[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Problematika některých vyhrazených zařízení v dopravě
Datum: 5.4.1997
Autor: Ing. Bohumil Soukup člen představenstva ATZ

Článek na téma zákona o drahách č. 266/1994 Sb. ve vztahu k určeným technický zařízením je otištěn ve Zpravodaji ATZ č. 3/96.
Jsou v něm vysvětleny nové pojmy a pravidla týkající se výroby a provozu těchto zařízení. Návazně na tento článek chci upozornit na problematiku, která vznikla ve vztahu k některým určeným technickým zařízením plynovým a tlakovým.
Zákon říká, že určená technická zařízení jsou zařízení, která jsou konstruována a vyráběna pro provozování dráhy nebo drážní dopravy a slouží k zabezpeční provozování dráhy nebo drážní dopravy. Komentář k zákonu uvádí, že základní podmínkou pro klasifikaci zařízení jako určeného technického zařízení je, aby bylo výhradně konstruováno a vyráběno pro provozování dráhy a současně musí být použito k zabezpečení provozování dráhy a provozování drážní dopravy. Není-li splněna i jen jedna z uvedených podmínek, nejedná se podle komentáře o ručené technické zařízení ve smyslu zákona o drahách. Definicí určených technických zařízení, jak ji vysvětluje komentář, se neřídí Drážní úřad. Český úřad bezpečnosti práce považuje vysvětlení podané komentářem za závazné. Vyplývá z toho, že názor na zařazení některých zařízení (např. výměníků tepla, regulačních zařízení tlaku plynu, plynových spotřebičů a dalších ) mezi určená technická zařízení nebo vyhrazená tlaková a vyhrazená plynová zařízení je nejednotný a pro mnohá zařízení, která nesplňují podmínky uvedené v komentáři, byl vystaven průkaz způsobilosti.
Správné zařazení zařízení mezi určená nebo vyhrazená má ovšem důležitou souvislost s živnostenským zákonem.
Pro vydání průkazu způsobilosti nového určeného technického zařízení je stanovena podmínka provedení technické prohlídky a zkoušky, kterou zajistí výrobce na svůj náklad u určené právnické osoby. V souladu s tím není v příloze k živnostenskému zákonu uvedena podmínka, aby výrobce získal na výrobu zařízení oprávnění a nejdná se očinnost vázanou. Naproti tomu je výroba vyhrazených tlakových a plynových zařízení živností vázanou na příslušné oprávnění. Obdobně, jako je tomu u výroby, je podstatný rozdíl ve věci oprav zařízení. Záležitost oprav určených technických zařízení zákon o drahách neřeší a živnostenský zákon je nezařadil mezi živnosti vázané. Opravy vyhrazených tlakových a vyhrazených plynových zařízení však patří, stejně jako výroba, mezi živnosti vázané.
Jaké potíže by nesprávné zařazení některých technických zařízení mezi určená s ohledm na výrobu a opravy mohly vzniknout, je zřejmé.
Dobrým vzorem by pro klasifikaci zařízení mohl být případ kotlů. Kotle, které byly pře účinností nového zákona o drahách také určenými technickými zařízení, již mezi tato zařízení nepatří, pokud se nejedná o kotle lokomotivní. jsou to nyní jednoznačně vyhrazená tlaková zařízení. Tato skutečnost sama o sobě znamená, že vyhláškou 100/1995 Sb. byly respektovány podmínky klasifikace určeného technického zařízení ve smyslu komentáře k zákonu o drahách. Posuzování výměníků tepla, zařízení pro rozvod a regulaci tlaku plynu, který je přiváděn do kotelny a dalších obdobných zařízení, jako určených je proto nesprávné.
Problematika uvedená v tomto článku se týká zejména Českých drah.
Tato organizace provozuje tisíce zařízení, u kterých by mohlo dojít ke špatné klasifikaci zařízení a také v mnohých případech již došlo. Upozorňuji proto, že je nutné respektovat stanovisko Českého úřadu bezpečnosti práce a zařízení, která nejsou ve smyslu komentáře k zákonu o drahách určená technická zařízení, je nutno vyrábět, opravovat, revidovat a provozovat v souladu se zákonem č. 174/1968 Sb. a jeho prováděcími předpisy.
Různá oprávnění a osvědčení, která jsou ve vztahu k vyhrazeným tlakovým a vyhrzeným plynovým zařízením nutná, musí být vystavena organizací státního odborného dozoru podřízené Českému úřadu bezpečnosti práce, například ITI Praha.
Pokud bude pro některé technické zařízení, které nesplňuje podmínky určeného technického zařízení, vystaven průkaz způsobilosti, není to na škodu, pokud jeho výroba, prováděné opravy, revizní činnost na něm prováděná a podobně, budou současně plně splňovat podmínky stanovené ve vztahu k zařízením vyhrazeným. Znamená to, že např. revizní technik by musel mít vystavené osvědčení od obou orgánů dozoru, ITI Praha a Drážního úřadu.
I tento stav by ovšem přinesl mnoho následných problémů, například při provádění tlakových zkoušek.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.