[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Nula na tlakoměru není směrodatná
Datum: 29.12.2004
Autor: Ing. Evžen Duša, člen představenstva ATZ
Blíží konec roku, proto další příspěvky budou v nadlehčeném tónu, „nevážně vážně o věcech vážných“. V dobách, kdy se ještě v závodních kantýnách čepovalo nízkostupňové pivo, byl kompresor se vzdušníkem, dodávající vzduch do sudů s pivem, umístěn ve sklepě. V tomtéž sklepě byly uskladněny i brambory, které koncem jara ztrácely své oblé tvary a proměňovaly se v páchnoucí mazlavou hmotu.....................

Oproti požadavkům tehdy snad platné normy, jejíž číslo už si nepamatuji, hlavně však proti zdravému rozumu, nasával kompresor vzduch přímo ze sklepa a nikoliv z volného prostoru nejméně dva metry nad zemí přes vatový filtr, jehož čistotu kdysi chodili hostinským kontrolovat zástupci pivovarů dbalých své pověsti.

            Když byl padesátilitrový vzdušník při zevrubné prohlídce závodu objeven, dostalo se mu zasloužené péče po mnoha letech provozu. Osoba zodpovědná za provoz nádob z něj vypustila vzduch a aniž by dbala varování revizního technika, že nula na tlakoměru není zárukou úplného vypuštění tlaku, jala se vyšroubovávat odkalovací zátku. Po jejím vystřelení vyrazil z otvoru proud tekutiny, který se rozstříkl o podložku na které nádoba stála ve výši asi 1,5 metru nad zemí. Směs prastaré vody, žluklého oleje z kompresoru a zkapalněného zápachu shnilých brambor vytvořila bojovou chemickou látku, proti jejímuž zápachu prasečí močůvka voní. Poškozený, pokropen zepředu, a na útěku i zezadu, se odebral do šaten k dlouhému drhnutí, pracovní oděv skončil v popelnici.

            Vzdušník byl poté několikrát řádně vypláchnut horkou vodou se sodou, podroben tlakové zkoušce, k dalšímu provozu vybaven výpustným kohoutem a sání kompresoru bylo vyvedeno mimo budovu. Předpisům bylo učiněno zadost, jen letití, takřka celodenní obyvatelé kantýny, konstatovali, že pivo už nemá ten říz jako dřív.

            V tomto případě bylo vyšroubování zátky bez přesvědčení se o skutečném tlaku v nádobě příhodou, z hlediska nezasažených, spíše humornou, ale v jiných situacích by mohlo mít i tragické následky.

            Příkladem budiž periodická zkouška lahví na dusík z hasičského vozu se zásobníkem hasicího prášku. Lahve byly převezeny do závodu s příslušným oprávněním a předány vedoucímu pracovní skupiny s upozorněním, že ještě obsahují stlačený dusík, který je nutno před vyšroubováním ventilů vypustit. Do přípravy lahví k tlakové zkoušce se v odpolední směně bez příkazu pustil iniciativní pracovník, který nebyl o obsahu lahví poučen. Pokoušel se ventily vyšroubovat, ale tlak v lahvích mu to, naštěstí, neumožnil ani po nastavení klíče trubkou. Jaké následky by měl při 20 MPa jeho úspěch, si lze jen představovat.


 Související

Související témata
Nehody, úrazy, havárie

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.