[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Zkoušení pojistných ventilů
Datum: 26.3.2012
Autor: Ing Jirota František
Celkem 26 u nás platných norem hovoří o zkoušení pojistných ventilů. Po prostudování těchto norem (viz přiložená tabulka pod článkem) je možné konstatovat, že problematika zkoušení pojistných ventilů po určité době provozu je značně nejednotná.

1) Obecně je patrné pravidlo ,že pro tlaková zařízení v normách novějšího data vydání tzn.především ČSN EN jsou uvedeny podstatně delší termíny zkoušek průchodnosti pojistných ventilů nadlehčením kuželky za provozu , pokud se vůbec nedoporučuje zkouška mimo instalaci na nádobě nebo na jiném zařízení např. na zkušební stolici v dílně, popř. spojená s revizí celého ventilu v rozebraném stavu.

2) V jednotlivých případech instalací se mnohdy hovoří o ČSN nebo dalších předpisech např. u vyhrazených plynových zařízení, které stanoví, že pojistné ventily se zkouší pravidelně v termínech a způsobem podle místních provozních řádů.

3) Dalším rozhodujícím momentem pro určování požadavků na zkoušky pojistných ventilů, tj. četnosti a způsobu,bylo konstrukční provedení pojistných ventilů např. u tzv. plynotěsného provedení bez odlehčovacího mechanismu se automaticky posouvají termíny zkoušek průchodnosti na několikanásobné délky.podobně se hodnotí i zkoušky pojistných ventilů instalovaných s průtržnou membránou před ním.

4) Předpisy EN ( tedy ČSN EN) přistupují k tlakovým zařízením diferencovaně a zohledňují především vlastnosti pracovních tekutin a charakter jejich vlastností, které mohou ovlivnit provozuschopnost pojistných ventilů např. zalepováním kuželky v sedle pojistného ventilu,nebo vyšleháním sedla v případě abraze pevnými částmi v provozní tekutině, popř. vytvářením pevných částic polymerací nebo namrzáním kapalných médií. Termíny zkoušek pojistných ventilů u tzv. čistých médií jsou i několikaroční. Tyto případy jsou popsány především v ČSN EN pro kryogenní nádoby a nádoby na LPG.

5) Velkou důležitost má i nutnost zajištění provozní spolehlivosti pojistných ventilů, které po zkoušce nadlehčením kuželky, mohou být netěsné v sedle vlivem zamáčknutí nečistot např. korozních produktů do sedla pojistných ventilu a tím může dojít až k odstavení celé výrobny z provozu např. kyslíkárny

6) Obecně platí čím nižší tlak popř. další parametry pracovní tekutiny, tím kratší termíny zkoušek pojistných ventilů nadlehčením kuželky za provozu - viz např.čl.54 ČSN 690012 a ČSN 070710 čl.41-47. Provádění zkoušek nadlehčením kuželky pojistného ventilu za provozu při vysokých tlacích je spojeno s velmi silnými dynamickými a zvukovými účinky a může být pro obsluhu nebezpečná . Z praxe je potvrzeno, že zkoušky pojistných ventilů na vysokém tlaku se většinou provádí při plánovaném odstavování neboť hrozí odstavení z titulu netěsnosti. V těchto případech se osvědčilo používání pojistných ventilů s pomocným řízením např. BOPP-REUTER.

TABULKA POŽADAVKŮ NA ZKOUŠKY POJISTNÝCH VENTILŮ - zde.


 Související

Související témata
Výstroj tlakového zařízení
Potrubí

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 2 (počet známek: 6) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 4 příspěvky
Re: PV - výklad noremŠtefan Hlaváč, RT PZ, TNS a K421.04.2012 23:53
PV - výklad noremVlk Jaroslav18.04.2012 13:29
Re: Zkoušení pojistných ventilů /PV/Štefan Hlaváč, RT PZ, TNS a K415.04.2012 13:45
Zkoušení pojistných ventilů /PV/Vlk Jaroslav12.04.2012 12:03
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.