[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Koncepce Ministerstva práce a sociálních věcí v oblasti BOZP
Datum: 7.1.2004
Autor: Petr Matěják- tlakinfo
Ministerstvo zveřejnilo strategii pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci. ČR postupně zapracovává požadavky EU v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci do národních právních předpisů a současně přijímá opatření k jejich provádění a důslednému dodržování v praxi. Za tím účelem stanoví konkrétní programové cíle zformulované v dokumentu Národní politika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, který byl schválen usnesením vlády č. 475 ze dne 19. 5. 2003. a který je, pokud se dotýká působnosti MPSV, základním východiskem pro stanovení koncepce v oblasti BOZP.

5. Bezpečnost a ochrana zdraví při práci.

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci představuje v současném období jeden z nejdůležitějších sektorů sociální politiky EU, která klade stejný význam sociální i ekonomické dimenzi vývoje společnosti za účelem zajištění dlouhodobě udržitelného rozvoje a snižování sociálního napětí v členských státech EU. Pro splnění hlavních cílů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci schválila Evropská komise “Novou strategii společenství pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci na léta 2002-2006”, ve které se opírá o:

  • globální přístup k pohodě při práci, tj. o vyhledávání a odstraňování rizik při práci, přičemž se zvýšená pozornost klade na nová, a to především psychosociální rizika při práci; úspěšné řešení těchto otázek se pak promítá do vyšší kvality práce i zdraví pracovníků,
  • kulturu prevence rizik založené na kombinaci různých nástrojů (vynucování právních předpisů, sociálním dialogu, realizaci správné praxe, sociální odpovědnosti podnikatelských subjektů a využívání různých druhů ekonomických pobídek),
  • zdůraznění významu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro zvyšování konkurenceschopnosti podnikatelských subjektů a snižování nákladů státu na řešení důsledků pracovních úrazů a nemocí z povolání, včetně otázek sociálního vyčleňování těchto lidí z práce i ze společnosti.

ČR postupně zapracovává požadavky EU v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci do národních právních předpisů a současně přijímá opatření k jejich provádění a důslednému dodržování v praxi. Za tím účelem stanoví konkrétní programové cíle zformulované v dokumentu Národní politika bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, který byl schválen usnesením vlády č. 475 ze dne 19. 5. 2003. a který je, pokud se dotýká působnosti MPSV, základním východiskem pro stanovení koncepce v oblasti BOZP.

Programovými cíli v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci jsou:

  • zajišťování a podpora činnosti Rady vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci jako platformy pro koordinaci a napomáhání globálnímu přístupu,
  • prevence rizik při práci podnikajících fyzických osob, kde bude navržena nová právní úprava v oblasti prevence rizik při práci zahrnující i práva a povinnosti podnikajících fyzických osob,
  • vznik preventivních a ochranných služeb napomáhajících k předcházení vzniku pracovních úrazů, nemocí z povolání a vzniku nemocí podmíněných prací nebo pracovním prostředím, které budou poskytovány podnikajícím subjektům i jiným osobám, které k poskytování těchto služeb budou splňovat zákonné podmínky, za tímto účelem bude zpracován návrh odpovídající právní úpravy,
  • ustavení inspekce práce a zlepšení spolupráce s ostatními inspekčními orgány zajišťujícími dozor nad dodržováním právních předpisů na úseku BOZP; k tomu zpracovat zákon o inspekci práce a docílit účinnější spolupráce prostřednictvím Rady vlády pro BOZP,
  • podpora vzniku nového systému úrazového pojištění zahrnutím tohoto úkolu do Národního akčního programu BOZP a spoluprací na návrhu potřebné právní úpravy.

Cestou k dosažení cílů v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci bude :

Zajišťování a podpora činnosti Rady vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

V návaznosti na schválení Národní politiky BOZP vláda svým usnesením č. 858 ze dne 3. 9. 2003 zřídila jako svůj poradní orgán Radu vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, schválila její statut, jmenovala ministra práce a sociálních věcí předsedou Rady a uložila mu zajistit zřízení sekretariátu Rady. MPSV tak bude v působnosti sekretariátu zajišťovat činnost Rady a jejím prostřednictvím usilovat o postupné prohlubování spolupráce a nalézání řešení v oblastech, kde tomu dosud brání kompetenční nevyjasněnost, popř. úzce resortní přístup.

Prevence rizik při práci podnikajících fyzických osob.

Právní úprava bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je zapracována do zákoníku práce a do prováděcích právních předpisů navazujících na jeho příslušná ustanovení, která stanoví obecný legislativní rámec jejího zajišťování v souladu s právem ES a ratifikovanými mezinárodními úmluvami MOP v rámci pracovně právních vztahů a přiměřeně i pro ostatní podnikající subjekty (§137 ZP). Struktura a věcné zaměření prováděcích právních předpisů k zákoníku práce vychází z potřeb praxe a z právní úpravy ES, kde se řeší pouze ty oblasti, kde je regulace státem nezbytná. Vzhledem k potřebě právní úpravy zahrnující i práva a povinnosti podnikajících fyzických osob v této oblasti budou v souladu s cíli Národní politiky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zahájeny práce na návrhu této právní úpravy. K tomu budou realizována následující opatření:

  • zpracovat návrhy zbývajících prováděcích právních předpisů k ZP,
  • podílet se na návrhu nového zákoníku práce,
  • předložit právní úpravu práv a povinností podnikajících fyzických osob v prevenci rizik mimo rámec pracovně právních vztahů.

Vznik preventivních a ochranných služeb.

Péče o ochranu zdraví zaměstnanců není v současnosti optimálně upravena právními předpisy, a to zejména s ohledem na ratifikovanou Úmluvu č. 161 MOP o závodních zdravotních službách (zveřejněnou vyhláškou č. 145/1988 Sb.), ratifikovanou Úmluvu MOP č. 155 o bezpečnosti a zdraví pracovníků a o pracovním prostředí (zveřejněnou vyhláškou č. 20/1989 Sb.) a rámcovou směrnici Rady 391/89/EHS, které se zčásti promítají do zákoníku práce, zákona č. 258/2000 Sb.,o ochraně veřejného zdraví a zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu. Pro zajištění těchto preventivních a ochranných služeb pro zaměstnance je nezbytné vytvořit komplexní právní úpravu, ve které budou stanoveny podmínky jejich vzniku, kontrola kvality poskytovaných služeb a další minimální standardy, které vytvoří potřebné právní prostředí i pro jejich poskytování. Za tímto účelem bude zpracován zákon o službách pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a pracovního prostředí.

Ustavení inspekce práce a zlepšení spolupráce s ostatními inspekčními orgány.

V ČR existuje několik orgánů, popř. organizačních útvarů ministerstev (MV, MPO, MD), které dozorují oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Všechny tyto orgány vytvářejí roztříštěnou soustavu inspekcí, přičemž žádný z nich nemá charakter zastřešujícího orgánu, který by umožňoval účinnou koordinaci a realizaci komplexního přístupu k dané problematice, které jsou na členských státech MOP požadovány v souladu s Úmluvou č. 155 a Doporučením č. 164. Inspekce práce, tak jak je vyjádřena v úmluvách MOP (v Úmluvě č. 81 z roku 1947 o inspekci práce v průmyslu a obchodě, a v Úmluvě č. 129 z roku 1969 o inspekci práce v zemědělství) a jak je chápána v zemích EU, není v ČR zajišťována a současná platná právní úprava neumožňuje v oblasti BOZP její výkon v integrované podobě. Schválený návrh věcného záměru zákona a návrh paragrafového znění tohoto zákona je pouze prvním krokem k integrovanému přístupu dozoru nad dodržováním právních předpisů v oblasti BOZP.

Dozor nad bezpečností vyhrazených technických zařízení vykonává v působnosti ČÚBP jediná organizace, a to Institut technické inspekce Praha. Předmětem jeho činnosti je porovnávání reálného stavu těchto zařízení s technickými předpisy. Toto porovnávání je prováděno za úplatu, a má vůči uživatelům těchto zařízení charakter služby. V zahraničí je zcela běžné, že tyto služby, aby nedocházelo ke střetu zájmů, neprovádí státní organizace, ale autorizované nestátní instituce. Státní dozor vykonává pouze kontrolu plnění ustanovení právních předpisů. Obdobný právní stav je třeba dosáhnout i v ČR.

K dosažení stanovených cílů budou realizována tato opatření:

  • na základě Národní politiky BOZP, Národního akčního programu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a zejména prostřednictvím Rady vlády pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci vyvíjet aktivitu k postupné koordinaci činností při výkonu dozoru v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména s orgány ochrany veřejného zdraví, které jsou v působnosti Ministerstva zdravotnictví; obdobně působit při přípravě nové právní úpravy bezpečnosti provozu stanovených technických zařízení a dozoru nad ní,
  • navrhnout ratifikaci Úmluvy č. 81 z roku 1947 a Úmluvy č. 129 z roku 1969 MOP,
  • předložit návrh zákona o inspekci práce s nabytím jeho  účinnosti od 1. 1. 2005.

Podpora vzniku nového systému úrazového pojištění

Současná právní úprava neumožňuje vyvinout účinný ekonomický tlak potřebný k tomu, aby problematice bezpečnosti a ochraně zdraví při práci byla podnikajícími subjekty věnována náležitá pozornost. Stávající zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů za škody vzniklé při pracovních úrazech a nemocích z povolání postrádá účinné prvky stimulující zaměstnavatele k prosazování prevence, nepřihlíží k vývoji pracovní úrazovosti a nevytváří prostředky na podporu prevence.

Opatřením bude urychlený vznik nového systému úrazového pojištění, který svými pojistnými podmínkami bude pozitivně motivovat k prevenci pracovních úrazů a jiných poškození zdraví z práce a prosazení návrhu potřebné právní úpravy.

X. PRÁVNÍ PŘEDPISY a další dokumenty zásadní povahy, které budou připraveny a projednány v období 2004 - 2006.

Politika zaměstnanosti :

  • Zákon o zaměstnanosti
  • Zákon o inspekci práce
  • Zákon o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států EU a o změně některých zákonů ( zákon o uznávání odborné kvalifikace )
  • Národní akční plán zaměstnanosti ( roční aktualizace )
  • Program pro handicapované osoby
  • Migrační zákon

Pracovněprávní vztahy, sociální dialog, mzdy a pracovní podmínky :

  • Zákonná úprava kolektivního vyjednávání ( novelizace )
  • Zákon o kolektivním vyjednávání
  • Zákon o mzdě ( novelizace )
  • Zákon o platu ( novelizace )
  • Zákon, kterým se mění zákon č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o změně některých zákonů
  • Zákoník práce ( novelizace )
  • Zákoník práce ( nové znění )
  • Zákon o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích, koordinátorovi bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništích a o změně zákona č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon o bezpečnosti práce
  • Zákon o službách pro zlepšení BOZ a pracovního prostředí
  • Nařízení vlády č. 333/1993 Sb., o stanovení minimálních mzdových tarifů a mzdového zvýhodnění za práci ve ztíženém a zdraví škodlivém pracovním prostředí a za práci v noci ve znění pozdějších předpisů ( roční aktualizace )
  • Nařízení vlády č. 330/2003 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě ( roční aktualizace )
  • Nařízení vlády č. 303/1995 Sb., o minimální mzdě, ve znění pozdějších předpisů (roční aktualizace )
  • Nařízení vlády k § 132 b odst.4 zákoníku práce
  • Nařízení vlády k § 134 b odst.4 zákoníku práce
  • Nařízení vlády č. 494/2001 Sb., kterým se stanoví způsob evidence, hlášení a zasílání záznamu o úrazu, vzor záznamu o úrazu a okruh orgánů a institucí, kterým se ohlašuje pracovní úraz a zasílá záznam o úrazu
  • Nařízení vlády, kterým se stanoví bližší minimální požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na staveništích
  • Nařízení vlády, kterým se stanoví minimální požadavky na pracoviště a pracovní prostředí
  • Nařízení vlády, kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí
  • Nařízení vlády, kterým se stanoví minimální požadavky k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců vystavených prostředí s nebezpečím výbuchu
  • Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při invaliditě ( úprava náhrady za ztrátu na výdělku )
  • Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 86/1993 Sb., o osobních požitcích poskytovaných duchovním církví a náboženských společností, ve znění pozdějších předpisů
  • Nařízení vlády k provedení zákona č. 218/2002 Sb., o službě státních zaměstnanců ve správních úřadech a o odměňování těchto zaměstnanců a ostatních zaměstnanců ve správních úřadech ( služební zákon ), ve znění pozdějších předpisů

Sociální ochrana :

  • Zákon o nemocenském pojištění
  • Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o nemocenském pojištění
  • Zákon o úrazovém pojištění
  • Zákon o hmotné nouzi a sociálním začleňování
  • Zákon o sociálních službách
  • Zákon o ucelené rehabilitaci osob se zdravotním postižení
  • Zákon o životním minimu ( novelizace )
  • Zákon o státní sociální podpoře ( novelizace )
  • Národní akční plán sociálního začleňování
  • Národní strategická zpráva o reformě důchodového systému a naplňování společných cílů EU v oblasti důchodové politiky
  • Nařízení vlády o zvýšení důchodů ( roční aktualizace )
  • Nařízení vlády, kterým se pro účely důchodového pojištění stanoví výše všeobecného vyměřovacího základu za příslušný rok a výše přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za daný rok a upravují částky pro stanovení vyměřovacího základu ( roční aktualizace )
  • Nařízení vlády, kterým se zvyšují částky životního minima

Populační a rodinná politika :

  • Koncepce rodinné politiky
  • Národní program podpory rodin s dětmi
  • Národní program přípravy dětí a mládeže na život v harmonickém manželství
  • Zákon o sociálněprávní ochraně dětí ( novelizace )

Evropská integrace a mezinárodní spolupráce :

- Revidovaná Evropská sociální charta

  • Plán integrační politiky ( roční aktualizace )
  • Prováděcí pokyny k naplnění cílů Evropské strategie zaměstnanosti
  • Mezinárodní úmluva OSN o ochraně práv a důstojnosti osob se zdravotním postižením (podíl MPSV )
  • Přehled o postavení a perspektivách starších pracovníků na trhu práce ( podíl MPSV )
  • Dodatkový protokol k Evropské sociální chartě zakládající systém kolektivních stížností ( podíl MPSV )
  • Operační program Rozvoj lidských zdrojů pro období let 2007 - 2013
  • Jednotný programový dokument pro Cíl 3 regionu NUTS 2 hl. m. Praha
  • Programový dokument Iniciativy Společenství EQUAL pro období let 2007 - 2013

Informační, výzkumná činnost, komunikační a mediální politika :

  • Působnost MPSV v oblasti komunikační a mediální politiky

 Související

Související témata
Autorizované osoby, ČÚBP, ITI, ČOI, ÚNMZ

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.