[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Zpráva o celorepublikových kontrolách zásobníkových ohřívačů
Datum: 11.5.2004
Autor: Ing. Miroslav Koščo - garant tlakových zařízení Český úřad bezpečnosti práce
Informace o celorepublikové kontrole v roce 2003, která se týkala bezpečnosti provozu zásobníkových ohřívačů užitkové vody ohřívajících vodu teplem teplonosné látky (středotlakou parou, horkou vodou) a nebo elektrickým proudem.

Hlavním cílem celorepublikového úkolu bylo zvýšení bezpečnosti provozu zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody ohřívajících vodu teplem teplonosné látky (středotlakou parou, horkou vodou) nebo elektrickým proudem. Hlavní kontrolní činnost byla zvolena jako preventivní opatření k události v Lounech ze dne 1. dubna 2002 se zaměřením na systém prevence a jeho funkčnosti, zabezpečující, aby k obdobným nehodovým událostem nemohlo dojít. Při této události došlo k roztržení pláště ohřívače teplé užitkové vody od výrobce Testroj Teplice (Teplické strojírny ČEZ Teplice) s následným zřícením části panelového domu a k úmrtí 6 osob.

I v minulosti došlo k podobným případům, při kterých se vyskytly úrazy osob a došlo také k velkým škodám na majetku. Předmětem kontroly byla prověrka způsobu provozu a provádění údržby zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody, které provozují organizace nebo podnikající fyzické osoby se zaměřením na oblasti ubytování a zásobování výstavby otopnou a teplou užitkovou vodou.

Kontrola byla provedena u všech známých subjektů provozující zásobníkové ohřívače teplé užitkové vody jak od výrobce Testroj Teplice, tak i u subjektů, které provozují ohřívače i od jiných výrobců. Tato prověrka byla zaměřena na zásobníkové ohřívače teplé užitkové vody o objemu 800 litrů a vyšším.

Při výběru subjektů, u kterých se provede státní odborný dozor se zaměřením na tato technická zařízení, se vycházelo z podkladů výrobce Testroj Teplice (Teplické strojírny ČEZ Teplice), který v minulých létech vyrobil cca 25.000 ks zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody, ale i z poznatků jednotlivých krajů.

Při přípravě dozoru však bylo zjištěno, že mnoho organizací, které byly vybrány ze seznamů výrobce Testroj Teplice již neexistují nebo tyto ohřívače již neprovozují. Velké procento vyrobených zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody bylo výrobcem Testroj Teplice též dodáno prodejním a montážním organizacím a v těchto případech tak další zjištění skutečného provozovatele bylo prakticky nemožné.

Kontrola dodržování požadavků bezpečnosti práce a technických zařízení při provozu, údržbě, ale i po opravě zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody byla zaměřena na tento okruh otázek:

  1. Systém vyhledávání rizik, seznamování pracovníků s těmito riziky.
  2. Jak je zajištěna odborná obsluha.
  3. Zda je prokazatelně přezkušováno zabezpečovací zařízení ohřívačů užitkové vody.
  4. Zda zabezpečovací zařízení je správně osazeno a zda je plně funkční.
  5. Zda elektrická zařízení byla před uvedením do provozu odborně prověřena, vyzkoušena a při provozu jsou pravidelně prováděny revize.
  6. Zda jsou tlaková zařízení revidována podle předpisů.
  7. Zda se elektrická zařízení provozují jen za podmínek pro které byla konstruována a vyrobena.
  8. Jak je zajištěna ochrana před nebezpečným dotykovým napětím živých a neživých částí.

 U celkového počtu zkontrolovaných 590 subjektů v roce 2003 bylo celkem zjištěno 5 288 závad s celkovým průměrem 9 závad na 1 kontrolovaný subjekt.

Kontrolní činnosti bylo zjištěno:

Provozovateli nebylo většinou dostatečně provedeno vyhledávání a vyhodnocení rizik spojených s provozem, obsluhou, údržbou a opravami zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody a souvisejících technických zařízení. V některých případech provozovatelé nepřijali doporučená opatření k jejich odstranění.

Právě některá specifická rizika elektrických ohřívačů nebyla provozovateli vyhodnocena a to zejména rizika vyplývající z možností nárůstu teploty a tlaku v důsledku případného selhání bezpečnostních obvodů elektrických zařízení.

Provozovatelé výše uvedenými činnostmi porušili ustanovení § 132a odst. 3 zákoníku práce (bylo zjištěno 771 závad).

Pouze v případech, kdy zásobníkové ohřívače teplé užitkové vody svými parametry splňovaly podmínky tlakových nádob stabilních v souladu s vyhláškou ČÚBP a ČBÚ č. 18/1979 Sb., v platném znění, byla u obsluh jejich kvalifikace v souladu s technickou normou ČSN 69 0012.

Velký počet závad a nedostatků u provozovatelů byl zjištěn v dokumentaci tlakových nádob, kdy provozovatelem nebyl vypracován místní provozní předpis uvedených zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody nebo provozní řád. Tyto předpisy musí stanovovat zásady bezpečného způsobu provozu, obsluhy a provozní údržby, dále i způsob a četnost kontrol zabezpečovacího zařízení ohřívače a elektrického zařízení. Provozovatelé touto činností porušili ustanovení § 4 vyhlášky č. 48/1982 Sb., v platném znění a § 4 nařízení vlády č. 378/2001 Sb. (bylo zjištěno 355 závad).

Současně bylo zjištěno ve 42 případech, že nebyly provozovatelem zpracovány seznamy OOPP, mycích, čistících a desinfekčních prostředků. Tam, kde byly zpracovány příslušné OOPP, tak jednotlivým pracovníkům byly vydávány a nebylo zjištěno jejich nepoužívání při provozu zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody.

Dále bylo zjištěno, že zařízení bylo provozováno bez ověření technického stavu zařízení, bez dostatečného vybavení a kontroly zabezpečovacích prvků a včetně neodborných zásahů a manipulace na zařízení. Nedostatečná ochrana proti úrazu elektrickým proudem, zvláště dotyku nebo přiblížení osob k živým částem elektrického zařízení (odstraněné kryty živých částí elektrických zařízení a opravované pojistky) byla zjištěna ve 29 případech a také bylo zjištěno, že elektrická zařízení byla uvedena do provozu bez odborného ověření z hlediska bezpečnosti - 62 případů.

Nedostatky v kvalifikaci odborné obsluhy zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody byly zjištěny ve 174 případech. Zařízení obsluhovaly osoby bez příslušné kvalifikace nebo osoby nebyly pravidelně školeny a přezkušovány nebo byly při školeních uváděné neplatné předpisy a normy. Tento nedostatek se objevuje jak u podnikajících fyzických osob a středně velkých organizací, tak i u největších podniků.

Při dozoru bylo zjištěno, že odborná způsobilost pověřených pracovníků obsluhujících zásobníkové ohřívače teplé užitkové vody nebyla řádně doložena tak, aby bylo prokázáno, že je seznámena s provozními předpisy a funkcí ohřívače, jak je uloženo místním provozním předpisem nebo provozním řádem a ČSN 06 0830 nebo ČSN 69 0012 - porušení § 132 odst. 4 a § 134b odst. 1 zákoníku práce, v 16 případech nebyla ověřena zdravotní způsobilost pro práci v noci podle § 99 odst. 4 zákoníku práce a zaměstnanci nejsou dostatečně proškoleni o bezpečnostních předpisech, které je nutno během provozu elektricky vytápěných zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody dodržovat dle ČSN EN 60519-1.

U provozovaných zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody nebyly prováděny pravidelné kontroly a zkoušky zabezpečovacího zařízení (jako např. pojistné ventily, tlakoměry, teploměry, těsnost zpětných klapek, elektrická zabezpečovací zařízení atd.) obsluhou jak ukládá výrobce. Uzavírací armatura byla mnohdy nefunkční. Zde byly zjištěny nedostatky u 42 organizací. Nedostatky na osazenosti a funkčnosti bezpečnostní armatury byly zjištěny u 75 kontrolovaných organizací. Při montáži a připojování zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody do systémů nebyly respektovány ustanovení technické normy ČSN 06 0830 a zařízení nejsou osazována předepsanou armaturou. Nejčastějším nedostatkem je absence tlakoměrů a zkušebních kohoutů. Byly také zjištěny i systémy nevybavené zpětnou klapkou, teploměrem nebo teploměrnou jímkou. Tyto závady byly zjišťovány u dovážených zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody.

Kontrolní činností, zda elektrická zařízení byla před uvedením do provozu odborně prověřena, vyzkoušena a při provozu byly pravidelně prováděny revize, byly nedostatky v této oblasti zjišťovány jak při uvádění do provozu, tak i během provozu. Provozovatelé nebyli schopni doložit provádění revizí elektrického zařízení v 62 případech. Ve 45 případech bylo zjištěno, že tam, kde revize prováděny jsou, zůstávají závady zjištěné při revizích neodstraněny.

V případech, zda jsou tlaková zařízení revidována podle předpisů, tak provozovatelé provozovaných tlakových zařízeních neprovádí revize ve stanovených termínech u 283 kontrolovaných organizacích (což je 48%). Mnohé organizace pravděpodobně pokládají zásobníkové ohřívače teplé užitkové vody v jakémkoliv provedení za netlakové a tyto stojí na okraji zájmu provozovatelů. Neuvědomují si povinnosti podle § 134a odst. 1 písm. c) zákoníku práce a případně vztahuje-li se na ně příloha č. 1 nařízení vlády č. 182/1999 Sb. nebo ČSN 69 0012.

Dále bylo zjištěno, že ve zprávách o periodických zařízeních elektricky vytápěných zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody nebyly zaznamenány např. funkční zkoušky tepelných pojistek, stykačů, hlavního vypínače, měření odporů zemnících obvodů, izolačních odporů vodičů, pojistných ventilů, tepelných pojistek termostatů atd. podle standartu ČSN EN 60519-1 a pokynů od výrobce pro údržbu zařízení.

Přestože elektrické zásobníkové ohřívače teplé užitkové vody jsou provozovány nad svojí životností, nebyla provedena jejich oprava a výměna elektrických částí (životnost těchto částí je 10 let) podle návodu výrobce. Dále na elektrickém zařízení nebyla provedena úprava tak, aby byla nainstalována tepelná pojistka, která vypíná při překročení nastavené havarijní teploty elektrického zásobníkového ohřívače teplé užitkové vody nezávisle na hlavním obvodu.

Provozování elektrických zařízení za jiných podmínek než pro které byla konstruována a vyrobena bylo zjištěno v 8 případech. Zjišťované nedostatky v zajištění ochrany před úrazem elektřinou byly provozního charakteru. U živých částí je představovaly odstraněné nebo otevřené kryty a víka a ochrana neživých částí byla znehodnocena použitím opravovaných pojistek. Zjištěno ve 29 případech.

Provedenými dozory ve stanoveném rozsahu byl cíl celorepublikového úkolu u kontrolovaných provozovatelů splněn. Celorepublikovou kontrolou bezpečnosti při provozu zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody ohřívajících vodu teplem teplonosné látky (středotlakou párou nebo horkou vodou) nebo elektrickým proudem byly vytvořeny v kontrolovaných organizacích a u jednotlivých provozovatelů předpoklady ke zvýšení bezpečnosti těchto provozovaných tlakových zařízení.

Tato celorepubliková kontrola přispěla zejména ke zlepšení vnitřního systému řízení bezpečnosti práce (místní provozní předpisy nebo provozní řády) v souvislosti s provozem zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody a k zavedení nebo případně ke zlepšení systému prevence rizik v této oblasti.

Po vysvětlení rizik, která vyplývají z nedostatečné kontroly elektrických zabezpečovacích prvků (tepelných pojistek a termostatů) a další bezpečnostní výstroje (pojistné ventily, tlakoměry, teploměry, těsnost zpětných klapek atd.) a z neprovádění údržby, provozovatelé již v průběhu dozoru prováděli opatření vedoucí k odstranění závad a nedostatků v této oblasti. Pokud provozovatelé neměli odborné a technické prostředky k odstranění závad, tak tuto činnost zajišťovali dodavatelsky odbornými firmami.

Bezprostředně ohrožující zařízení byla vyřazena z provozu - celkem bylo vyřazeno z provozu 7 zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody.

Vzhledem k velkému počtu provozovatelů těchto zařízení a množství závad, které byly při kontrolách zjišťovány, pokračuje tento celostátní úkol, jehož cílem je zvýšení bezpečnosti provozu zásobníkových ohřívačů teplé užitkové vody ohřívajících vodu teplem teplonosné látky nebo elektrickým proudem i v roce 2004.

Tabulka č. 1 - Nejčastěji porušované předpisy

Předpis

Počet porušení (násobnost)

Zákon č. 65/1965 Sb.

3017

Vyhl. č. 48/1982 Sb.

1723

Vyhl. č. 50/1978 Sb.

215

Vyhl. č 378/2001 Sb.

128

Vyhl. č. 91/1993 Sb.

120

Celkem zjištěno porušení

5288

Zpracoval: Ing. Miroslav Koščo

garant tlakových zařízení Český úřad bezpečnosti práce

Praha, 23. dubna 2004



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.