[Tisk] [Poslat e-mailem] [Hledat v článcích] KOTLE BEZ TRVALÉHO DOZORU Datum: 28.5.2007Autor: Alois Matěják - Tlak s.r.o. Problematiku řeší ČSN EN 12 952- část 7. Požadavky na výstroj kotle, článek 7 – Doplňující požadavky na zařízení bez trvalého dozoru. Protože s parními kotli nepřicházíte většinou do styku vybral jsem požadavky na horkovodní kotle z vnějším zdrojem tlaku. Dle mého mínění by měly být uplatněny i pro teplovodní kotle s větším výkonem než 300 kW a přiměřeně i pro kotle s menším výkonem. Uvádím pouze přehled jaká výstroj musí být instalována. Horkovodní kotle všeobecně:
Kotle s vnější stabilizací tlaku :
Upozorňuji, že ČSN EN 12 952-7 (07 7604) nerozlišuje hranici 110°C a hovoří o otevřené expanzní nádobě, tudíž o teplovodních kotlích. Teď bych se zmínil o bezpečnostní výstroji. Uvádím několik definic dle ČSN EN 12 952- 3.12 - řídící přístroje :přístroje použité pro udržení veličiny, která má být řízena (např. hladina vody, tlak, teplota), na specifikované hodnotě (nastavená hodnota) 3.13 – omezovače přístroje, které se při dosažení stanovené hodnoty (např. tlaku, teploty, průtoku, hladiny vody) používají pro přerušení a uzavření přívodu energie a před opakovaným spuštěním vyžadujíc ruční zásah (viz EN 12953-6) 3.14 – bezpečnost při poruše vlastnost funkční jednotky, která je schopna si udržet bezpečný stav v případě určitých poruchových stavů (např. vnitřních poruchových stavů) 3.15 – samokontrola pravidelná a samočinná kontrola, že všechny vybrané komponenty bezpečnostního přístroje jsou schopny provozu tak, jak je požadováno 3.16 – záloha existence více než jednoho přístroje nebo systému tak, aby v případě poruchového stavu byla stále ještě k dispozici nezbytná zařízení 3.17 – nezávislost schopnost provozování tak, jak je požadováno, bez vzájemného působení jiného zařízení 3.18 – pravděpodobnost bezporuchového provozu schopnost plnit požadovanou funkci v daných podmínkách a v daném časovém intervalu, aniž by došlo k selhání 3.19 – blokování přerušení přívodu energie, které vyžaduje ruční zásah pro uvedení do provozu 3.20 – zkouška dílů individuální zkoušení každého dílu bezpečnostního zařízení 3.21 – funkční zkouška zkoušení bezpečnostního přístroje s ohledem na zabezpečení jeho předpokládaných funkcí (viz EN 12 953-6) 3.22 – trvalý dohled dohled, v průběhu něhož obsluha kotle má stálé stanoviště v blízkosti kotle, v kotelně, na pracovní plošině nebo v místě obsluhy, takže v případě vzniku nebezpečného stavu má dostatek času zasáhnout.
čl.7 – Zvláštní požadavky na omezovače teploty (čl.7.1 až 7.4 a tabulka). čl.8 - Omezovače průtoku Zkoušky musí proběhnout dle přílohy A, B, C . Příloha A – zobrazuje jak musí být omezovač schválen od čidla po hořák. Pravidlo se týká: přílohy I bodů 1.1, 1.2, 1.3, 2.9, 2.10, 2.11, 3.4 a 5 Otázka: Jak je třeba interpretovat základní požadavky na bezpečnost v příloze I v případě kotlů pro výrobu páry nebo horké vody, které jsou určeny k provozu bez trvalé obsluhy? Odpověď: Platí všechny základní požadavky na bezpečnost podle přílohy I, pokud existuje příslušné nebezpečí. Níže je uvedeno, nikoli vyčerpávajícím způsobem, jak je třeba rozumět některým ze základních požadavků na bezpečnost v souvislosti s provozem bez trvalé obsluhy. ![]() Níže jsou uvedeny příklady často uplatňovaných požadavků na pravidelnou kontrolu bezpečnostního systému v souladu s pravidlem 9/20. Tyto požadavky souvisejí se základními požadavky na bezpečnost podle přílohy I oddílu 5 a bodu 2.11.1:
|
© Copyright TLAKinfo 2005-2025, všechna práva vyhrazena.