Archiv článků od 1.1.1999 do 18.1.2002
zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  >>

18.1.2002 Alois Matěják předseda ATZ  
Hlásí pouze úrazy a nehlásí se nehody (havárie) a poruchy.
Vyhláškou č.498/2001 Sb. byly zrušeny vyhlášky ČÚBP č.110/1975 Sb. ve znění vyhlášky č.274/1990 Sb. o evidenci a registraci pracovních úrazů a o hlášení pracovních nehod (havárií) a poruch technických zařízení a vyhláška č.204/1994 Sb. ve znění vyhlášky č.279/1998 Sb., kterou se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků a mycích, čistících a desinfekčních prostředků. Byly nahrazeny:1. NV č.494/2001 Sb., kterým se stanoví způsob evidence, hlášení a zasílání záznamu o úrazu. Vzor záznamu o úrazu a okruh orgánů a institucí, kterým se ohlašuje pracovní úraz a zasílání záznam o úrazu. 2. NV č. 495/2001 Sb. - kterým se stanoví rozsah a bližší podmínky poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích, čistících a dezinfekčních prostředků. K problematice se vrátíme po vyjádření ČÚBP.
18.9.2001 Petr Matěják- tlakinfo  
Havarie kotle BOsB GESTRA
V nedávné době jsem informoval o další havárii kotle BOsB systému GESTRA. Následovalo několik reakcí od výrobce i provozovatelů těchto kotlů.
24.7.2001 Ing. Ladislav Ouhrabka  
Výbuch ocelové lahve k dopravě plynů při jejím plnění
O tom, že v letošním roce bylo několik smrtelných a těžkých zranění osob při obsluze vyhrazeného tlakového zařízení jsem Vás již informoval. Nyní jsem dostal výsledky šetření jednoho z nich od inspektora ing. Ladislava Ouhrabky. Následující případ dokazuje, že i pracovník, který má technické předpoklady, znalosti předpisů, a dlouholeté zkušenosti může hazardovat se svým životem.
29.6.2001 Ing. Ladislav Ouhrabka  
Otravy oxidem uhelnatým v nízkotlakých kotelnách na pevná paliva jsou stále aktuální.
I přes rozsáhlou plynofikaci velkého množství nízkotlakých kotelen po roce 1989, se stále stávají smrtelné úrazy v důsledku otravy oxidem uhelnatým (dále jen CO) v kotelnách na pevná paliva. Kotelny které zůstaly na pevná paliva, jsou však bohužel i dnes (stejně jako dříve) ve špatném technickém stavu z hlediska požadavků bezpečnosti práce i technických zařízení a jsou provozovány s riziky jež si provozovatel jen stěží uvědomuje, nebo je vědomě ignoruje z různých důvodů.
11.4.2001 Ing. Ladislav Ouhrabka  
Automatika selhala a parní kotel bez vody byl provozován dál !
Od roku 1989 se i v ČR u provozovaných středotlakých a vysokotlakých parních kotlů rozšířilo automatické zabezpečovací zařízení hladiny vody v kotli, různých typů a to jak zahraničních tak v posledních letech i tuzemských výrobců.
13.2.2001 Petr Matěják  
V roce 2001 již dva smrtelné úrazy.
V letošním roce došlo v oblasti provozu vyhrazených tlakových zařízení již k dvěma smrtelným úrazům a šesti úrazům s těžkým zraněním. K jednotlivým případům se vrátíme v některých z příštích článků. Rád by jsem touto cestou apeloval na provozovatele vyhrazených tlakových zařízení, aby věnovali svému zařízení veškerou odbornou pozornost. Zkontrolujte zda máte výrobní dokumentaci (pasport), zpracované a funkční provozní předpisy a zejména zda se dodržují , zda se v určených termínech provádí zkoušení bezpečnostní výstroje, vedou se provozní záznamy, zda jsou provedeny všechny revize a zkoušky na zařízení, zda máte řádně vyškolenou obsluhu atd.. Též prověřte, zda je zařízení patřičně udržováno, zda zjištěné závady, buď revizním technikem, nebo obsluhou jsou odstraněny. Věřím, že letošní hrůzostrašná statistika Vás přesvědčí, že v případě revizí se nejedná o nutné zlo a zbytečné papírování, ale naopak může odvrátit životu nebezpečné situace, hmotné škody a zbytečné popotahování po úřadech pro zanedbání povinností včetně případných nemalých sankcí.
25.1.2001 Ing. Jiří Batista, člen představenstva ATZ  
ZBYTEČNÁ SMRT, KTERÉ ŠLO ZABRÁNIT!
Opět se vracíme do nedávné historie následujícím tragickým případem. Uvedeného dne začala směna v kotelně jako vždy v 5 hodin ráno. Asi v 5,40 hod. požádal topič pomocníka J.Š., aby zauhlil kotel K3, že v levé části násypky ...............
13.1.2001 Ladislav Choleva, inspektor SOD  
Ohlédnutí se za smrtelným úrazem v nízkotlaké kotelně
Jelikož v současné době je topná sezona již v plném proudu, chci tímto ohlédnutím se na příčiny vzniku smrtelného úrazu zaměřit opět pozornost na provoz nízkotlakých kotlů na tuhá paliva a na nebezpečí, které tam při nesprávném počínání hrozí.
3.1.2001 Ing. František Jirota IBP v Ústí n. Labem  
Propanbutanová láhev - 10 kg jako zdroj těžkého úrazu
V rámci našeho serveru se budeme postupně vracet k haváriím z historie. V roce 1995 došlo v chemickém provozu k destrukcí láhve napropanbutan pro hmotnost náplně 10 kg o vnitřním objemu 26,2 l. Nádoba byla vyrobena roku 1978 podle ČSN 07 8522 a poslední hydraulická tlaková zkouška byla provedena koncem roku 1993. Pracovník závodu naplnil výše uvedenou láhev zkapalněným uhlovodíkovým plynem, který chtěl později odcizit. Po naplnění láhev uschoval a když se k ní později vracel, láhev se roztrhla.
26.11.2000 ČTK / MF Dnes  
Výbuch si vyžádal lidský život
Lidský život si v pátek po 15.hodině vyžádal výbuch kotle na tuhá paliva v rodinném domě v kopřivnici na Novojičínsku. Při explozi zahynul muž, který v té době byl v kotelně, řekl operační důstojník hasičů. Výbuch dle něj nastal v důsledku přetopení kotle na pevná paliva. Škoda byla vyčíslena na 20.000,- Kč.
13.11.2000 Petr Matěják tlakinfo  
I sud piva zabijí.
Smrtelný úraz , který se stal před několika lety svědčí o tom, že tlaková zařízení jsou nebezpečná i tam kde by jsem to nečekal.
1.1.1999 IBP  
Výbuch kotle na plyn
1.1.1999 Ing. Jaroslav Jeřábek ČÚBP Praha  
Poznatky z šetření smrtelných úrazů

zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  >>

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.