[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY
Datum: 1.9.2004
Autor: Ing. Hana Floriánová, ÚNMZ
Seminář ke směrnici č. 97/23/ES o tlakových zařízeních (PED), organizovaný EK pro nově přistoupivší členské státy .

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví

 ZPRÁVA  ZE  ZAHRANIČNÍ  PRACOVNÍ  CESTY

  Země, místo:                                      Polsko, Varšava

Účel ZPC:                                        Seminář ke směrnici č. 97/23/ES o tlakových zařízeních (PED), organizovaný EK pro nově přistoupivší čl. státy

 

Datum konání:                                   24. - 26. června 2004

 I.  Všeobecné údaje:

a)    Účastník ZPC:                Ing. Hana Floriánová, ÚNMZ

 

b)    Doprava:                        letadlem

 

c)    Pracovní deník:              

23.6.  

cesta Praha - Varšava

 

 

24. a 25.6.

účast na semináři

 

 

26.6.2004

účast na semináři

 

cesta Varšava - Praha

 

 

 

 

d)    Ubytování:                 Hotel Novotel

 

Vypracoval: Ing. Hana Floriánová

Podpis:

 

Rozdělovník:       odd. 03 ÚNMZ                              odb. 40 ÚNMZ

                          odb. 10 ÚNMZ                              odd. 04 ÚNMZ

                          odb. 20 ÚNMZ                              AAAO

                          odb. 30 ÚNMZ                              členové TK pro PED (elektronicky)

 Podpis vedoucího oddělení, ředitele odboru:

Dne:    . července 2004

Schválil: předseda Úřadu

Dne:    . července 2004

II. Věcná zpráva

a)      Program  jednání ( Seminář PED, organizovaný EK a Úřadem technické inspekce Polsko pro PED)

Seminář byl organizován Evropskou komisí ve spolupráci s organizací TAIEX a veškerá komunikace byla přes kontakní osoby v jednotlivých zemích a uskutečnila se pouze elektronicky. Zástupce ÚNMZ je kontaktní osobou pro PED, takže v ČR organizaci zajišťoval odb. 30 ÚNMZ a seznam 15 ti zástupců ČR je uveden v příloze.

Cílem semináře bylo informovat účastníky zejména z nových členských zemí Evropské Unie, Turecka, Bulharska a Rumunska  o prvních zkušenostech v oblasti působnosti PED. Přednášející i účastníci v rámci diskuze prezentovali aktivity v rámci svých organizací, ve jmenování notifikovaných osob, implementace předpisů, normalizace a dozoru nad trhem. V rámci semináře se pak řešily problematické oblasti užití PED (uvedení na trh a do provozu) v návaznosti na národní předpisy pro provoz, detailní informace o autorizacích a notifikacích, používání harmonizovaných norem (zejména výpočtových), atd.

Účastníky semináře byli zástupci EK, přednášející z pracovních orgánů EK pro PED (WGP-pracovní skupina pro tlak) a NBF (fórum notifikovaných osob), zástupci autorizujících institucí, notifikovaných osob, výrobců a uživatelů. Program semináře a seznam účastníků je přílohou této zprávy.

Zástupce ÚNMZ prezentoval v rámci diskuze v pracovní skupině č.1 aktivity ÚNMZ, včetně předpisové základny, kde je ÚNMZ garantem. Také ostatní členové české delegace představili své organizace a aktivně diskutovali.

 b)      Průběh jednání:

Jednání se konalo v prostorách Varšavské technologické university - na fakultě materiálů a inženýrství. Jednání řídila zástupkyně EK pí Dákai. Jednacím jazykem byla angličtina a polština.

 

24. 6. 2004

1. Zahájení

Seminář zahájila pí Dákai. Vysvětlila, že se jedná o historicky první seminář na téma PED po rozšíření Evropské Unie na 25 členů a první seminář, jehož organizace probíhala pouze elektronickou cestou.

2. Uvítání

Přítomné uvítali p. Maj a Livinsky z polského ministerstva průmyslu a obchodu.

3. Legislativa Nového přístupu - koho se týká, odpovědnosti, vzájemné působení a směřování

P. Brekelmans z EK - DG Enterprise zdůraznil, že PED se týká výrobků v hodnotě           65 mld. EUR a zahrnuje výrobky od tlakových hrnců až po technologické zařízení elektrárny. Vysvětlil, že směrnice Nového přístupu neregulují výrobky, ale regulují rizika (nebezpečí) a  že postupy posuzování shody odrážejí kategorie nebezpečí plynoucí z výrobku. Nový přístup znamená odpovědnost výrobce, ale možnost volby notifikované osoby a posuzování shody zahrnuje výrobek od fáze návrhu přes výrobu. Zdůraznil zvýšenou roli dozoru nad trhem při „post-market control“. Vysvětlil, že hlavní cíl vytvoření příručky „modrá kniha“ bylo usnadnit činnost autoritám při vymáhání práva a dozor nad trhem by se měl celoevropsky koordinovat. Modrá kniha obsahuje v praxi ověřená řešení. Vysvětlil používané termíny:

WGP - „working group pressure“ (členy jsou všechny zainteresované strany)

WPG  - „working party group“ (příprava pravidel-systém otázka x odpověď)

WPM - „working party material“ (záležitosti materiálové)

AdCo - „administrative cooperation“ (sjednocení dozoru)

WGA - „working group AdCo“ (pracovní skupiny v rámci AdCo)

4. PED - zkušenosti a budoucí změny

P. Steininger (předseda WGP) z EK - DG Enterprise mluvil o roli normalizace, notifikacích a notifikovaných osobách a dozoru nad trhem. Otázku tzv. sestav tlakových zařízení vysvětlil na příkladě, kde do jednoho celku se instalují - montují různá zařízení za určitých předpokladů. Do jednoho celku je instaluje pouze jeden výrobce. Pro ověřování výrobků vyzdvihl roli nedestruktivního zkoušení. Dále uvedl, že národní legislativa pro tlaková zařízení - výrobky v provozu nesmí obsahovat diskriminační ustanovení - tj technické požadavky, které jdou nad rámec požadavků PED. Musí být zajištěno, aby nebylo bráněno uvádění tlakových zařízení do provozu tehdy, splňují-li základní požadavky PED. Specifika  provozu ale může upravovat provozní řád, který zajistí i bezpečnost obsluhy. Aby výrobky neohrozily zdraví a bezpečnost má být funkční dozor nad trhem, kde má sehrát speciální roli i ochranná doložka. Ve skupinách AdCo se mají vytvářet skupiny WGA. Zdůraznil, že se nepředpokládá snížení počtu postupů posuzování shody (PED má 13). Důvodem je, že PED má dostatečnou volbu způsobu posuzování výrobků.  

 

5. WG 1 Vztah PED a národní legislativy týkající se např. inspekce v provozu

P.Walczak z Úřadu pro technickou inspekci (PL) zdůraznil, že Polsko implementovalo směrnici PED v plném rozsahu a bez výjimek. Speciální péče se věnuje výrobcům, kteří  vyrábějí výrobky pro vlastní použití. Velmi vyzdvihnul použití analýzy rizik, která se může stát důležitým pracovním nástrojem i pro orgány dozoru nad trhem.

P. Bayer z rakouského ministerstva hospodářství a práce zdůraznil velkou provázanost směrnice pro jednoduché tlakové nádoby a směrnice pro tlaková zařízení. Při popisování aktivit dozoru nad trhem rozdělil kontrolu na zjišťování procedurálních nedostatků a kontrolu vlastností výrobků. Při inspekci výrobků v provozu jsou v účinnosti různé systémy národní legislativy, což přináší určité problémy.

Diskuse: Poznatky z praxe - někdy evropská norma překračuje požadavky PED; v ČR není vyjasněna forma tzv. „passportů“; v Irsku platí národní regulace pro bezpečné používání; dokumentace má být v jazyku cílové země.

Pracovní skupinu uzavřel a okomentoval p. Hruška ze SZÚ, s.p., který byl zpravodajem této pracovní skupiny.


6. WG 2 Porovnání a předpoklady shody některých normalizačních systémů

P. Haynes - CEN konzultant (člen WGP) porovnával evropský a americký systém a zdůraznil, že při použití jiných norem než EN není zaručen předpoklad shody. Při zpracování srovnávací studie EN 13445 (rozsáhlá výpočtová norma pro netopené tlakové nádoby), EN 13480 (Průmyslová potrubí) a ASME kódů se došlo k závěru, že je nutné klást důraz na  provedení analýzy rizik tak, aby bylo ověřeno, že použité normy splňují  presumpci shody se základními požadavky uvedenými ve směrnici. Americké normy (ASME code) jsou v podstatě použitelné pro splnění základních požadavků a používají se v celém světě.

 25. 6. 2004

7.   „PED - assemblies“ (sestavy tlakových zařízení)

P. Steininger prezentoval při své přednášce případy, kdy výrobce zařízení je i uživatelem (provozovatelem) a podle výkladu takový výrobce nemusí splnit postup posuzování shody a nemusí označit výrobek označením CE, ale musí splnit všechny relevantní požadavky směrnice (základní požadavky). Analýza rizik je z toho důvodu účinným prostředkem pro splnění základních požadavků.

8. Poznatky vyměňované na Fóru NB

P. Hahn - předseda NBF (Fórum notifikovaných osob), prezentoval práci na harmonizovaných normách a jejich využití v rámci posuzování shody. Ocenil práci skupiny „WPM - working party material“, která se podílí na řešení relevantních problémů v oblasti základních a přídavných mariálů svařování. Zároveň prezentoval práci na příručce „guidelines“, která je nyní rozdělena do deseti oblastí. Guidelines jsou publikovány na www.ped.eurodyn.com a jsou určeny pro všechny uživatele PED.

 9.  WG 3 Dozor nad trhem - zkušenosti a směřování

P. Dodd - předseda PED „WGA-working group AdCo“ uvedl, že sice dozor nad trhem je věcí členských zemí, ale pro celoevropskou situaci je zapotřebí aplikovat správnou inspekční praxi a vyměňovat si data a statistiky, a neprovádět dozor nad trhem izolovaně. Dále je zapotřebí si vyměnit informace ve specifických (konkrétních) případech. Z důvodu volného pohybu zboží  by dozor nad trhem v určitých případech měl být celoevropsky orientován. Pro práci orgánů dozoru nad trhem jsou důležité poznatky pro zavedení administrativních opatření včetně výměny informací, které jsou obsaženy v Modré knize (rok vydání 2000) a v dodatku z roku 2003.

10. Dozor nad trhem v Maďarsku

P. Boldizs z maďarského ministerstva hospodářství a dopravy seznámil účastníky semináře s principy dozoru nad trhem včetně aktivit, monitoringu, nápravných opatření, ochranných doložek, výměnných informačních systémů včetně TRAPEXu až po administrativní spolupráci v duchu Modré knihy. Zároveň prezentoval organizaci dozoru nad trhem pro výrobky, které nejsou určeny spotřebiteli, včetně kompetencí, pravomocí a rozsahu působnosti.

P. Bayer představil neshodný výrobek, který byl nalezen na rakouském trhu. Jednalo se o kompresor určený pro spotřebitele, na který byla aplikována ochranná doložka. Svar nádoby byl nedostatečný a mohlo dojít k roztržení nádoby vlivem akumulované energie. Zároveň uvedl, že z hlediska procedury, kterou ochranná doložka musí projít, jedná se v konečném důsledku až o dobu jednoho roku, než je případ uzavřen. 

Pracovní skupinu uzavřela pí Wolanin z polského úřadu pro ochranu spotřebitele.

 26. 6. 2004

11. Příprava dalšího semináře

Jednání v ad hoc skupině vedla pí Dákai ve spolupráci se zástupci polské strany                               p. Walczakem a slovenské strany p. Senčákem. Byla zde předběžně projednána témata pro druhé zasedání pracovního semináře, který bude na Slovensku na počátku r. 2005. Jednacími jazyky budou angličtina a slovenština.

Zástupci ČR prezentovali některá témata přímo na jednání s požadavkem, aby práce v pracovních skupinách byla pro větší efektivitu omezena počtem členů a podpořili návrhy ostatních účastníků, kteří požadovali větší zastoupení NB a výrobců ze „starých“ čl. zemí.  Zástupci jednotlivých zemí byli požádáni o zaslání dalších návrhů na projednávání pro příští seminář do konce července do sekretariátu WGP PED.

 12. Ukončení

Zasedání ukončila na Valné hromadě poděkováním všem přítomným pí Dákai. Pozvala  přítomné na další seminář, který se bude konat na Slovensku na počátku r. 2005. Přednesla závěry z jednání ad hoc skupiny a vyzvala všechny přítomné k navržení témat pro další seminář a předložení návrhů pro zlepšení organizace tak, aby účast na dalším semináři byla pro všechny účastníky co nejefektivnější.

  c) Seznam získané dokumentace

Všechny dokumenty uvedené v programu jednání jsou u autorky této cestovní zprávy (účastnice cesty) a informace o cestě spolu se zápisem budou předány na nejbližší koordinační poradě pro NV 26/2003 Sb., ve znění pozdějších předpisů (tlaková zařízení).

  III.      Věcné vyhodnocení cesty

Cesta splnila svůj účel.

IV.  Návrh na zajištění úkolů vyplývajících z výsledků jednání

1.      Předat zprávu ze zahraniční služební cesty členům technické komise ÚNMZ pro PED

Termín: srpen 2004

Zajistí:  Ing. Hana Floriánová, odb. 30 - účastnice cesty.

 2.      Zaslat seznam témat pro příští seminář sekretariátu EK pro PED.

Termín: 21.7.2004

Zajistí:  Ing. Hana Floriánová, odb. 30 - účastnice cesty.

 3.      Seznámit odborníky z oblasti tlakových nádob s výsledky jednání (autorizované osoby a odborné asociace pracovníků zařízení pracujících s tlakem) a využít výsledků semináře při práci koordinační skupiny autorizovaných osob.

Termín: září 2004

Zajistí:  Ing. Hana Floriánová, odb. 30 - účastnice cesty.

   

Příloha: seznam účastníků z ČR

             sylabus 

             seznam všech účastníků

 


 Související

Související témata
Autorizované osoby, ČÚBP, ITI, ČOI, ÚNMZ

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.