Vytištěno z internetového portálu TLAKinfo (www.tlakinfo.com), dne: 17.10.2025
zdroj: http://www.tlakinfo.com/t.py?t=11&i=101966
101966. Rozsah tlakoměru | Autor: Martin Růžička Datum: 14.10.2025 14:37
Teoreticky - expanzomat s PS 6 bar. Reálně systém pracuje s tlakem plus minus 3 bar, pojistný ventil otevírá při 5 bar. Jaký zvolit tlakoměr (rozsah), aby to odpovídalo "pravidlům"? Setkávám se se 3 teoriemi: 1. Tlakoměr musí mít v tomto případě rozsah 0-10 bar a na 6 bar červenou rysku 2. Tlakoměr může mít rozsah 0-6 bar, na 6 bar dát červenou rysku - pracovní tlak je "stejně" jištěn na max. 5 bar 3. Tlakoměr může mít rozsah 0-6 bar, rysky pak dát na pracovní rozmezí, příp. max. PS a otevírací tlak. Za mě je správně pouze varianta A, ale rád si nechám poradit...
|
|
| Příspěvky | Autor: Štefan Hlaváč RT PZ a TZ Datum: 17.10.2025 07:21 | Nařízení vlády č. 192/2022 Sb. Nařízení vlády o vyhrazených technických tlakových zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti Anotace textu normy ČSN 69 0012 (690012) Tato norma platí pro provoz, obsluhu, údržbu, opravy, provádění revizí a zkoušek tlakových nádob stabilních a jejich bezpečnostní a tlakové výstroje. ------------------------------- 1. NV neplatí na TV a TUV. Nevztahuje se na bezpečností výstroj osazené na vodě do bodu varu. 2. Norma platí pro TNS. Bezpečnostní výstroj není na TNS, je na vodě... --------------------------------------------------------- Norma pro provoz otopných soustav a OV. ČSN 06 0830 (060830) Tepelné soustavy v budovách - Zabezpečovací zařízení Takže. Rozsah tlakoměru se neurčuje podle štítku expanzomatu. Na TV je tlak cca 3 bary a pojistný ventil otevírá při 5 bar. Tlakoměr rozsah 0-6 bar vyhovuje. Červená ryska je pouze pro informaci provozovatele pro doplňování vody do TV. ----------------------------------------- PS. Zdroj tlaku není expanzomat, ale teplovodní kotel = nevyhrazené zařízení.
|
| Autor: Václav Pekař Datum: 15.10.2025 12:16 | Jestliže pojistný ventil otvírá při 5 bar, nemůže být PS=6bar, to je nelogické.
|
|  | Autor: Martin Růžička Datum: 15.10.2025 13:14 | Jak to? PS tlakové nádoby (klasický Reflex 80 l) má dle štítku max. PS 6 bar, takže když ventil otevře "již" při 5 bar, tak je to snad správně...?
|
| Autor: Martin Růžička Datum: 14.10.2025 17:04 | Takže Vy se přikláníte k variantě, že rysku dát na hodnotu 5 bar a rozsah 0-6 je tedy OK? Pokud bych tedy měl stejnou situaci, ale systém pracující s tlakem cca. 1 bar, tak by mohl být i menší rozsah, třeba 0-4 bar? Mně totž přijde, že si to skutečně každý vykládá trochu jinak - nemůžu si pomoci, ale nová legislativa nám v těch pojmech moc pořádek neudělala (pracovní tlak, nejvyšší pracovní tlak, provozní tlak...).
|
|  | Autor: Kubelka Datum: 14.10.2025 18:08 | Rozsah tlakoměru se volí tak, aby se ručička při provozu pohybovala ve druhé třetině rozsahu stupnice tlakoměru a zároveň byla vidět ryska označujíci max. dovolený tlak odpovídající otev. tlaku poj.ventilu.
|
| Autor: Kubelka Datum: 14.10.2025 16:19 | Pracovní tlak je 3 bar, rozsah 0-6 bar, ryska na hodnotě 5 bar, ta odpovídá otevíracimu tlaku poj. ventilu Ještě lze označit min a max tlak otopné soustavy ryskami s jinou barvou.
|
|
|
© Copyright TLAKinfo 2005-2025, všechna práva vyhrazena.