větší než 0,5 bar a teplota vody větší než 110o C)

    b) – kotle s jinou tekutinou než je voda a její pára s PS větším než 0,5 bar.

    c) - parní nízkotlaké kotle, jejich PS nepřevyšuje přetlak 0,5 bar a teplovodní kotle, jejichž teplota vody nepřevyšuje bod varu vody při tomto přetlaku (tzn. 110o C), s výkonem větším než 70 kW.

    d) - parní nízkotlaké kotle, jejich PS nepřevyšuje přetlak 0,5 bar a teplovodní kotle, jejichž teplota vody nepřevyšuje bod varu vody při tomto přetlaku (tzn. 110o C), s výkonem do 70 kW a ostatní tlakové zařízení s nebezpečím přehřátí.

B) Tlakové nádoby stabilní

Nádobou se rozumí těleso navržené a zhotovené tak, aby mohlo být naplněno tekutinou pod tlakem, včetně bezpečnostní a tlakové výstroje, potrubí a části, které jsou k němu přímo připevněny a zasahují až k místu spojení s jiným zařízením a představují ucelenou funkční sestavu. Nádoba se může skládat z více než jednoho tlakového prostoru.

Za tlakovou nádobu stabilní (dále jen TNS) se považuje tlaková nádoba :

a) neměnící své stanoviště, trvale nebo přechodně spojená se zdrojem tlaku,

b) přenosná, převozná, popř. pojízdná, pokud je se zdrojem tlaku spojena trvale.

c) přenosné, převozné, popř. pojízdné, pokud jsou se zdrojem tlaku spojeny při plnění nebo vyprazdňování obsahu plynem nebo plyn slouží jako ochranná atmosféra.

TNS se rozdělují do 5. tříd :

1. třída :

pro plyny, páry s tlakem větším než 0,5 bar a kapaliny s teplotou větší než je jejich bod varu při tlaku 0,5 bar pro tekutiny skupiny 1 ,je-li objem větší než 1 L a součin PS.V větší než 25 bar.L nebo přetlak PS větší než 200 bar

2. třída :

pro plyny, páry s tlakem větším než 0,5 bar a kapaliny s teplotou větší než je jejich bod varu při tlaku 0,5 bar pro tekutiny skupiny 2, je-li objem větší než 1 L a součin PS.V větší než 50 bar.L nebo přetlak PS větší než 1 000 bar .

3. třída :

pro kapaliny s teplotou nižší než je jejich bod varu při tlaku 0,5 bar pro tekutiny skupiny 1, je-li objem větší než 1 L a součin PS.V větší než 200 bar.L nebo přetlak PS větší než 500 bar

4. třída :

pro kapaliny s teplotou nižší než je jejich bod varu při tlaku 0,05 MPa pro tekutiny skupiny 2 je-li přetlak PS větší než 10 bar a součin PS.V větší než 10 000 bar.L nebo přetlak PS větší než 1 000 bar

5. třída :

  • a) nádoby s vnějším přetlakem (podtlakem) s tekutinou skupiny 1.
  • b) nádoby s vnějším přetlakem (podtlakem) s tekutinou skupiny 2.

C) POTRUBÍ

Potrubím rozumí se potrubní části určené k přepravě tekutin, pokud jsou navzájem spojeny tak, že tvoří jeden tlakový systém. Potrubí zahrnuje zejména trubky nebo soustavu trub či trubek , tvarovky, dilatační spoje, hadice nebo popřípadě jiné části vystavené tlaku. Za potrubí se považují také výměníky tepla, skládající se z trubek a určené k chlazení nebo ohřívání vzduchu.

Potrubí se rozděluje do 4. tříd :

1. třída :

pro plyny, páry s tlakem větším než 0,5 bar a kapaliny s teplotou větší než je jejich bod varu při tlaku 0,5 bar pro tekutiny skupiny 1, je-li DN větší než 25 .

2. třída :

pro plyny, páry s tlakem větším než 0,5 bar a kapaliny s teplotou větší než je jejich bod varu při tlaku 0,5 bar pro tekutiny skupiny 2, je-li DN větší než 32 a součin PS.DN větší než 1 000 bar.

3. třída :

pro kapaliny s teplotou nižší než je jejich bod varu při tlaku 0,5 bar pro tekutiny skupiny 1, je-li DN větší než 25 a součin PS.DN větší než 2 000 bar

4. třída :

pro kapaliny s teplotou nižší než je jejich bod varu při tlaku 0,05 MPa pro tekutiny skupiny 2, je-li PS větší než 10 bar, DN větší než 200 a součin PS. DN větší než 5 000 bar.

D) Bezpečnostní výstroj

Bezpečnostní výstrojí se rozumějí zařízení určená k ochraně tlakového zařízení před překročením nejvyšších dovolených mezí. Tato zařízení zahrnují :

  • - zařízení pro přímé omezení tlaku, jako jsou pojistné ventily, membránová pojistná zařízení, vzpěrné tyče, řízené pojistné systémy, uvolňující přetlak.
  • - omezující zařízení, která buď uvádějí v činnost regulační zařízení, nebo zabezpečují odstavení nebo odstavení a blokování, jako jsou tlakové spínače, teplotní spínače a bezpečnostní měřící, řídící a regulační systémy související s bezpečností,
  • - vhodné prostředky ochrany k udržení provozních parametrů, např. omezením přívodu či odvodu tepla, popřípadě udržení hladiny tekutiny, aby bylo vyloučeno jakékoli nebezpečí místního i celkového přehřátí.

Nutno vypracovat požadavky na kvalifikaci pracovníků údržby a servisu bezpečnostní výstroje a četnost provedení, např. poj. ventily při VR (u TNS) a pouze pracovníkem s osvědčením zaměstnancem organizace s oprávněním.

I. Kategorie – zařízení, která představují vysoký stupeň bezpečnostního rizika

A Kotle 1. a 2. třídy

B TNS 1. a 3. třídy

C Potrubí 1. a 3. třídy

D Bezpečnostní výstroj

II. Kategorie - zařízení, která představují zvýšený stupeň bezpečnostního rizika

A Kotle 3. 4. a 5. třídy a) b) c)

B TNS 2. a 5. třídy

C Potrubí 2.třídy

III. kategorie - zařízení, která nepředstavují zvýšený stupeň bezpečnostního rizika

A. Kotle 5.třídy d) parní kotle do 70 kW a ostatní tlakové zařízení

B. TNS 4.třídy (výměníkové stanice s teplotou nižší než 110o C).

C. Potrubí 4.třídy.

Nutno uvést, kterého zařízení se NV nebude týkat. Vycházet z NV č.26/2003 Sb., vyhlášky č.18/1979 Sb., ČSN 69 010. Nemělo by se vztahovat i na plynové potrubí, které je vyhrazeným plynovým zařízením dle vyhlášky č.21/1979 Sb. a např. hasicích přístrojů.

Názvosloví (pomocné nebude v NV).

montáž

- sestavení tlakového zařízení nerozebíratelnými spoji z konstrukčních prvků a dílů do funkčního, provozuschopného stavu,

oprava

- činnost provedená na tlakovém zařízení při níž dochází k zásahu do tohoto zařízení spočívajícím ve svařování, nýtování, vrtání, řezání a nebo výrobě částí tlakového celku, vyžadující oprávnění,

údržba

- činnost prováděná na tlakovém zařízení nebo jeho částech, za účelem zajištění bezpečného a provozuschopného stavu tohoto zařízení, která není definována jako výroba, oprava nebo montáž,

instalace

– ustanovení, vystrojení a zapojení tlakového zařízení podle projektu bez zásahu do tlakového celku vyžadujícího oprávnění,

rekonstrukce

– zásadní změny konstrukce tlakového zařízení, které mění jeho charakteristiku, účel nebo typ,

stavební zkouška

- úkony, kterými se ověřuje, zda celkové provedení opravy tlakového zařízení splňuje požadavky této vyhlášky, konstrukčních pokladů a podmínek bezpečnosti vyhrazených zařízení,

provozní revize

- úkony, kterými se posuzuje stav tlakového zařízení a jeho bezpečnostní a tlakové výstroje za provozu, dodržování podmínek provozu a vedení předepsané dokumentace,

vnitřní revize

- úkony, kterými se posuzuje stav tlakového zařízení z vnitřní i z vnější strany, pokud konstrukce tyto úkony umožňuje,

zkouška těsnosti

- úkony, kterými se ověřuje těsnost tlakového zařízení, bezpečnostní a tlakové výstroje při provozním přetlaku,

tlaková zkouška

- úkony, kterými se ověřuje pevnost a těsnost tlakového zařízení při zkušebním přetlaku,

prohlídka (provozní, vnitřní)

- souhrn úkonů, kterými inspekční organizace posuzuje bezpečnost zařízení,

revize (provozní, vnitřní)

- souhrn úkonů, kterými revizní technik posuzuje bezpečnost zařízení,



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1,25 (počet známek: 4) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 4 příspěvky
KategorizaceIng.Václav Pekař29.03.2006 13:01
Re: Prosím o doplnění informaceAlois Matěják15.03.2006 14:08
Prosím o doplnění informaceIng. Roman Pilát, RT TNS14.03.2006 22:01
Úprava v legislativěOldřich Schieferstein14.03.2006 20:08
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.