[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Stanovení meze pevnosti při tečení z výsledků protlačovacích zkoušek
Datum: 11.10.2005
Autor: F. Dobeš, K. Milička
Při provozu energetických zařízení je řada součástí vystavena složitému napěťovému a teplotnímu působení, které má za následek kritickou degradaci vlastností. Pro rozhodnutí o dalším provozu takových součástí a zařízení je znalost poškození, nebo jinými slovy znalost okamžitých lokálních vlastností, naprosto zásadní podmínkou. Jako vhodný nástroj se pro tento účel jeví miniaturizované zkoušky, např. miniaturní protlačovací zkouška (small punch). Zkouška spočívá v deformaci vzorku umístěného na prstencové raznici kuličkou resp. razníkem s polokulovitým hrotem.

Pro tento typ zkoušky byl adaptován creepový stroj ÚFM pro zkoušení při konstantním tahovém zatížení. Pro protlačovací zkoušku jsou použity specifické čelisti, které revertují směr působící síly z tahové na tlakovou. V průběhu zkoušky tlačí na vzorek keramická kulička vyrobená z materiálu na bázi Al2O3 (FRIALIT®F99.7). Kulička je protlačována konstantní silou a je měřena časová závislost průhybu ve středu vzorku. Tato závislost je měřena s použitím průtahoměru W2K od firmy Hottinger-Baldwin Co. (SRN). Údaj průtahoměru je zpracován pro tento účel speciálně vyvinutým počítačovým programem, který provádí registraci dat v souladu se specifickými rysy zkoušky. Na uvedeném zařízení byly provedeny protlačovací creepové zkoušky materiálu kolena vysokotlakého parovodu po 104.000 hodinách provozu v elektrárně Dětmarovice při teplotě 5400 C a tlaku 17,1 MPa. Koleno bylo vyrobeno z oceli 15128.5.

Při protlačovací zkoušce jsou napětí působící v jednotlivých místech prohnutého vzorku složitou funkcí času. Jako srovnávací kriterium protlačovací a konvenční jednoosé creepové zkoušky proto byly zvoleny protlačovací síla a napětí, které vedou u obou typů zkoušky ke stejné době do lomu. Vzorec pro přepočet těchto veličin byl navržen na základě teorie průhybu tenké desky a byl ověřen empirickým srovnáním. Při použití tohoto vzorce a hodnoty napěťové citlivosti doby do lomu při jednoosé creepové zkoušce můžeme stanovit mez pevnosti při tečení z výsledků protlačovací zkoušky. Dále byl navržen postup pro odhad creepové tažnosti, který vychází z modifikovaného Monkmanova-Grantova vztahu a postup pro přepočet minimální rychlosti průhybu při protlačovací zkoušce a minimální rychlosti creepu při jednoosé zkoušce. Bylo prokázáno, že protlačovací zkouška prováděná na vzorku odebraném z povrchu trubky je schopna dát dostatečně reprezentativní představu o mezi pevnosti při tečení uvnitř stěny trubky.

 Související

Související témata
Kotle vysoko a středotlaké
Potrubí

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.