[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Při explozích v texaské chemičce vyletěla do vzduchu zpracovatelská věž, 60 tisíc evakuovaných
Datum: 12.12.2019
Autor: novinky.cz

PŘI EXPLOZÍCH V TEXASKÉ CHEMIČCE VYLETĚLA DO VZDUCHU ZPRACOVATELSKÁ VĚŽ, 60 TISÍC EVAKUOVANÝCH

Dvě středeční mohutné exploze v chemičce v texaském městě Port Neches si vynutily evakuaci 60 000 lidí, uvedla stanice CBS. Výbuchy v chemičce, při nichž vyletěla do vzduchu i velká zpracovatelská věž, si vyžádaly tři zraněné. Nikdo není pohřešován.

První exploze ve středu v jednu ráno vyrazila okna a dveře u domů v okolí. Cítit byla až na vzdálenost 50 kilometrů.

Z továrny se za svítání valila mračna toxického kouře, který byl vidět na míle daleko. „Celý dům se otřásl. Bylo to jako malé zemětřesení,“ řekla jedna z místních obyvatelek.Odpoledne následoval další mohutný výbuch, kvůli němuž vydaly úřady evakuační příkaz pro všechny obyvatele v okolí chemičky v okruhu 7,5 km.

Soudce v okrese Jefferson Jeff Branick řekl, že během dne otřáslo chemičkou mnoho dalších menších explozí: „Jsme mimořádně vděční, že nikdo nezahynul.“ Zatím není jasné, kdy bude evakuační příkaz zrušen.”Exploze poničila nejméně tři velké zásobníky chemikálií.

Zástupce chemické firmy TPC Troy Monk, který má na starosti zdraví a bezpečnost, uvedl, že žádný zaměstnanec není nezvěstný. Tři lidi – dva zaměstnanci a jeden pracovník najaté firmy – byli zraněni, ale už byli propuštěni z nemocnice.

V továrně je několik druhů chemikálií, především hořlavý butadien, který se používá třeba při výrobě syntetického kaučuku použitého v pneumatikách i v dalších plastech. Butadien je karcinogenní a při dlouhodobém působení vede ke kardiovaskulárním a neuropatickým poruchám.

Měření ale neprokázala, že by úrovně jedovatých látek v ovzduší byly zdraví nebezpečné.

Celý článek naleznete zde:

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/pri-explozich-v-texaske-chemicce-vyletela-do-vzduchu-zpracovatelska-vez-60-000-evakuovanych-40305180


 Související

Související témata
Nehody, úrazy, havárie

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 


Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.