Archiv článků od 13.3.2006 do 2.10.2006
zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  >>

2.10.2006 Rudolf Gottstein, soudní znalec, Hradec Králové  
Křehký lom příčinou výbuchu tlakové nádoby akumulátoru tlaku pro tlakové lití
V devadesátých letech došlo k havárii tlakové nádoby akumulátoru tlaku A2.5, která měla za následek hmotnou škodu a těžký pracovní úraz zaměstnance. Tlaková nádoba se při havárii roztrhla na tři části. Spodní část zůstala sedět na patce a zbytku základu, plášť je roztržen podélnou trhlinou, která se zastavila ve spodním hrdle. Střední část nádoby se roztrhla na dvě poloviny podélně a příčně a tyto byly nalezeny nedaleko od místa výbuchu, v přízemí budovy, kde byl nádoba instalována. Horní část nádoby zůstala téměř neporušená a byla mimo budovu, kde jako projektil prošla železobetonovým stropem do haly v 1. poschodí, kde narazila na další strop, kterým byla otočena o 90°, prošla další boční zdí a zůstala ležet na střeše.
21.9.2006 Ing. Jirota František - Oblastní inspektorát práce pro Ústecký kraj a Liberecký kraj,  Přednáška TLAK 2006
Poznatky o provozovaných tlakových zařízeních v návaznosti na nové předpisy o inspekci práce
Podle nového zákona o Inspekci práce č.251/2005 Sb se v podstatě nic nezměnilo na zdrojích poznatků kontroly nástupnických organizací –SUIP a OIP ( dříve orgánů státního odborného dozoru) o provozovaných tlakových zařízeních.K podpoře této skutečnosti dále uvádím v tabulkové formě porovnání vybraných ustanovení zákona o SOD nad bezpečností práce č.174/1968 Sb ve znění k 30.6.2005 a zákona č.251/2005 , která se vztahují ,přímo či nepřímo, k vyhrazeným tlakovým zařízením.
30.8.2006
Při výbuchu ohřívače vody došlo k vážnému zranění uživatelky ohřívače.
Neustále se k nám dostávají části a střípky šetření těžkých nebo smrtelných úrazů. Bohužel, jak zainteresované strany, tak i státní orgány, které se podílí na šetření příčin tyto velice poučné informace dále nezveřejňují. Přitom právě poučení z těchto případů ( chybná montáž, vada výrobku, chybná obsluha) u jiných vlastníků těchto zařízení může zamezit dalším úrazům. Jeden z těchto střípků korespondence přinášíme v tomto případu z roku 2004.
2 příspěvky, poslední 16.06.2011 22:28
15.8.2006 Petr Matěják - Tlakinfo  
Expanzní nádoba zabíjela
Nešťastná událost se stala při zprovozňování samozavlažovacího zařízení tenisových kurtů, když muž napouštěl expanzní nádobu plynným dusíkem z tlakové láhve.
28.7.2006 Odborné pracoviště MŽP pro prevenci závažných havárií  
Nová legislativa v oblasti prevence závažných havárií
V letošním roce proběhly v legislativě postihující problematiku PZH velké změny. Většina předpisů byla zrušena a nahrazena předpisy novými, případně došlo k jejich novelizaci. Původní zákon č. 353/1999 Sb. o prevenci závažných havárií, vydaný v roce 1999 a později několikráte novelizovaný, byl nahrazen zákonem č. 59/2006 Sb. s platností od 1. června 2006. Přijetím tohoto zákona došlo ke zrušení platnosti prováděcích předpisů k zákonu 353/1999 Sb., tj. nařízení vlády č. 452/2004 Sb. a vyhlášek č. 7/2000 Sb., 366/2004 Sb., 367/2004 Sb., 373/204 Sb. a 383/2004 Sb..
24.7.2006 VÚBP  
Přehled nákladů a ztrát vyplývající z pracovních úrazů a nemocí z povolání
Některé analýzy VÚBP jsou velice zajímavé. Například se v nich můžete dočíst, že jeden pracovní úraz přijde společnost na 291 074 Kč.

a průměrné náklady a ztráty vyvolané jedním smrtelným pracovním úrazem dosáhly dokonce hodnoty 10 974 246 Kč.

28.6.2006 Petr Matěják - Tlakinfo,  idnes
Tři roky vězení za explozi boileru.
Tří roky vězení. Tento verdikt si včera vyslechl Zdeněk Krupka, provozovatel hotelu Oharka po jehož troskami našlo smrt šest Poláků, mezi nimi i šestiletá holčička. Zbývající tři obviněné muže soud zprostil obžaloby. Předtím byl i zproštěn obvinění revizní technik tlakových zařízení, a to i na základě konzultací vyšetřovatele s ATZ a s naší firmou, která prováděla po explozi vnitřní revize na zbývajících dvou nepoškozených boilerech osazených v hotelu Oharka. Budova se zřítila v roce 2002 následkem výbuchu boileru, který měl vadnou elektroinstalaci, a ucpaný pojistný ventil. U soudu se ukázalo, že špatný technický stav bojleru nikdo nekontroloval od roku 1991. "Kritická situace by nenastala, kdyby došlo k revizi bojleru," upozornila soudkyně Maťátková. Upozorňuji, že výrobce stanovil vnitřní prohlídku na 2 roky a zkoušení pojistného ventilu 1x týdně.
7 příspěvků, poslední 19.07.2006 07:43
19.6.2006 Ing. Evžen Duša, člen představenstva ATZ,  ZPRAVODAJ ATZ 2/2005
Požár v tlakové nádobě.
Do výrobního závodu se vrátil k opravě stojatý odlučovač oleje se zabudovaným chladičem vzduchu. Byl provozován na tlak 0,8 MPa po dobu asi 5 let. Na plášti odlučovače, blízko za tangenciálně umístěným vstupním hrdlem, byl na ploše o průměru asi 20 cm plech o tloušťce 6 mm vyboulen asi o 3 cm. Toto místo bylo zokujeno a v jeho okolí byl spálen lak. Po demontáži bylo na vnitřní ploše zjištěno spálení povrchu pláště s patrným odtavením materiálu na několika místech. Příčina takového poškození u nádoby, jíž byly vyrobeny a provozovány desítky, ne-li stovky, se jevila jako naprostá záhada. Bylo jen zřejmé, že v důsledku značného ohřátí došlo k místní ztrátě pevnosti a vyboulení pláště vnitřním tlakem.
5.6.2006 ing. Evžen Duša  
Nebezpečí při tlakové zkoušce
Podceňování přípravy k tlakové zkoušce se stalo osudným již mnoha pracovníkům. Uvažování ve smyslu „připravíme to na tlakovku, 15 minut to vydrží a potom to uděláme pořádně“ je však hlubokým omylem, mnohdy osudným. Chybně zvolená zaslepovací příruba, slabé šrouby, podcenění odvzdušnění, osazování poloviny šroubů na přírubové spoje, nedostatečný prostor a odstup od testovaného zařízení, provizorní spoje to vše jsou nejčastější chyby. Setkali jsme se i s případy, kdy jsou montážní firmy udiveny, že tlaková zkouška se provádí vodou a ne vzduchem. Jak muže dopadnout tlaková zkouška vzpomíná ze své praxe inspektora ing. Duša.
22.5.2006 Ing. Jiří Batista, člen představenstva ATZ,  ZPRAVODAJ ATZ 3/2005
K havárii došlo vinou špatně zpracovaného provozního předpisu
Parní kotel o výkonu 25 t/hod páry byl původně vybaven čtyřmi hořáky na mazut, uspořádanými do čtverce. Provozní předpis výrobce dovoloval provoz kotle se třemi nebo i dvěma hořáky za předpokladu, že odstavené hořáky budou na protilehlých stranách. Výslovně zakazoval provoz kotle pouze se dvěma hořáky na jedné straně. Vzhledem k časté poruchovosti hořáků se provozovatel rozhodl nahradit je pouze dvěma kvalitnějšími, účinnějšími a výkonnějšími. Kotel byl vybaven hlídači plamene a hlídačem hladiny vody v bubnu, které byly na sobě nezávislé. Po dosti dlouhé době provozu kotle s novými hořáky došlo při noční směně k prasknutí klínových řemenů pohonu rotačního hořáku a tím k jeho vyřazení z provozu.
11.5.2006 MPO a www.energetik.cz
Riziko vzniku krizových situací v teplárenství a plán jejich řešení
Teplárenské soustavy jsou tvořeny souborem zařízení pro výrobu, rozvod a odběr tepelné energie, včetně tepelných sítí a přípojek. Jsou převážně lokálního (municipálního) rozsahu a nejsou mezi sebou propojeny.
10.5.2006 Jaromír Čáp - inspektor SOD,  Zpravodaj ATZ 2/99
Příklad „péče" o tlakové nádoby stabilní u stavebních organizací
Při kontrole TNS u stavebních organizaci v roce 1998 byly zjišťovány veškeré myslitelné závady. Velká část těchto organizací o TNS vůbec nepečuje a opravuje pouze závady, které znemožňují jejich používání.
8.5.2006 Ing. František Jirota  
TLAKOVÁ NÁDOBA DESTRUKTORU BYLA ZDROJEM SMRTELNÉHO PRACOVNÍHO ÚRAZU.
Destruktor slouží k průmyslovému zpracování suroviny na masokostní moučku a tuk. Surovinou jsou těla uhynulých zvířat,konfiskáty a technické suroviny masného a drůbežářského průmyslu , které vznikají při porážení zvířat.
8 příspěvků, poslední 18.06.2015 17:55
4.5.2006 Tepelná poškození organizmu. 112, č. 2, 2006.,  http://www.bozpinfo.cz
Tepelná poškození organizmu
Působením vysokých nebo naopak výrazně nízkých teplot vznikají tepelná poškození organizmu. Pokud jde o celkové postižení organizmu, hovoříme o přehřátí nebo naopak o podchlazení, zasáhne-li extrémní teplota jen část těla jedná se o popálení, případně opaření nebo omrzlinu.
20.4.2006 Ing. Zdeněk Čížek, CSc. Analytické laboratoře Plzeň, a. s.  
Analytická chemie jako nástroj řešení poruch a havárií
Jevem, který historicky provází veškeré lidské aktivity, je vznik řady nečekaných problémů, poruch a havárií (technologických, materiálových, ekologických) a z toho plynoucích následků. Prakticky za každou poruchou či malérem se při tom skrývá vědomá či nevědomá porucha v chování člověka. Rozvoj inteligentní společnosti je proto nemyslitelný bez propracovaného souboru legislativních, organizačních a kontrolních opatření a mechanismů, jejichž účelem a cílem je předcházet vzniku mimořádných situací, eliminovat jejich příčiny a omezit negativní dopady takovýchto jevů na člověka, přírodu a hmotné statky.
10.4.2006 Ing. František Rak  
Nízkotlaký parní kotel bez vody
Kotel 730 kW byl provozován s občasnou obsluhou, při tomto provozu došlo ke ztrátě vody, automatika kotle nevypnula hořák a kotel byl provozován bez vody. Tlakový celek byl na několika místech značně přehřátý a vyžíhaný. Došlo ke spálení silových kabelů a elektrorozvaděče včetně části izolace kotle a izolace výstupního parního potrubí.
3.4.2006 Zapsal a doplnil: Ing.František Rak  
Havárie teplovodních kotelen
Sestaveno ve spolupráci s inspekcí práce Hradec Králové.
27.3.2006 Ing. Jiří Batista, člen představenstva ATZ  
Na technická zařízení nelze bezmezně spoléhat
.......Kotle byly vybaveny dálkovým stavoznakem, na jehož hřídelce s ukazatelem hladiny byla připevněna objímka kontaktu, zapínajícího doplňování vody. Objímka se však na hřídelce uvolnila a kontakt zůstal v poloze minimálního doplňování napájecí vody.......
25.3.2006 Janata, Jiří. Posuzování rizika v chemickém průmyslu pro účely pojištění. CHEMagazín, č. 1, roč. XVI, 2006, s. 16.,  http://www.bozpinfo.cz
Posuzování rizika v chemickém průmyslu pro účely pojištění
Před sjednáním pojištění každého chemického závodu je potřeba provést posouzení rizikové situace. Na jeho výsledku závisí mimo jiné i výše pojistného. V tomto směru se však kromě technických aspektů uplatní í obchodní hledisko a stav vývoje pojistných trhů, které, jak známo, procházejí obdobími nárůstu a poklesu sazeb. K nejvýraznější změně došlo po roce 2000, kdy dlouholetý pokles vystřídal prudký růst.
13.3.2006 Ing.František Rak  
Výbuch teplovodního kotle provozovaného bez vody
V kotelně byly provozované dva teplovodní kotle ARK 630 o max. výkonu 730 kW, oba rok výroby 1988, jako palivo byl použit dřevní odpad z výroby. V den havárie došlo dvě hodiny po odstavení kotle okolo čtrnácté hodiny k výbuchu. Při výbuchu bohužel zahynul jeden pracovník, který však nebyl obsluha kotelny. Dále došlo k úplnému zničení kotelny. Kotle sloužily i k ohřívání TUV. Výbuchem byly prakticky zničeny oba kotle i budova, střechy, stěny. Technologické zařízení (Rozvaděč otopné vody, sběrač otopné vody, tlakové expanzní nádoby, změkčovací filtr, potrubí, armatury) bylo zasypáno stavební sutí. Příčinou výbuchu kotle byl provoz bez vody a náhlé doplnění vody do kotle. Opět zanedbání povinností obsluhy, selhání technického zabezpečení, neznalost při provozu a doplňování vody do kotle.

zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  >>

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.