Krátké zprávy
 • 5.5.2010
  Do největšího kotle v ČR v elektrárně Mělník spadl při opravě mladý muž, zranění nepřežil.  více >>>
 • 2.5.2010
  Osmiletá dívka leží v umělém spánku v ostravské fakultní nemocnici. V sobotu večer ji velmi vážně zranil výbuch kotle v rodinném domě v Bruntále. obytné části rodinného domu došlo k výbuchu litinového kotle na tuhá paliva. Při explozi nedošlo k požáru. Příčiny a okolnosti případu vyšetřujeme," uvedla mluvčí bruntálské policie Pavla Tušková.
 • 8.2.2010
  Silná exploze v neděli otřásla plynovou elektrárnou v Middletownu ve státě Connecticut na severovýchodě USA. Potvrzeno je pět obětí, záchranáři se ale obávají, že jich bude více. foto zde
 • 5.2.2010
  Jednoho mrtvého a tři zraněné si v neděli vyžádala exploze v tepelné elektrárně u města Gryfino na severozápadě Polska.  více >>>
 • 21.8.2009
  Výbuch v litvínovské chemičce, dva těžce zranění
  V litvínovském areálu chemičky Unipetrol v Záluží u Mostu v úterý odpoledne vybuchl zásobník na technický benzín. Při explozi byli čtyři lidé zraněni, z toho dva těžce.
    více >>>
starší zprávy >>>
1.3.2022 ing. RUF  
Zprofanované slovo „bezpečnost“, nebo lépe: "Ať se proboha nic nestane!".

Na seminářích Tlak se probírají různá témata. V minulých ročnících to byly například referát nový pohled Evropy na normy, cyklické namáhání tlakových celků, havárie kotle a nová nor-ma na komíny. I takto nesourodé společenství nachází společného jmenovatele. Zprofanované slovo „bezpečnost“, nebo lépe: "Ať se proboha nic nestane!". Nepracuji jako bezpečnostní technik, přesto bych na několik příkladech chtěl ukázat, co se může stát, když se někde něco zanedbá, přehlédne, nedomyslí nebo ušetří. Pokusím se zde necitovat čísla norem, zákonů, směrnic či nařízení vlády. Nebudu také mlu-vit čistě o tlakových zařízeních. Mým přáním je, aby tento příspěvek znovu připomněl, že přírodní zákony nelze obcházet, že síly v tlakových zařízeních jsou ohromné, že náhoda je "blbec", a že humor končí havárií.

3.3.2021 novinky.cz  
Výbuch v chemičce zabil muže, který byl 2,5 kilometru daleko

Úterní exploze a požár v chemické továrně u katalánského města Tarragona na severovýchodě Španělska má už tři oběti. Jeden muž zemřel ve svém bytě na předměstí, který je od chemičky vzdálen asi 2,5 kilometru. Zřítil se na něj strop, když do okna v bytě nad ním vlétl asi tunový kovový plát, který exploze tak daleko vymrštila.

12.12.2019 idnes.cz  
V domě vybuchl kotel, pro těžce popáleného muže přiletěl vrtulník
Vážné popáleniny utrpěl odpoledne muž při výbuchu kotle v rodinném domě na Praze-západ. Vyšetřovatelé hasičů nyní zjišťují příčiny exploze.
12.12.2019 idnes.cz  
Výbuch jedů na Českolipsku zranil osm lidí, v nemocnici je i deset záchranářů
Při výbuchu a následném požáru firmy Purum v Hamru na Jezeře se zranilo celkem osm lidí. Dva museli záchranáři oživovat, jsou v kritickém stavu v nemocnici. K incidentu došlo při manipulaci s prozatím neznámými chemikáliemi, evakuováno bylo devět zaměstnanců firmy. V péči lékařů je i deset záchranářů.
12.12.2019 novinky.cz  
Při explozích v texaské chemičce vyletěla do vzduchu zpracovatelská věž, 60 tisíc evakuovaných
Dvě středeční mohutné exploze v chemičce v texaském městě Port Neches si vynutily evakuaci 60 000 lidí, uvedla stanice CBS. Výbuchy v chemičce, při nichž vyletěla do vzduchu i velká zpracovatelská věž, si vyžádaly tři zraněné. Nikdo není pohřešován.
26.11.2019 www.nasregion.cz  
Když vybuchne lokomotiva, jde o život.
K téhle došlo v samých začátcích železniční dopravy u nás, 27. července 1848. Její příčiny tehdy nebyly zcela přesně zjištěny a o moc víc toho nevíme ani dnes. Veřejností otřáslo i to, že k horší nehodě na železnici u nás dosud nedošlo.
29.10.2019 idnes.cz  
Výbuch ve vinařství vyšetřují jako obecné ohrožení
Výbuch, který ve středu otřásl vinařstvím v Perné na Břeclavsku, vyšetřují policisté jako obecné ohrožení z nedbalosti. Odhad škody zvýšili na čtyři miliony korun.
21.10.2019 Ing. František Jirota- ATZ  
Destrukce tlakového zařízení při provádění pneumatické těsnostní zkoušky
Dále popsaný případ mimořádné události nám připomíná s jakým rizikem je spojeno provádění pneumatických zkoušek např. vzduchem , při nerespektování potřebných bezpečnostních technických opatření pro konstrukci a kontrolu technického stavu tlakovacích přípravků a zařízení a bezpečnostních opatření pro vlastní průběh zkoušek.Míra rizika je zvyšována především v případech prvních tlakových zkoušek tehdy , když je nutno nahradit tradiční zkušební tekutinu- vodu např. vzduchem.Jedná se o výrobní operaci ještě nevyzkoušeného zařízení, kterou příslušné předpisy striktně nevylučují viz např.čl.3.8 ČSN 690010 část 7.1, nebo ČSN 13 445-5 čl.10.2.3.1 a čl.10.2.3.4 a nebo (což je tento případ) ČSN 13 480-5 čl.9.3.3.
18.10.2019 novinky.cz
Odstřelovači prostříleli tlakovou láhev
Policejní odstřelovači asistovali ve čtvrtek středočeským hasičům u zásahu v Jevanech. Hasiči potřebovali prostřelit tlakovou lahev, v níž probíhala chemická reakce a hrozil výbuch. Policisté lahev zasáhli třemi střelami.
15.10.2019 Asociace pracovníků tlakových zařízení.  
Imploze je opakem exploze
Pro nastupující generaci "tlakařů" připravujeme vysvětlení některých pojmů a názvosloví a neb, zpět k základům oboru. Pokusíme se stručně shrnout některé nejčastější používané názvy, a k nim podat vysvětlení a příklady.
11.10.2019 Ing. František Jirota- ATZ  
Pojistné ventily tlakových nádob - možný zdroj nehodových událostí - praktické zkušenosti
Určitě nikdo z nás nepochybuje o tom ,že pojistné ventily mohou způsobit svou nefunkčností poruchu, havárii a nebo dokonce závažnou havárii vyhrazených tlakových zařízení, které se stávají , bez této základní a mnohdy i konečné ochrany proti překročení max. dovolených hodnot tlaku, skutečnou hrozbou
19.9.2019
Výbuch v turecké chemičce. Nádrž vylétla jako raketa a dopadla mezi přihlížející

Hasiči zasahovali v chemičce v koželužné průmyslové zóně ve čtvrti Tuzla, kde začalo hořet. Požár se rozšířil i na přilehlé parkoviště. Celkem na místě zasahovalo 138 hasičů s 48 vozidly.

1.12.2014 Jiří Nesvadba, Revize plynových a tlakových zařízení  
Havárie expanzomatu
27.11.2013 Aleš Honus, Právo,  www.novinky.cz
Neumím to vysvětlit, tvrdí muž, který způsobil tragický výbuch v ostravské koksovně
Případ tragického výbuchu v koksovně společnosti Arcelor Mittal Ostrava, při kterém loni v listopadu zemřel jeden stážista z Indie a dalších osm lidí bylo zraněno, začal ve středu projednávat Okresní soud v Ostravě. Obžalovaným je 42letý bývalý zaměstnanec Radoslav Kapusniak. Podle policie byla příčina výbuchu jednoduchá - topenář utáhl nesprávný ventil a způsobil rozsáhlý výron plynu s následnou explozí.
11.11.2013 http://plzen.idnes.cz
Muž se zřejmě udusil metanem v šachtě bioplynové stanice
Tragédie se stala v neděli v bioplynové stanici v Chříči na severním Plzeňsku krátce před 15. hodinou. V šachtě zahynul pětapadesátiletý zaměstnanec firmy. S největší pravděpodobností se jedná o otravu metanem. Zdroj: http://plzen.idnes.cz/mrtvy-muz-v-chrici-na-plzensku-dzn-/plzen-zpravy.aspx?c=A131110_170721_plzen-zpravy_maq
1 příspěvek, 18.11.2013 20:03
4.10.2013 www.bozpinfo.cz
Pád z výšky z důvodu nedostatečného zajištění
Pracovník propadl otvorem v podlaze ve třetím nadzemním podlaží, kde pracoval bez zajištění.
10.9.2013 Foltisová Ivona,  www.bozpinfo.cz
Výsledky činnosti SÚIP za červenec 2013
Formy poskytování poradenství, mimořádné kontroly zaměřené na bezpečnost práce při plnění propanbutanových lahví a výsledky činnosti Státního úřadu inspekce práce za červenec 2013.
13.2.2013 www.tyden.cz
Větší respekt z elektřiny!
Státní úřad inspekce práce (SÚIP) eviduje za letošní leden 4330 pracovních úrazů. Devět lidí při nich přišlo o život a 135 utrpělo zranění, s nimiž byli hospitalizováni více než pět dnů.
12.2.2013 www.bozpinfo.cz
Nebezpečí výbuchu hořlavých prachů v průmyslu
Článek má za cíl seznámit čtenáře s problematikou výbušnosti práškových materiálů v technologických provozech. Obsahuje výčet průmyslových odvětví spojených s rizikem výbuchu hořlavého prachu, seznámení s požadavky současné legislativy, základními metodami protivýbuchové prevence a způsoby ochrany před účinky výbuchu prachu.
5.2.2013 http://zpravy.idnes.cz
Výbuch v mexické ropné firmě zavinil nahromaděný plyn
Exploze otřásla přízemím více než 54patrového mrakodrapu ve čtvrtek odpoledne místního času. Poničena byla čtyři poschodí. Nad budovou vysokou 214 metrů se vznášel oblak černého dýmu. Ředitel společnosti Emilio Lozoya v pátek odpoledne SEČ potvrdil, že se našla těla 32 obětí a 121 lidí bylo zraněno.
starší články >>>
Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.