[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Smuteční oznámení
Datum: 4.11.2020
Autor: ATZ
S hlubokým zármutkem oznamujeme všem členům a příznivcům ATZ, že v pondělí 26. října 2020 zemřel ve věku 76 let pan Alois Matěják, vzácný člověk a každým coulem technik - odborník, dlouholetý předseda ATZ a duchovní otec těchto internetových stránek o tlakovém zařízení.

Parte p. Alois Matěják

Alois Matěják

Celý svůj profesní život pracoval v oboru tlakových zařízení nejdříve jako technik v elektrárenských provozech a později jako revizní technik vyhrazených tlakových zařízení. Pro zlepšení a uznávání této profese založil v r. 1991 spolek Asociaci pracovníků tlakových zařízení (ATZ), který sdružuje výrobce, dovozce, konstruktéry, provozovatele, autorizované osoby a revizní techniky vyhrazených tlakových zařízení. Spolek nabízí vzdělávání členů a ostatních zájemců z technické veřejnosti a pořádá krajové i celorepublikové semináře. Každoroční celorepubliková akce TLAK pro více než 150 lidí, která se konala již více než dvacetkrát, přitahuje pozornost odborníků a jméno Matěják tam vždy bylo pojmem.

Ve funkci předsedy a tahouna ATZ pracoval až do doby, kdy ho z důvodu vážné nemoci nahradil jeho syn Petr.

Byl členem i dalších profesních organizací a všude hájil zájmy ATZ.

Jeho jméno se stalo pojmem i v rámci činnosti normalizačních komisí pro kotle, tlakové nádoby a ústřední vytápění. Byl také za ATZ aktivně zapojen do tvorby právních předpisů pro tlaková zařízení v rámci ústředních orgánů státní správy a při jednáních odborných profesních sdružení Hospodářské komory ČR.

Když na něj vzpomínáme, musíme si připomenout jeho lidskost a obětavost. Byl odborníkem a praktikem, uznávaným i svými oponenty, vždy zapálený pro věc, bez ohledu na čas a své zdraví. Pro dobro věci spolupracoval s řadou odborníků různých profesí. Díky jeho osobě se obor tlakových zařízení dostal do povědomí všech, kteří považují bezpečnost provozu tlakových zařízení za prioritu v tomto oboru. Jeho osobní charakteristikou byla, v dobrém slova smyslu, tvrdohlavost a neústupnost před neodbornými argumenty jeho odpůrců. Neuznával, že něco nejde. Možná, že výraz „borec“ je pro něj vystihující.

Táta tlakařů ČR nám bude moc chybět, protože s ním odešla i část historie ATZ.

Čest jeho památce !

Představenstvo ATZ Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 4 příspěvky
kondolenceRichard Havránek20.11.2020 21:02
KondolenceJiří Spěváček12.11.2020 12:11
KondolenceVěra Zemanová11.11.2020 20:13
kondolencePetr Toman08.11.2020 19:42
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.