Archiv článků od 13.4.2004 do 14.1.2005
zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  5  6  >>

14.1.2005 Petr Matěják - tlakinfo  
Téměř 70% zdrojů výroby elektřiny v ČR provozuje ČEZ
K poslednímu listopadu 2004 disponovala Česká republika na svém území zdroji na výrobu elektřiny s instalovaným výkonem 17.367,3 MW. Z toho 69,97% (12.153,04 MW) patří akciové společnosti ČEZ. Více v následujících grafech.
13.1.2005 Petr Matěják - tlakinfo  
Minimální výkupní ceny z obnovitelných zdrojů dle ERU
1. 1. 2005 platí nové cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Předsedou je Ing. Josef Fiřt , kterého dobře známe z oboru tlakových zařízení, pravidelně se účastnil a zahajoval největší školící akci v ČR pro obor tlakových zařízení - semináře TLAK.
10.1.2005 Petr Matěják- tlakinfo zdroj www.tzbinfo.cz  
LEGISLATIVA V OCHRANĚ OVZDUŠÍ SE ZAMĚŘENÍM NA SPALOVACÍ ZDROJE
Provozovatel malého spalovacího zpoplatněného zdroje je povinen zaslat do 15. února po skončení poplatkového období orgánu obce podklady pro stanovení výše poplatku za běžný rok. Malé spalovací zdroje s nulovou sazbou poplatku nejsou předmětem poplatku a nevztahuje se na ně oznamovací povinnost. Provozovatelé ZV, V, S a obecně i malých stacionárních zdrojů platí poplatky za znečišťování. Poplatky menší než 500 Kč se nevyměřují. Pro nás je zarážející, že Oprávněnou osobou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví, což byl donedávna dvouletý učební obor .
10.1.2005 Petr Matěják- tlakinfo zdroj: Státní energetická koncepce  
Dlouhodobý výhled energetického hospodářství do roku 2030 - Poptávka po teple
Dlouhodobý energetický výhled je základem pro posuzování záměrů investorů na výstavbu nových zdrojů a podkladem při případném vyhlášení výběrového řízení na obnovu stávajících zdrojů.
7.1.2005 Petr Matěják- tlakinfo zdroj: ČEZ a.s.  
ENERGETICKÉ ZDROJE V ČR
Mapa největších výrobců tepelné resp. elektrické energie v ČR
6.12.2004 zdroj: ÚŘAD PRO OCHRANU HOSPODÁŘSKÉ SOUTĚŽE  
Zrušené výběrové řízení - výměna VT parovodu o tlaku 14 MPa
Vracíme se k události z roku 2002, nicméně tento příspěvek může být poučný pro mnoho našich čtenářů. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil výběrové řízení veřejné zakázky „Dodávka armatur pro výměnu VT parovodu o tlaku 14 MPa. Jak probíhá výběrové řízení, napadení rozhodnutí výběrové komise a jak zdůvodňuje orgán dozoru zrušení výběrového řízení? Toto rozhodnutí také naleznete na http://www.compet.cz/
1.11.2004 Petr Matěják- Tlakinfo  
Novelizovaná ČSN 07 0703 a Technická pravidla TPG
V souvislosti s aktualizovanou normou ČSN 07 0703 - Kotelny se zařízením na plynná paliva zveřejňujeme seznam TPG, které je nutné v souvislosti s touto ČSN uplatňovat.
20.10.2004 zdroj ČVUT  
Nové materiály=zlepšení účinnosti uhelných elektráren
V současnosti jsou elektrárny na černé uhlí projektovány s čistou účinností kolem 45%, což je z hlediska našich podmínek hodnota velmi vysoká. Existují však další možnosti, jak ji v budoucnu ještě zvýšit. Podstatný krok ke zvýšení účinnosti lze učinit vývojem nových materiálů. Na tyto materiály, které především musí odolávat vysokým teplotám, je kladena řada dalších požadavků. Ty se však budou lišit podle určení pro membránové stěny kotlů, koncové díly spalinových přehříváků páry, hlavní parní potrubí.
20.10.2004 Petr Matěják - www.tlakinfo.cz  
Nová studie uhelné elektrárny v Německu.
Koncept elektrárny NRW je postaven na bloku o výkonu 600 MW spalujícím černé uhlí. Elektrárna má účinnost 45,9%. S jistými technickými opatřeními by mohla být dosažena účinnost 48%. To by vyžadovalo jinou lokalitu elektrárny a jiné ekonomické podmínky, než jsou v současné době k dispozici. S účinností 45,9% překračuje modelová elektrárna NRW průměrnou účinnost nyní provozovaných černouhelných elektráren ve SRN. Průměrná účinnost se pohybuje kolem hodnoty 38%. Vybudování elektrárny NRW by tak mohlo významně přispět k naplnění cíle snížení produkce CO2.
5.10.2004 zdroj ČVUT  
TECHNICKÉ PARAMETRY MODERNÍCH UHELNÝCH BLOKŮ
Parametry páry u převážné většiny posledních elektráren jsou nadkritické. Jen tak lze zvýšit účinnost elektrárny nad 40%. Za nadkritické parametry páry jsou považovány provozní tlaky nad tzv. kritickým bodem, tj. tlakem 22,1 MPa a teplotou 374,15 °C, kdy sytá voda přechází přímo v sytou páru aniž by při tom vznikla dvoufázová směs běžně označovaná jako mokrá pára. Elektrárenské bloky pracující s párou nad kritickým bodem se dají ještě dále rozdělit na bloky nadkritické s tlakem ostré páry 24-25 MPa a teplotou 540-560 °C, a ultrakritické s tlakem ostré páry 25-31,5 MPa a teplotou 580-600°C/600-650°C.
1.9.2004 Alois a Petr Matějákovi  
Kontroly manometrů, teploměrů, signalizací a blokád u kotlů I.třídy v 21. století
Dávám k zamyšlení několik námětů. Jejich prosazení nelze očekávat okamžitě, ale dle mého názoru, je na čase začít o dané problematice diskutovat.  Proč provádět kontroly přímých manometrů a teploměrů u kotlů 1. třídy? Zvyšuje se tím v dnešní době počítačových řídících systémů bezpečnost kotlů? Přínos je minimální, nebo nulový, jedná se spíše o historicky zavedenou činnost, založenou na požadavku norem.Tyto činnosti, zejména pak kontroly a kalibrace jsou však pro provozovatele velice nákladné, u některých v řádech milionů.
27.8.2004 Petr Matěják- zdroj ČVÚT  
Projekt AD700.
V lednu 1998 byl započat projekt: Pokročilá elektrárna 700°C spalující práškové uhlí. První fáze probíhala mezi roky 1998 - 2003 a je uzavřena. Je financován ze 40% EU a vládami Švýcarska a UK. Sdružuje 40 společností od provozovatelů a výrobců po výzkumné organizace a laboratoře. Celkovým technickým cílem projektu je postupný vývoj a předvedení ekonomicky přijatelné technologie pro spalování práškového uhlí s čistou účinností vyšší než 50%. Potenciál pro to byl potvrzen v první fázi projektu. Pokročilý superkritický parní oběh zvýší maximální teploty páry ze současných 540oC do oblasti 700 až 720°C a tlak ostré páry z 25 na 35-37,5MPa.
21.6.2004 Euro Heant and Power  
Paroplynový blok Niehl II
Nejmodernější paroplynový blok Niehl II v Německu se staví v Kolíně n/R. Výkon spalovací turbíny bude zhruba 260 MW a parní turbíny asi 145 MW. Spalinový kotel bude dávat 270 t/h páry 131bar/5700C. Koncepce bloku umožňuje maximálně pružný provoz. Parní turbína může být při provozu bez dodávky tepla od soustavy zásobování teplem. Paroplynový blok je určen ke krytí základního a především středního pásma výkonu. Je navržen pro časté odstavování a najíždění a jeho provoz může být řízen jak podle potřeby elektřiny, tak i podle potřeby elektřiny, tak i podle potřeby tepla. Spalovací turbína může v důsledku vhodné konstrukce hořáků spalovat zemní plyn kategorie H i L a rovněž velmi lehký olej.
21.6.2004 KROHNE  
Měření výšky hladiny popílku
Měření hladiny popílku v dnešní době představuje bezproblémovou aplikaci pro reflexní radary firmy KROHNE typu BM 100A. Tyto radary byly na světový i náš trh uvedeny v r.1996 a od té doby byly odzkoušeny v mnoha tisících aplikacích na nejrůznějších druzích médií. V současné době jsou reflexní radarové hladinoměry, někdy nazývané též TDR hladinoměry, vyráběny i několika konkurenčními firmami. Reflexní radary firmy KROHNE mají však jednu podstatnou výhodu, mají vedle přímého měřícího módu i tzv. nepřímý mód, který má firma KROHNE patentován
21.6.2004 Petr Matěják  
Společnost Opatherm a.s. dokončila největší investici za posledních 15 let
Teplárenská společnost Opatherm a.s. v Opavě - Kylešovicích, jejímž 100% vlastníkem je společnost MVV Energie CZ, uvedla do provozu svou největší investici za posledních 15 let - dva nové fluidní uhelné kotle, které pomohou stabilizovat stávající ceny tepla a sníží dosavadní emise o více než 10 tun ročně. Dalším významným přínosem této investice je zejména stabilizace cen tepla v Opavě.
19.6.2004 Doc.Ing. Karel Svoboda,Csc., Ústav chemických procesů AV ČR  
Tlakové fluidní spalování uhlí, spolu-spalování uhlí se dřevem, emise, výhody a provozní problémy.
Fluidní spalování uhlí za atmosférického tlaku je zavedenou technologií široce využívanou v energetice a teplárenství. V současné době se také začíná uplatňovat spolu-spalování uhlí s biomasou nebo tříděnými a upravenými odpady a kaly ve fluidní vrstvě. Fluidní spalování umožňuje díky intenzivnímu přestupu tepla a hmoty použití méně-hodnotných paliv. Vzhledem k teplotám spalování mezi 800 až 950 °C dochází k výraznému omezení tvorby oxidu dusnatého ze vzdušného dusíku. Odsiřování spalin se provádí přímo ve fluidní vrstvě přídavkem vápence. Při nižších teplotách atmosférického fluidního spalování, hlavně za teplot vrstvy asi pod 850°C, mohou být poměrně významné emise oxidu dusnatého (N2O), jehož emise začínají být sledovány u tepelných a chemických procesů z důvodu skleníkového efektu v atmosféře a ovlivňování ozónové vrstvy.
30.4.2004 Ing. Vojtěch Volák - Chemické služby, České Budějovice  
ÚPRAVA VODY V PROVOZU TEPELNÝCH ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ
Pro provoz tepelných energetických zařízení jsou v současné době určeny následující dvě ČSN: ČSN 07 7403 s účinností od roku 1982 “Voda a pára pro tepelná energetická zařízení s pracovním tlakem 8 MPa a vyšším” a ČSN 07 7401 s účinností od roku 1992 “ Voda a pára pro tepelná energetická zařízení s pracovními tlaky páry do 8 MPa”.
5 příspěvků, poslední 20.03.2012 17:37
27.4.2004 Ing. Theodor Zipfel, CSc. Ing. Pavel Filip, CSc. Alstom Power, s.r.o se sídlem v Brně  
Vodoznaky kotlů - seřizování, signalizace, blokády
Seminář TLAK 2003- Cílem referátu bylo seznámit pracovníky v oboru tlakových zařízení s problematikou spojenou s měřením hladiny v bubnech parních kotlů na základě stručného popisu fyzikálních procesů, které souvisí s určováním skutečné hladiny v bubnu parních kotlů na základě dálkového měření, vysvětlit podstatu rozdílů hladin určovaných odečtem z přímého vodoznaku vzhledem ke skutečné výpočtové hladině, stanovit určující veličiny pro výpočet skutečné hladiny pro regulaci hladiny, signalizaci výstrah a reakce blokád při překročení havarijních mezí prostřednictvím software řídícího systému a způsob hardwarového jištění kotle pro případ výpadku řídícího systému, resp. jeho krátkodobého výpadku.
4 příspěvky, poslední 27.12.2013 20:19
19.4.2004 Petr Matěják- Tlakinfo  
Návrh normy neprošel.
V evropské komisi CEN (EUROPEAN COMMITTEE FOR STANDARDIZATION ) proběhlo hlasování o navrženém znění EN 12953-9 Požadavky na zabezpečovací a řídící systémy kotle a příslušenství. Výsledek hlasování je "zamítnuto". Tato norma může do našeho technického pojetí provozu vyhrazeného tlakového zařízení přinést mnoho nových pohledu na provoz, zkoušky, kalibrace, ověřování funkčnosti. Je nejvyšší čas se začít věnovat v době počítačové techniky spíše než manometrům, teploměrům a hladinoměrům technice, která dnes u velkých provozovatelů převládá- řídícím systémům,čidlům, řídícím okruhům, systémům dálkového zabezpečení. Na tuto problematiku zatím neexistuje jednotný normativní dokument. Hlasovalo 23 států (cituji z originálu : „Austria Belgium Czech Republic Denmark Finland France Germany Greece Hungary Iceland Ireland Italy Luxembourg Malta Netherlands Norway Portugal Slovakia Spain Sweden Swedish Switzerland United Kingdom“)
13.4.2004 Ing. Otakar Deyl Csc.  
Školení ATZ - téma "Spalovací zařízení kotlů"
Na avízovaných školeních ATZ bude Ing. Otakar Deyl Csc. přednášet na téma Spalovací zařízení kotlů. Doposavad jsme všichni byli užívali Československých státních norem, respektive Českých technických norem, které v naši profesi více méně korespondovali s německými normami TRD. Problematika parních a horkovodních kotlů vlastních, včetně příslušných pomocných a přídavných zařízení byla v naši republice pojednána v normách řady ČSN 07 xxxx, přičemž normy příslušného např.: pomocného zařízení platily vždy pro všechny typy kotlů. Normy EU jsou jinak členěny než naše ČSN -a na tento pro nás nový způsob členění je nutno si zvyknout.

zpět na aktuální články    <<  1  2  3  4  5  6  >>

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.