[Tisk] [Poslat e-mailem] [Hledat v článcích] Připravuje se novela zákona o ochraně ovzduší. Datum: 17.8.2005Autor: JUDr. Jan Neumann Zdroj: časopis Topin - červenec 2005 Novela též řeší čištění komínů, četnost kontrol ovzduší atd. V případě počtu kontrol (inspekcí) kotlů, jsou v této směrnici stanoveny dvě podmínky - a to, že u kotlů se jmenovaným výkonem vyšším než 100 kW se provádí inspekce nejméně každé 2 roky. Dále se uvádí, že u plynových kotlů může být tato doba prodloužena na 4 roky a požaduje se zavedení jednorázové inspekce u zařízení pro vytápění kotli se jmenovitým výkonem větším než 20 kW a starších 15 let. Čištění komínů V předkládané novele je též návrh ustanovení o povinnosti zajišťovat prostřednictvím odborně způsobilé osoby odstraňování usazených kapalných a tuhých znečišťujících látek z vnitřní strany spalinových cest (komínů). Četnost provádění této činnosti v závislosti na druhu a výkonu provozovaného spalovacího zdroje, na druhu paliva, době provozu zdroje a typu komínu, bude uvádět prováděcí předpis.
V současné době upravuje čištění komínů vyhláška Ministerstva vnitra č. 111/1981 Sb., o čištění komínů, která je sice stále platná, ale již neodpovídá současným potřebám. Z tohoto důvodu je zapotřebí připravit návrh nový, který by tuto vyhlášku nahradil. Pokud jde o návrh ustanovení o čištění komínů, byl v předložené novele zákonodárci navržen k vypuštění s tím, aby tato problematika byla řešena v rámci působnosti Ministerstva vnitra, a to vzhledem k existenci zákona o požární ochraně. Zařazení povinnosti čištění a revizí spalinových cest (komíny) do zákona (není rozhodující, který to nakonec bude) lze považovat za významný krok k bezpečnosti občanů a k dalšímu zlepšování kvality ovzduší. Je všeobecně známo, že zejména nepravidelné nebo nevykonávané čištění kouřovodů a komínů přispívá k nedokonalému spalování, a tím k vyšší spotřebě paliva a k vyšší tvorbě znečišťujících tuhých a kapalných látek vypouštěných do ovzduší, k vyšší tvorbě skleníkových plynů, k vyšší kouřivosti a zápachu, a ve svých důsledcích vede ke snížení účinnosti spalovacího zdroje (zařízení).
Měření emisí a účinnosti Vedle novely zákona o ochraně ovzduší se připravuje také novela souvisejících prováděcích předpisů. V návrhu novely nařízení vlády č. 352/2002 Sb. se předpokládají významnější změny v příloze č. 7, která se týká zjišťování znečišťujících látek a kontroly účinnosti malých zdrojů. V bodě l přílohy se navrhuje zpřesněný postup měření veličin nutných pro výpočet účinnosti spalovacích procesů u malých zdrojů tepla. Změna by se měla dotknout též výpočtu koncentrace CO. Ve vyhlášce č. 356/2002 Sb. bude třeba zejména upřesnit požadavky na obsah protokolu o autorizovaném měření u malých spalovacích zdrojů. Vzhledem k tomu, že legislativní proces na zmiňovaných právních předpisech probíhá, nelze vyloučit další změny nebo rozšíření návrhů.
Vztah legislativy v ochraně ovzduší k legislativě EU Hlavním cílem právní úpravy zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší byla transpozice komunitárního (evropského) práva do oblasti ovzduší. Provoz malých zdrojů tepla není přímo upraven žádným předpisem Evropského společenství; částečně se na něj vztahuje směrnice 2002/91/EC Evropského parlamentu a Řady o energetické náročnosti budov a směrnice Rady 2003/96/EC, kterou se mění struktura rámcových předpisů Společenství o zdanění energetických produktů a elektřiny. Pokud jde o směrnici 2002/91/ES ze dne 16. prosince 2002, lze hlavní myšlenky této směrnice ke spalovacím zdrojům vyjádřit takto: - Při jakýchkoliv činnostech zahrnujících práce na snížení energetické náročnosti budov musí být při projektování nebo změně zdroje tepla vzata do úvahy co nejnižší spotřeba paliv ve vztahu k místním klimatickým podmínkám a zajištěna jejich pravidelná kontrola a údržba. - V případě počtu kontrol (inspekcí) kotlů, jsou v této směrnici stanoveny pouze dvě podmínky - a to, že u kotlů se jmenovaným výkonem vyšším než 100 kW se provádí inspekce nejméně každé 2 roky. Dále se uvádí, že u plynových kotlů může být tato doba prodloužena na 4 roky a požaduje se zavedení jednorázové inspekce u zařízení pro vytápění kotli se jmenovitým výkonem větším než 20 kW a starších 15 let. U druhé směrnice 2003/96/ES ze dne 27. října 2003 je jejím nejvýznamnějším prvkem daňová harmonizace mezi členskými státy pro většinu energetických produktů, včetně elektřiny, zemního plynu a uhlí. Směrnice zavádí minimální úroveň zdanění na energetické produkty. Naplnění tohoto opatření by mělo v tuzemsku vytvořit předpoklady pro odstranění rozdílného zdanění jednotlivých energetických produktů, a tedy odstranění jejich rozdílných cen, což se v současné době projevuje zejména u lokálních topenišť upřednostněním v používání cenově dostupnějších tuhých paliv a z toho plynoucích negativních dopadů na kvalitu ovzduší.
|