[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
K posuzování bezpečnostní dokumentace podle zákona č. 353/1999 Sb., o prevenci závažných havárií
Datum: 7.1.2003
Autor: RNDr. Stanislav Malý - Ing. Miloš Paleček, CSc. Výzkumný ústav bezpečnosti práce Praha
Uvedený zákon náleží do skupiny legislativní úpravy přijaté k ochraně před nebezpečnými chemickými látkami a stanovuje významné povinnosti v prevenci vzniku závažných havárií některým provozovatelům, kteří s těmito látkami nakládají při své podnikatelské činnosti. Hlavním kritériem pro výběr objektů nebo zařízení na jejichž provozovatele se vztahují povinnosti podle zákona je dosažení nebo překročení limitní hodnoty množství nebezpečných látek (na základě seznamů vybraných nebezpečných látek), nacházejících se v daných objektech nebo zařízeních. Dále se tyto objekty a zařízení zařazují do dvou skupin (do skupiny A v případě menšího a do skupiny B v případě většího množství nebezpečné látky). Provozovatelům byla stanovena povinnost oznámit zařazení objektu nebo zařízení do skupiny a zpracovat v určitém termínu bezpečnostní dokumenty (bezpečnostní program pro skupinu A, resp. bezpečnostní zprávu pro skupinu B) a tyto si nechat schválit příslušným orgánem státní správy. Termínem k odevzdání dokumentace u většiny stávajících objektů a zařízení se stal 29. leden 2002.

 Úvod

V roce 1999 schválil Parlament České republiky zákon č. 353/1999 Sb., o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky a o změně zákona č. 425/1999 Sb., o okresních úřadech, úpravě jejich působnosti a o některých dalších opatřeních s tím souvisejících, ve znění pozdějších předpisů (zákon o prevenci závažných havárií).

Uvedené bezpečnostní dokumenty obsahují informace o systémech řízení bezpečnosti, včetně prevence závažných havárií, výsledky analýz a hodnocení rizika a preventivní bezpečnostní opatření ke snížení rizik vzniku závažné havárie, případně u bezpečnostní zprávy další požadované informační a popisné bloky. Tyto dokumenty vyžadují nejen poměrně vysokou odbornou úroveň zpracování, ale i dostatečnou srozumitelnost, protože v rámci jejich schvalování se vyjadřuje k jednotlivým dokumentům řada orgánů státní správy, dotčené obce, veřejnost v okolí rizikové aktivity, včetně pověřených odborných organizací. 

Mechanismus posuzování bezpečnostní dokumentace na centrální úrovni

Ministerstvo životního prostředí ČR, které je příslušným ústředním orgánem státní správy a jedním z orgánů, vyjadřujících se k bezpečnostní dokumentaci, zřídilo za účelem jejího kvalifikovaného posouzení odborné pracoviště (OPPZH) na Výzkumném ústavu bezpečnosti práce v Praze. Tento akt byl proveden na základě dohody ministra životního prostředí a ministra práce a sociálních věcí (ministerstvo práce a sociálních věcí je zřizovatelem VÚBP ). Toto pověření vyplynulo z dlouholeté tradice, výsledků a zkušenosti odborníků, které ústav v problematice prevence průmyslových a závažných havárií má.

Přes všechny předpoklady pro úspěšné posuzování bezpečnostní dokumentace, stál před odborným pracovištěm nelehký úkol prostudovat v omezeném časovém prostoru desítky mnohdy rozsáhlých dokumentací o stovkách stran textu a doprovodných materiálů. Aby bylo možno situaci zvládnout a zároveň byl do jisté míry vyloučen subjektivní pohled posuzovatelů z jedné organizace, proběhlo za účasti MŽP ČR výběrové řízení na odborné firmy, které se za koordinace VÚBP měly podílet a spolupracovat na posuzování bezpečnostních dokumentací. Jedná se o organizace s velkou zkušeností, za nimiž je řada prací a referencí v daném oboru. Navíc při řešení dílčích specifických problémů (např. problematika pojištění, ověřování výsledků v oblasti dopadů na životní prostředí a další) byly výsledky nebo nejasnosti konzultovány s dalšími odborníky a firmami, čímž byl celkový pohled dále diverzifikován. S tímto aparátem bylo v průběhu 6 měsíců provedeno posouzení více jak stovky dokumentací, včetně odborných setkání posuzovatelů a provozovatelů k ujasnění a řešení sporných bodů a otázek.

K zajištění srovnatelné úrovně, při daném počtu posuzovatelů a poradců, bylo svoláno několik seminářů a byly vytvořeny další podpůrné nástroje vedle platné legislativy, tj. kritéria splnění požadavků na bezpečnostní program prevence závažné havárie a bezpečnostní zprávu. Tento materiál, zpracovaný na základě přístupů EU a některých členských zemí, dále strukturoval a rozvíjel požadavky zákona č. 353/1999 Sb., a prováděcí vyhlášky č. 8/2000 Sb. Materiál určený v první řadě pro posuzovatele se dostal v příslušné úpravě také ke zpracovatelům, čímž došlo k optimálnímu sjednocení pohledu na úroveň výsledného dokumentu. Tento fakt byl umocněn i tím, že vlastní legislativní dokumenty, s ohledem na požadovaný technický charakter a detail dokumentace, nemohly hrát v plné míře úlohu přesného návodu, který by vedl k očekávanému výsledku. Určitým nedostatkem byl časový nesoulad vzniku kritérií a termínových požadavků na splnění povinností. Z mnoha důvodů nebylo možné připravit takový materiál před vstupem legislativy v platnost. Na druhou stranu v 1. kole posuzování dokumentace nebyly uplatňovány, u vědomí uvedených nedostatků při vytváření systému, žádné sankce. Zároveň s konečným vyjádřením byla většině zpracovatelů poskytnuta upravená kritéria, případně při osobním jednání byly dovysvětleny některé vytýkané nedostatky a návrhy na jejich odstranění. Tím bylo zaručeno sjednocení a vzájemné upřesnění pohledu na výsledný dokument a zároveň byly respektovány konkrétní podmínky a situace jednotlivých provozovatelů. V rámci požadavků zákona a řešení konkrétních problémů při zpracování dokumentace nutně došlo také k rozvíjení příslušných systémových oblastí v podnicích a žádoucí komunikaci, ať už pozitivní nebo negativní, mezi managementem ekonomickým a managementem bezpečnostním. Po katastrofálních povodních v srpnu letošního roku se také zreálnil obecný pohled na kvantitativní výsledky analýz rizik (především u pravděpodobnostních čísel), které byly do té doby vnímány mnoha lidmi spíše abstraktně.

Pro posuzování dokumentací byl zvolen (s ohledem na časová a další hlediska) způsob práce s dokumenty pouze v písemné podobě. Nebylo tedy možno provádět návštěvy, ověřovat a upřesňovat udávané informace a výsledky na místě (což bylo některými představiteli podniků kritizováno). Tato ověření přísluší inspekčním orgánům v čele s Českou inspekcí životního prostředí. Proto mohla vzniknout situace, kdy provozovatel měl zavedeny všechny požadované subsystémy, informace a výsledky k dispozici, ale forma a způsob jejich zapracování do dokumentu nebyly přesvědčivé.

 V průběhu posuzování dokumentace se na straně zpracovatelů ukázala řada problémů a nedostatků, které nakonec vedly ke skutečnosti, že pouze

9 % procent dokumentací mohlo být uznáno (po odstranění formálních nedostatků) za odpovídající požadavkům ke schválení. Ke konci srpna 2002 bylo odevzdáno a posuzováno celkem 132 dokumentů, 2 dokumenty byly vráceny bez vyjádření a 2 dokumenty byly sloučeny do dokumentu jednoho. Z uvedených 132 dokumentů bylo 70 bezpečnostních programů prevence závažné havárie a 62 bezpečnostních zpráv. 6 bezpečnostních programů prevence závažné havárie (skupina A) vykazovalo pouze formální nedostatky (z toho 4 pro nové objekty), a budou dále řešeny pouze na úrovni příslušného orgánu státní správy (okresní nebo krajský úřad) a 64 dalších musí být v některé části, bodu nebo položce zásadně doplněno, dopracováno a přepracováno a nové verze musí být předány k novému posouzení příslušným orgánům. U bezpečnostních zpráv (skupina B) vykazovalo formální nedostatky 6 dokumentů a 56 musí být předáno k novému posouzení.

Nedostatky bezpečnostních dokumentací lze rozdělit do čtyř základních problémových oblastí:

nedostatky v analýzách a hodnocení rizika,

nedostatky v posouzení preventivních bezpečnostních opatření,

nedostatky ve strukturální úplnosti, faktické , věcné a realizační úrovni bezpečnostního programu prevence závažné havárie,

nedostatky v popisech, přehledech, charakteristikách a grafické dokumentaci (pouze u bezpečnostních zpráv).

Analýzy a hodnocení rizika v bezpečnostních zprávách

Hlavní problémy a nedostatky v této části bezpečnostní zpráv obsahuje následující výčet:

Celkově nebyla respektována metodologická struktura podrobného hodnocení rizika závažné havárie.

Analýza a hodnocení rizika nebyly provedeny podle požadavků na podrobné hodnocení rizik. Byly použity pouze relativní metody analýzy nebo metodika, určená vyhláškou č. 8/2000 Sb. pouze pro účely oznámení.

Nebyl doložen postup při výběru zdrojů rizika závažné havárie.

Popis identifikovaných zdrojů rizika byl příliš stručný a nekonkrétní nebo nebyl proveden vůbec, což znemožnilo praktickou orientaci posuzovatelů.

Chyběly různé nezbytné informace (např. o železničních a silničních cisternách jako potenciálních zdrojích rizik a další).

Nepřijatelné zdroje rizika stanovené relativní metodou nebyly dále analyzovány.

Byly uvedeny pouze dosahy havárií bez specifikace metod matematického modelování.

Nebyly uvedeny možné příčiny vzniku havárií.

Nebyly sestaveny scénáře havárií.

V rámci tvorby scénářů nebyly uvažovány místní meteorologické podmínky.

Nebyla provedena analýza spolehlivosti a chybování lidského činitele, buď vůbec nebo byla provedena nedostatečně, tj. chyběly některé důležité aspekty této problematiky.

Nebyly uvedeny následky havárií na osoby, majetek a životní prostředí.

Následky havárie pro osoby byly stanoveny pouze v rámci relativní analýzy např. metodou IAEA-TECDOC 727.

Nebyly kalkulovány pravděpodobnosti havárií a zhodnoceno riziko podle daného kritéria přijatelnosti.

Pravděpodobnosti byly uvedeny pouze v rámci relativní analýzy např. metodou IAEA-TECDOC 727, nebyly však uvedeny pravděpodobnosti havárií nutné pro podrobné hodnocení rizika (např. pravděpodobnost poruchy zařízení, pravděpodobnost povětrnostních podmínek, pravděpodobnost selhání bezpečnostních systémů atd.).

Nebylo provedeno ocenění rizika.

Nebyla provedena analýza rizika v souvislosti s únikem všech relevantních nebezpečných látek provozovatele (některá z látek nebyla analyzována).

Nebyly posouzeny nebezpečné reakce při nežádoucím kontaktu chemických látek nebo za nežádoucích provozních podmínek, včetně možnosti vzájemného kontaktu chemikálií při vzniku havárie.

Nebyly posouzeny možné havarijní situace mimo objekt nebo zařízení, které mohou způsobit závažnou havárii.

Nebylo jasně vyznačeno umístění zdrojů rizik na plánu podniku.

V některých případech, které to vyžadovaly, nebylo provedeno grafické znázornění dosahu následků jednotlivých havárií do mapových podkladů.

Chyběl plán omezování rizik s termíny a způsobem kontroly plnění úkolů.

Některé analýzy byly provedeny před řadou let a v dokumentu byly použity bez aktualizace, i když bylo možno předpokládat významné změny v prostorech pod kontrolou provozovatele (např. pronájmy prostorů jiným firmám manipulujícím s nebezpečnými látkami nebo jinak ovlivňujících činnost provozovatele, změny organizační struktury podniků).

Některé dokumenty se odkazovaly v detailu na přílohy, které nebyly součástí předané dokumentace.

Analýza a hodnocení rizika v bezpečnostních programech prevence závažné havárie

U bezpečnostních programů nebyla vyžadována hlubší analýza rizika, pokud byla rizika vyhodnocena odpovídajícím metodickým postupem v oblasti přijatelnosti. V opačném případě byla tato hlubší analýza vyžadována vždy. Hlavní problémy a nedostatky v této části bezpečnostních programů obsahuje následující výčet:

Pro hodnocení rizika byla použita metoda, která je určena pouze pro hodnocení rizik závažné havárie pro účely oznámení.

Nebyly uvedeny informace o všech relevantních nebezpečných látkách.

V popisu nebezpečných látek chyběly podstatné vlastnosti potřebné pro analýzu a hodnocení rizika.

V textu byla uvedena pouze celková množství určité látky bez informací o zádržích v jednotlivých zásobnících atd.

Byla použita metodika IAEA-TECDOC 727 pro určování absolutních hodnot rizika (tato metodika má sloužit jen pro seřazení zdrojů rizika a určení priorit pro další podrobnější analýzu a hodnocení rizik, nikoli pro určování absolutních hodnot rizika).

Klasifikace pravděpodobnosti a závažnosti následků byla vyjádřena v řadě případů pouze verbálně semikvantitativně (např. jako malá, střední, vysoká) a riziko nebylo tedy možno zjistit, zda je přijatelné nebo nepřijatelné.

Nebyly stanoveny scénáře možných závažných havárií s vyhodnocením následků a pravděpodobností těchto událostí s návaznými opatřeními k omezení nebo vyloučení rizik.

Nebyl popsán způsob a postup identifikace scénářů uvedených v dokumentu.

V případě výbušných látek nebyl uveden rozsah tlakové vlny a dosah rozletu trosek.

Nebylo analyzováno riziko havárie ve všech relevantních prostorech (např. na nakládacích rampách apod.).

Při hodnocení rizik závažné havárie nebyl brán v úvahu bod 4.2 b) přílohy č. 2 vyhlášky č. 8/2000 Sb., kde se uvádí “stanovení a hodnocení zdrojů rizik se provádí pro normální i mimořádné provozní podmínky, včetně možného selhání lidského činitele”.

Velice často chybělo posouzení spolehlivosti a možného chybování lidského činitele při různých nebezpečných manipulacích (např. s cisternami u profesí čerpačů a dalších, které se ukazují jako velmi rizikové).

Chyběly i základní grafické přílohy se zakreslením zdrojů rizik na mapách a pláncích areálů, ve kterých se objekt nebo zařízení nachází.

Byla nedostatečně popsána provozní zařízení, ve kterých probíhají manipulace s nebezpečnou látkou.

Nebyly uvedeny následky na zdraví lidí (např. pomocí hodnot ERPG či IDLH) a dosahy úniku látek, v případech kdy nedojde k úmrtí, ale jen ke zranění lidí atd.

Chyběla i nejjednodušší hodnocení následků závažné havárie na životní prostředí a majetek.

Nebyly uvedeny plány omezování rizik, vycházející z analýz a hodnocení rizika, včetně sledování účinnosti opatření k jejich omezování.

Nedostatky v posouzení preventivních bezpečnostních opatření (bezpečnostní zpráva, bezpečnostní program)

 Posouzení preventivních bezpečnostních opatření uváděná provozovateli v dokumentech, vyjadřovala přesvědčení o přiměřenosti a dostatečnosti těchto opatření. Většinou však nebylo provedeno jejich podrobné hodnocení a v kontextu nedostatků analýz a hodnocení rizik byla jejich přiměřenost nevěrohodná. Ve vyjádřeních bylo proto požadováno, aby problematika preventivních bezpečnostních opatření byla znovu řešena na základě dopracování a doplnění příslušných analýz a hodnocení rizik v další verzi dokumentu. Posuzovaná dokumentace dále postrádala přehledný, odpovídající popis a zhodnocení preventivních bezpečnostních opatření a zpravidla nebylo pochopeno jejich základní členění na opatření organizační (tvořící obsahovou část programu) a technická (tvořící obsahovou část “hodnocení rizik - přehled a zhodnocení technických bezpečnostních opatření”).

 Nedostatky v bezpečnostním programu prevence závažné havárie

Nedostatky ve struktuře tématických položek a bodů, věcném obsahu, míře detailu informačního a popisného aparátu i v souvislosti s jasným a srozumitelným vysvětlením funkce subsystémů prevence závažné havárie jako nadstavby stávajících bezpečnostních systémů v podnicích, se ukázaly jako hlavní a zásadní problém bezpečnostních dokumentací. S ohledem na běžnou dostupnost zahraničních materiálů k problematice prevence závažných havárií (SEVESO II), je úroveň výsledných dokumentů zarážející, i když je nezbytné v souvislosti s programem znovu zdůraznit, že příslušný metodický materiál se tvořil časově souběžně s legislativou nebo v některých aspektech dokonce až po jejím vstupu v platnost. V předložených programech je možno nalézt např. formy jakýchsi čestných prohlášení o plnění, splnění, zavedení nebo stanovení povinností a subsystémů k jednotlivým položkám a bodům. Tato konstatování nebyla často doprovázena odkazy na konkrétní vnitropodnikové předpisy. Pokud byly tyto odkazy uvedeny, citovaný dokument nebyl zpracován v programu takovým způsobem, aby bylo možno většinu informací z pozice posuzovatele odpovědně posoudit a ověřit. Pouze čestné výjimky zpracovatelů předložily vyvážený materiál, který citlivě (tedy s vědomím okruhu orgánů, posuzovatelů, organizací a osob, kterým je dokument určen) střídal pasáže, ve kterých byla vhodně použita forma většího detailu (např. školení k prevenci závažných havárií jako doplněk stávajícího školení zaměstnanců) s obecnějšími popisy subsystémů prevence závažných havárií. Argumenty provozovatelů, že při takových požadavcích posuzovatelů je nutné poskytovat v příloze k dokumentu veškerou i marginální a rozsáhlou podnikovou legislativu v plném znění, nelze přijmout. Z hlediska dobré přehlednosti, srozumitelnosti a věrohodnosti pro posuzovatele a další čtenáře dokumentů, by postačilo zpracovat textové bloky jako řadu shrnujících informací, které vysvětlují podnikové mechanismy a subsystémy, požadované ve struktuře tématických položek.

V souvislosti s podnikovou legislativou bylo často shledáno, že provozovatel nevytvořil žádný zvláštní vnitropodnikový dokument na úseku zákona

č. 353/1999 Sb., ani neaktualizoval v tomto smyslu žádný ze stávajících předpisů. Potom nebylo možno uváděný systém prevence závažných havárií považovat za důvěryhodný a odpovídající. Totéž platí i o případech, kdy získání různých certifikátů, např. ISO řady 9000 a 14 000 a dalších, bez doplnění a aktualizace, bylo vydáváno za kompletní zavedení a splnění systému prevence závažné havárie, i když je všeobecně známo, že tyto jistě významné certifikáty jsou někdy spíše na papíře než účinné a efektivní.

V některých případech byly vydávány subsystémy BOZP podniku, zavedené podle jiné legislativy, za řešení určitých specifických položek v prevenci závažných havárií, např. pod názvem “Riziková místa podniku” se skrývala kategorizace pracovišť podle Vyhlášky MZd č. 89/2001 Sb., atd.

Nejvýznamnější nedostatky programů jsou uvedeny v následujícím výčtu:

Nebyl dodržen strukturální a věcný obsah programu, v dokumentu nebyla zmíněna, nebo zcela nedostatečně, řada významných položek, takže posuzovatel nemohl posoudit a ověřit, zda jsou tyto důležité mechanismy zavedeny a realizovány (pouze mizivé procento provozovatelů doplnilo u některých položek vysvětlení, proč daná položka chybí a je tedy s ohledem na daný typ objektu nebo zařízení, konkrétní situaci a podmínky irelevantní).

Existence některých subsystémů a řešení nebyla doložena dostatečným způsobem, tj. vysvětlujícím a shrnujícím popisem, výpisem z příslušného dokumentu atd. s odkazem a citací vnitropodnikového předpisu.

V dokumentu byly nekonkrétní (nebo chyběly) údaje o termínech a funkční odpovědnosti u závazků k zavedení a stanovení různých subsystémů, mechanismů a opatření programu prevence závažné havárie.

V dokumentu nebylo možno nalézt klíčovou položku, tj. “písemné prohlášení provozovatele o politice prevence závažné havárie” a “celkové cíle a zásady prevence závažné havárie”.

Z informací k “systému řízení bezpečnosti” vyplynulo, že stávající systém nebyl doplněn a rozšířen ve smyslu prevence závažné havárie.

Informace k “organizaci prevence závažných havárií” nebyly dostatečné především v položkách “stanovení úkolů, povinností a odpovědnosti pracovníků podílejících se na omezování rizik závažných havárií”, “zajištění odpovídajícího řízení lidských zdrojů”, “činnosti vyžadující zvláštní výcvik” a “účast zaměstnanců na přípravě programu a při jeho zavádění”.

V rámci “řízení provozu objektu nebo zařízení” chyběly především dostatečné informace ke “zpracování a zavedení bezpečných postupů pro identifikované rizikové činnosti”, “zavedení a zdokumentování bezpečných postupů - instrukce pro výkon provozních činností významných z hlediska bezpečnosti”.

Mnohé informační nedostatky, nejasná a nesrozumitelná vysvětlení, příp. záměny s jinými subsystémy se ukázaly také v bodech “řízení změn v objektu nebo zařízení”, “havarijní plánování”, “sledování plnění programu” a “kontrola a audit”.

Informace, popisy, přehledy, charakteristiky a grafické přílohy bezpečnostních zpráv

V těchto části dokumentů se vyskytovaly nedostatky v podobě chybějících a nejasných výstupů, které jinak dobře zpracovaný dokument zbytečně degradovaly. Zpracovatelé si mnohdy neuvědomili, že posuzovatelé nemohou znát jim notoricky známá fakta a skutečnosti. Navíc pokud někteří z posuzovatelů určité skutečnosti znali, měli za povinnost posuzovat úroveň zpracování a náležitostí, včetně srozumitelnosti pouze na základě předloženého dokumentu.

Zásadní nedostatky se vyskytovaly v “popisu organizační struktury provozovatele” (v rámci popisu objektu nebo zařízení s rizikovým potenciálem), kdy byla sice často uvedena organizační struktura, ale nejasně a v nedostatečném detailu. V rámci “popisu umístění objektu nebo zařízení” chyběla v plánech (schématech) např. vyznačení míst významných pro řízení provozu (např. důležité velíny) a významných objektů infrastruktury podniku (např. lékař, HZS, místa koncentrace většího počtu zaměstnanců atd.). Chyběly také zákresy průběhu hlavních kanalizačních a potrubních systémů, recipientů v případech, kdy se tyto informace ukázaly jako důležité. Pod bodem “informace o technologii” vznikaly problémy s dostatečností nezbytných informací o materiálových bilancích a tocích energií, včetně problémů s příslušnými grafickými přílohami (postupové diagramy, schémata) atd. Nízkou vypovídací úroveň měly i položky “popis částí zařízení a jejich vzájemné ovlivňování”, a “popis provozních činností a procesů spojených s rizikem závažné havárie”.

Samostatnou kapitolou byl bod “popis okolí a životního prostředí”. V rámci “demografické a geografické charakteristiky” byly uvedeny příliš obecné nebo stručné popisy, které s ohledem na vzdálenost obytných zón od objektu nebo zařízenínemohly být považovány za odpovídající. Podobná situace byla také v rámci položky “průmyslové a skladové objekty, přepravní cesty”, kde řada nezbytných informací chyběla zcela (informace o objektech průmyslové nebo skladové činnosti, živočišné a rostlinné výroby, o přepravních cestách v okolí podniku, které mohou být postiženy následky havárie vzniklé u provozovatele atd.). Často chyběly také nezbytné informace o meteorologické, vodohospodářské, hydrogeologické a geologické charakteristice ve struktuře, která by odpovídala typu rizik, podmínkám a situaci daného místa, včetně příslušných přehledných map a grafických výstupů.

Nedostatky na první pohled spíše formálního charakteru (i když v mnoha případech mohly významně ztížit posuzování nebo ovlivnit pohled a vnímání posuzovatelů) byly nekompletnost předané dokumentace (chybějící stránky, přílohy atd.) a nepřehlednost grafických výstupů, způsobená černobílým zkopírováním původně barevného originálu (trasy potrubí, toky médií, vyznačení zón a další) atd.

 Závěr

Podcenění náročnosti zpracování dokumentací a termínů jejich odevzdání se ukázalo jako zásadní problém zavádění systémů prevence závažných havárií a harmonizace směrnice “SEVESO II” v ČR. Řada subjektů spoléhala na provedené práce a analýzy, které byly zadávány v devadesátých letech nebo i dříve a nevzala v úvahu časový faktor a některá specifika českého přístupu. Tyto podniky ovšem nepředstavují zásadní problém, protože základ jejich systémů je dobrý a dotažení a završení dokumentace v požadované formě a výstupu je pouze otázkou relativně krátkého času. Mnohem větším problémem jsou ovšem provozovatelé, kteří se podobnou problematikou prakticky nezabývali, není tedy na co navázat a řadu problémů je nutno řešit od začátku. U těchto podniků by bylo vhodné, aby příslušné orgány státní správy stanovily termíny pro odevzdání nových verzí dokumentů uvážlivě a s vědomím, že jejich kvalitní zpracování vyžaduje určitý minimální čas, který nelze byrokraticky zkracovat. Výsledkem neuváženě stanovených termínů by potom mohlo být požadavek na další přepracování dokumentů se všemi z toho vyplývajícími důsledky.

Konečně je třeba se vyjádřit také k otázce “kritérií splnění požadavků”, u nichž bylo v některých případech kritizováno, že neberou v úvahu různé typy objektů a zařízení. U těchto kritérií se nepřepokládalo, že budou mechanicky aplikována ve všech případech v plném rozsahu, ale vždy s ohledem např. na organizační strukturu podniku, počet zaměstnanců, typ rizik atd. Ve většině vyjádření bylo také v příslušné části v doporučení k doplnění a dopracování uvedeno cit: “...podle podmínek a konkrétní situace provozovatele”. Takže maximální rozsah “kritérií” (cca 240, resp. 500 položek) byl určen velkým chemickým instalacím s rozsáhlými nebezpečnými technologiemi a stovkami zaměstnanců. Odborné zdroje pro tvorbu “kritérií” vycházely ze zahraničních metodik pro tento typ podniků.

Autoři věří, že i toto sdělení přispěje k prohloubení komunikace mezi provozovateli a orgány státní správy, protože společným cílem není formální splnění jakési nepříjemné povinnosti, ale především maximální bezpečnost těchto vysoce rizikových zařízení a ochrana jejich okolí. Na VÚBP se připravuje internetové diskusní fórum k této problematice v rámci informačního serveru www.bozpinfo.cz. Než bude toto fórum vytvořeno je možno příspěvky zasílat na mailovou adresu oppzh@vubp-praha.cz.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.