[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Kompozitní lahve na LPG od českého výrobce
Datum: 9.11.2005
Zdroj: http://www.energetik.cz
O kompozitních lahvích na LPG jsme doposud slyšeli pouze v souvislosti s výrobci v zahraničí, zejména ze Skandinávie nebo USA. Titulek článku však není zcela přesný, výrobce Kompozit-Praha, s.r.o. sice sídlí v Čechách, ale firma byla založena skupinou techniků z Ruska a má přímou návaznost na výsledky kosmického výzkumu. Tlakové kompozitní nádoby samozřejmě nejsou žádnou převratnou novinkou, hlavním cílem firmy především bylo vyvinout vhodnou technologii výroby, s nízkými výrobními náklady a přijatelnými nároky na investici. Firma během dvou let své existence vyvinula nový typ lahví včetně potřebného výrobního zařízení. Tři velikosti lahví (5, 12 a 24 litrů, tj. 2,5 a 10kg) mají vnitřní těsnící vrstvu (liner) z materiálu PET, zatímco pevnost zajišťuje vrstva sklolaminátu a vnější obal s manipulačními prvky je z termoplastu. Vývoj lahví byl ukončen testy a také certifikací TÚV. Výrobky splňují veškeré požadavky normy EN 12245. Pro výrobu bylo vyvinuto zařízení, na jehož výrobě se podílejí české strojírenské firmy.

Jaké jsou výhody kompozitních lahví?

Nevybuchují ani v otevřeném ohni - výbuch klasické ocelové propan-butanové lahve je největším nebezpečím při požárech, po výbuchu ocelové lahve působí její úlomky stejné škody jako střepiny granátu. Naproti tomu kompozitní lahve v ohni hoří bez výbuchu. Teplem totiž dojde k roztavení vnitřní vrstvy z PET, plyn postupně uniká vrstvou sklolaminátu a na povrchu víceméně neškodně hoří.

Jsou lehké - kompozitní lahve jsou při stejném objemu dvakrát lehčí než ocelové nádoby, lahev o objemu 24 litrů váží 6,7 kg. Tím se usnadňuje manipulace - i plná láhev 24 litrů nepřekračuje požadavky EU na manipulaci s břemeny pro muže (20 kg) a jen málo překračuje limit pro ženy (15 kg). Kromě toho se výrazně snižují náklady na dopravu lahve.

Jsou průsvitné - vlastní tlaková nádoba je průsvitná a v plastovém obalu jsou otvory, které umožňují sledovat hladinu plynu v nádobě, a tím získat okamžitý přehled o jejím obsahu.

Téměř se neopotřebovávají - vyčerpání a opětovné naplnění namáhá materiál každé tlakové nádoby. Kompozitní lahve jsou dostatečně pružné na to, aby se se změnami tlaku vyrovnaly. Testy prokázaly, že je možné lahev naplnit až 80 000krát. To představuje prakticky neomezenou životnost z hlediska opakovaného cyklického namáhání.

Slouží i jako nádrž pro plynový pohon - kompozitní nádoby je možné skladovat i ve vodorovné poloze, takže mohou sloužit i jako zdroj pro vozidla s motory spalujícími LPG. Výhodou je zde především zaručená čistota plynu, neboť nedochází ke korozi vnitřního povrchu lahve, čímž je prodloužena životnost části motoru, resp. sníženy nároky na čištění paliva na vstupu do motoru.

Kompozitní lahve - hudba budoucnosti?

Přes nesporné technické výhody, a zejména bezpečnost při provozu, se kompozitní lahve na LPG na českém trhu prosazují mnohem pomaleji než v zahraničí. V omezeném rozsahu našly doposud uplatnění pouze pro pohon vysokozdvižných vozíků, kde se zejména využije zaručená čistota plynu.

Překážkou by vzhledem k výhodám kompozitních lahví neměla být ani vyšší cena, která je pro láhev 24 litrů (bez ventilu) na úrovni 1600 Kč.

Lektorovala Ing. Romana Pavelková

Převzato z časopisu PLYN 3/2004.


 Související

Související témata
Nádoby P-B, LPG, ...

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 3,17 (počet známek: 30) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 4 příspěvky
Re: bla blablu blu 16.09.2016 08:38
Re: bla blable ble16.09.2016 08:36
bla blaBlaBla16.09.2016 08:34
JuhůůůLOOOL07.03.2013 10:22
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.