[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Jak postupovat při pracovních úrazech ?
Datum: 18.10.2002
Od 1. ledna 2002 platí i nová pravidla pro evidenci, hlášení a zasílání záznamů o úrazech. Zaměstnavatel je povinen vyšetřit příčiny a okolnosti vzniku pracovního úrazu za účasti zraněného zaměstnance a příslušného odborového orgánu nebo pracovníka, který má v podniku na starost bezpečnost práce. Bez vážných důvodů by neměl měnit stav na místě úrazu. Zaměstnavatel musí vyhotovit záznam a vést dokumentaci o všech pracovních úrazech, jejichž následkem došlo ke zranění zaměstnance s pracovní neschopností delší než tři kalendářní dny, nebo k úmrtí zaměstnance.

Jedno vyhotovení záznamu o úrazu předá zaměstnavatel postiženému zaměstnanci a v případě smrtelného pracovního úrazu jeho rodinným příslušníkům.

Zaměstnavatel vede evidenci všech pracovních úrazů, i když jimi nebyla způsobena pracovní neschopnost nebo byla způsobena pracovní neschopnost nepřesahující tři dny, v knize úrazů.

Došlo-li k pracovnímu úrazu, ale zaměstnanec nebyl v pracovní neschopnosti, zaměstnavatel tento úraz “pouze” eviduje v knize úrazů a ohlásí jej příslušným orkánům. Jestliže dojde u zaměstnance k pracovnímu úrazu, je zaměstnavatel povinen ohlásit jej bez zbytečného odkladu státnímu zástupci nebo příslušnému útvaru policie (jde-li o podezření ze spáchání trestného činu), odbornému orgánu (popř. zástupci zaměstnanců pro bezpečnost práce), zaměstnavateli, který zaměstnance k práci vyslal, inspektorátu bezpečnosti práce a příslušné pojišťovně, u které je zaměstnavatel pojištěn pro případ své odpovědnosti za škodu při pracovním úrazu.

Úraz platí pojišťovna:

Pojišťovna hradí veškeré náklady, které jsou v souvislosti s pracovním úrazem prokazatelné a odůvodněné, například náhradu za ztrátu na výdělku či bolestné nahradí zaměstnanci nejpozději do 30 dnů po skončení nutného šetření ke zjištění rozsahu škody. Náhrady z pracovněprávního vztahu tedy neposkytuje zaměstnavatel, ale pojišťovna.Pojištěný zaměstnavatel ale musí vyhotovit zápis o vzniku škody, příčinách a rozsahu a učinit nutná opatření, aby škoda byla co nejmenší. Zaměstnavatel je povinen ověřil rozsah a výši škody a sdělit pojišťovně, zda uplatní právo na plnění z jiného pojištění.

Záznam se sepisuje bezprostředně po úrazu. Shrnují se v něm výsledky šetření každého úrazu.

To musí být zahájeno hned poté, co se o úrazu zaměstnavatel dozví. Záznam musí především popisovat všechny okolnosti, za nichž k úrazu došlo. Musí z něho být dále patrné, zda zaměstnavatel dodržel všechny povinnosti, jestliže nedošlo k porušení bezpečnostního předpisu ze strany zaměstnavatele apod. Uvádějí se všechny skutečnosti rozhodné pro posouzení, zda jsou splněny podmínky pro zproštění zaměstnavatele jeho odpovědnosti za vzniklou škodu, například porušení předpisu ze strany zaměstnance, jeho lehkomyslné jednání nebo opilost apod. Záznam o pracovním úrazu musí být vypracován nejpozději do pěti pracovních dnů po oznámení pracovního úrazu.

Pracovní úraz může zaměstnanec prokázat i jiným způsobem: například si může přivést svědka nebo nechat posoudit zdravotní poškození od znalce, může předložit písemné materiály a dokumenty. Někdy se může stát, že zaměstnavatel se chce zříci své odpovědnosti a pak dojde-li mezi pracovníkem a zaměstnavatelem k pracovnímu sporu. V něm se posuzuje odškodnění pracovního úrazu, a tehdy je záznam o úrazu důležitým dokladem pro zjišťování objektivní pravdy. Je pochopitelně v zájmu postiženého, aby měl všechny doklady v pořádku. V opačném případě by se mohlo stát, že pracovní spor nevyhraje a odejde bez odškodného. Například soud na základě výslechu svědků dospěje k závěru, že u žalobce nešlo o pracovní úraz ve smyslu zákonných předpisů o odškodňování pracovních úrazů, ačkoliv záznam o úrazu (v tomto případě neúplný) obsahoval údaje, které svědčily o opaku.

Záznam o úrazu nemá charakter rozhodnutí, nezakládá právní nároky a nejde tedy o akt určitého odvětví práva. Jde o jeden z  důkazních prostředků, jimiž lze prokázat existenci pracovního úrazu a je prvotním dokladem o pracovním úrazu. Jeho nevyhotovení v případech, kdy je to povinností zaměstnavatele, se považuje za porušení právní povinnosti stanovené předpisem. V praxi se vyskytují případy, kdy zaměstnanec neohlásí úraz, protože bezprostředně po něm, neměl žádné zdravotní potíže. Ty se však mohou dostavit později. Ani tehdy není ještě nic ztraceno. I v těchto případech může zaměstnanec dostat náhradu škody, ovšem musí prokázat, že úraz utrpěl při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. Zde pak přicházejí v úvahu obvyklé důkazní prostředky, například výslech spolupracovníků, vyjádření lékaře apod. Je proto v zájmu zaměstnanců, aby úraz oznámili ihned svým nadřízeným. Později bývá obtížné prokázat, že šlo o pracovní úraz.

Naproti tomu ani samotní zaměstnati nemohou této právní úpravy zneužívat. Leckdy se totiž stává, že v pondělí ráno ohlašují zaměstnanci “pracovní úrazy”, které se staly ihned po ranním nástupu do zaměstnání a přitom si jej třeba zavinili o víkendu, když opravovali střechu na své chalupě.

Evidence pracovního úrazu má obsahovat všechny údaje potřebné k sepsání záznamu o úrazu. Zaměstnavatel, který zaměstnanci vede agendu nemocenského pojištění, je povinen pracovní úraz zaznamenat na tiskopise Evidence práce neschopných zaměstnanců pro úrazy. Podkladem je záznam o úrazu, tedy “potvrzení pracovní neschopnosti”. Záznamy v evidenci se vedou průběžně každý den, aby sloužily jako podklad pro zpracování výkazů o pracovní neschopnosti a pro kontrolní orgány. Kontrola nad tím, aby zaměstnavatel nepřeváděl pracovní úrazy do úrazů “ostatních”, náleží orgánům statistiky a státnímu odbornému dozoru.

Podle nového nařízení vlády je zaměstnavatel povinen zaslat záznamy o pracovních úrazech do pátého následujícího měsíce příslušného inspektorátu bezpečnosti práce nebo příslušnému obvodnímu báňskému úřadu a zdravotní pojišťovně. V případě smrtelného pracovního úrazu zašle záznam územně příslušnému útvaru policie.

 


 Související

Související témata
Nehody, úrazy, havárie

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1,25 (počet známek: 4) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.