Archiv článků od 25.4.2001 do 11.5.2004
zpět na aktuální články    <<  1  2  3  >>

11.5.2004 Ing. Miroslav Koščo - garant tlakových zařízení Český úřad bezpečnosti práce  
Zpráva o celorepublikových kontrolách zásobníkových ohřívačů
Informace o celorepublikové kontrole v roce 2003, která se týkala bezpečnosti provozu zásobníkových ohřívačů užitkové vody ohřívajících vodu teplem teplonosné látky (středotlakou parou, horkou vodou) a nebo elektrickým proudem.
26.4.2004 pplk. Ing. Pavel Zikmund- Kriminalistický ústav Praha PČR  
Bezpečnost elektrických tlakových ohřívačů vody
Seminář Tlak 2002 - Elektrické tlakové akumulační ohřívače vody jsou zpravidla uživateli a provozovateli považovány za bezpečné spotřebiče, které nevyžadují zvláštní pozornosti. Přesto však k jejich havárii může dojít, jak ukázala poslední velká havárie v hotelu Oharka v Lounech 1. 4. 2002, která si vyžádala 6 lidských životů.
22.1.2004 topenářství instalace 7/2003  
Energetický audit a komentář k jeho provádění
Povinnosti energetického auditu je stanovena v § 9 zákona č.496/2000 Sb., o hospodaření energií a vyhláškou č.213 Ministerstva průmyslu a obchodu ze dne 14. června 2001, kterou se vydávají podrobnosti náležitostí energetického auditu.
1.9.2003
NOVÁ SMĚRNICE EU O CELKOVÉ ENERGETICKÉ ÚČINNOSTI BUDOV
Akční plán na zlepšení energetické účinnosti budov v EU uvádí, jako jedno z klíčových opatření vydání“nastavbové“ směrnice ke směrnici č.93/76/EEC. Jedná se o směrnici EU č.2002/91/EC (dále jen směrnice), jejímž cílem je podpora konkrétních opatření k dosažení ochrany budov před vnějšími klimatickými vlivy vč. požadavků na vnitřní klima v členských státech EU, při zohlední cenové efektivnosti.
10.10.2002 Ing. Zdeněk Žabička, Brno  
Zkratky TUV a TV
Od určité doby se nemá používat zavedený název teplá užitková voda - ve zkratce TUV. Tento název má být nahrazen pouze slovy teplá voda - ve zkratce TV. Jaký je důvod této změny?
2 příspěvky, poslední 18.10.2010 18:43
26.7.2002 Petr Matěják- tlakinfo  
Kontroly provozu zásobníkových ohřívačů užitkové vody
Na internetových stránkách IBP Üstí nad Labem http://www.revicom.cz/ se dočtete o opatřeních navazujících na tragedii v lounském hotelu Oharka. IBP přijal po výbuchu elektrického zásobníku vody v hotelu Oharka v Lounech opatření v podobě zvýšených kontrol organizací, které provozují obdobná zařízení a zveřejňuje seznam úkonů, které bude v dané oblasti preferovat
10.4.2002 Petr Matěják-tlakinfo  
Ing. Vladimír Valenta - 60 let
Je výraznou osobností oboru vytápění. Spolupracoval na tvorbě topenářských ČSN a technických pravidel. Výraznou měrou se podílel na tvorbě ČSN 06 0310- Ústřední vytápění. Projektování a montáž, ČSN 06 0320 Ohřívání užitkové vody. Navrhování a projektování ČSN 06 0830 Zabezpečovací zařízení pro ústřední vytápění a ohřívání užitkové vody Významně se též podílel na zpracování topenářské příručky - nejrozsáhlejší publikace poslední doby v oboru vytápění.V současné době působí v Cechu topenářů a instalatérů (CTI), ve kterém se zabývá odbornou osvětou, určenou zejména pro řemeslníky. Jménem tvůrců Tlakinfa přejeme Vladimíru Valentovi hodně zdraví a elánu do další činnosti. Alois a Petr Matějákovi
24.2.2002 Ing. Josef SVOBODA  
Komentář k Vyhlášce č. 151/2001 Sb.
Vzhledem k odbornému zaměření čtenářů se zaměřme na Vyhlášku č. 151/2001 Sb., kterou se stanoví podrobnosti účinnosti užití energie pro rozvod tepelné energie a vnitřní rozvod tepelné energie. Na Zákon č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií ze dne 25. října 2000 stanoví podmínky, za kterých se uskutečňuje hospodárná výroba, přenos, přeprava, distribuce a spotřeba všech forem energie (zejména teplo a elektřina) a všech druhů paliv (tuhá, kapalná a plynná paliva). Lze konstatovat, že zákon vyjadřuje hlavní cíle státu v energetickém hospodaření s výhledem na 20 let. Další informace naleznete na http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=891
17.1.2002 Alois Matěják předseda ATZ  
Vzorový Místní provozní předpis
Účelem je předložit projektantům a montážním organizacím vzor Místního provozního předpisu (Pracovního řádu) pro zdroje kotelny ústředního vytápění s výkonem jednoho kotle větší než 50 kW nebo součtovým výkonem větší než 100 kW. Na tvorbě těchto předpisů a zpracování jednotlivých odborných statí se podílejí i zástupci jednotlivých odborností např. v oblasti požární ochrany, chemické úpravy vody, komínů atd. . Místní provozní předpisy se postupně rozšiřovaly a upravovaly skoro pět let do součastné podoby. Jsou zpracovány dle druhu paliva, ale i dle druhu otopné soustavy a některé dle výkonu kotle.
8.1.2002 Ing. Martin NEUŽIL, MSc., Spirax Sarco spol. s r. o.  
Použití deskových výměníků na parních aplikacích a odvod kondenzátu
V současné době se stále více používají moderní kompaktní výměníky pára - voda, které nahrazují dříve používané ležaté protiproudé výměníky. Velkou výhodou kompaktních výměníků jsou menší rozměry a nižší hmotnost při zachování stejného topného výkonu. Hlavním představitelem kompaktních výměníků jsou deskové výměníky. Tabulka 1 udává srovnání hmotností, rozměrů a vodního objemu (sekundární strana) u deskového a protiproudého výměníku stejného výkonu. Z tabulky je vidět, že klasický protiproudý výměník má šestkrát vyšší hmotnost, sedmkrát větší zastavěný prostor a desetkrát vyšší objem vody na sekundární straně než deskový výměník.
1 příspěvek, 15.04.2006 11:14
4.1.2002 epravo  
NEOPRÁVNENÝ ODBER VODY A NEOPRÁVNENÉ VYPOUŠTENÍ ODPADNÍCH VOD
Dne 1.1.2002 vstoupil v účinnost nový zákon, jež se zaměřuje na úpravu otázek souvisejících s vodovody a kanalizacemi. Jedním z významných ustanovení zákona o vodovodech a kanalizacích (dále jen zákon) je právní úprava neoprávneného odběru vody z vodovodu a neoprávněného vypouštění odpadních vod do kanalizace.
21.12.2001 Alois Matěják - předseda ATZ  
Zákon o vodovodech a kanalizacích vs tlaková zařízení
Vyhláška MZ, kterou se provádí zákon č.274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změněn některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích) z hlediska tlakových zařízení. Velmi důležitý je § 15 odst.4, který udává, že tlak nesmí převýšit hodnotu 0,6 MPa a pouze v odůvodněných případech může být 0,7 MPa. Upozorňuji, že na sekundárních stranách ohříváků TUV, jsou z důvodů vyšších tlaků osazovány pojistné ventily s otev. tlakem vyšším než je 0,6 MPa, protože se zde buď trvale nebo v nočních hodinách, kdy nejsou odběry, dosahují vyšší tlaky. Toto není dle tohoto zákona možné.
5.12.2001 Ing. Martin Neužil, MSc. Spirax Sarco s.r.o.  
Moderní řešení výměníkových stanic pára - voda
Při provozování parních soustav CZT a parních výměníkových stanic (VS) se vyskytuje obvykle více problémů než u srovnatelných horkovodních soustav. Je to dáno především zastaralým vybavením sítí a předávacích stanic, neboť v minulosti nebyla prováděná postupná obnova daných zařízení. Dalším problémem byl v minulosti velmi omezený výběr parních armatur. Často se navíc používají zastaralá projekční řešení VS, která jsou investičně, ale zejména provozně nákladná. Při použití moderních parních armatur a ostatních komponentů VS lze investiční a provozní náklady výrazným způsobem snížit. Předpokladem je moderní projekční řešení VS. Cílem příspěvku je nastínit moderní řešení VS pára - voda, které se vyznačuje nejen úsporou provozních a investičních nákladů, ale i výraznými úsporami energie.
17.9.2001 Petr Matěják- tlakinfo  
Výpočtová vnitřní teplota a relativní vlhkost ve vybraných vytápěných místnostech
Příloha č.2 k vyhlášce 291/2001 Sb.
2.9.2001 Alois Matěják- předseda ATZ  
Zákon o vodovodech a kanalizacích
Dne 10. července 2001 vyšel zákon o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích). Pro obor tlakových zařízení je důležitý §3 čl.4 -„Vlastník vodovodní přípojky je povinen zajistit, aby vodovodní přípojka byla provedena a užívána tak, aby nemohlo dojít ke znečištění vody ve vodovodu.“ Povinností vlastníka je nyní osadit zpětné armatury na doplňování, na připojení teplé užitkové vody atd. tak, aby zvýšením tlaku v OS nemohlo dojít k zpětnému toku do vodovodního řádu.
7.6.2001 Petr Matěják - Tlakinfo  
Topenářská příručka - 120 let topenářství v Čechách
Minulý týden byla slavnostně pokřtěna Topenářská příručka. Potřebné informace zde najdou projektanti, technici montážních firem, servisní a revizní technici, a samozřejmě studenti. O tom, že se jedná o ojedinělé dílo, se můžete přesvědčit již jen při pohledu na hnědočervené desky. Ve dvou svazcích naleznete 2500 stran textu, 2083 obrázků a grafů a 350 tabulek. Na zpracování Topenářské příručky se podílelo 46 autorů. Mezi autory naleznete i jméno Aloise Matějáka - předsedy ATZ, který zpracovával část Tlaková zařízení v tepelné technice, dále Pracovní (provozní) řády, a Revize a zkoušky zařízení tepelných soustav
3.5.2001 Alois Matěják předseda -ATZ  
Některé připomínky ke znění ČSN 06 0830.
Ačkoliv je novelizovaná ČSN 06 0830 je poměrně mladá mám za to že se každá norma se má vyvíjet . Proto předkládám odborné veřejnosti moje připomínky.
2.5.2001 Alois Matěják předseda -ATZ  
Dopouštěcí (přepouštěcí) potrubí k udržení tlaku v otopné soustavě.
Častou chybou projektantů je dimenze DN potrubí , kterým se přepouští voda z primeru do sekundéru i k udržení tlaku. DN 1/2 “ má oprávnění u velkých otopných soustav a větší DN je technicky nesmysl , protože otevřením solenoidového ventilu dochází k okamžitému stoupnutí tlaku a k okamžitému uzavření.
27.4.2001 Alois Matěják předseda -ATZ  
Armatury odvodnění a odvzdušnění ohříváků
Velmi často zapomínají projektanti osadit armatury odvodnění (vypouštění) a odvzdušnění ohříváků. U ohříváků na primerní straně, které jsou vyhrazeným tlakovým zařízením (dále jen VTZ) dle vyhlášky ČÚBP č.18/1979 Sb. v platném znění tzn. topené vodou teplejší než 1150 C nebo parou s tlakem větším než 0,7 bar, to určuje norma ČSN 69 0010 část 5.2. U nádob všeobecně, tudíž i na sekundéru to určuje vyhláška ČÚBP č.48/1982 Sb. § 173. Odvodnění a odvzdušnění musí mít i deskové ohříváky , které nejsou VTZ i když jsou topené vodou s teplotou větší než 1150 C a nebo parou s tlakem větším než 0,7 bar.
25.4.2001 Alois Matěják - předseda ATZ  
Zpětná armatura na studené vodě u ohříváků TUV
Je chybou, že přívod studené vody je většinou v projektu „Zdravoinstalace“ a ne u ohříváků TUV v topení. Montáž mohou provádět dvě různé firmy, které se přesně nedomluví a osazení výstroje dle čl.7.2 ČSN 06 0830 je chybně provedeno, nebo dokonce chybí. Situace se v současné době komplikuje i osazováním zásobních ohříváků TUV, kam je zavedena studená voda, která je pak teprve vedena do ohříváků.

zpět na aktuální články    <<  1  2  3  >>

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.