[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Zpráva předsedy ATZ
Datum: 24.3.2004
Autor: Alois Matěják- předseda ATZ
Zpráva předsedy ATZ před Valnou hromadou ATZ.

Je to k neuvěření, ale ATZ oslavila v loňském roce 2003 10 let trvání. Ohlédneme-li se zpět, máme být na co hrdí. Podařilo se nám zviditelnit Asociaci u všech orgánů státní správy, ministerstvy počínaje a organizacemi státní správy, ÚNMZ, ČÚBP, ITI Praha konče. Jsme uznáváni jako rovnocenný partner při jednáních a připomínkování předpisů a norem. Jsme členy Koordinačních komisí AO k NV č.182/1999 Sb. a NV č.175/1997 Sb., členy TNK pro kotle a tlakové nádoby, Hospodářské komory, ČSTZ a SREP, navázali jsme jednání se Svazem průmyslu a dopravy. Podíleli jsme se na tvorbě NV č.182/1999 Sb. a NV č.175/1997 Sb. a tvorbě nových předpisů v oblasti provozu vyhrazených tlakových zařízení, ať je to zákon č.174/1968 Sb. nebo vyhláška č.18/1979 Sb.. Navenek jsme zviditelnili ATZ prezentací na výstavách agua-therm Praha 2002 a 2003.

Spolupracujeme s ČOI, která provádí dozor nad dodržováním zákona č.22/1997 Sb. a navazujících NV. Naše stanovisko k přechodnému období k NV č.182/1999 Sb. zachránilo několik výrobků od sankcí ze strany ČOI. Výrobci v ES totiž mohli vyrábět do 29.5.2002 dle národních předpisů, zatímco vlivem lobistických tlaků by byli čeští výrobci stavěni do nevýhodné pozice, neboť by museli vyrábět podle NV č.182/1999 Sb. ihned, bez přechodného období.

Podíleli jsme se na překladu Pravidel ES k direktivám č.87/404/EC (NV č.175/1997 Sb.) a č.97/23/EHS (NV č.182/1999 Sb.) a 99/26/EHS (NV č.42/2003 Sb.) Tato Pravidla jsou “kuchařskou” pro všechny, jak se mají jednotlivá ustanovení chápat a používat.

Projednávali jsme s MD problematiku týkající se vzdušníků silničních vozidel, kde dosažený však výsledek není plně k naší spokojenosti. Pokusíme se proto ještě provoz těchto vzdušníků řešit. V současné době řešíme otázku hasících přístrojů. Na náš popud byla svolána schůze na ČÚBP, kde se projednávaly zásadní otázky, tj. rozdělení hasicích přístrojů dle konstrukčního provedení, jejich zařazení pod příslušné předpisy při výrobě a provozu. Řešily se i rozdíly mezi požadavky na kvalifikaci pracovníků (revizních techniků) ze strany ČÚBP a MD - Hasičským záchranným sborem (odborní pracovníci) a mezi úkony, které provádějí.

Poslední jednání proběhlo na Koordinační komisi ÚNMZ k NV č.42/2003 Sb. (99/36/ES - TPED) - Přepravitelné tlakové zařízení. S výsledky budou provozovatelé a revizní technici seznámeni.

ATZ podnikla první kroky k vydávání Technických pravidel tlaku - TPP (ve zkratce použit pro tlak výraz “pressure”). Je připravena smlouva se servisní organizací, která bude vydávání zajišťovat. Ve vydávání TPP bude využit odborný systém zavedený u plynařů a firmy GAS s.r.o. při vydávání TPG. Budou vydávána i Odborná stanoviska. Do tvorby obojího chceme zapojit co nejširší okruh odborníků i firem z oblasti tlakových zařízení. Vytipovali jsme i první zařízení, kterých by se měla TPP týkat: Expanzomaty, Ohříváky TUV, Hasicí přístroje a Dokumentace tlakových zařízení.

Uvedli jsme do života informační systém www.tlakinfo.cz a aktivně spolupracujeme s www.GASINFO.cz a www.TZB-INFO.cz na společném projektu sdruženého informačního systému. Doufám, že až započne tvorba TPP a ostatních tiskopisů, pravidel a vydávání odborných příruček, zapojí se do tvorby www.tlakinfo.cz co nejširší okruh odborníků a firem, kteří tyto stránky budou považovat za své. Zatím vše kolem těchto webových stránek závisí hlavně na mém synovi Petrovi a finančně někdy i na mé firmě.

Nezapomínáme ani na ty členy ATZ, kteří nemají počítače nebo přístup na Internet. Pro ně vydáváme 3x za rok Zpravodaj ATZ. Změnili jsme složení redakční rady i tiskárnu a myslím si, že ku prospěchu věci.Vzhledem k růstu výrobních nákladů jsme ale byli nuceni zvednout cenu jednoho výtisku na 60,- Kč. Časopis však zasíláme všem členům ATZ i nadále zdarma. Zasíláme jej i na ministerstva a ostatní organizace státní zprávy (ČÚBP , IBP, ITI, ČOI, ÚNMZ atd.). Ze zákona jsme povinni jej, jakožto periodickou tiskovinu, zasílat i 17ti státním knihovnám. Povědomí o Asociaci se tak utěšeně šíří, což je jistě zajímavé i pro naše inzerenty.

ATZ pořádala, ve spolupráci s DT Kladno, pravidelná školení pro provozovatele a revizní techniky. Každoročně jednodenní školení v Plzni, Českých Budějovicích, Kladně, Ústí n.Labem, Pardubicích, Hradci Králové a Olomouci. Program byl rozdělen na kotle, TNS a nízkotlaké kotelny jako 3letý cyklus s výměnou témat. Účast na seminářích se pohybovala od 50 do 70 účastníků.

Protože začala vycházet “smršť” nových ČSN EN harmonizovaných na NV v oblasti všech tlakových zařízení, tzn. kotlů (2 řady), TNS (2 řady), potrubí a bezpečnostní výstroje a systémů, rozhodli jsme se ukončit dosavadní cyklus a přejít na 2letý cyklus s tématy KOTLE a TNS. Semináře budou probíhat ve stejných městech v letních a podzimních měsících roku 2004 a 2005. V současné době provádíme výběr témat a lektorů. Přednášky by měly být zaměřeny na nové ČSN EN a jejich porovnání se stávajícími ČSN - co řeší jinak a co neobsahují. Vzhledem k velkému množství nových EN však může být seznámení pouze rámcové. O termínech jejich konání a tématech budete informovováni ve Zpravodaji 1/04.

Dalším typem školení je seminář TLAK, jehož 3. ročník, TLAK 2004, proběhne po skončení Valné hromady zde, v hotelu Krystal. Seminář je třídenní a svým rozsahem a obsahem pokrývá celou šíři výroby a provozu tlakových zařízení. Večerní společenská setkání při dobrém jídle a pití jsou výborným způsobem jak získat nové poznatky z praxe a navázat styky s kolegy a odborníky.V roce 2002 jsme jej v listopadu vynechali a přesunuli na únor 2003 na základě žádosti účastníků, že na začátku zimy mají nejvíce práce a vyhovují jim spíše zimní měsíce na začátku roku. Tento seminář začíná mít tradici a účast na něm stále stoupá. Letos by mělo být cca 200 účastníků. Přednášejí zde špičkoví odborníci v dané oblasti.

Na téma školení navazuje i očekávané přezkoušení RT, které nás čeká do července 2005. Jednali jsme s ředitelem ITI Praha o způsobu přezkoušení. Považujeme za účelné doškolení a ne přezkoušení. Přezkoušení by mělo být součástí doškolení. Vždyť změny, které nastaly vydáním EN jsou zásadní. O vývoji v této oblasti budou členové ATZ včas informováni ve Zpravodaji a na www. TLAKINFO.cz.

Představenstvo ATZ se v uplynulém volebním období snažilo naplnit Stanovy ATZ a proto především hájilo zájmy provozovatelů, výrobců, revizních techniků v dané oblasti proti tendenčním lobistickým snahám. Získali jsme údaje o tom, jak jednotlivé členské státy ES vykonávají dohled/dozor nad vyhrazenými tlakovými zařízeními. Tyto materiály jsme nechali přeložit a uveřejnili je na www. TLAKINFO.cz. Poskytli jsme i pomoc reviznímu technikovi, který byl obžalován v souvislosti s havárií elektrického boileru (6 mrtvých). Snažíme se zajistit články o všech haváriích, které se staly a uveřejnit je ve Zpravodaji.

Po volbě nového představenstva a mém zvolení za předsedu muselo dojít k přestěhování sídla ATZ z Trutnova, protože některé mezilidské vztahy se jevily jako neřešitelné. I vlastní přestěhování majetku ATZ neproběhlo bez problémů, ale operativním přístupem, zejména výkonného předsedy Ing. voříška a organizačního místopředsedy Ing. Batisty byly problémy, a někdy i schválnosti, okamžitě řešeny a neměly žádný vliv na činnost ATZ.

Považuji za velký úspěch, že i při vyloučení 38 členů, neplatičů za rok 2001, jsme k 31.12.2002 udrželi členskou základnu na stejné úrovni. Problémy s neplatiči však jsou stále. Neplatiči za rok 2002 (cca 25 členů) byli uveřejněni ve Zpravodaji a budou vyloučeni na schůzi představenstva po dnešní Valné hromadě. Neplatiči za rok 2003 budou uveřejněni ve Zpravodaji 1/2004 a v případě, že nevyrovnají svůj dluh, budou vyloučeni. Okamžitě však přestanou dostávat zdarma Zpravodaj (2/2004) a nebudou jim poskytovány slevy na semináře ATZ. Vždyť při zaplacení 900,- Kč za rok (nově 1 000,-Kč) dostanou na TLAKu slevu 300,- Kč, na 1.denním školení slevu 100,- Kč, obdrží tři čísla Zpravodaje zadarmo (180,-Kč), tudíž celkem 580,-Kč a ATZ zůstává 320,- Kč. Ze strany neplatičů je to nesolidní jednání, využívají-li všechny výhody členství a neplní svou základní povinnost.

Závěr :

Myslím si, že jsme jako představenstvo odvedli velký kus práce, který ostatní cechy plní často s placeným aparátem méně úspěšně. ATZ má přitom pouze jednu administrativní pracovníci. Představenstvo se scházelo, podle plánu práce, 6x do roka. Ačkoliv všichni jeho členové plnili úkoly vyplývající z jejich členství v tomto orgánu ATZ, chci zde za vykonanou práci osobně poděkovat zvláště členům výkonné rady, zejména výkonnému místopředsedovi Ing. Voříškovi a organizačnímu místopředsedovi Ing. Batistovi. Rád bych rovněž ocenil přínos Ing. Duši, který byl do představenstva kooptován v roce 2002. Jeho zvolení za šéfredaktora Zpravodaje vneslo řád do tvorby našeho časopisu i zvýšení jeho úrovně, mě osobně pak ulehčení, protože do té doby vše záviselo na mě a mém synovi. Rovněž přínos Ing. Duši na vypracování nových Stanov, Jednacího řádu ATZ a VH, Organizačního řádu ATZ a Volebního řádu VH je zásadní. Plně jsem proto souhlasil s tím, aby všichni dosavadní členové představenstva kandidovali i na další volební období.

O zproštění funkce z důvodu pracovního zatížení požádal Ing. Šťastný z ČEZ a doporučil za sebe Ing. Jiřího Lukáše též ČEZ a.s. Protože počet členů představenstva byl, podle schválených Stanov, rozšířen na 13, navrhuje představenstvo jako další kandidáty p. Petra Corfu (Karlovy Vary) a p. Ivana Jirouta (Hradec Králové a Pardubice).Doufám, že stávající členové a noví kandidáti dostanou z Vaší strany i důvěru na další volební období. Novému představenstvu pak přejí, aby bylo tak aktivní a pracovně tvůrčí jako to stávající.


 Související

Související témata
Z činnosti ATZ

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.