Archiv článků od 1.1.1998 do 14.11.2004
zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  >>

14.11.2004 Zdroj: Technik č. 1 (2002)  
Protivýbuchová prevence v praxi
Jakákoliv ochrana proti explozi musí vycházet ze znalosti technologie výroby jako celku, jednotlivých částí i zařízeni technologického celku nejen v normálním provozním režimu, ale i např. při najíždění nebo odstavováni zařízeni, pravidelné údržbě, opravách apod. Vede-li kvalifikované a odborné posouzení k potenciální možnosti rizika, je nezbytné zabývat se preventivními opatřeními.
1.9.2003 MUDr. Ariana LAJČÍKOVÁ , CSc.  
HYGIENA
Vyhláška č.6/2003 Sb., kterou se stanoví hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností některých staveb.
25.10.2002 Alois a Petr Matějákovi - Tlakinfo  
Provozní záznamy- tabulky
Rádi by jsme tímto napomohli provozovatelům VTZ, popř. revizním technikům, kteří hledají formuláře pro zápis činností obsluhy. Vypracovali jsme pro provozovatele u kterých děláme revize tabulky provozních záznamů obsluhy v nízkotlaké kotelně, pravidelné činnosti na nízkotlakých plynových kotelnách, pravidelné činnosti na tlakových nádobách., včetně lhůt, dle jakého předpisu se provádí , a kdo má kontrolu provést.
24.10.2002 Petr Matěják - Tlakinfo  
Lékařské prohlídky, očkování, vyšetření a diagnostické zkoušky u vybraných profesí.
Prohlídky se mají opakovat v rozpětí jednoho až tří let. Vykonávají se u profesí, u kterých lze předpokládat změny ve vývoji zdravotního stavu, a při kterých může dojít k ohrožení zdraví spolupracovníků nebo jiných osob. Týká se to například osob, které pracují s ručními motorovými vozíky, nebo v nízkotlakých kotelnách.
28.6.2002 Alois Matěják - předseda ATZ  
LHŮTY KONTROL A ÚKONŮ PROVÁDĚNÝCH OBSLUHOU KOTELNY :
Co vše má provádět obsluha kotelny naleznete v následujících řádcích. Veškeré údaje o kontrolách je pracovník obsluhy kotelny povinen zapsat do provozního deníku nebo příslušného tiskopisu . Doporučuji vést deník pouze na zaznamenání nepravidelných činností jako je ruční doplnění vody, úklid, činnosti údržby (výměna) atd. a to pouze ve dnech kdy se provádí. Pravidelné činnosti doporučuji zapisovat do předtištěných tiskopisů .
16.1.2002 ing. DUŠA- člen představenastva ATZ  
Proč školení obsluh tlakových nádob stabilních.
Mnozí zaměstnavatelé, ať již v důsledku neznalosti zákona nebo ve snaze ušetřit na čem se dá, otázku pravidelného školení a přezkušování zaměstnanců v oblasti předpisů na ochranu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci podceňují. Přes to, že se jedná o nejlevnější způsob ochrany před následkem neplnění požadavků zákona, kterým je v lepším případě pokuta uložená Inspektorátem bezpečnosti práce při výkonu preventivního dozoru, v tom horším důsledky, které vyvodí IBP nebo soud při řešení následků pracovního úrazu. Ty jsou ve všech případech vyšší než náklady na školení obsluh a vedoucích pracovníků provedené revizním technikem nebo školicím střediskem.
2.7.2001 Navrátil Zdeněk,člen představenstva ATZ  
Školení obsluh TNS
Většina z těch, kteří provádějí školení obsluh tlakových nádob stabilních (většinou revizní technik), jej provádí podle své, léty “osvědčené” osnovy, bez ohledu na skutečnost, že se u většiny provozovatelů postavení a význam obsluhy změnil. Příslušní pracovníci provozovatelů tvořili obsluze určité legislativní,technické i technologické zázemí a obsluha tak měla svoji činnost usnadněnu.
24.4.2001 Alois Matěják předseda -ATZ  
Místní provozní předpis - předpis výrobce.
Dle zákona č.22/1997 Sb. musí výrobce (montážní firma) dodat s výrobkem (kotelnou, výměníkem) Návod na použití. Provozovatel pak musí vypracovat Místní provozní předpis (řád). V praxi to znamená , že výrobce musí v návodu uvést veškeré činnosti např. revize, zkoušky, kontroly, zkoušení bezpečnostní výstroje (pojistné ventily) atd. ,které musí provozovatel během provozu provádět.Jinými slovy určí provozovateli za jakých podmínek provozu a jaké činnosti musí provozovatel dodržet ,aby byl výrobek bezpečný. Nevidím v řetězu projektant-montážní firma-provozovatel povolanější osobu než je projektant , který by tyto všechny činnosti měl uvést v návrhu provozního předpisu jako součást projektu. Provozovatel by měl v místním provozním předpise pouze určit kdo, a přesně kdy provede udanou činnost. Např. výrobce určí , že pojistné ventily se musí dle ČSN 69 0012 zkoušet 1x za měsíc a provozovatel uvede , že je zkouší údržbář objektu ,který je určený jako obsluha a to vždy 1.pondělí v měsíci.
27.12.2000 Ing. František Rak Přerov Ing. František Rak  
Bezobslužnost kotelen.
V posledních létech se začíná objevovat nový fenomén - požadavek na bezobslužnost středotlakých plynových kotelen. Jsou tyto požadavky oprávněné? Je technická legislativa připravena na tyto zásadní změny? Je vystavování vyjímek z předpisů správným rozhodnutím orgánů Státního odborného dozoru? Kde je hranice únosnosti maximální délky bezobslužného provozu?
17.11.2000 Alois Matěják ATZ  
Problematika tlakových zařízení , která jsou přímo součástí tepelných zařízení
Účelem článku je seznámit techniky a energetiky tepelných hospodářství s problematikou tlakových zařízení , která jsou přímo součástí tepelných zařízení a nebo s nimi bezprostředně souvisí.
1 příspěvek, 14.10.2017 11:48
1.5.2000 Petr Matěják  
Desatero pro obsluhu uhelného kotle
1.1.1999 Alois Matěják, místopředseda ATZ  
Povinnosti organizace , provozující tlaková zařízení
1.1.1999 Ing.Antonín Voříšek (předseda ATZ a soudní znalec v oboru Bezpečnost práce)  
Problematika odpovědnosti za bezpečný provoz vyhrazených tlakových zařízení
1.1.1999 Alois Matěják  
Otázky ke zkouškám topičů I.třídy

zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  >>

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.