[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Komentář k Zprávě o činnosti orgánů a organizací státního odborného dozoru a o stavu v oblasti BOZP z hlediska tlakových zařízení.
Datum: 3.11.2004
Autor: Petr Matěják - Tlakinfo

V tomto příspěvku se budu věnovat Zprávě o činnosti SOD z hlediska tlakových zařízení. Počet zjištěných závad z prověrek a šetření, představujících porušení předpisů k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení je varovný.  Dle zveřejněných skupin s nejvyšším počtem zjištěných závad na prvním místě řízení bezpečnosti práce v organizacích, na čtvrtém místě tlakové nádoby stabilní, na osmém místě kotelny. U autoservisů a v potravinářském průmyslu dokonce tlaková zařízení a jejich revize působí na prvních místech z hlediska nedodržování bezpečnostních předpisů. Varovné jsou i další údaje. Jako preventivní opatření k havárii z roku 2002 v Lounech, při které došlo k roztržení pláště ohřívače teplé užitkové vody s následným zřícením části panelového domu a k úmrtí 6 osob, byla provedena šetření u 590 subjektů v ČR u kterých bylo zjištěno 4 020!!! závad jako porušení bezpečnosti těchto zařízení.

Zpráva o činnosti orgánů a organizací státního odborného dozoru a o stavu v oblasti bezpečnosti práce za rok 2003 informuje o činnosti Českého úřadu bezpečnosti práce (ČÚBP), Inspektorátů bezpečnosti práce(IBP), Institutu technické inspekce Praha (ITI) a o činnostech ve spolupráci s VÚBP Praha a IVBP Brno v posledním roce před vstupem ČR do EU.

 

Statě ve kterých se hovoří o tlakových zařízeních:

 3.10 Dozorčí činnost v oblasti technických zařízení

3.10.1 Tlaková zařízení

 Činnost SOD v této oblasti byla v roce 2003 zaměřena na provoz, údržbu, revize a obsluhu jednotlivých tlakových zařízení a byla cíleně prováděna jak v rámci hlavního celorepublikového úkolu, tak při regionálních úkolech jednotlivých IBP.

Celorepublikový úkol se týkal kontroly bezpečnosti provozu zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody, ohřívající vodu teplem teplonosné látky (středotlakou parou, horkou vodou) a nebo elektrickým proudem a byl zvolen jako preventivní opatření k havárii ze dne 1. dubna 2002 v Lounech, při které došlo k roztržení pláště ohřívače teplé užitkové vody s následným zřícením části panelového domu a k úmrtí 6 osob. Úkol pokračuje i v roce 2004. Kontrolní činnost je opět zaměřována na systém prevence, funkčnosti zařízení a prověrky způsobu provozu těchto zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody. V roce 2003 byla kontrola provedena celkem u 590 subjektů, u kterých bylo zjištěno 4 020 závad.

 Mezi nejčastěji zjišťované nedostatky a závady spojené s provozem tlakových zařízení patřilo:

  • nedostatečně důsledné a systematické vyhledávání, posuzování a hodnocení vzniku rizik spojených s provozem, obsluhou a údržbou zařízení; v některých případech tato rizika byla vyhodnocena pouze obecně a nebyla konkretizována na pracovní postupy při obsluze tlakových zařízení,
  • nedůsledné zabezpečování preventivní údržby, provádění pravidelných předepsaných kontrol a revizí a nedostatečně prováděné kontroly nebo přezkušování zabezpečovacích zařízení,
  •  provedené opravy na tlakových zařízeních a potrubí byly nedostatečně dokumentovány nebo byly často prováděny formálně s nedostatečnou odborností,
  • místní provozní předpisy a řády byly zpracovány nedostatečně a nebyly včas  aktualizovány,
  • nebyly určeny odpovědné osoby za provoz tlakových zařízení.

V případech, kde bylo u subjektů zjišťováno více závad, lze konstatovat, že tyto závady vyplývaly z nedostatečné péče vedoucích zaměstnanců o tlaková zařízení, zejména u menších firem, kde je nadměrná kumulace funkcí. Dále dochází k poklesu úrovně činnosti dodavatelských 32 firem a podnikajících fyzických osob; nízká je i kvalita odváděných prací při montáži, opravách a servisu.

Počet zjištěných závad z prověrek a šetření, představujících porušení předpisů k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení a předpisů stanovících pracovní podmínky se v roce 2003 snížil o 5 % oproti roku předchozímu. Následující tabulkový přehled ukazuje srovnání počtu zjištěných závad za poslední tři roky. 

Rok

Počet závad s násobností

2001

127 336

2002

144 445

2003

137 114

 4.1 Poznatky z výkonu činností

4.1.1 Všeobecně

V oblasti prověřování odborné způsobilosti a vydávání oprávnění došlo k nárůstu oproti roku 2002 o 66 % z důvodu ukončení platnosti oprávnění vydaných před 1. 1. 1993 v návaznosti na zákon č. 124/2000 Sb.

 V oblasti prověřování odborné způsobilosti za účelem vydávání osvědčení je stav již několik let prakticky nasycen a jedná se většinou o změny a rozšiřování osvědčení. Omezení platnosti dříve vydaných osvědčení a v důsledku toho nutné nové prověřování odborné způsobilosti fyzických osob se v r. 2003 dosud ještě neprojevilo, protože platnost u osvědčení vydaných před 30. 6. 2000 je do 30. 6. 2005.

 4.2 Tlaková zařízení

Ve srovnání s rokem 2002 došlo v roce 2003 ke zvýšení počtu vydaných stanovisek o 11 %. V oblasti tlakových zařízení nedošlo v legislativě k žádným zásadním změnám, které by měly vliv na rozsah činností a působnosti ITI Praha. Z tohoto důvodu se počet vydávaných stanovisek výrazně nezměnil a jejich obsah byl, obdobně jako v roce 2002, zaměřen na schvalování provozu kotlů s občasnou obsluhou, posuzování dokumentace oprav tlakových zařízení a směrnic pro způsob provozu, revizí a zkoušek provozovaných zařízení. Nejčastěji zjišťovaným nedostatkem bylo nerespektování, případně opomenutí požadavků stanovených novými evropskými normami.

Počet provedených prohlídek a zkoušek trvale klesá a ve srovnání s rokem 2002 se snížil o 27 %. ITI Praha koná tyto prohlídky a zkoušky pouze po montážích a opravách tlakových zařízení s nejvyššími pracovními parametry, kterých je omezené množství. Nejčastější nedostatky jsou v předložených dokladech o použitém materiálu. Počet vydaných oprávnění se zvýšil přibližně o 10 %. Tento nárůst odpovídá počtu subjektů,  jimž platnost oprávnění podle zákona č. 124/2000 Sb. skončila a požádaly o nové. Počet nových žadatelů o vydání oprávnění je trvale nízký a odpovídá současným potřebám regulované sféry tlakových zařízení.

Osvědčení k provádění revizí a zkoušek bylo v roce 2003 vydáno o 92 % více než v předchozím roce. Tento nárůst je možno přičíst snaze organizací o zefektivnění činností prováděných technickými pracovníky cestou rozšiřování jejich kvalifikace, která vede ke zvýšení jejich využitelnosti a umožňuje kumulovat funkce vykonávané těmito pracovníky v organizacích. 

Pobočka

Stanoviska

Prohlídky a zkoušky

Oprávnění

Osvědčení

revizní

technici

Osvědčení

topiči

Celkem ITI Praha

146

121

296

207

1156

 Počet vydaných osvědčení k obsluze kotlů (topičů), z nichž převažují osvědčení k obsluze parních kotlů 4. třídy na plynná paliva, zaznamenal oproti roku 2003 mírný nárůst asi o 7 % a stav posledních let ukazuje, že v této oblasti nastal prakticky setrvalý stav.

  4.6.3 Dozorčí činnost prováděná u oprávněných výrobních organizací

Dozorčí činnost prováděná u oprávněných výrobních organizací - dodavatelů zařízení a jejich částí pro jaderné elektrárny se týkala vydávání stanovisek - inspekčních zpráv k dokumentaci před zahájením činností, vydávání stanovisek - inspekčních zpráv k dovozu základních a přídavných materiálů, těsnících materiálů, náhradních dílů a zařízení nebo částí zařízení aj. Zjištěny byly drobné nedostatky v rozsahu předkládané technické dokumentace, atestů a protokolů o vlastnostech materiálů, ovlivňujících technickou bezpečnost, převzatých od subdodavatelů a v potvrzování průvodní technické dokumentace pracovníky s osvědčením podle § 10 vyhlášky ČÚBP č. 76/1989 Sb.

Řízení a vyhodnocování zkoušek bylo prováděno na základě oznamovací povinnosti  právněných výrobců. Při nezávislé inspekční činnosti v průběhu výroby a montáže vyhrazených technických zařízení v jaderné energetice, provádění stavebních, funkčních, těsnostních a prvních tlakových zkoušek zařízení nebo jejich částí u výrobce byly zjištěny nedostatky týkající se neodsouhlasených technických podmínek nebo technologických či montážních postupů a odborné způsobilosti pracovníků potvrzujících mezioperační kontroly.

 

 3.1.2 Doprava

3.1.2.1 Silniční doprava

Při prověrkách autoservisů a opraven vozidel byly zjištěny drobné závady v oblasti kvalifikace

zaměstnanců, neověřování jejich zdravotní způsobilosti, v jejich nedostatečném školení, přidělování a používání OOPP a v jejich pracovních podmínkách. Z hlediska technických zařízení a pracovního prostředí se jednalo o již častěji se vyskytující

závady:

  • neprovádění revizí a kontrol provozovaného elektrického a tlakového zařízení,

elektromechanického přenosného nářadí,

  •  ................

 

3.1.5.2 Potravinářský průmysl

V potravinářském průmyslu byl dozor v rámci regionálních úkolů zaměřen na výrobu škrobárenských a mlýnských výrobků, výrobu nápojů, potravinářských koncentrátů, zpracování masa a výrobu lahůdek. Výběr subjektů určených k dozoru byl proveden s ohledem na stav pracovní úrazovosti, druh převažujících činností a na časový odstup od posledních provedených kontrol.

 V oblasti prevence technických zařízení bylo v jednotlivých případech zjišťováno neprovedení:

  • revizí elektrických zařízení a kontrol a prohlídek chladicích a tlakových zařízení
  • ............................

 


 Související

Související témata
Autorizované osoby, ČÚBP, ITI, ČOI, ÚNMZ

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.