[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
ČSN 73 4201: 2002 Komíny a kouřovody - navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv.
Datum: 1.9.2003
Autor: Ing. František Jiřík tajemník TNK komíny, zpracovatel ČSN
Norma ČSN 73 4201 :2002 Komíny a kouřovody - Navrhování, provádění a připojování spotřebičů paliv, která platí od 1.12.2002, nahrazuje a slučuje normy ČSN 73 4201:1998 Navrhování komínů a kouřovodů a ČSN 73 4210:1989 Provádění komínů a kouřovodů a připojování spotřebičů paliv, včetně jejich změn Z1 a Z2. Norma je přepracována s ohledem evropské technické normy již zavedené do soustavy ČSN ( a další připravované EN) v oblasti odvodu spalin kouřovodem a komínem do volného ovzduší.

Norma sjednocuje názvosloví a třídění s ČSN EN 1443 a doplňuje ČSN o základní požadavky na přetlakové a společné komíny. Např. v názvosloví a v třídění je uvedeno, že společný komín je komín, kterým se odvádí spaliny od spotřebičů paliv s více podlaží nad sebou, samostatný komín odvádí spaliny od spotřebičů v jednom podlaží budovy.

V normě není uveden postup výpočtu spalinové cesty, ale norma uvádí, že pro zajištění bezpečného a bezporuchového odvodu spalin od spotřebičů se provádí teplotní a tlakové výpočty spalinové cesty při všech okrajových podmínkách pro atmosférický vzduch, spaliny a spotřebič s odkazem na normy prEN 13384-1 Komíny-Tepelné a hydraulické výpočtové metody-Část 1 Samostatné (domovní) komíny od jednoho spotřebiče a prEN 13384-2 Komíny - Tepelné a hydraulické výpočtové metody - Část 2 Komíny (domovní) od více než jednoho spotřebiče. (Ve většině výpočtových programů, které jsou u nás na trhu k disposici, jsou již tyto návrhy EN zapracovány, stehně tak jako ve výpočtech renomovaných komínových firem). Při teplotním výpočtu se posuzuje pokles teploty spalin v ústí komína tak, aby se stanovila povrchová teplota v jeho ústí. Tato teplota musí být vyšší než je přípustná teplota povrchu průduchu.U suchých komínů musí být nad teplotou rosného bodu spalin a u mokrých komínů nesmí být nižší než +50C.

Stavba nebo montáž spalinové cesty může být zahájena po zpracování nezbytné projektové dokumentace, ve které jsou definovány všechny podstatné konstrukční a nekonstrukční součásti spalinové cesty.U jednoduchých staveb může být výkresová dokumentace nahrazena technickou zprávou. Stavbu nebo montáž spalinové cesty může provádět pouze odborná firma, která může prokázat schopnost dokončit práci úspěšně.

K velkým změnám dochází v oblasti materiálů komínů. Požadavky na materiály komínů obecně zůstávají beze změny, ale pro kondenzační kotle se připouští použití hořlavých materiálů (komínové vložky z plastů). U více vícevrstvých komínových konstrukcí je stanovena minimální objemová hmotnost materiálů tepelně izolační vrstvy, která nesmí být menší než 90 kg/m3. Izolační vrstva vícevrstvých komínů odolných proti vyhoření sazí musí mít bod tání vyšší než 10000C.Je omezeno použití hliníkového materiálu. Hliník musí být bez příměsí (99,5% Al) a je omezen pouze pro pevné komínové vložky, do světlosti 150 mm, pro plynná paliva a pro suchý provoz, kde nemůže dojít ke koroznímu napadení hliníku. Ohebné komínové vložky z hliníku se používat nesmí. Korozní odolnost kovových materiálů se považuje za vyhovující, jestliže se pro výrobu komínových vložek, pro jednotlivé druhy paliv a prostředí spalin, postupuje podle tabulky A.1 v příloze normy. Pro výrobu komínových vložek se mohou použít i materiály s vyšším typovým číslem nebo větší tloušťkou.

Povolená teplota povrchového pláště komína zůstává 520C,ale jsou stanovena pravidla uspořádání komínové konstrukce podle požární bezpečnosti úseku, kterým komín prochází. Komínový plášť musí být z konstrukce D1 posle ČSN 73 082:2000 Požární bezpečnost-Nevýrobní objekty. Požární odolnost komínového pláště se volí v závislosti na stupni požární bezpečnosti požárního úseku kterým prochází, podle tabulky 12, položka 10, písmeno b) ČSN 73 0802:2000, přičemž komínový plášť je považován za šachtu. Nejmenší dovolená vzdálenost komínového pláště od hořlavých materiálu je odkazem na ČSN EN 1443.

Ustanovení týkající se otvorů v komíně (kontrolní, vymetací, vybírací) se mění jenom málo a přibývá povinnost zřízení otvoru na měření spalin. Zde chci jenom připomenout, že povinnost zřizovat odpovídající otvory na spalinových cestách je také dána Stavebním zákonem (zákon č.50/1976 Sb.) a z něho odvozenou vyhláškou č.137/1998 Sb., konkrétně § 35 a článkem 6.

Neúčinná výška komína při spalování dřeva se snižuje na 1/20 účinné výšky. K větším změnám dochází při vyústění komínů nad střechou budovy. U šikmých střech se ustanovení podle původní ČSN 73 4201 nemění. Ústí komína musí být 650 mm nad hřebenem střechy, Při vzdálenosti větší než 2 m od hřebene střechy se výška komína snižuje o větrný úhel, který je 100 od vodorovné roviny. Nové ustanovení povoluje tyto podmínky nedodržet, započte-li se do výpočtu tlaková ztráta větrem v ústí komínu hodnotu 25 Pa. U přetlakových komínů, kde jsou spaliny odváděny po celé výšce komína přetlakem, je postačující výška komínových těles nad rovinou střechu 0,50 m.

Za plochou střechu je považována střecha do úhlu 200 od vodorovné roviny. Výška komínů se posuzuje od této roviny a musí být 1 m nad rovinou střechy nebo nad atikou (u přetlakových komínů se rovněž výška snižuje na 500 mm s tím, že výšku je ještě nutné přizpůsobit místním podmínkám. Výška komínů u nástavby nad plochou střechou budovy se odvozuje z větrného úhlu. Nově jsou zavedené podmínky vyústění komína u střešních oken a u vikýřů. Norma uvádí také způsob odvození výšky komína od sousedních budov. Vliv sousední budovy nebo jiné překážky je odvozen z vodorovného úhlu 300 a svislého úhlu 100.

Pro kouřovody platí stejné materiálové podmínky jako pro komíny, včetně uspořádání pláště při procházení jiným požárním úsekem. Je snížené stoupání kouřovodu směrem k sopouchu, které má být nejméně 5%. Samostatný kouřovod může být také z pružné kovové hadice z materiálů podle tabulky A.1. Nesmí být delší než 1500 mm musí být zajištěný proti samovolnému vysunutí ze sopouchu a kouřového hrdla spotřebiče. Kouřovod v tomto provedení nesmí být zabudovaný do prostoru, kde nelze provádět jeho kontrolu. Svislá část kouřovodu nad přerušovačem má být nejméně 400 mm od přerušovače tahu ke spodnímu líci vodorovné komínové vložky.

Norma připouští i nadále použití svislých kouřovodů ve funkci komína u spotřebičů, které mají spalinová hrdla se svislou osou. Svislý kouřovod musí být vícevrstvý. U svislých kouřovodů ve funkci komína se připouští jedno uhnutí do 300 od svislice s tím, že v místě uhnutí musí být kontrolní otvor. V technicky odůvodněných případech může být použit svislý kouřovod ve funkci komína i pro odvod spalin z uzavíratelných krbů, pokud je krb uzpůsoben pro výběr sazí např. popelníkem. Svislý kouřovod pro krb nesmí být delší než 8 m.

V kapitole o připojování spotřebičů se v úvodu uvádí, že přednostně se spotřebiče paliv připojují kouřovodem do komína, který odvádí spaliny nad střechu budovy. Odvod spalin do fasády podle TPG 800 01 bude

asi omezený i z hlediska nově platného zákona č.86/2002 Sb., o ochraně ovzduší, protože při odvodu spalin do venkovní zdi musí být, podle tohoto zákona, dodrženy imisní limity NOx a CO u oken obytných a pobytových místností, v blízkosti výdechů nebo na přilehlé fasádě.

Důležitým ustanovení je článek, který stanoví, že před napojením spotřebiče se musí zjistit, zda klasifikace komína nebo komínové vložky podle ČSN EN 1443:2000odpovídá parametrům nebo požadavkům připojovaného spotřebiče. Do spalinové cesty, která nemá potřebné parametry pro připojovaný spotřebič se nesmí spotřebič napojit a nesmí být uveden do provozu.

Za lokální spotřebič na plynné palivo se považuje spotřebič do jmenovitého výkonu 20 kW. Do jednoho komínového průduchu se mohou připojit nejvýše dva lokální spotřebiče. Pro účinné výšky komínů platí stejné podmínky jako u ústředních zdrojů tepla a technologických spotřebičů. Pokud se v rodinném domku připojují dva lokální spotřebiče v podlažích nad sebou do jednoho komínového průduchu, doporučuje se montovat do kouřovodů spalinové klapky.

Ústřední zdroje tepla a technologické spotřebiče s přetlakovým hořákem na plynná paliva se vždy připojují samostatným kouřovodem do samostatného průduchu vícevrstvého komína. nejmenší účinná výška komína pro spotřebiče připojované do komínů tlakové třídy N1,N2 je 4 m (snížení je možné po prokázaném ověření výpočtem), pro spotřebiče pracující v přetlaku do komínů tlakové třídy P1, P2 může být účinná výška komína nižší.

Spotřebiče paliv s atmosférickým hořákem a přerušovačem tahu se mohou připojovat společným kouřovodem do společného komínového průduchu ale nejvýše 4 kotle s tím, že při provozu nejmenšího kotle nesmí klesnout střední rychlost ve spalinové cestě pod 0,5 m . s-1.

Do spalinové cesty na plynná paliva s atmosférickým hořákem se doporučuje namontovat spalinovou klapu do spalinové cesty kotlů na plynná paliva s přetlakovými hořáky se doporučuje montovat regulátor (omezovač) tahu.

Každá komínová konstrukce nebo komínová vložka musí být označena identifikačním štítkem podle ČSN EN 1443:2002. kde se ještě údaje doplní o název organizace, která instalaci komína nebo vložky provedla, datum provedení, velikost průduchu a účinnou výšku komína. Bez identifikačního štítku nemůže být vystavena revizní zpráva komínu.

Po připojení spotřebiče na spalinovou cestu, po výměně spotřebiče, po změně paliva a před uvedením spotřebiče do provozu se zejména kontrolu zda :

  • komín za všech provozních podmínek bezpečně odvede spaliny do volného ovzduší,
  • konstrukce komína je označena identifikačním štítkem,
  • provedení komína nebo vložka odpovídá údajům identifikačního štítku,
  • připojený spotřebič odpovídá parametrům spalinové cesty,
  • komínová vložka nebo komínový systém má doklad o posouzení shody výrobku,
  • byly splněny technologické podmínky výrobce a dodavatele, norem a předpisů,
  • je komín vyveden v dostatečné výšce nad střechu budovy a nejbližší okolí,
  • jsou zajištěné bezpečné přístupy ke kontrole a čištění komína kouřovodu,
  • je zajištěna požární bezpečnost budovy z hlediska spalinové cesty.

Výsledek kontroly je zapsán do revizní zprávy spalinové cesty podle přílohy B, jejíž nedílnou přílohou je technická zpráva podle přílohy C normy. Technická zpráva se může doplnit výpočtem.

Ing. František Jiřík tajemník TNK komíny, zpracovatel ČSN

Informační servis ČSTZ 1/2003

 


 Související

Související témata
Komíny

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 2,11 (počet známek: 18) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 3 příspěvky
Vyjasnění obrázku 11 z nové normy ČSN 73 4201 Komíny a kouřovodyVáclav Jirák22.05.2013 13:19
Může komín přiléhat k sousední budově, která je vyšší?Radek20.03.2013 18:35
dva kouřovody do jednoho průduchu (na jednom patře!!)Ivo Dragoun MUDr07.12.2008 16:35
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.