[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Výbuch jedů na Českolipsku zranil osm lidí, v nemocnici je i deset záchranářů
Datum: 12.12.2019
Autor: idnes.cz

Výbuch jedů na Českolipsku zranil osm lidí, v nemocnici je i deset záchranářů

Při výbuchu a následném požáru firmy Purum v Hamru na Jezeře se zranilo celkem osm lidí. Dva museli záchranáři oživovat, jsou v kritickém stavu v nemocnici. K incidentu došlo při manipulaci s prozatím neznámými chemikáliemi, evakuováno bylo devět zaměstnanců firmy. V péči lékařů je i deset záchranářů.

U nehody zasahovali hasiči v protichemických oblecích a záchranáři, na místo letěly dva vrtulníky. Ty dopravovaly zraněné do okolních nemocnici. Dva nejvážněji zraněné transportovaly na ARO, jednoho na liberecké, druhého do Prahy. Oba zaměstnance firmy museli záchranáři předtím oživovat, měli poleptané plíce.

Požár, který se po výbuchu vzňal, uhasili ještě před příjezdem hasičů sami zaměstnanci firmy.

Na místě zasedá krizový štáb, který aktivoval takzvaný traumaplán. To je scénář při řešení krizových situací s větším počtem zraněných. Hasiči u místa neštěstí postavili dekontaminační stanici. S její pomocí už museli očistit dva sanitní vozy, které převážely zraněné.

V nemocnici skončilo celkem i deset záchranářů, kteří na místě ošetřovali zraněné. „Vstoupili do nebezpečné zóny jako první, aby mohli ošetřit zraněné. Bohužel my nedisponujeme ochrannými obleky, tak jako hasiči, takže existuje riziko, že došlo ke kontaminaci našich lidí. Jsou teď na pozorování v nemocnici,“ vysvětlil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev.

Kyselina sírová?

K úniku jakých chemikálií došlo není prozatím jisté. Nevědí to ani zasahující hasiči. Na místo povolali chemickou laboratoř, jejíž pracovníci odebírají na místě požáru vzorky. „Pracovní verzí je, že šlo o kyselinu sírovou. Zcela určitě to ale nebude jediná chemikálie, k jejímuž úniku a reakci tam došlo. Úkolem chemiků je teď zjistit, o jaké jedy šlo,“ podotkla mluvčí krajských hasičů Lucie Hložková.

Lidé v okolí nejsou v ohrožení, chemické látky v ovzduší nedosáhly vysokých koncentrací. „Pouze lidem nedoporučujeme větrat, neboť to tu nepříjemně zapáchá. Naštěstí k incidentu došlo mimo hustě obydlenou oblast a lidské příbytky jsou až daleko odsud,“ zmínila Hložková.

Kyselina sírová, o níž se spekuluje jako o nejpravděpodobnější sloučenině, je silná žíravina. Způsobuje těžká poleptání. S vodou reaguje extrémně prudce za velkého vzniku tepla. S vodní párou pak vytváří hustou mlhu, která může dál poleptávat dýchací cesty.

Firma s nevalnou pověstí

Ředitel divize firmy Purum David Lhotský ani odpoledne nevěděl, co se v jejich areálu stalo. „Teprve se to bude všechno zjišťovat a pak podáme nějaké vysvětlení,“ řekl pouze. Třebaže s redakcí zprvu komunikoval a přislíbil vyjádření, následně odmítl svou reakci poskytnout.

Společnost Purum přitom neslavně proslula na severu Čech i vysokými pokutami, které dostala od České inspekce životního prostředí ( ČIŽP). V roce 2017 musela zaplatit jeden milion korun za skládku komunálního odpadu v Osečné, kde skladovala pneumatiky, sporáky, mikrovlnnou troubu i videorekordér. Odpady firma špatně evidovala.

Firma dostala za skládku v Osečné pokutu i v roce 2018. Purumu se vymstil mimo jiné špatně uložený azbest. A do třetice společnost chybovala letos v Srbicích u Teplic. Firma přijímala a zpracovávala nebezpečný odpad ze čtyř nemocnic v regionu, přestože na to neměla povolení. Za to má zaplatit 450 tisíc korun.

Celý článek naleznete zde:

https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/unik-kyseliny-hamr-na-jezere-zraneni-ceskolipsko-hasici.A191119_114220_liberec-zpravy_alh


 Související

Související témata
Nehody, úrazy, havárie
Potrubí

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 


Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.