[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Odtahy spalin
Datum: 10.12.2000
Autor: Pavel Dědič FREVLOKO s.r.o.
Seminář TLAK 2000- o problematice komínové techniky s ohledem na nové technické předpisy i nové technologie hovořil p. Dědič. Zveřejňujeme část z jeho několikastránkové, velice zajímavé přednášky .

Komín je nedílnou součástí každého stavebního objektu. S hospodárným a účinným provozem spotřebiče paliv úzce souvisí způsob odvodu spalin kouřovou cestou do volného ovzduší. Kouřová cesta musí zajistit dokonalý odvod spalin, bezpečnost uživatelům spotřebičů paliv a musí co nejméně ovlivňovat nejbližší okolí, zejména z hlediska ekologie a musí být kontrolovatelná a čistitelná.

Základní požadavky na komín
Kouřová cesta má být navržena tak, aby komín spolehlivě odváděl spaliny od připojeného spotřebiče do volného ovzduší a zajišťoval jeho optimální účinnost. Spolehlivý odvod spalin musí být při všech pracovních režimech spotřebiče paliv a to ať se jedná o plný, nebo částečný výkon, při různých klimatických podmínkách zimních a letních měsíců, s ohledem na převládající směr větrů apod.
Celkovou (stavební) délku komína dělíme na dvě části - na účinnou výšku, to je od sopouchu směrem nahoru k ústí komína a neúčinnou výšku, to je od sopouchu směrem dolů k vybíracím dvířkům. Minimální účinná výška pro odtah spalin od plynových spotřebičů paliv s atm. hořákem je 4 m, toto je v ČSN nóvum, dříve min.účinná výška nebyla stanovena.
Z hlediska potřebného komínového tahu nestačí pouze navrhnout min. účinnou výšku komína, ale je nutné také posuzovat vyústění komína z hlediska negativních vlivů okolní zástavby, konfigurace terénu, přírodních překážek, aby vypočtený komínový tah odpovídal skutečným předpokladům a aby nedocházelo ke zpětnému proudění spalin v průduchu a k přetlaku v komíně a následné otravě osob.
Vyústění komína z hlediska větrného úhlu nad šikmou střechou musí být min. 65 cm nad hřebenem střechy. U komínů vzdálených více jak 2 m od hřebene střechy může být ústí komína sníženo o úhel 10 stupňů. U rovných střech min. 1 m nad úrovní střešní roviny, nebo atiky, je-li na střeše jiná konstrukce např. strojovna výtahu, musí být ústí komína min. 1 m nad její úrovní, po dvou metrech je možno snižovat o úhel deset stupňů /viz obrázky č.1-4/.
Ve výjimečných případech, není-li jiné řešení může být komín nastaven komínovým nástavcem. Komínový nástavec musí mít stejnou plochu průřezu jako komínový průduch, musí být izolován. Je-li kovový a delší než 0,5m musí být uzemněn.
Ústí komína se nemá opatřovat žádnou ochrannou stříškou, výjimku tvoří Meidingerova hlavice, která má normou stanoveny rozměry. Meidingerova hlavice je předepsaná u svislých kouřovodů, v nejvyšších podlažích budovy, které plní funkci komínů.
Kondenzátní jímka je vodotěsný prostor v průduchu komína, určený pro jímání kondenzátů spalin. Kondenzátní jímka musí být navržena tak, aby ji bylo možno kontrolovat, nemá mít menší světlý průřez než komínová vložka a nesmí být menší než 150 mm u úzkého komína a 250 mm u středního a průlezného komína.
Při běžném provozu spotřebiče paliv nesmí teplota vnějšího povrchu komínového pláště překročit 52 stupňů C.
Počet otvorů v komíně a kouřovodu musí být takový, aby se celá kouřová cesta dala řádně kontrolovat.
Kovové komíny a kovové nástavce vyšší jak 0,5m musí být uzemněny.
Kouřovody mají být navrženy a provedeny tak, aby proudění spalin bylo plynulé. Kouřovody mají být co nejkratší, těsné a směrem ke komínu mají stoupat min. 10 stupňů. Kouřovody delší jak 3 m, musí být izolovány a kotveny, doporučujeme však izolovat i kratší jak 3m. Svislá část kouřovodu nad přerušovačem tahu /tzv. náběhová nebo startovací výška/ musí být min. 50 cm a potom teprve můře být koleno.
Důležitou podmínkou je, že do prostoru, ve kterém je umístěn otevřený spotřebič na plynná paliva, musí být zajištěn dostatečný přívod vzduchu. Zde platí obecné není-li přívod, není ani odtah.
Aby spotřebič paliv řádně fungoval, je nutno správně dimenzovat kouřovou cestu, tj. od hrdla spotřebiče přes kouřovod až po ústí komína. Při výpočtu je nutné brát v úvahu základní veličiny, např. nadmořskou výšku, výkon spotřebiče, teplotu spalin na hrdle, účinnou výšku, vřazené odpory a pod. Postup výpočtu je dán ČSN 73 4201. Ruční provedení výpočtu je velmi náročné na čas, k tomu také znalost matematiky, fyziky, chemie atd. Velkým pomocníkem a ulehčením jsou moderní počítačové programy, avšak pouze odborník je schopen správně dosadit údaje a provést kvalitní výpočet.

Výrobce komínové konstrukce - komínové vložky má povinnost zařadit svůj výrobek
do stupnice teplotní třídy v rozsahu od -T 80 do T 600,
do stupnice tlakové třídy - pro komíny s přirozeným tahem N1 nebo N2,
- pro komíny přetlakové P1 nebo P2,
- pro komíny vysokopřetlakové H1 nebo H2,
do třídy odolnosti proti vyhoření sazí O nebo S,
do třídy odolnosti proti působení kondenzátu W nebo D,
do třídy odolnosti proti korozi v rozsahu 1, 2, 3,
dále pak udání tepelného odporu,
min.vzdálenost od hořlavých materiálů,
označení komínové konstrukce a další.


 Související

Související témata
Komíny
Vzdělávání, školení, poradenství

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 2,27 (počet známek: 15) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.