[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Nehody a havárie tlakových zařízení v plynových kotelnách
Datum: 11.11.2002
Autor: Alois Matěják- předseda ATZ
Dle mého mínění je nebezpečí havárie plynové kotelny ve třech rovinách 1. Havárie plynového zařízení včetně kotle a jeho hořáku. 2. Nefunkčnost kouřovodu a komínů. 3. Havárie otopné soustavy, zejména kotle po vodní straně.

 Nehody a havárie tlakových zařízení v plynových kotelnách a jejich prevence.

 Dle mého mínění je nebezpečí havárie plynové kotelny ve třech rovinách :

  1. Havárie plynového zařízení včetně kotle a jeho hořáku.
  2. Nefunkčnost kouřovodu a komínů.
  3. Havárie otopné soustavy, zejména kotle po vodní straně.

ad a) Plynové zařízení :

Havárie plynového zařízení - regulačního zařízení a rozvodů je rozebírána na  seminářích neustále a dle mého mínění je největší nebezpečí najetí nevyvětraného kotle

v případě, že podchází armatury hořáku - viz havárie v nemocnici v Hradci Králové.

ad b) Kouřovody a komíny.

Tato oblast je dle mého mínění značně podceňována. Proč dělat revizi komínu, když je vyvložkován? Revize je však nutná. Revize komínu by měla být prováděna min. 1x za rok revizním technikem komínů. Stále platí vyhláška č.111/1981 Sb., která nařizuje při provozu revize po 3 měsících. Kontrola obsluhou kontrolními dvířky na patě komínu by se měla provádět min. 1x za měsíc. U kovových komínů je možno prohlédnout celý komín ze spodu z kapáku až nahoru obsluhou. Revize by měla být prováděna u složitých komínů (vyvložkovaných) firmou vybavenou odpovídající technikou - kamera, endoskop a podobně, aby bylo možno prohlednout detailně celý komín zejména v provedení Al (hliník). V současné době po 10 letech provozu dochází k proděravění Al vložek v místech styku se zdivem. Zatím se o tom mluví pouze na seminářích a čeká se asi na mrtvé, aby byl proveden razantní zásah.

ad c) Otopné soustavy a vodní strany kotlů.

Moje přednáška se bude týkat hlavně otopných soustav a kotlů po vodní straně.

Předpisová základna ať ve vyhláškách nebo ČSN je v ČR v dané oblasti na vysoké úrovní. Většina zemí ES nemá obdobu vyhlášky č.91/1993 Sb., nebo ČSN 06 0830, 06 0310.

Je však třeba, aby byly tyto předpisy dodržovány.

 

 

Kotle a otopné soustavy musí být vybaveny:

1. Pojistné ventily.

Každá otopná soustava musí být opatřena spolehlivým pojistným ventilem. Pojistný ventil musí odpovídat ČSN l3 4309, 06 0830, 69 0010.

Musí být umístěn v pojistném místě zdroje tzn. přímo na nejvyšším místě zdroje nebo na výstupním potrubí max.ve vzdálenosti 20 D potrubí, před uzavírací armaturou. Světlost (průtočné množství) musí být vypočtena dle ČSN l3 4309 a ČSN 06 0830.Výkon má být rozdělen maximálně na tři pojistné ventily. Pojistné potrubí musí mít stejný DN jako pojistný ventil.

Poznámka :

Na expanzní potrubí před nádobou není třeba umísťovat pojistný ventil. Nádoba je jištěna dle ČSN 69 0010 část 5.2 na zdroji tzn. na kotli nebo ohříváku.

Otevírací přetlak pojistných ventilů musí být volen podle nejvyššího pracovního přetlaku toho člena otopné soustavy, který má pracovní přetlak nejnižší, většinou to bývá kotel nebo expanzní nádoba. Pojistné ventily musí být dobře přístupné a nesmí při zapůsobení ohrožovat obsluhu.

Pojistné ventily patří mezi základní bezpečnostní armaturu tlakových zařízení. Na každém z nich musí být zřetelně vyznačen nastavený otevírací přetlak. Tovární štítky nutno udržovat nepoškozené a čitelné. Spolehlivá funkce PV je zárukou bezpečného provozu zařízení a ověřuje se při provozním přetlaku tzn. zkouškou průchodnosti, při níž se krátkým nadzdvižením kuželky ověřuje její pohyblivost a průchodnost pojistného ventilu. Zkouška pojistných ventilů se provádí 1x za měsíc.

Je zakázáno pojistné ventily přetěžovat. Proti manipulaci nepovolanou osobou musí být pojistný ventil zaplombován. Jakékoliv úpravy na pojistném ventilu nebo výměna smí být provedena pouze se souhlasem revizního technika kotlů.

2. Tlakoměry :

Tlakoměr na zdroji se umisťuje na pojistném místě před uzavírací armaturu tak, aby byl dobře viditelný. Před manometrem musí být trojcestná armatura. Manometr má mít A pouzdra l00 (l60) mm. Manometr má mít třídu přesnosti 2,5%. Rozsah musí být takový, aby hodnoty min.a max. tlaku se nacházely v prostřední třetině rozsahu stupnice. Zpravidla se osazují manometry s rozsahem 0 - 400 kPa (0-600). Tlakoměr na expanzním potrubí slouží ke kontrole zde byl zrušen tlak vody. Musí splňovat stejné požadavky jako tlakoměr na zdroji.

Tlakoměry musí spolehlivě ukazovat skutečný přetlak pracovní tekutiny. Musí být dobře přístupné a jejich údaje čitelné ze stanoviště obsluhy. Na jejich číselníku musí být červenou značkou vyznačen maximální přetlak pracovní látky (otevírací přetlak pojistného ventilu), u TV min. a max. tlak v OS. Kontrola správné činnosti tlakoměrů se provádí 1x za 3 měsíce tzn. “nulováním”. Při nulování se trojcestným kohoutem tlakoměr oddělí od tlaku v nádobě (kotli) pohybem páčky o 90o doprava čímž se zároveň vypustí tekutina. Ručička přitom musí klesnout na nulovou hodnotu. Pak se trojcestná armatura uvede zpět do pracovní polohy a ručička tlakoměru se ustálí na původní hodnotě. Neklesne-li při zkoušce ručička na nulu, je tlakoměr vadný a musí se vyměnit.

Je-li osazen trojcestný ventil musí se uzavřít a uvolněním šroubu zezadu dojde k vypuštění tekutiny mezi ventilem a manometrem a tím tlak poklesne na nulovou hodnotu.

Vždy při podezření na nesprávnost funkce a min. 1x za 2 roky se musí provést kontrola určených provozních tlakoměrů porovnáním s kontrolním .

 

3. Teploměry :

Teploměr musí být osazen na pojistném místě zdroje.

Teploměry musí být umístěny v teploměrných jímkách. Teploměry musí být dobře přístupné a jejich údaje čitelné ze stanoviště obsluhy.

Teploměry musí spolehlivě ukazovat skutečnou teplotu pracovní látky. Na jejich stupnici musí být červenou značkou vyznačena maximální, případně minimální přípustná teplota pracovní tekutiny. Údaje určených provozních teploměrů se musí přezkoušet porovnáním s kontrolním teploměrem 1x za 2 roky a vždy, existuje-li podezření na nesprávné měření. Vadný teploměr musí být vyměněn.

 

4. Aby nebyla překročena nejvyšší pracovní teplota vody musí být :

  1. U výměníků ústředního vytápění nepřímo vytápěných párou o přetlaku vyšším než 70 kPa nebo horkou vodou a u redukčních a směšovacích stanic instalováno automatické omezovací zařízení (kromě regulace teploty), které prostřednictvím uzávěru na přívodním potrubí uzavře při dosažení nejvyšší pracovní teploty další přívod tepla. Zařízení musí být navrženo tak, aby při výpadku elektrické energie uzavřelo, nebo musí mít náhradní zdroj energie. Uzávěr může být společný pro celou předávací stanici.
  2. Na vratné potrubí primérní vody se musí osadit zpětná armatura.

  3. U teplovodních kotlů na pevná paliva podle 3.23 ČSN 06 0830 instalováno automatické omezovací zařízení, které při dosažení nejvyšší provozní teploty uzavře přívod spalovacího vzduchu a u kotlů teplovodních a horkovodních na pevná paliva podle 3.24 a 3.25 ČSN 06 0830 samočinně vypne pohon roštů a vzduchových a spalinových ventilátorů.
  4. U kotlů na kapalná a plynná paliva a elektrokotlů instalováno automatické omezovací zařízení, které při dosažení nejvyšší provozní teploty přeruší přívod paliva nebo elektrické energie.

Čidla regulátoru teploty a pojistného omezovače teploty musí být na sobě nezávislá. Další provoz zařízení odstavení kotle, výměníku při dosažení teploty 115oC a při nedostatku vody (poklesu tlaku) může být možný teprve po ručním vědomém zásahu.

Nastavení nejvyšší pracovní teploty musí být snadno kontrolovatelné a musí být zajištěno proti snadnému přestavění.

Kromě automatického omezovacího zařízení jsou uvedené zdroje tepla vybaveny i signalizačním zařízením, které se uvede do činnosti před odstavením zdrojů.

 

5. Zdroje tepla o jmenovitém výkonu nad 50 kW s kotli podle 3.24 a 3.25 ČSN 06 0830, elektrokotli a výměníky, zejména však zdroje umístěné nad otopnou soustavou, musí být vybaveny pojistným zařízením proti nedostatku vody v otopné soustavě. Toto automatické zařízení signalizuje pokles tlaku popř. hladiny či průtoku pod stanovenou mez do místa trvalé obsluhy nebo dohledu a odstaví kotle z provozu nebo uzavře přívod primární energie do předávací stanice. Obnovení provozu musí být možné až po ručním zásahu.

 

6. Doplňování vody (udržování tlaku) v OS by mělo být u výměníků automatické, přepouštěním z primeru a pokud možno by mělo být automatické i u kotlů. Automatické doplňování u kotlů nesmí být možné při poklesu tlaku pod hydrostatický tlak. Automatické doplňování může být možné pouze v rozsahu min. až max. tlaku.

7. Expanzní nádoba musí být chráněna proti zamrznutí vody v nádobě.

 

8. ČSN 06 0310 čl.6.4.5 :

Zdroje tepla a úpravny parametrů musí být vybaveny zařízením, které signalizuje poruchu a odstaví zařízení z provozu při:

  1. výpadku elektrické energie,
  2. překročení hodnot nejvyššího nebo nejnižšího pracovního přetlaku v soustavě,
  3. překročení nevyšší pracovní teploty teplonosné nebo ohřívané látky,
  4. výskytu škodlivých látek nad přípustné koncentrace,
  5. zaplavení prostoru (zejména u prostorů pod úrovní terénu),
  6. překročení teploty v prostoru nad 400 C,
  7. překročení časového limitu doplňování vody do soustavy.

Po pominutí stavu ad a) může být zařízení automaticky uvedeno do provozu a teprve po následném opakování poruchy je odstaveno a opětovné uvedení do provozu je provedeno až vědomým zásahem obsluhy.

Stavy ad b) až g) odstaví zařízení z provozu a opětné uvedení do provozu se provede až vědomým zásahem obsluhy.

Signalizace poruchových stavů se zavede do místa s trvalým pobytem nebo na dispečerské pracoviště.

 

Provozování tlakových nádob stabilních :

Jsou-li součástí plynového zařízení tlakové nádoby stabilní (TNS) dle vyhlášky 18/1979 Sb. jako například Expanzomaty, tlakové expandery, vzdušníky kompresorů, ohříváky TV a TUV (topené parou s přetlakem větším než 0,7 baru nebo vodou s teplotou větší než 115o C), zásobníky P-B, pak se na ně vztahuje vyhláška ČÚBP 18/1979 Sb., ČSN 69 0012, ČSN 69 0010 a další navazující předpisy a ČSN.

Vyhrazeným tlakovým zařízením jsou tlakové nádoby stabilní (TNS), jejichž nejvyšší pracovní přetlak přesahuje 0,07 MPa a které obsahují plyny, páry nebo žíravé, jedovaté a výbušné kapaliny o jakékoliv teplotě nebo jakékoliv kapaliny o teplotě převyšující jejich bod varu při přetlaku 0,07 MPa.

TNS nejsou nádoby do 10 litrů (včetně) u nichž bezpečnostní součin nepřevyšuje 10. Z tohoto vyplývá např. extrém , že nástěnný plynový kotel do 50 kW je odběrním plynovým zařízením dle ČSN 38 6441 umístěný v provozovně není vyhrazeným plynovým zařízením, ale obsahuje-li v sobě expanzní nádobu s membránou o objemu 11 litrů je tato vyhrazením tlakovým zařízením se všemi důsledky z toho vyplývající. TNS však je i pojízdný hasící práškový přístroj P60, nebo výrobník sodové vody, které mohou být umístěny v kotelně, a při odborné prohlídce dle vyhlášky 91/1993 Sb. by mělo být prověřeno, zda i u nich byly provedeny předepsané revize a zkoušky a zda se u nich zkouší a kontroluje bezpečnostní výstroj.

Stejnou péči, jaká je uvedena shora, nutno však věnovat instalovaným teplovodním ohřívákům TUV, přestože nespadají do kategorie TNS podle ČSN 69 0010. Bezpečnostní výstroj těchto ohříváků se musí zkoušet též ve lhůtách dle ČSN 69 0012. Výstroj sekunderní strany musí odpovídat ČSN 06 0830 !

Při montáži, opravách a provozu TNS se musí zejména provádět:
1) Stavební zkouška a první tlaková zkouška TNS ČSN 69 0010 část 7.1.
2) Výchozí revize před uvedením do provozu dle čl. 90 ČSN 69 0012.
3) Organizace provádějící montáž,opravy a revize musí mít oprávnění od ITI PRAHA.
4) TNS musí mít revizní knihu (pasport) dle ČSN 69 0010 část 7.2.
5) Obsluha musí mít kvalifikaci dle čl. 6 přílohy ČSN 69 0012.
6) Pravidelné revize a zkoušky dle ČSN 69 0012
- výchozí revize
- provozní revize
- vnitřní revize
- zkouška těsnosti
- tlaková zkouška

Pracovník obsluhy kotelny je povinen dohlédnout, aby nádoby byly řádně upevněny, jejich výstroj byla úplná a v bezvadném stavu, tovární štítky čitelné a nepoškozené, vlastní nádoba, aby nebyla poškozována korozními vlivy a zatěžována nepřípustnými tlaky či teplotami. Bezpečnostní výstroj (pojistné ventily, tlakoměry, teploměry, stavoznaky) musí obsluha pravidelně zkoušet a vést záznamy o zkouškách.

Údržba a přezkušování:

Provoz expanzních nádob s membránou se řídí ustanoveními ČSN 69 00l2, pokud objem je větší než 10 litrů a součin jejich nejvyššího pracovního přetlaku v MPa ( dáno nastavením otevíracího přetlaku pojistného ventilu) a objemu v litrech je větší než l0.

Periodické kontroly a zkoušky bezpečnostní výstroje na kotli se provádí dle ČSN 69 00l2.

1. Pojistný ventil se zkouší min. l x za měsíc.
2. Manometr a teploměr se kontrolují l x za 2 roky porovnáním s kontrolním.
3. Manometr se nuluje 1x za 3 měsíce.

Přezkoušení expanzní nádoby a odstranění závad.

l. Tlak plynu se kontroluje zkušebním tlakoměrem ( měřič tlaku pneumatik). Tryská-li z ventilku pro plyn voda, je membrána vadná a nádoba musí být odbornou firmou vyměněna. Je-li tlak nulový, doplní se tlak na požadovaný a provede se kontrola každého ventilku.

2. Uzavře se uzavírací armatura na expanzním potrubí a vypustí se tlak vody. Potom se pneuměřičem provede kontrola tlaku. Je-li tlak shodný s hydrostatickým uvede se vše do původního stavu tzn. uzavře se armatura na vypouštění a otevře se zvolna uzavírací armatura. Zjistí-li se tlak nižší, doplní se tlak vzduchu kompresorem nebo hustilkou na požadovanou hodnotu.

3. Přezkušování a montáž expanzních nádob je nutno zajistit u odborné organizace. Instalace musí být provedena podle montážního a provozního předpisu výrobce a v souladu s normou ČSN 06 0830.

4. Jakékoliv opravy pláště expanzní nádoby svařováním, plátováním apod. jsou nepřípustné.

5. Obsluha musí mít kvalifikaci dle ČSN 69 00l2.

 

Dokumentace a označení nádoby :

  1. S každou expanzní nádobou od objemu větším než 10 litrů musí být dodán zkrácený pasport dle ČSN 69 00l0 část 7.2.

    2. Každá nádoba je označena nalepeným továrním štítkem s udáním výrobce, výrobního čísla, roku výroby, objemu, nejvyššího pracovního přetlaku a nejvyšší pracovní teploty a plnicím tlakem vzduchu.

    Nádoba musí být ihned odstavena z provozu (ČSN 69 0012) :

    - vznikne-li v ní trhlina,

    - dojde-li k selhání bezpečnostní výstroje (např. zalepením pojistného ventilu),

    - hrozí-li přímé nebezpečí úrazu osob, popřípadě vzniku poruch při dalším provozu nádoby,

    - vyskytnou-li se za provozu jiné neobvyklé jevy,jejichž příčiny nelze při provozu nádoby vyřešit a popřípadě odstranit,

    - při vzniku deformací na stěnách tlakového celku,

    - při překročení maximální pracovní teploty, při které by mohla být narušena pevnost materiálu,

    - ve všech případech stanovených provozními pokyny.

     

    Provoz ohříváků užitkové vody (TUV) :

Ohříváky TUV jsou topeny vodou do 1100 C z kotlů a nejsou tudíž vyhrazeným tlakovým zařízením dle vyhlášky ČÚBP č.18/1979 Sb. a ČSN 69 0010.

Jejich výstroj a bezpečnostní výstroj však musí odpovídat ČSN 06 0830 a ČSN 06 0320.

1. Všechny uzávěry se musí otevírat pozvolna, aby nedošlo k tlakovým a tepelným rázům. Nádoba se musí při uvádění do provozu pozorovat, zda se na ní neprojeví poškození, netěsnosti a trhliny, které by vyžadovaly okamžité odstavení.

2. Bezpečnostní výstroj, manometr, pojistný ventil, teploměr se musí pozorovat popřípadě přezkoušet. Dotahování netěsných uzávěrů a spojů za provozu musí být odborné, šrouby nesmějí být při dotahování přetěžovány přes přístupnou mez například nastavováním klíčů.

3. Na stupnici manometru je označena červenou čárkou hodnota nejvyššího pracovního tlaku 0,6 MPa. Tlak nesmí být vyšší než tlak označený. Před manometrem musí být trojcestná armatura.

Obsluha musí 1x za 3 měsíce vždy první pondělí ve čtvrtletí provést vynulování manometru pomocí trojcestné armatury. Toto vynulování zapsat do provozního deníku kotle.

Kontrola manometru porovnáním s kontrolním manometrem se provádí 1x za 2 roky, kromě toho vždy při každém zjištění nesprávných údajů.

4. Pojistný ventil nutno zkoušet minimálně 1x za měsíc vždy v 1 pondělí v měsíci (rovněž provést zápis do provozního deníku). Přetěžování pojistného ventilu je zakázáno. Pojistné ventily zkouší obsluha. V případě podcházení pojistného ventilu nutno tento znovu nazdvihnout a zkusit propláchnou (rozhýbat). Je zakázáno uzavírat násilím např. úderem na vřeteno.

5. Teploměry se kontrolují 1x za 2 roky porovnáním s kontrolním teploměrem , kromě toho při každém důvodném podezření z nesprávných údajů (rovněž provést zápis do provozního deníku).

6. Každé pondělí provede obsluha odkalení ze dna pláště ohříváku a každé první pondělí v měsíci provede odkalení z víka topné vložky. Odkalení se provádí při plném tlaku, je-li zabudována armatura. Není-li armatura zabudována smí se odkalovat pouze při nízkém přetlaku do 50 kPa. Při otevření uzávěrů odkalu nutno se spolehlivě přesvědčit o jejich průchodnosti a po uzavření je třeba se přesvědčit o jejich těsnosti (pohledem na vývod odkalu).V případě podcházení nutno armaturu znovu otevřít a opět uzavřít .Nedoporučuje se násilím dotahovat podcházející armaturu, protože ve většině případů dojde k poškození těsnících ploch kuželky a sedla.

7. Teplota vody v mateřských školách nesmí překročit 350C. U ostatních se udržuje v rozmezí 45 - 550 C.

8. Pro zabezpečovací zařízení tzn. pojistný ventil, manometr, teploměr, regulaci platí ČSN 69 0010, 69 0012.

  1. Na přívodu studené vody musí být uzavírací armatura a zpětná armatura. Mezi nimi musí být kontrolní kohout pro kontrolu správné funkce zpětně armatury, aby při poklesu tlaku pitné vody nepronikla do rozvodů pitné vody TUV z ohříváků. Kontrola funkčnosti zpětné armatury se provádí 1x za rok - viz též vyhláška MZ č.428/2001 Sb. § 15 odst.3.
  2. Na pojistném úseku musí být pojistný ventil a manometr. Teploměr musí být na pojistném místě (definice viz ČSN 06 0830 ).

      11. Nejvyšší přípustná teplota 65o C musí být označena na stupnici teploměru.

  1. Dle vyhlášky MZ č. 428/2001 Sb. § 15 odst. 4 nesmí max. tlak vody převýšit hodnotu 0,6 MPa. V odůvodnitelných případech se smí zvýšit na 0,7 MPa.

 

Provoz za mimořádných podmínek :

  1. Jednotlivé poruchy zařízení a způsob jejich odstraňování jsou řešeny v návodech pro obsluhu a údržbu zařízení od jednotlivých dodavatelů.
  2. Odstraňováním poruch vyhrazených technických zařízení kotelny se mohou provádět jen k tomu oprávnění pracovníci oprávněných organizací nebo provozovatele kotelny, je-li tento zároveň oprávněnou organizací. Odstraňováním poruch ostatních zařízení se mohou zabývat organizace, mající pro uvedenou činnost a v příslušném oboru vystaven živnostenský list. Vyžadovaná oprávnění k činnostem na vyhrazených technických zařízeních vydává Institut technické inspekce Praha (ITI Praha).
  3. V případě havárie zařízení kotelny se učiní pouze nutná opatření za účelem odstavení jejího provozu, opatření proti vzniku dalších škod, zamezí se úniku otopné vody ze systému a učiní se i jiná opatření za účelem ochrany osob a majetku tak, aby nebylo ztíženo šetření příčin havárie. Na pracoviště se přivolá odpovědný pracovník za provoz kotelny, který pak rozhodne o dalším postupu. Pokud je zpracován havarijní plán otopné soustavy, postupuje se i v souladu s tímto plánem.
  4. Poruchy měření a signalizace :
  5. a) při poruše tlakoměrů se musí porouchaný tlakoměr co nejdříve vyměnit.

    Obsluha musí věnovat provozu zvýšenou pozornost. Musí ihned informovat osobu zodpovědnou a musí se provést ihned výměna manometru.

    Neprovádí žádné manipulace, které by mohli mít vliv na pokles hladiny.

    Je zakázáno doplňovat za provozu kotel, který má prázdný vodní systém, nebo neví-li topič kolik přesně vody v systému je. Největší nebezpečí je u kotelen umístěných ve střechách.

    b) při poruše teploměru se musí teploměr co nejdříve vyměnit. Jedná-li se signalizační teploměr na výstupu TV z kotle musí být topič do výměny teploměru trvale přítomen, informuje osobu zodpovědnou. Utlumí provoz kotle.

  6. Při netěsnosti kotle, která je malého rozsahu informuje osobu zodpovědnou, která
  7. rozhodne o dalším provozu kotle.

    Při velké netěsnosti nebo netěsnosti, která stříká přímo do ohniště provede obsluha okamžité odstavení. Pozor na vznik páry - nutno používat ochranné pomůcky.

  8. Při poruše čerpadla provede obsluha přejetí na záložní čerpadlo. Při poruše všech čerpadel ponechá otevřeny všechny armatury u všech čerpadel. Kotel utlumí nebo odstaví.
  9. Při náhlých změnách venkovních teplot nutno věnovat zvýšenou pozornost funkci komínu. Dochází-li k úniku kouřových plynů, najede nucené větrání, obsluha otevře všechny dveře. Provádí při zvýšené opatrnosti pouze krátké kontroly. V žádném případě se v kotelně nezdržuje.
  10. Při poruše detektoru úniku plynu nutno zajistit ihned jeho opravu a zvýšit četnost návštěv obsluhy.

 

Rozsah a lhůty prováděných kontrol, revizí, zkoušek a údržby zařízení kotelny:

 

  1. Kontrola plynového zařízení - dle vyhlášky ČÚBP č.85/78Sb. § 3 v platném znění.

         Lhůta : 1x za rok - pověřený pracovník (revizní technik plynových zařízení).

Výstupní doklad : zpráva o kontrole.

Kontrolu zařízení může provádět pracovník, který je prokazatelně seznámen a ovládá bezpečnostní předpisy, předpisy pro plynové zařízení a bezpečnostní předpisy související. Kontrolu zařízení je pověřen: Revizní technik kotlů na základě smlouvy.

Při kontrole zařízení se posuzuje celkový stav provozovaného zařízení, zda odpovídá požadavkům bezpečnosti práce a požadavkům pro technická zařízení a požární ochrany.

O výsledku kontroly provede pověřený pracovník záznam do Provozního deníku a nebo pořídí samostatný záznam. Součástí kontroly je kontrola ovzduší a kontrola netěsnosti.

Záznam obsahuje : jméno a příjmení pracovníka, který kontrolu provedl, datum a rozsah kontroly, zjištěné závady a návrh na jejich odstranění, podpis pracovníka, který kontrolu prováděl.

V případě, že technický stav zařízení nebo provozní zkušenosti vyžadují častější kontroly, nařídí vedoucí organizace jejich provádění v kratších intervalech.

 

 

2 Provozní revize plynového zařízení - dle vyhlášky ČÚBP č. 85/1978 Sb. v platném znění.

Lhůta : 1x za 3 roky - revizním technikem plynových zařízení.

Výstupní doklad : zpráva o revizi.

 

Provozní revize je prováděna revizním technikem plynových zařízení na základě smlouvy, dle harmonogramu.

Dále je nutno provést provozní revizi v případě generální opravy a dále po zásazích, mající vliv na bezpečnost a spolehlivost provozu a v případech stanovených zvláštními předpisy.

Provozní revizi je rovněž nutno provést v případě, že dojde k nucenému odstavení zařízení na dobu delší než 6 měsíců.

 

3 Odborné prohlídky kotelny - dle vyhlášky ČÚBP č. 91/1993 Sb.

Lhůta : 1x za rok - revizní technik kotlů.

Výstupní doklad : zpráva o odborné prohlídce.

Dále se odborné prohlídky provádí:

a/ před uvedením kotelny do provozu,

b/ po každé generální opravě, popř. rekonstrukci kotle,

c/ při změně druhu paliva,

d/ vždy po jednom roce provozu kotelny,

e/ v případě sezónního provozu - před zahájením každé sezóny.

Provedením prohlídky pověří provozovatel odborného pracovníka, který prokazatelně ovládá bezpečnostní předpisy pro provoz, obsluhu a údržbu kotelny, včetně bezpečnostních předpisů souvisejících /např. revizní technik kotlů, tepelný technik , energetik /.

Odbornou prohlídku kotelny je pověřen revizní technik kotlů na základě smlouvy.

O výsledku odborných prohlídek je nutno vyhotovit záznam, který uchová provozovatel po dobu 3 let.

Při odborné prohlídce se vychází z revizních zpráv tlakových nádob, plynového zařízení, elektro a komínů, ze zprávy požárního technika a bezpečnostního technika a dalších pokladů.

Při prohlídkách se zjišťuje zejména stav kotelny, vnější a vnitřní stav kotlů, stav zabezpečovacího zařízení, hořáků, čerpadel, nádrží, zařízení na úpravu vod, zauhlovacího zařízení, kouřových kanálů a komínů.

Poznámka:

Odborná prohlídka kotelny a kontrola plynového zařízení nebo provozní revize plynového zařízení nejsou totožné úkony.

Výše uvedené výkony může provádět jeden pracovník za předpokladu, že pracovník, který provádí odbornou prohlídku splňuje požadavky jak na odbornou způsobilost ve vztahu ke kotlům a otopné soustavě, tak ve vztahu k plynovému zařízení kotelny. Zápisy o jednotlivých úkonech by však měly být vždy samostatné.

 

4 Kontrola komínu a kouřovodů - dle vyhlášky MV č.111/1981 Sb.

Lhůta : 1x za rok - revizní technik komínů.

Výstupní doklad : zpráva kominické firmy.

Kontroly smí provádět oprávněná firma na základě Živnostenského listu.

 

5 Kontrola (servis) kotle (hořáku)

Lhůta : - vždy při zahájení topné sezóny - odborná firma.

Výstupní doklad : zápis o odborném seřízení.

Zápis musí obsahovat údaje o naměřených hodnotách (spalování) a hodnotách na které je nastavena regulace, signalizace a blokády kotle a hořáku.

Zápis musí obsahovat i údaje o případné údržbě (opravě, výměně dílů). Tiskopis musí obsahovat údaje potřebné pro ČIŽP, je-li měření škodlivin předepsané.

Servis kotlů (hořáků) smí provádět pouze kvalifikovaný pracovník (vyškolený výrobcem kotle), který má též osvědčení dle vyhlášky ČÚBP č.21/1979 Sb. a je zaměstnancem oprávněné organizace dle vyhlášky ČÚBP č.21/1978 Sb.

Seřízení kotlů musí být přítomen topič.

 

6 Kontrola (servis) MAR otopné soustavy kotelny

Lhůta : - 1x za rok - odborná firma.

Výstupní doklad : zápis o kontrole.

Zápis musí obsahovat rozsah kontroly. Musí být v něm hodnoty na které je nastavena regulace, signalizace a blokády, nebo údaj, že signalizace nebo blokáda je funkční.

Kontrolu smí provádět kvalifikovaný pracovník (vyhláška ČÚBP č.50/1978 Sb.).

Zápis musí obsahovat i údaje o případné údržbě (opravě,výměně dílů).

 

7 Revize elektro zařízení včetně uzemnění plynovodu - dle vyhlášky ČÚBP č.20/1979 Sb.

Lhůta : 1x za 3 roky - revizním technikem elektrozařízení.

Výstupní doklad : revizní zpráva.

 

 

8 Revize hromosvodů - dle vyhlášky ČÚBP č.20/1979 Sb.

Lhůta :- 1x za 5 let - revizním technikem hromosvodů.

Výstupní doklad : revizní zpráva.

 

9 Kalibrace funkce stabilního detektoru

Lhůta : 1x za rok - oprávněná odborná firma.

Výstupní doklad : kalibrační protokol.

 

 

10 Kontrola hasicích přístrojů a prostředků hašení - dle vyhlášky MV č.246/2001 Sb.

Lhůta : 1x za rok - oprávněná odborná firma.

Výstupní doklad : zápis o kontrole.

 

11. Preventivní požární prohlídka - dle vyhlášky MV č.246/2001 Sb.

Lhůta : 1x za rok- technik požární ochrany s osvědčením.

Výstupní doklad : zápis do požární knihy.

 

12. Kontrola chemických hodnot otopné vody

 

Lhůta : a) 1x za rok - je-li osazena chemická úprava vody.

    1. 1x za 6 měsíců - je-li doplňování z vodovodu.

Výstupní doklad . zpráva o chemické kontrole.

 

Kontrola musí být i po každém větším doplňování vody. Kontrolu provádí odborná firma na základě Živnostenského listu.

 

 

13. Revize a zkoušky TNS - dle vyhlášky ČÚBP č.18/1979 Sb. a ČSN 69 0012.

Lhůta : dle ČSN 69 0012 - revizním technikem TNS.

Výstupní doklad :-zprava o revizi.

U každé expanzní nádoby musí být prováděno:

lx za rok -provozní revize dle ČSN 69 00l2 spojená s kontrolou plnicího tlaku vzduchového prostoru,

lx za 5 let- se provede : vnitřní revize a

buď zkouška těsnosti při zvýšení tlaku tekutiny na nejvyšší pracovní přetlak - otevírací přetlak PV (čl. l2l /j/ ČSN 69 00l2),

nebo zkouška těsnosti při pracovním přetlaku a kontrola prověření síly stěny na minimálně pěti místech vodního prostoru ultrazvukem.

Tyto revize a zkoušky smí provádět pouze revizní technik tlakových nádob s příslušným osvědčením.

O těchto revizích, zkouškách a kontrolách vede osoba záznamy

 

Lhůty kontrol a úkonů prováděných obsluhou kotelny :

 

a/ Kontrola ovzduší (CO)

Termín kontroly :1x za měsíc - 1. pondělí v měsíci.

Kontrola ovzduší je nutná provést při jakémkoliv zásahu do zařízení a vždy při podezření z úniku plynu nebo spalin. Kontrolu ovzduší je nutno provádět detekčním přístrojem.

Musí se provádět i v prostoru umístění redukčního zařízení a v prostoru kotelny.

 

 

b/ Zkoušení pojistných ventilů

Termín zkoušení :1x za měsíc - 1.pondělí v měsíci.

c/ Kontrola komínů - kontrolou dvířky a “kapáku”.

Termín kontroly : 1x za měsíc - 1. pondělí v měsíci.

d/ Kontrola funkce detektorů úniku plynu. Pro správnou funkci tohoto čidla je třeba čidlo pravidelně kontrolovat například plynovým zapalovačem na spodní okraj detektoru .

Termín kontroly : 1x za 1 měsíce - 1.pondělí v měsíci.

e/ Zjišťování netěsností

Provádí se na celém plynovém zařízení v objektu :

- kontrola těsnosti u plynového rozvodu : / rozebíratelné spoje, závitové spoje, armatury s kterými se manipuluje /1x za měsíc - 1.pondělí v měsíci,

- kontrola těsnosti u plynového rozvodu : / např. svarové spoje, armatury, se kterými není manipulováno / 1x za 6 měsíců -1.pondělí příslušného měsíce,

- dále je netěsnost nutno vyhledat při podezření na únik plynu, kdy jako první orientace slouží čich, popř.sluch. Kontrolu těsnosti provádí obsluha buď potíráním spojů pěnotvorným roztokem, popř. použije vhodného detekčního přístroje.

f/ Kontrola explozních klapek kotlů

Termín kontroly : 1x za měsíc - 1.pondělí v měsíci.

g/ Kontrola olejových náplní a doplnění - např. kompresorů

Termín kontroly : 1x za měsíc -1. pondělí v měsíci.

h/ Přejetí záložního zařízení

Termín :1x měsíčně - 1. pondělí v měsíci.

ch/ Profuk vodoznaků - (parní kotle, tlakové expandéry)

Termín : 1x za 3 měsíce - 1. pondělí ve čtvrtletí.

i/ Nulování manometrů / výškoměrů /

Termín : 1x za 3 měsíce -1.pondělí v měsíci.

j/ Kontrola signalizací - bez zásahu do elektrických částí

Termín kontroly : 1x za 3 měsíce - 1. pondělí ve čtvrtletí.

k/ Odkalení zařízení - kotlů, zásobníků TUV, expanderů, rozvodů vzduchu apod.

Termín : 1 x za 3 měsíce -1. pondělí ve čtvrtletí.

l/ Kontrola a vyčištění vodoznaků

Termín kontroly : 1x za rok, před zahájením topné sezóny.

m/ Promazání a protočení armatur

Termín kontroly : 1x za rok, před zahájením topné sezóny.

n/ Kontrola těsnosti zpětných klapek zejména na přívodu studené vody do kotelny

Termín : 1x za rok, před zahájením topné sezóny.

o/ Kontrola tlaku vzduchu v Expanzomatu

Termín kontroly : 1x za rok, před zahájením topné sezóny.

p/ Čištění filtrů

Termín : po najetí kotelny 1x za měsíc, poté dle potřeby min. 1x za rok, před zahájením topné sezóny.

Veškeré údaje o kontrolách je pracovník obsluhy kotelny povinen zapsat do provozního deníku nebo příslušného tiskopisu (Příloha 2).

 

Pravidelné činnosti obsluhy:

1. denně

- kontrola tlaku v otopné soustavě
- funkci větrání ( přirozeného i nuceného)
- spotřebu paliva na plynoměru
- zápisy do provozního deníku


2. 1x za týden v pondělí

- přejetí záložních zařízení
- odkalení ohříváků TUV
- stav počítadel u doplňování vody do OS
- stav počitadla pitné vody

3. 1x za měsíc (1.pondělí v měsíci)

- čistotu kouřovodů a komínů
- tahové poměry v komínu
- kontrola těsností plynového zařízení
- měření hodnoty CO
- zkoušení PV
- kontrola detektoru úniku plynu
- kontrola explozních klapek kotlů
- kontrola olejových náplní a doplnění - kompresory

4 1x za 3 měsíce (1.pondělí v Q)

- nulování manometrů
- protočení všech armatur
- kontrola chemického režimu
- kontrola signalizací
- odkalení kotlů, zásobníků TUV, expandéru, rozvodů vzduchu apod.

5. 1x za rok

- vyčištění filtrů na TV
- doplnění ucpávek armatur
- funkci zpětných armatur u kotlů a ohříváků
- funkci zpětných armatur u ohříváků TUV
- kontrola tlaku vzduchu v expanzní nádobě
- vyčistit kalovou jímku
- odkalení rozdělovače a sběrače

 

Zkoušky otopných soustav před uvedením do provozu.

Vážným nedostatkem projektantů a montážních organizací a provozovatelů je opomenutí ČSN, které se týkají otopných soustav ústředního vytápění, zejména ČSN 06 0830 a ČSN 06 0310.

Montážní organizace mající příslušné oprávnění pro montáž PZ provádějí montáž i soustav ústředního vytápění ( na které nemusí být oprávnění), bez znalostí těchto ČSN. Zvláště v případě, kdy tyto organizace provádějí pouze plynovou přípojku a výměnu plynového kotle místo uhelného, neprovádí zkoušky dle ČSN 06 0310, zejména neprověřují, zda zabezpečovací zařízení odpovídá ČSN 06 0830. Toto prověření by však mělo již být součástí projektu výměny kotle, včetně návrhu vynucených úprav,což z 90 % v projektech není.

ČSN 06 0830/1996 platí pro všechny otopné soustavy ústředního vytápění bez omezení výkonem, s výjimkami uvedenými v Úvodu ČSN. Dle čl. 8.2 této normy se musí po skončení montáže provést odzkoušení zabezpečovacího zařízení, o čemž musí být učiněn zápis montážní organizací.

Dle ČSN 06 0310 /1998 musí být smontované ústřední vytápění bez omezení výkonem tzn. každé, podrobeno zkouškám v rozsahu čl.8.

A) zkoušce těsnosti čl.8.2

B) ZKOUŠCE PROVOZNÍ , DILATAČNÍ čl.8.3

C) ZKOUŠCE PROVOZNÍ, TOPNÉ čl.8.3.3 -8.3.8

O těchto zkouškách musí být učiněn zápis. Zápis musí obsahovat všechny údaje dle této normy, zejména zda zařízení je těsné a schopné bezpečného provozu.

Zdůrazňuji povinnost montážní organizace provést propláchnutí rozvodů topné vody po skončení montáže, při 24 hodinovém provozu čerpadel. U OS bez čerpadel by rozvody měly být propláchnuty tlakem vodovodního řádu. Poté musí být provedeno vyčištění a vypuštění rozvodů, vyčištění filtrů a odkalovacích nádob atd. - čl.8.1.2 ČSN 06 0310.

Znění čl. 8.3.4. ČSN 06 0310 :

Zařízení ústředního vytápění lze považovat za způsobilé pro spolehlivý , hospodárný a bezpečný provoz a topnou zkoušku za úspěšnou, jestliže :

  1. zařízení splňuje požadavky této normy,
  2. zařízení splňuje požadavky ČSN 06 0830,
  3. výkon otopných těle zajistí výpočtovou vnitřní teplotu,
  4. soustava je seřízena podle projektové dokumentace a splňuje ustanovení 6.1.7.
  5. v průběhu topné zkoušky byla ověřena funkce automatické regulace, jejíž spolehlivost a regulační schopnost byla ověřena předtím samostatnou zkouškou při simulování všech možných provozních stavů, především havarijních a těch, které nastávají v přechodných měsících při vyšších venkovních teplotách. O průběhu této samostatné zkoušky se sepíše rovněž protokol. V protokolu se musí uvést hodnoty, na které je regulace, signalizace a zejména havarijní zabezpečení zastaveno.

Mnoho pracovníků provozovatelů, ale i Stavebních úřadů při kolaudaci považuje revizní zprávu o plynovém zařízení a protokol o seřízení kotle za dostatečnou dokumentaci a nevyžadují další dokumentaci dle ČSN 06 0830, 06 0310 a vyhláška č.91/1993 Sb.

Zápis o výchozí revizi plynového zařízení dle vyhlášky č.85/1978 Sb. a zápis o odborné prohlídce dle vyhlášky č.91/1993 Sb. může být dle mého mínění společný, musí to však v něm být výslovně uvedeno a revizní technik plynového zařízení musí příslušné předpisy znát. Znamená to provedení kompletní prohlídky kotelny včetně posouzení vodní strany kotle (otopného systému ), zda odpovídá ČSN 06 0830, 06 0310, vyhlášce č.91/1993 Sb. a č.48/1982 Sb. Zápis o seřízení kotle však nenahrazuje zápis o topné zkoušce, je pouze jeho součástí.

Zkoušky bezpečnostní výstroje před uvedení do provozu se provádí dle čl. 8.2 ČSN 06 0830 a musí být vystaven zápis.


 Související

Související témata
Kotle horkovodní
Nehody, úrazy, havárie

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 4) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.