[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY -Varšava, Polsko
Datum: 1.11.2005
Autor: Ing. Hana Floriánová,ÚNMZ
Zpráva ze schůzky evropských zemí, kde se zejméná diskutovalo o zkušenostech s implementací PED (směrnice č. 97/23/ES pro tlaková zařízení) v plynárenském průmyslu

Země, místo:          Polsko, Varšava

Účel ZPC:          Účast na konferenci European Forum Gas 2005

Datum konání:          20. a 21. září 2005

I. Všeobecné údaje:

a) Účastník ZPC:          Ing. Hana Floriánová, ÚNMZ

b) Doprava:nbsp;         letadlem

c) Pracovní deník:       

19. 9. 2005  

cesta Praha - Varšava

 

 

20. 9. 2005

 

účast na konferenci

 

21. 9. 2005

účast na konferenci

cesta Varšava - Praha

d) Ubytování:          Hotel Sheraton, Varšava

Vypracoval: Ing. Hana Floriánová

Rozdělovník:

odd. 03 ÚNMZ                             odb. 40 ÚNMZ

odb. 10 ÚNMZ                             odd. 04 ÚNMZ

odb. 20 ÚNMZ                             AAAO

odb. 30 ÚNMZ                             členové TK pro PED (elektronicky)

II. Věcná zpráva

a) Program jednání

Konference European forum Gas 2005 byla organizována Hospodářskou komorou Polska, sekcí plyn a jednalo se již o třetí obdobné setkání. Hlavním tématem této konference bylo zajištění bezpečnosti a spolehlivosti v plynárenském odvětví. Zároveň zde probíhala prezentace a výměna zkušeností subjektů, které se zabývají vývojem nových technologií, výrobků a služeb včetně těžby plynu pro plynárenský průmysl v Evropě. Zájemci se mohli zúčastnit po konferenci mezinárodní výstavy Nafta & Plyn, která v té době probíhala ve Varšavě.

b) Průběh zasedání

Jednání konference probíhalo ve čtyřech blocích :
  • Blok 1 Iniciativy v plynárenském odvětví pro podporu bezpečnosti a spolehlivosti
  • Blok 2 Zkušenosti s implementací PED (směrnice č. 97/23/ES pro tlaková zařízení) v plynárenském průmyslu
  • Blok 3 Společné pohledy na měření plynu
  • Blok 4 Nové a budoucí technologie

Účastníky konference byli zástupci členských a přistupujících států (bez přítomnosti Estonska, Řecka a Malty) a dále Norsko a Švýcarsko a zástupci EK. Většina účastníků byla z Polska (pořádající stát) a další početnou skupinou byli zástupci Německa. Z ČR se účastnili kromě zástupce ÚNMZ, zástupci fy GAS s. r. o. a fy RWE Transgas Praha. Účastnice cesty se soustředila hlavně na bloky 2 a 3, které se věnovaly aplikaci předpisů, kde je garantem ÚNMZ. Předsedou konference byl polský zástupce Gas Engineering, Oil and Gas Institute z Krakova a úvodní slova na konferenci přednesl polský zástupce ministerstva ekonomických záležitostí a práce.

V rámci bloku 1, kde předsedající byl zástupce Italgasu, byly předneseny příspěvky, týkající se bezpečnosti dálkového plynového potrubí, podpory technické samoregulace bezpečnosti a rozšíření terminálu na dodávku LPG (propan-butanu) v Zeebrugge (Belgie), který zajistí zvýšení bezpečnosti dopravy plynu. Příspěvky byly předneseny zástupci Marcogasu (Technical Association of the European Natural Gas Industry) a distribučních společností a mimo jiné mapovaly zdroje plynu pro Polsko, Belgii a Švýcarsko.

Blok 2 se věnoval zkušenostem s implementací PED v plynárenském průmyslu. Tento blok moderoval Ing. Vejvoda, RWE Transgas Praha, který přednesl příspěvek: „Aktuální požadavky směrnice č. 97/23/ES pro tlaková zařízení (PED) pro český plynárenský průmysl“. Přípravek se zabýval využíváním PED pro plynárenský průmysl. Pro oblast plynárenství se jednalo o zcela nové pojetí posuzování výrobků a docházelo nejasnostem, která příslušenství dálkového potrubí na plyn jsou tlakovými zařízeními ve smyslu PED a co je posuzováno podle dalších předpisů. Tato informace je v textech pravidel (guidelines) k PED, která se těmito otázkami zabývají. ČR má tyto podklady v českém jazyce na webovské stránce ÚNMZ. V příspěvku byla mimo jiné zdůrazněna i historie zavedení evropské směrnice v ČR (zákon č. 22/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády č. 26/2003 Sb.), informace o smlouvě PECA, kde byl i sektor tlakových zařízení, a tím připravenost českého průmyslu na vstup do EU. Jako základní informační zdroj byla uváděna evropská webovská stránka pro PED, kde jsou i informace konkrétně k PED implementované v ČR a další důležité informace.

Další příspěvek se týkal implementace PED v Německu, který přednesl zástupce DVGW (německá Technická a vědecká asociace pro plyn a vodu). Z obsahu bylo zajímavé zdůrazňování přístupu k implementaci evropských směrnic, který dovoluje volnost při volbě cesty, jak tuto implementaci realizovat. Základním požadavkem je přebírání „základních požadavků“ PED. V Německu mají jednak „průmyslový zákon“ a pak tzv. „energetický zákon“. Podle PED existují tzv. „průmyslová zařízení“ a pak klasické „sestavy“. Tato záležitost hraje velkou roli v plynárenském průmyslu a je předmětem řešení pravidel k PED. Sestavy jsou posuzovány podle PED a „průmyslová zařízení“ v Německu podle „průmyslového zákona“. Zástupce DVGW se podrobně věnoval „průmyslovým zařízením“ v plynárenství a posuzováním jejich bezpečnosti. V příspěvku byl rovněž uváděn odkaz na technická pravidla připravovaná DVGW (odkaz v energetickém zákoně) a systém DVGW expertů, který umožňuje „slim“ (štíhlý) státní organizaci pro normalizaci a zkušebnictví). Součástí tohoto bloku byl i příspěvek polského zástupce (Wielkopolska Gas Company). PED je implementována do polských předpisů, ale dochází k dualitě posuzování technických zařízení podle dřívějších předpisů a nejasné oddělení „uvedení na trh“ a „provozu“ a posuzování „staveb“ podle stavebních předpisů. S tím je spojen nárůst cen a času na posuzování výrobků. Další část příspěvku se věnovala bezpečnostním aspektům souvisejícím s dálkovým potrubím na plyn („energetický“ zákon a další předpisy v Polsku).

Blok 3 se týkal náležitostí měření plynu. Byl moderován belgickým zástupcem (ARGB-KVBG Belgie – Asociace belgických provozovatelů v plynárenském průmyslu), který seznámil v úvodu s problematikou evropské směrnice č. 2004/22/ES o měřicích přístrojích (MID). Zdůrazňoval zejména nutnost dodržení termínů na zavedení těchto požadavků do předpisů čl. států a to do 30. 4. 2006. Termín nabytí účinnosti je směrnicí stanoven jednotně na 30. 10. 2006.

Další příspěvky se týkaly podrobných technických záležitostí měřidel na plyn a nových technologií zavádějících automatizaci a spojených s odečty spotřeby plynu, jak u velkých tak zejména u malých odběratelů.

c) Seznam získané dokumentace

Všechny dokumenty uvedené v programu jednání jsou u účastnice cesty a informace o cestě spolu se zápisem budou předány na nejbližší koordinační poradě pro nařízení vlády č. 26/2003 Sb., ve znění nařízení vlády č. 621/2004 Sb. (tlaková zařízení).

III. Věcné vyhodnocení cesty

Cesta splnila svůj účel - seznámení s problémy odvětví plynárenství v zemích ES a EHP v návaznosti na implementaci evropských předpisů do národních legislativ.

IV. Návrh na zajištění úkolů vyplývajících z výsledků jednání

Předat zprávu ze ZPC členům technické komise ÚNMZ pro tlaková zařízení.

Termín: říjen 2005

Zajistí: Ing. Hana Floriánová, odb. 30 – účastnice cesty.

Seznámit odborníky z oblasti tlakových nádob s výsledky jednání (autorizované osoby a odborné asociace pracovníků zařízení pracujících s tlakem) a využít je při práci koordinační skupiny autorizovaných osob.

Termín: říjen 2005

Zajistí: Ing. Hana Floriánová, odb. 30 – účastnice cesty.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.