[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Praktické zkušenosti s revizemi a zkouškami tlakových zařízení.
Chyby a nedostatky konstruktéra na výkresové dokumentaci.
Datum: 7.3.2006
Autor: Ing. František Rak
Při revizích, zkouškách, při výrobě tlakových zařízení, opravách i rekonstrukcích přicházíme do styku s technickou dokumentací, se kterou pracujeme, podle níž kontrolujeme zhotovené dílo, dodržení rozměrů, porovnáváme počet navařených prvků, kontrolujeme skutečný stav se sestavou tlakového celku atd. Některé výkresové dokumentace jsou zjednodušené. Ale každá, byť by to byl jen náčrt, musí být technicky správná a úplná. V přiloženém obraze je ukázka chyb a nedostatků konstruktéra na rozměrovém náčrtu, který byl jediným technickým dokumentem pro rekonstrukci nádoby.
  1. Výška nově navařených hrdel – chybí kóty – u všech 4 velkých hrdel a u 7-mi malých hrdel
  2. Chybí tloušťka plechu pro zkružení hrdel velkých + tloušťky stěn nově přivařených hrdel malých
  3. Nedostatečné kótování – chybí kóty – osa kolmá na podélnou – jde o střed velkých přírub, chybí hlavní rozměrové kóty, průměr a délka nádrže, rozměry nosných patek
  4. Chybí předepsat materiál, norma
  5. Chybí celková váha
  6. Chybí kdo schválil
  7. Konstruktér NENÍ podepsán
  8. Chybí orientační hlavní kóty ø a délky nádrže + další bezpředmětné nedostatky jako je vlastní razítko mělo by být normované a ne nakresleno vlastní, malá kolonka číslo výkresu nevyplněna, velká vyplněna, tedy proč je tam ta malá kolonka, nevyplněno č. výkresu starého z PASPORTU, protože se jedná o úpravu stávajícího aparátu.
  9. Chybí řez udávající přesazení všech hrdel a zavaření z obou stran
  10. Chybí označení svarů 10 např. /koutový, průběžný, dokola, desítka/
  11. Ve psaném textu v bodech 6 chybí uvést základování např. 2x a jakou barvou S 2004 atd.

Tento výkres by byl na průmyslové škole strojní před 30-ti lety hodnocen jako nedostatečný. Dnes ale prochází a je součástí běžné technické dokumentace. Technická úroveň projektů, i když je prováděna na počítačích a má mnohonásobně vyšší estetickou úrověň, je v jistých případech podstatně horší, než bývala dříve. Projekty jsou odbývány, neúplné, je těžko podle některých stavět, montovat, opravovat. Potom nastávají problémy, které se řeší přímo na montáži a mnohdy je již pozdě nebo nákladné provést nápravu. Mnohé problémy řeší sami montéři, z nichž mají někteří obrovské zkušenosti a dovedou technicky úkol dobře dokončit. To ale není dobrá známka pro techniky, kteří mají jít příkladem jak dokonalostí, tak znalostmi.

Tedy i zde musí revizní a zkušební technik upozorňovat na nedostatky a nenechat stávající technický stav zakázky předat zákazníkovi.

Ukázka výkresu:


 Související

Související témata
Konstrukce, výpočty, projekce
Revizní technici

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 2 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.