[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Za zřícení hotelu, kde zahynulo šest lidí, dostal muž roční podmínku
Datum: 26.4.2012
Zdroj: http://usti.idnes.cz
Ústecký krajský soud zmírnil rozsudek za zřícení hotelu Oharka v Lounech, kde v roce 2002 zahynulo šest Poláků včetně šestileté holčičky. Jiří Šimíček, tehdejší náměstek firmy Lostr, která budovu vlastnila, dostal za obecné ohrožení z nedbalosti osmiměsíční trest s roční podmínkou. Kvůli zřícení hotelu stanuli před soudem čtyři lidé. Do vězení šel jako jediný Zdeněk Krupka, tehdejší provozovatel lounského hotelu. Za obecné ohrožení byl odsouzený na 4,5 roku. Část trestu si odseděl, z vězení byl podmínečně propuštěn. Revizního technika Otu Šouna soud osvobodil.

Část hotelu Oharka se zřítila 1. dubna 2002. Destrukci způsobila exploze elektrického ohřívače vody, který měl ucpaný pojistný ventil a vadnou elektroinstalaci. To umožnilo přehřátí vody v bojleru až o 236 stupňů Celsia.

Nahromaděná pára a následná tlaková vlna roztrhla nádobu ohřívače na dvě poloviny a vymrštila je proti nosné konstrukci domu. Pod troskami domu zahynulo šest Poláků včetně šestileté holčičky. Firmě vznikla škoda téměř 17 milionů korun.

Šimíček měl jako technický náměstek zajistit revize elektropřístrojů, což neudělal. Ústecký krajský soud ho za to odsoudil k 18měsíční podmínce. Šimíček podal proti rozsudku dovolání k Nejvyššímu soudu a ten případ vrátil kvůli formálním nedostatkům k projednání do Ústí nad Labem.

Podle soudce Šimíček věděl, že revize na elektrickém zařízení nebyla provedená, a nijak proti tomu nezakročil. "Byl si vědom, že může dojít k výbuchu a neodůvodněně se domníval, že k výbuchu nedojde," uvedl soudce.

Šimíček se hájil tím, že pouze poslouchal svého nadřízeného. Ten mu podle něj řekl, ať se o to nestará, že si revize zajistí nájemce hotelu.

Trest je prakticky symbolický, řekl soudce I při mírnější kvalifikaci, kterou požadoval Nejvyšší soud, hrozilo Šimíčkovi až tříleté vězení. Původně žalobce čin kvalifikoval podle jiného odstavce, který nedbalostí způsobenou smrt více osob, protože při pádu hotelu zemřelo šest Poláků.

Ve středu však ústecký soud čin posuzoval jako nedbalost způsobenou porušením důležité povinnosti vyplývající z jeho zaměstnání. Nízký trest dostal obviněný muž i proto, že na situaci s chybějícími revizemi upozorňoval.

"Tato situace ale nemůže obžalovaného vyvinit. Pokud měl pocit, že jeho činnost není respektována, funkce se mohl vzdát," řekl soudce s tím, že trest je "prakticky symbolický".

Rozhodnutí krajského soud je pravomocné, jedinou možností je opětovné dovolání. Šimíček zatím není rozhodnutý, jestli ho podá. Má na to dva měsíce.


 Související

Související články
Výbuch boileru v Lounech - 6 mrtvých (16.4.2002)
Tři roky vězení za explozi boileru. (28.6.2006)

Související témata
Nehody, úrazy, havárie

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 5 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.