[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
SZÚ BRNO - 50 let ve službách českému průmyslu
Datum: 17.8.2005
Autor: Ing. Petr Mašek, ředitel Strojírenský zkušební ústav, s.p., Brno
SZÚ se svými 140 zaměstnanci je notifikovanou osobou Evropského společenství 1015 a autorizovanou osobou 202 v českém systému posuzování shody.

Z historie ústavu

Strojírenský zkušební ústav navazuje ve zkoušení a posuzování strojírenských výrobků na tradici sahající až do poloviny minulého století, kdy byl brněnský závod zřízen z bývalého Ústavu pro zvelebování živností, který byl začleněn právě před 50 lety do národního podniku Kovotechna, určeného pro vývojové a technologické práce v rámci generálního ředitelství Československých závodů lehkého průmyslu. V roce 1962 se brněnské pracoviště stalo vedoucí zkušebnou koordinující činnost všech autorizovaných zkušeben v rámci n. p. Kovotechna.

Důležitým milníkem bylo zřízení samostatného Strojírenského zkušebního ústavu jako státního podniku Ministerstvem všeobecného strojírenství od 1. ledna 1965 se sídlem v Brně a s pobočkami v Praze, Jablonci nad Nisou a v Piešťanech. Měl za úkol provádět povinné zkoušky vybraných výrobků a cílenou činností napomáhat ke zvyšování jakosti a dodržování technologické kázně ve vybraných strojírenských odvětvích.

Pobočka ústavu v Piešťanech se v roce 1975 osamostatnila a v současnosti působí jako Technický skúšobný ústav, štátna skúšobňa SKTC-104 ve Slovenské republice.

Pražská pobočka pro zkoušení zbraní a střeliva pro civilní potřebu se na základě zákona č. 156/2000 Sb. stala od 1. 8. 2000 Českým úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva.

Po stránce správní byl Strojírenský zkušební ústav podřízen do roku 1972 Ministerstvu všeobecného strojírenství, následně přešel pod správu ÚNM - Úřadu pro normalizaci a měření. V roce 1995 přešla práva a povinnosti zakladatele na Ministerstvo hospodářství ČR a posléze v roce 1997 na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Základní pracoviště Strojírenského zkušebního ústavu, s.p., bylo v roce 1985 soustředěno do nově vybudovaného areálu v Brně-Medlánkách, kde se nachází dodnes.

Za celou dobu existence ústavu bylo vydáno více než 100 tisíc certifikátů a dokumentů srovnatelného významu. Strojírenský zkušební ústav, s.p., zaujímá v současnosti díky svým dlouholetým tradicím a zkušenostem, technickým možnostem, široké škále notifikací, autorizací, akreditací, mezinárodním kontaktům a rozsáhlé paletě nabízených služeb významné místo na českém i evropském trhu.

Současnost Strojírenského zkušebního ústavu

Strojírenský zkušební ústav, s.p., (dále SZÚ) se základním pracovištěm v Brně, odštěpným závodem v Jablonci nad Nisou a kancelářemi v Praze a Ostravě je jednou z největších akreditovaných zkušebních a certifikačních organizací v České republice. V současné době je SZÚ podřízen Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, které je ústředním orgánem státní správy pro oblast technické normalizace, metrologie a státního zkušebnictví.

Zkoušení a certifikace výrobků

SZÚ se svými 140 zaměstnanci je notifikovanou osobou Evropského společenství 1015 a autorizovanou osobou 202 v českém systému posuzování shody. Je akreditován Českým institutem pro akreditaci jako zkušební laboratoř, certifikační orgán pro certifikaci výrobků, certifikaci systémů managementu jakosti a certifikaci personálu, jako inspekční orgán a kalibrační laboratoř. Dále je akreditován ruským Gosstandartem jako zkušební laboratoř v ruském systému GOST-R a Českým normalizačním institutem k udělování a dozorování licence pro užívání značky shody ČSN-TEST. SZÚ je také autorizován Ministerstvem životního prostředí pro autorizované měření emisí a pověřen Ministerstvem dopravy a spojů schvalováním, zkoušením a certifikací nádob na přepravu plynů třídy 2 ve smyslu Evropské dohody o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí ADR a Evropského řádu o mezinárodní železniční dopravě nebezpečných věcí RID.

SZÚ je řádným členem CEOC (Evropská konfederace pro zkoušení, inspekci, certifikaci a prevenci), dále členem CQS (Sdružení certifikačních orgánů pro systémy jakosti v ČR), které je plnoprávným členem Mezinárodní sítě certifikačních orgánů pro systémy jakosti IQNet. SZÚ je rovněž členem několika tuzemských profesních svazů a sdružení. Základní činností SZÚ je posuzování shody, zkoušení a certifikace výrobků jak pro evropský, tak i mimoevropský trh.

Certifikace systémů managementu jakosti

Velmi důležitou oblastí poskytovaných služeb SZÚ je certifikace systémů managementu jakosti, která přispívá ke zdokonalování řízení firem a organizací. SZÚ působí jako certifikační orgán pro systémy managementu jakosti podle norem ISO 9001:2000, ISO 13485:2003 pro zdravotnické prostředky a normy EN 729-2:1994 pro svařování. Prostřednictvím členství SZÚ ve sdružení CQS zákazník může získat vedle certifikátu CQS a SZÚ v rámci jediného certifikačního postupu i mezinárodní certifikát IQNet, který je uznáván ve více než 30 zemích světa (vedle zemí EU to jsou např. Kanada, Austrálie, Čína, Argentina, Brazílie).

Technická inspekce

K dalším důležitým aktivitám patří zejména technická inspekce, která provádí v daném rozsahu odborné technické služby v procesu posuzování shody jako třetí nezávislá strana u nových a provozovaných technických zařízení a technologických celků. Veškeré inspekční činnosti mohou být využity jak tuzemskými výrobci, tak dovozci nebo zahraničními výrobci, jejichž činnost je spojena s nutností prokazování shody při vstupu na trh nebo exportu v rámci Evropské unie.

Další služby

Pro své zákazníky zajišťuje SZÚ také certifikaci výrobků v národních systémech pro další zahraniční trhy - Bělorusko, Bulharsko, Ruskou federaci, Turecko, Ukrajinu. SZÚ také nabízí svým zákazníkům informační posuzování funkčních vlastností výrobků, kalibraci měřicích přístrojů v oblasti měření teploty, tlaku, délky a vybraných elektrických veličin. Velmi široká je také škála nabízených kurzů, přednášek, seminářů, školicích aktivit a poradenských činností.

SZÚ dále nabízí svým zákazníkům vypracování odborných a znaleckých posudků pro různá využití včetně reklamací a poskytování technické pomoci v etapě návrhu a provozování výrobků. SZÚ je zapsán v seznamu ústavů kvalifikovaných pro znaleckou činnost vedeném Ministerstvem spravedlnosti České republiky. SZÚ spolupracuje s mnoha notifikovanými osobami v zemích Evropské unie. Má rovněž sjednány dvoustranné dohody o vzájemném uznávání výsledků zkoušek s četnými zahraničními partnerskými zkušebními institucemi. SZÚ se orientuje na zákazníky, jejich potřeby a problémy. Díky svým technickým možnostem, široké škále akreditace, autorizace, notifikace a mezinárodním kontaktům ústav naplňuje svůj cíl, jímž je pomoc při překonávání technických překážek obchodu a poskytování dalších kvalitních a komplexních služeb.

Výrobek Nařízení vlády ČR Směrnice EU
výrobky z hlediska emisí hluku 9/2002 Sb. (2000/1 4/ES)
elektrická zařízení nízkého napětí 17/2003 Sb. (73/23/EHS)
elektromagnetická kompatibilita 18/2003 Sb. (89/336/EHS)
hračky 19/2003 Sb. (88/378/EHS)
jednoduché tlakové nádoby 20/2003 Sb. (87/404/EHS)
osobní ochranné prostředky 21/2003 Sb. (89/686/EHS)
spotřebiče plynných paliv 22/2003 Sb. (90/396/EHS)
strojní zařízení 24/2003 Sb. (98/37/ES)
účinnost teplovodních kotlů 25/2003 Sb. (92/42/EHS)
tlaková zařízení 26/2003 Sb. (97/23/ES)
výtahy 27/2003 Sb. (95/1 6/ES)
přepravitelná tlaková zařízení 42/2003 Sb. (99/36/ES)
lyžařské vleky 70/2002 Sb. (2000/9/ES)
vybrané stavební výrobky 163/2002 Sb.  
vybrané výrobky 173/1997 Sb.  
stavební výrobky označované CE 190/2002 Sb. (89/106/EHS)
zdravotnické prostředky 336/2004 Sb. (93/42/EHS)
bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí 378/2001 Sb. (89/655/EHS)

 Související

Související témata
Autorizované osoby, ČÚBP, ITI, ČOI, ÚNMZ

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 


Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.