[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Problematika zkoušek těsnosti nádrží a potrubí na nebezpečné látky.
Datum: 2.12.2004
Autor: Ing. Peter Žúbor - ŠKS Piešťany
Uznesenie zo stretnutia defektoskopických pracovníkov zaoberajúcich sa kontrolou technického stavu a skúšaním tesnosti nádrží a potrubí na nebezpečné látky.Účastníci stretnutia žiadajú kontrolné orgány Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) a Českej inšpekcie životného prostredia (ČIŽP) o zvýšenú kontrolu certifikátov a oprávnení jednotlivých skúšobných technikov, vykonávajúcich skúšky tesnosti a kontrolu technického stavu.

UZNESENIE

zo stretnutia defektoskopických pracovníkov zaoberajúcich sa kontrolou technického stavu a skúšaním tesnosti nádrží a potrubí na nebezpečné látky.

 Účastníci seminára zdôrazňovali, že na výkon kontrolnej a skúšobnej techniky je bezpodmienečne nutné mať príslušné praktické a teoretické vedomosti a skúsenosti, aby všetky merania, kontroly a následné rozhodnutia boli na požadovanej úrovni vyplývajúcej z požiadaviek Vodného zákona.

Účastníci stretnutia poukazovali na skutočnosť, že kontrolné a skúšobné práce častokrát vykonávajú necertifikovaní nevzdelaní a nepožadujú (nevyžadujú) od pracovníkov certifikačné preukazy s II. stupňom odbornej kvalifikácie pre skúšanie tesnosti a vizuálnu kontrolu, či oprávnenie pre kvalifikovanú prácu s ultrazvukovým hrúbkomerom. Títo necertifikovaní-nekvalifikovaní pracovníci vystavujú protokoly. Vo veľkom počte prípadov sa týmito pracovníkmi jednotlivé pracovné-skúšobné úkony ani nevykonávajú, jedná sa hlavne o miestne-lokalizačné vákuové skúšky tesnosti a integrálnu skúšku tesnosti a integrálnu skúšku tesnosti pretlaku skúšobného plynu. Taktiež sa nedodržuje presné značenie meracej siete hrúbky ultrazvukovým hrúbkomerom.

Účastníci stretnutia žiadajú kontrolné orgány Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) a Českej inšpekcie životného prostredia (ČIŽP) o zvýšenú kontrolu certifikátov a oprávnení jednotlivých skúšobných technikov, vykonávajúcich skúšky tesnosti a kontrolu technického stavu.

Účastníci seminára konštatovali, že v :

Českej republike vydáva certifikáty výlučne Certifikační sdružení pro personál, Praha. Zoznam certifikovaných osôb je uverejnený na adrese www.apccz.cz.  

Slovenskej republike vydávajú certifikáty 3 certifikačné orgány a to :

1.      COP NDT, Reaktortest  Trnava. Zoznam certifikovaných osôb je uverejnený, ale chránený heslom, na adrese www.reaktortest.sk

2.      COP NDT, VÚZ.PI Bratislava

3.      COP NDT, PRVÁ ZBÁRA'ĄCSKÁ, Bratislava. Zoznam certifikovaných osôb je uverejnený na adrese www.vuzpz.sk.

 Účastníci seminára žiadajú:

-         aby bola vytvorená jedna, spoločná, voľne dostupná databáza všetkých defektoskopických pracovníkov uverejnená a aktualizovaná na internete.

-         aby si SIŽP a ČIŽP vyžiadali zoznamy certifikovaných pracovníkov pre svoje potreby, predovšetkým však z dôvodov kontroly oprávnenia vykonávať kontrolné a meracie činnosti podľa vodného zákona.

 Žiadame zodpovedných pracovníkov, aby firmy vyrábajúce výrobky podliehajúce certifikácii podľa iných predpisov (automobilové cisterny ADR, kontajnery na prepravu nebezpečných látok apod.) požadovali dielčie  certifikáty pre skúšky tesnosti výlučne od certifikovaných pracovníkov s II. stupňom odbornej kvalifikácie pre skúšanie tesnosti (NDT LT-AB, II. stupeň).

 Žiadame, aby inšpekčné orgány životného prostredia dôsledne kontrovali prítomnosť skušobných technikov na skúškach tesnosti a kontrole technického stavu a aby nedochádzalo k zneužívaniu podpisového práva.

Účastníci stretnutia sú pripravení ďalej sa odborne vzdelávať a rozširovať svoje odborné vedomosti podobnými odbornými podujatiami ako je toto stretnutie a seminár.

Účastníci stretnutia prijali záväzok, že do protokolov budú uvádzať čísla svojich defektoskopických preukazov, aby bola umožnená rýchla a jednoznačná identifikácie defektoskopických pracovníkov.

Sme pripravení úzko spolupracovať so Slovenskou inšpekciou životného prostredia a Českou inšpekciou životného prostredia pri napĺňaní požiadaviek vyplývajúcich pre našu prácu z Vodných zákonov oboch republík.

Súčasne však žiadame prísne postihy voči všetkým firmám a pracovníkom, pracujúcim v rozpore s Vodným zákonom (Zákon č.184/2002 Zbierky zákonov SR, § 35, čl.6 a Sbírka zákonů č.254/201, § 39).

Účastníci seminára doporučujú organizátorovi seminára, ŠKS Piešťany, aby v budúcnosti opäť zorganizoval podobné odborné podujatie, venované aktuálnym otázkam skúšanie tesnosti a kontroly technického stavu objektov obsahujúcim nebezpečné látky.

Sme pripravení na vzájomnú konkurenciu kvalitou vykonanej práce a naďalej chceme dodržiavať etický kódex defektoskopických pracovníkov.

 V Piešťanoch dňa 23.mája 2004

 

Kontaktná osoba za účastníkov seminára:

Ing. Peter Žúbor                                              tel.,fax.zázn. 033-7623297

ŠKS Piešťany                                                 mobil: 0903 438 325

ul.A.Dubčeka č.2                                            email:petr.zubor@nextra.sk


 Související

Související témata
NDT kontrola TZ

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.