[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Povinné revize kotlů na tuhá paliva a krbů
Datum: 3.9.2019
Autor: Petr Matěják - ATZ
E-mail: matejak@plantinspekta.cz
Zdroj: https://www.mzp.cz/cz/news_161011_revize_kotlu
Od neděle vstoupila v platnost vyhláška ministerstva životního prostředí (MŽP), podle které by revize starého kotle neměla přijít na více než 1585 Kč bez DPH, u kotlů s řídicí jednotkou pak na 1848 Kč bez DPH. Přináší však tyto prohlídky efekt? Co je výstupem provedené revize? Ať revize dopadne tak nebo tak, nic se neděje.
Už v době vzniku této "ekologické" vyhlášky jsme za ATZ uplatňovali již v té době platné činnosti a úkony popsané v jednotlivých vyhláškách pro provoz kotlů a nízkotlakých kotelen, a možnost rozšíření odborných pravidel do soukromého/privátního sektoru domácností. Bohužel bez úspěchu.
V té době nová vyhláška Ministerstva životního prostředí (MŽP) určovala prohlídku, která neměla technická pravidla a odbornou náplň, neměla znalé techniky a odborníky, natož "revizní techniky" Nejen proto se vyhláška stala centrem kritiky, narážela na nepoctivost, předražené prohlídky, a rádoby revizní techniky inkasující i desetitísíce za nahlédnutí ke kotli a jeden vyplněný formulář.
Kotle na tuhá paliva, ale i krby a kamna s výměníkem budou potřebovat kontrolní prohlídku každé tři roky. Najít kontrolora - nikoliv revizního technika kotlů má být snadnější i díky databázi, kterou připravilo ministerstvo životního prostředí. V mapovém prohlížeči si po zadání adresy bude možné najít nejbližšího technika a porovnávat i ceny za služby včetně dopravy. . Technik kontroluje opláštění kotle, izolaci či řídicí regulační jednotku s tím, že revizní prohlídka by měla trvat jeden a půl až tři hodiny u automatických kotlů se složitější technikou se kontrola může ještě protáhnout.
Jediný efekt je, že lidé často „udávají“ sousedy kvůli kouři, vlastně ihned, jakmile se z komína začne kouřit. Podle zákona se ale první půlhodinu po zatopení tmavší kouř toleruje.

Zákon o ochraně ovzduší 201/2012 Sb. v § 17 a bodu h) stanovuje povinnosti provozovatele stacionárního zdroje „provádět jednou za dva kalendářní roky prostřednictvím osoby, která byla proškolena výrobcem spalovacího stacionárního zdroje a má od něj udělené oprávnění k jeho instalaci, provozu a údržbě (dále jen 'odborně způsobilá osoba'), kontrolu technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění, a předkládat na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností doklad o provedení této kontroly vystavený odborně způsobilou osobou potvrzující, že stacionární zdroj je instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce a tímto zákonem.“

K přestupkům a pokutám

Paragraf 23 zákona o ochraně ovzduší pak stanovuje přestupky. U nich platí, že při provozování kotle nesplňujícího emisní požadavky po 1. 9. 2022 hrozí jeho provozovateli pokuta až 50 tisíc korun. Pokud se provozovatel kotle neprokáže po 31. 12. 2016 dokladem o kontrole technického stavu a provozu, hrozí mu pokuta až 20 tisíc korun. Za spalování zakázaných paliv (odpadky, kaly atp.) pak hrozí pokuta až 50 tisíc korun.


 Související

Související témata
Kotle horkovodní
Právní a technické předpisy

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.