[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Problematika užívání F-klíčů při manipulaci s armaturami - část II
Datum: 25.2.2005
Autor: Ing. František Jirota Inspektorát bezpečnosti práce, Ústí nad Labem
V této části II Vám poradíme jak postupovat při legalizaci použití přídavných pák (F-klíčů). Je všeobecnou známostí, že přídavných pák (F-klíčů) se při manipulacích s armaturami používá nejen v České republice, ale i ve světě. Výrobci však buď používání F-klíče nedoporučují, hlavně při zavírání a nebo dokonce zakazují. Nyní začínají u provozovatelů zejména v souvislosti s interním hodnocením rizik problém, jak tento postup obhájit.

III. ČSN EN 12570 PRŮMYSLOVÉ ARMATURY-Metoda stanovení rozměru ovládacího elementu

Pro srovnání uvádíme v tab.1 hodnoty kroutících momentů na armatuře působením síly Fs (vycházíme z tab.1 ČSN EN 12570).

Tabulka 1-Závislost kroutících momentů na ručním kole na síle Fs

Dk mm

100

125

160

200

250

315

400

500

630

720

800

1000

Fs N

500

600

600

700

800

1000

1000

1000

1000

1000

1000

1000

Mk N.m

50

75

96

140

200

315

400

500

630

720

800

1000

Fs je maximální síla pro ovládání ručně ovládaného elementu daného rozměru v N. Síla Fs je předpokládaná síla pro ruční ovládání, kterou je jeden člověk schopen vyvinout na ovládací element s tím, že doba ovládání je krátká.


Mkje maximální kroutící moment při stanovených podmínkách pro uzavření nebo otevření uzavíracího elementu nebo pro překonání dočasných vnitřních dynamických stavu v N.m.

Odečtením kroutících momentů z diagramu a porovnáním s hodnotami uvedenými v tabulce 1 vychází kroutící moment v tabulce jako dvojnásobný oproti diagramu. To koresponduje s tím, že ČSN 13 3060 umožňuje u průměru kol Dk = 400 mm a větších dvojnásobek hodnot kroutících momentů dle diagramu.

IV. Jak postupovat při legalizaci použití přídavných pák („F“-klíčů)

Je všeobecnou známostí, že přídavných pák („F“-klíčů) se používá nejen v České republice ,ale i ve světě.Jakým způsobem legalizovat předmětný způsob manipulace se jeví ve světle předchozího textu velmi komplikované a složité .Při řešení doporučuji využít jeden z následujících přístupů:

1. Hodnoty přípustných ovládacích momentů proto pro každou jednotlivou armaturu může dodat výrobce -viz. část I.Z hodnoty ovládacího momentu potom již snadno lze spočítat maximální sílu na páce a tuto páku konstrukčně dimenzovat.Podle předchozího textu můžeme dovodit předpokládaný přístup výrobců armatur ,ale za pokus to možná stojí

2. Využít ČSN 13 3060 část 1. a ČSN EN 12750 ( hlavně ČSN EN 12750,která dává dvojnásobné momenty) respektive v nich uvedené ovládací momenty a postupovat podle následujícího odstavce V-

3. Za nejkomplexnější posouzení možností manipulace s F klíči je možno označit analýzu rizik . .Tato cesta je ze všech nejsložitější a její využití bude různé podle konkrétních podmínek provozu , typu a stavu armatury.

V. Příklad řešení-Manipulace s armaturami za použití přídavných pák („F“-klíčů)

1. Zvládneme-li uzavření nebo otevření armatury pouze rukou , manipulujeme s armaturou bez přídavných pák

2. Nelze-li armaturu při otevírání odtrhnout nebo při uzavírání dotáhnout, použijeme „F“-klíčů. Důležitý je výběr velikosti „F“-klíče vzhledem k ovládacímu kolečku armatury.Postupujeme takto :

- Nasadíme vybraný „F“-klíč na ovládací kolečko a táhlou silou F působíme na rameno(Dk /2 +délka klíče) a tím vyvoláme potřebný kroutící moment ve fázi otevírání resp. ve fázi zavírání armatury(viz obr.2a3)

- Je důležité, aby „F“-klíč ležel v rovině ovládacího kolečka, jinak vznikají nežádoucí přídavné síly

- Vyvarujeme se zejména při uzavírání armatury trhavým účinkům síly na „F“-klíč z důvodů rizika poškození vnitřního ústrojí armatury

3. Je nutno celou problematiku řádně dokumentovat např.: přiřadit každému typu armatury a jmenovité světlosti nebo skupině světlostí určitou konkrétní velikost F klíče. Lze používat pouze „F“-klíče , které byly vyrobeny v souladu s technickou dokumentací včetně doložení pevnostních výpočtů a materiálových osvědčení.V případě použití „F“-klíčů v prostorách s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů a par, musí být povrch klíče upraven tak, aby nezavdal příčinu vzniku elektrické jiskry

4. S tímto dokumentem. musí být prokazatelně seznámen a poté prakticky zacvičen obsluhující personál, který vykonává manipulace s armaturami za provozu technologických zařízení.

Obr.2 Otevírání armatury


Obr.3 Zavírání armatury



 Související

Související témata
Obsluha, topiči

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.