[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Určení zkušebního tlaku pro plastová průmyslová potrubí
Datum: 21.11.2011
Autor: Václav Pekař, Tractebel Engineering a.s. Pardubice, vaclav.pekar@gdfsuez.com
Potrubí je zařízení skládající se převážně z trubek, obvykle kruhového průřezu, které slouží k dopravě plynů, par, kapalin, pevných sypkých látek a směsí těchto látek (souhrnně tekutin). Plasty jsou chemicky velmi odolné materiály, které zároveň zachovávají potřebnou čistotu media. Potrubí z plastů má též malé tlakové ztráty při průtoku tekutiny. Tlak na použití plastových potrubí je veliký a po vyřešení určitých problémů, je čeká velké rozšíření. Jedním z těchto problémů je určení zkušebního tlaku.

Mechanické vlastnosti plastů

  1. Krátkodobá pevnost, krátkodobé prodloužení
  2. Tyto vlastnosti se zjišťují tahovou trhací zkouškou, čas namáhání je obvykle kratší než 1 min. Závislost napětí v tahu na měrném prodloužení znázorňuje plasty s výraznou mezí kluzu, hlavně semikrystalické termoplasty za normální teploty, sem patří většina plastů, z kterých se potrubí vyrábějí, především polyolefiny (PE, PP, PB, PVDF). Z uvedeného trhací zkoušky se odvozují pevnost, mez kluzu, prodloužení a modul pružnosti. Uvedené veličiny se mění s teplotou vzorku.
  3. Viskoelasticita
  4. Deformační změny plastu nejsou dány jen napětím, ale i velikostí a dobou působení mechanického namáhání. Tato viskoelastická deformace se projevuje, zejména u plastů v kaučukovitém stavu a nepatrně i ve sklovitém stavu. Tyto deformace jsou příčinou tečení (creepu) a relaxace napětí v plastu. Krátkodobá pružnost, tj. platnost Hookova zákona však zůstává zachována.
  5. Viskoplasticita.
  6. Překročením meze kluzu dochází k viskoplastickému přetvoření, kde se ztratí nebo silně omezí pružnost plastů. Tečení/creep a relaxace napětí v plastu však zůstávají zachovány.
  7. Rázová a vrubová houževnatost.
  8. Měřítkem je náchylnost materiálu k lomu při rázovém namáhání. Je vyjádřena množstvím práce (energie) spotřebované na přeražení normalizované zkušební tyčinky. Ve sklovitém stavu plastů je rázová houževnatost nízká, v oblasti skelného přechodu prudce stoupne. Vrubová houževnatost u plastů s rostoucí teplotou roste.

Materiálové konstanty plastů dle platných norem

  • Pevnost materiálu (napětí při přetržení) při krátkodobém zatížení, dle ČSN EN ISO 527-1,2,3
  • Mez kluzu při krátkodobém zatížení, dle ČSN EN ISO 527-1,2,3
  • Srovnávací napětí, dle ČSN EN ISO 15494. Odečítá se z diagramů v přílohách této normy. Jako příklad uvádíme

Na obrázku jsou srovnávací napětí pro PE-100. Stejný graf je uveden v ČSN EN ISO 15494

  • Prodloužení při přetržení při krátkodobém zatížení, dle ČSN EN ISO 527-1,2,3
  • Prodloužení na mezi kluzu při krátkodobém zatížení, dle ČSN EN ISO 527-1,2,3
  • Modul pružnosti v tahu, dle ČSN EN ISO 527-1,2,3
  • Creepový modul v tahu za určitý čas, dle ČSN EN ISO 899-1
  • Tyto všechny veličiny se mění v závislosti na teplotě, je proto nutné do výpočtu dosazovat hodnoty pro určitou přesnou teplotu.

Obvodové napětí

Tlakovou zkouškou se kontroluje především obvodové napětí. Tlaková zkouška je z hlediska celkové doby provozu potrubí zkouška krátkodobá. Pro výpočet obvodového membránového napětí lze tady použít klasického vzorce. Tj. stejného jako pro potrubí kovová. Má tvar

kde

PS nejvyšší dovolený tlak potrubního svařence v barech (dle PED)

Ds je střední průměr trubky

Smin je minimální tloušťka stěny potrubí

Rozměrové řady plastových trubek dle ČSN EN ISO 15493 a ČSN EN ISO 15494

Průmyslová potrubí z plastů mají i řadu specifik, které se při výpočtu a návrhu uložení musí respektovat.

Jako základní fakt musíme brát specifické rozměry trubek z plastů a jejich řady. Tyto jsou dány následujícími vztahy:

Řada trubek S je bezrozměrné číslo dané vztahem

kde

dn je jmenovitý vnější průměr trubky

sn je jmenovitá tloušťka stěny potrubí

Existují tyto řady trubek: S20, S16, S12,5, S8,3, S8, S5, S3,2, S2,5. Standardní rozměrový poměr SDR(Standard Dimension Ratio) je bezrozměrné číslo dané vztahem:

Existují například tyto standardní rozměrové poměry: SDR41, SDR33, SDR26, SDR17,6, SDR17, SDR11, SDR7,4, SDR6.

Dolní mez pevnosti (v normách je také udáván nepřesně přeložený výraz spolehlivost) je 97,5% dlouhodobé srovnávací pevnosti potrubí při dané teplotě a čase. Minimální požadovaná pevnost MRS (Minimum Required Strength) je zaokrouhlená Dolní mez pevnosti σLCL při teplotě 20 °C a době 50 let. Celkový koeficient C má hodnotu větší než 1 a zohledňuje ostatní provozní i konstrukční podmínky. Jmenovitý tlak PN je označení používané k referenčním účelům se závislostí na mechanických vlastnostech Jednotlivá PN jsou od výrobce určena pro teplotu 20°C a životnost 50 let. Protože u průmyslových potrubí bývají obě hodnoty různé, nemá pro nás PN žádnou informační hodnotu.Vypočítá se takto:

kde sigmas je MRS/C

Zkušební tlak při tlakové zkoušce - citace z PED

Výpočet zkušebního tlaku se provádí podle NV26/2003Sb., Přílohy č.1 Základní ustanovení, kapitola 7.4. Hydraulický zkušební tlak.

Dle této směrnice platí, (ve směrnici je však uvedené napsáno slovně): Zkušební tlak nesmí být menší než větší ze dvou hodnot určených následovně:

Ptest = 1,25 PS Ftest/F

nebo

Ptest = 1,43 PS

Kde

F dovolené namáhání pro konstrukční podmínky při nejvyšší dovolené teplotě TS
Ftest dovolené namáhání pro konstrukční podmínky při zkušební teplotě.
PS nejvyšší dovolený tlak v barech
Ptest zkušební tlak v barech

Odvození dovoleného namáhání

Dovolené namáhání pro konstrukční podmínky při nejvyšší dovolené teplotě TS. Je nemožné toto napětí odvozovat z pevnosti MRC, protože jak je již uvedeno, je toto odvozeno pro teplotu 20 °C a životnost 50 let. Průmyslová potrubí mají obvyklou životnost 20 až 30 let a teplota média je jakákoli jiná než 20°C. Proto musíme nejprve odečíst srovnávací napětí pro danou teplotu a životnost z patřičného diagramu uvedeného v dříve citované normě a jejíž vzor je obr.č.1 a z toho odvodit dolní mez pevnosti σLCL pro danou teplotu a životnost. A výsledek dále vydělit hodnotou celkového koeficientu C.

Dovolené namáhání pro konstrukční podmínky při zkušební teplotě. Proto musíme nejprve odečíst srovnávací napětí pro teplotu 20°C a pro životnost stejnou jako v předchozím případě a stejným způsobem jako v předchozím případě, z toho odvodit dolní mez pevnosti σLCL pro danou teplotu a životnost. A výsledek dále vydělit hodnotou celkového koeficientu C.

Závěr - Výpočet zkušebního tlaku pro plastová průmyslová potrubí

Je nutno vypočítat zkušební tlak podle PED a potom zkontrolovat, zda tímto tlakem není překročeno 95% meze kluzu plastu v tahu, a to při 20°C. Jedná se o mez kluzu získanou při krátkodobé trhací zkoušce. Jestliže překročená je, je nutno zkušební tlak omezit na hodnotu dále:

Zkušební tlak PT se určuje podle následující rovnice:

Kde

PT, Ptest zkušební tlak v barech

Ds je střední průměr trubky

smin je minimální tloušťka stěny potrubí

I uvedené je v souladu se směrnicí PED, neboť platí, že zkušební tlak musí být pro každou součást tlakového zařízení omezen na takovou úroveň, že nevyvine napětí vyšší než je 95% meze kluzu. Je to ustanovení které se využívá, když se tlakové zařízení skládá z více druhů materiálů.

Použitá literatura:

  1. NV26/2003 Sb. (též směrnice PED 97/23/ES– Pressure Equipment Directive).
  2. ČSN EN 13480 Kovová průmyslová potrubí
  3. ČSN EN ISO 15493 (64 6404) Plastové potrubní systémy pro průmyslové aplikace –Akrylonitrilbutadienstyren (ABS), neměkčený polyvinylchlorid (PVC-U) a chlorovaný polyvinylchlorid (PVC-C)– Specifikace pro součásti a systém – Metrické řady.
  4. ČSN EN ISO 15494 (64 6403) Plastové potrubní systémy pro průmyslové aplikace –Polybuten (PB), polyethylen (PE) a polypropylen (PP) – Specifikace pro součásti a systém – Metrické řady.
  5. ČSN EN ISO 899-1 Plasty - Stanovení krípového chování, Část 1: Kríp v tahu
  6. ČSN EN ISO 527-1 Plasty – Stanovení tahových vlastností, Část 1: Základní principy
  7. ČSN EN ISO 527-2 Plasty – Stanovení tahových vlastností, Část 2: Zkušební podmínky pro tvářené plasty
  8. ČSN EN ISO 527-3 Plasty – Stanovení tahových vlastností, Část 3: Zkušební podmínky pro folie a desky
  9. Pekař V.: Problémy při pevnostním výpočtu plastových průmyslových potrubí v energetice , Energetika č.10/2011
  10. Technická příručka PE, PP, PVC, PVDF materiály firmy Titan-Plastimex s.r.o., Jablonec n.Nisou, www.titan-plastimex.cz

 Související

Související témata
Konstrukce, výpočty, projekce
Potrubí

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 4) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.