[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Zákon o vodovodech a kanalizacích vs tlaková zařízení
Datum: 21.12.2001
Autor: Alois Matěják - předseda ATZ
Vyhláška MZ, kterou se provádí zákon č.274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změněn některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích) z hlediska tlakových zařízení. Velmi důležitý je § 15 odst.4, který udává, že tlak nesmí převýšit hodnotu 0,6 MPa a pouze v odůvodněných případech může být 0,7 MPa. Upozorňuji, že na sekundárních stranách ohříváků TUV, jsou z důvodů vyšších tlaků osazovány pojistné ventily s otev. tlakem vyšším než je 0,6 MPa, protože se zde buď trvale nebo v nočních hodinách, kdy nejsou odběry, dosahují vyšší tlaky. Toto není dle tohoto zákona možné.

Vyhláška MZ č.428/2001 Sb. ze dne 16. listopadu 2001

Vyhláška MZ, kterou se provádí zákon č.274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změněn některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích).

Část sedmá
Technické požadavky na stavbu vodovodů (K §11 ods.2 zákona).

§ 15

(3) Vodovodní potrubí vodovodu se nesmí propojovat s potrubím užitkové a provozní vody a ani s vodovodním potrubím z jiného zdroje vody, který by mohl ohrozit jakost vody a provoz vodovodního systému.

(4) Maximální přetlak v nejnižších místech vodovodní sítě každého tlakového pásma nesmí
převyšovat hodnotu 0,6 MPa. V odůvodněných případech se může zvýšit na 0,7 MPa.

(5) Při zástavbě do dvou nadzemních podlaží hydrodynamický přetlak v rozvodné síti musí být v místě napojení vodovodní přípojky nejméně 0,15 MPa. Při zástavbě nad dvě nadzemní podlaží nejméně 0,25 MPa.

(10) Vodotěsnost vodovodního potrubí se prokazuje tlakovou zkouškou podle normových
hodnot.

(11) Vodotěsnost vodovodních nádrží se prokazuje zkouškou vodotěsnosti podle normových
hodnot.

Velmi důležitý je § 15 odst.4, který udává , že tlak nesmí převýšit hodnotu 0,6 MPa a pouze v odůvodněných případech může být 0,7 MPa.
Revizních techniků se to týká z hlediska sekundárních stran ohříváků TUV, kde jsou z důvodů vyšších tlaků osazovány pojistné ventily s otev. tlakem vyšším než je 0,6 MPa, protože se zde buď trvale nebo v nočních hodinách dosahují vyšší tlaky. POVINNOST TOTO ZAJISTIT DLE VYHLÁŠKY Č.428/2001 Sb. MÁ PŘÍSLUŠNÝ PODNIK VLASTNÍCÍ (PROVOZUJÍCÍ) ROZVODNOU VODOVODNÍ SIŤ- Vodovody a kanalizace (VaK).
Jsou proto povinni osadit redukční ventily.
Stále mi však v zákonech (v ČSN 06 0310 to je) chybí povinnost zpětné armatury na rozvody TUV a doplňování otopných soustav proti znečišťování rozvodů pitné vody při poklesu tlaku nebo odstavení. Ani v ČSN není uvedena povinnost pravidelné kontroly funkčnosti zpětné armatury. Já v MPP určuji 1x za rok.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.