[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
TLAK 2001 Tlaková zařízení a počítače
Datum: 20.11.2001
Autor: Petr Matěják -www.tlakinfo .cz
Byl jsem požádán, abych Vás na semináři TLAK 2001 seznámil s užitím počítačů v oboru tlakových zařízení. Svou přednášku rozčlením na dvě částí. První část budu věnovat fenoménu zvaném Internet, druhou budu věnovat počítačovým programům pro obor tlaková zařízení. Nejprve by jsem však poznamenal, že jsem zejména revizní technik TNS a kotlů I-IV třídy, a nepovažuji se za počítačového experta. Avšak je pravdou, že jako tvůrce počítačového programu pro revizní techniky REVIS a administrátor internetových stránek www.tlakinfo.cz mám k spojení oboru tlakových zařízení a informačních technologií velice blízko.

Rozsah přednášky: 9 stran A4

Počet slov: 3626

Členění přednášky:

INTERNET

Co je to internet.

Přístup na internet

Internet versus tiskoviny, odborné semináře atd.

Tlaková zařízení na internetu

Užitečné odkazy na internetu

www.tlakinfo.cz

Slovníček pojmů

Programy pro tlaková zařízení

Využití počítače

Počítačové prezentace

Počítačové programy

Databázové programy

Vývoj databází

Program REVIS TZ

Nejpoužívanějším programem pracovníky v oboru tlakových zařízení se za jeden rok své existence stal program REVIS TZ. Jedná se právě o databázový program který umožňuje mnoho dalších funkcí, ne pouze evidenci dat.

V programu naleznete nejen přehled i plné znění všech platných právních předpisů , které buď přímo, nebo nepřímo souvisí s oblastí tlakových zařízení, ale i přehled platných technických předpisů (ČSN).

Součástí jsou i odborné články týkající se tlakového zařízení publikované od roku 1993 -2001. Přes 260 článků, které můžete využít jako podklady pro školení, náplně revizí, zhotovení dokumentace, atd. tříděné do přehledných rubrik:

Program obsahuje velké množství přednastavených automatických textů. kdy neprovádíte zdlouhavý zápis, ale pouze vybíráte z námi přednastavených textů. Např. jsou přednastaveny nejpoužívanější texty pro názvy TNS,

pracovní látky, rozsahy manometrů, třídy přesnosti, DN, PN, atd. Součástí programu je i přes 120 nejčastějších textů závad , včetně citace porušených čl. a § příslušných právních předpisů a technických norem.

Historie vývoje programu

První sezení nad vývojem programu bylo v únoru roku 2000. Od června roku 2000 se nad programem pracovalo intenzivně, proběhla jednání s ČÚBP, ITI, ATZ, atd.. Poté jsme program představili na semináři TLAK 2000 a ukončení modulu TNS se prodloužilo až na počátek měsíce února 2001.

Složitost problematiky při vývoji tohoto programu zaskočila nejen mě, ale i oba programátory. Jen pro Vaši ilustraci, pokud by jsme chtěli vytisknout zdrojový kód programu, potiskli by jsme přes 5000 listů formátu A4, kde jediný překlep, čárka, mezera navíc, nebo chybný odkaz způsobuje chybu programu.

Prostředí programu

Základem pro chod programu je tzv. SQL server. Ovládací program byl programován ve Visual Basicu. Díky použité technologii lze počítač provozovat na samostatném počítači , ale i na více počítačích současně (optimálně pro pět uživatelů).Toto prostředí bylo zvoleno vzhledem k objemu dat, s kterými program pracuje. Vždyť proto, abychom zaevidovali celou jednu kompletní TNS o  dvou tlakových i prostorech, je nutno evidovat celkem 89 položek pro každou jednu TNS. Při takovémto objemu dat k jedné TNS, by jakékoliv jiné prostředí (typu Microsoft Access, Excel) pří nárůstu evidovaných TNS, začalo být pomalým a problematickým při práci s daty.

Struktura programu:

Program má tzv. stromovou strukturu. Každý revizní technik má odlišný způsob postupů a evidence revizní činnosti. Program jsme se snažili co nejvíce přiblížit nejpoužívanějším postupům revizních techniků (dále jen RT), program bohužel nelze přizpůsobit každému jednotlivému RT.

Jistě Vás v průběhu používání programu napadne, zda nejsme náročnější na množství evidovaných dat” a budete se ptát, proč zrovna evidovat výrobní čísla pojistných ventilů atd. atd. K tomuto uvádím, že program je již částečně přichystán na novelu vyhl.18/1979 Sb., kdy se podílíme na její přípravě a vzhledem k tomu, že v Nařízení vlády č.182/99 Sb. je např. pojistný ventil vyhrazené zařízení a jeho prohlídka bude samostatným úkonem, právě tyto údaje máte možnost v předstihu evidovat. Předpokládáme, že tam kde stát vyžaduje zvýšené požadavky na výrobu, bude též vyžadovat i zvýšené požadavky na provoz tohoto zařízení.

Též mám obavy, že se na nás budete obracet s tím, proč uvádět ty a ty údaje atd. Rád by jsem uvedl. že obsah revizní zprávy a vzhled revizní zprávy není nikde definován. Forma která je používána v programu Revis TZ je oficiálním návrhem Asociace pracovníků tlakových zařízení, při projednávání byli zohledněny i názory právníků a vše je tvořeno tak, aby revizní zpráva obsahovala všechny náležitosti, které má dle stanoviska ATZ obsahovat. Opakované revize u provozovatelů, kde nedochází k výměnám pojistných ventilů, manometrů, teploměrů atd. svádělo k neuvádění těchto údajů do revizních zpráv. Na každé samostatné revizní zprávě o provozní revizi by se měl určitě objevit údaj o bezpečnostní výstroji a např. pokud na TNS není namontovaný např. teploměr mělo by se na revizní zprávě uvést, že není instalován.

Ovládání programu

Ovládání je koncipováno stejné jako u systému Windows, zejména pomocí myši. Též můžete použít pohybu po položkách pomocí tabulátoru (klávesa TAB). Při práci s programem je nutné odlišit malé provozovatele TNS od velikých, které mají vlastní metrologické středisko, oddělení MaR atd.

- u malého provozovatele předpokládáme, že vytisknete ke každé jednotlivé TNS revizní zprávu .

- u velkého provozovatele předpokládáme, že do revizního deníku,nebo do evidenční karty vlastnoručně zapíšete text. např. Provedena provozní revize, závady uvedeny v samostatném zápisu. TNS schopna provozu. Závady vytisknete z programu “ Zápis o závadách z revizí” pro Vámi určenou skupinu TNS. Ostatní údaje budete mít v evidenci -programu REVIS TZ

Filozofie práce s programem - krok za krokem

Krok 1 Zadejte údaje o sobě

Krok 2 Zadej údaje o provozovateli VTZ

Krok 3 .Zadejte parametry o TNS

Krok 4 Připravte se na revizi

Krok 5. Proveďte zápis o provedené revizi

Forma tiskových výstupů

Bohužel program má své výhody i nevýhody. Jednou z nejpodstatnějších nevýhod je ta skutečnost, že nelze upravovat tiskové výstupy. Pokud však přijmete naše tiskopisy, máte záruku, že Vaše dokumenty, na které dáte razítko revizního technika budou po stránce formální vždy v souladu se všemi právními a technickými předpisy.

Obsah tiskových výstupů

Obsahová stránky však zůstává na Vás a na míře Vaší odbornosti a schopnosti sebevzdělávání. My jsme pro Vás zajistili prostřednictvím programu REVIS TZ přístup k nejaktuálnějším informacím z oboru. Program obsahuje právní a technické předpisy pro oblast vyhrazených technických zařízení. Program obsahuje články z oboru tlakových zařízení šířené prostřednictvím internetu .(www.tlakinfo.cz) Věnujte pozornost i této části programu, kdy osvojení nových předpisů můžete provést i formou testu.

 


 Související

Související témata
Vzdělávání, školení, poradenství

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.