[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Energetický audit a komentář k jeho provádění
Datum: 22.1.2004
Autor: topenářství instalace 7/2003
Povinnosti energetického auditu je stanovena v § 9 zákona č.496/2000 Sb., o hospodaření energií a vyhláškou č.213 Ministerstva průmyslu a obchodu ze dne 14. června 2001, kterou se vydávají podrobnosti náležitostí energetického auditu.

Výsledkem energetického auditu je dokument, dávající objektivní obraz o způsobech a úrovni využívání energie v prověřované jednotce a formulující opatření a cíle, které je třeba realizovat pro dosažení úspor energie, a tím i ke zvýšení efektivnosti provozování budovy, případně technologického zařízení.

Zákon ukládá vybraným spotřebitelům energie povinnosti, které v rámci hospodárnosti výroby, distribuce, rozvodu a snížení spotřeby energie musí zajistit. Povinnost auditu i pro větší podnikatelské je dána ve Směrnici č.93/76/EEC, kde v článku 1 je energetický audit jako požadovaný nástroj pro zlepšení energetické účinnosti uveden. Pro rozpočtové (dnes zvané organizační složky státu, kraje nebo obce) a příspěvkové organizace se závaznost výsledků energetického auditu stanoví na základě opatření, dohodnutých se Státní energetickou inspekcí.

Náklady na realizaci auditů, které ukládá zákon, hradí zadavatelé auditu. Existuje však možnost, která je již v současné době využívána, hradit audity z prostředků poskytovaných v rámci státních podpor. Při realizaci výsledků auditu je možné využít i zvláštních forem financování, jako je systém dodavatelských úvěrů v rámci smluv o energetických službách (metoda EPC), které jsou realizovatelné u tzv. veřejných peněz dnes podle vyhlášky č.40/2001 Sb., o účasti státního rozpočtu na financování programů reprodukce majetku, vydané Ministerstvem financí. Zkušenosti s tímto způsobem financování jsou již bohaté a dá se říci, že tato metoda by významným způsobem mohla urychlit realizace výsledků energetického auditu tam, kde se nedostává volných finančních prostředků. Každý energetický audit musí být ukončen písemnou zprávou o energetickém auditu. Zpráva obsahuje hodnocení současné úrovně provozovaného energetického hospodářství a budov, identifikační údaje, popis výchozího stavu. Celková výše technicky dosažitelných energetických úspor je obsažena v návrhu opatření ke snížení spotřeby energie. Návrh vybrané varianty doporučené k realizaci energetických úspor obsahuje ekonomické vyhodnocení a vyhodnocení z hlediska ochrany životního prostředí. Závěrečný posudek energetického auditora obsahuje závazné výstupy energetického auditu včetně evidenčního listu.

Ve společných, přechodných a závěrečných ustanoveních zákona jsou uvedeny termíny, do nichž je zapotřebí povinnosti stanovené zákonem splnit. Tyto termíny byly dne 23.září 2003 Parlamentem prodlouženy ze tří na čtyři roky. Pro povinnost energetického auditu není stanovena lhůta pro jeho opakování. Předpokládá se, že provedení energetických auditů tzv. v prvním kole nastartuje proces, který bude probíhat dále a samostatně podle potřeby zadavatelů, aniž by musel být vymáhán zákonem. Energetický audit je základním podkladem pro investiční rozhodnutí, a proto jeho případné opakování je záležitostí rozhodnutí investora.

Více informací naleznete v obsláhlém článku v časopisu Topenářství- instalace 7/2003



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.