[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Jsou boty bez ocelové špice bezpečnostní obuví?
Prosím poraďte ohledně používání pracovní obuvi. Náš závod má centrálu v Německu, která vystavila společný katalog pro všechny své dceřinné závody, dle kterého jsme zavázáni nakupovat a používat mimo jiných OOPP i bezpečnostní obuv. Katalog obsahuje bezpečnostní obuv dle EN ISO 230345, kde i obuv nejmenší bezpečnostní kategorie S1 je ve špičce vyztužena ocelí jako ochrana nárazu nebo přiražení prstů u nohy. V řadách našich zaměstnanců panuje velká nespokojenost s touto obuví, zejména nepohodlností právě v oblasti boty vyztužené ocelovou špicí, což vzhledem k povaze některé práce i chápu. Hledal jsem v české legislativě, zda skutečně musí být používána u nás jako ochrana pouze tato obuv dle ČSN EN ISO 230345, ale nic konkrétního jsem nenašel. Ani příloha nařízení vlády č. 495/2001 Sb. nehovoří o ochranné obuvi s ocelovou špicí a o nutnosti používat pouze tuto obuv. Naší centrálou nám bylo řečeno, že obuv bez ocelové špice není vlastně žádnou bezpečnostní obuví a tudíž to není OOPP, používat se prý musí pouze boty s ocelovou špicí.
Datum: 29.6.2011
Autor: ŠKRÉTA KAREL
Zdroj: BOZPinfo.cz
Zákoník práce a další předpisy stanovují, že zaměstnavatel musí poskytovat OOPP podle svého seznamu, který zpracuje na základě analýzy rizik na příslušném pracovišti. Pokud z této analýzy vyplyne potřeba chránit nohy, musí zaměstnavatel poskytnout obuv, která má příslušné ochranné vlastnosti.
Tato obuv se dělí do tří skupin:

  • pracovní obuv, podle ČSN EN ISO 20347 „Osobní ochranné prostředky - Pracovní obuv"
  • ochranná obuv, podle ČSN EN ISO 20346 „Osobní ochranné prostředky - Ochranná obuv“ (v současné době se uvažuje o zrušení této normy bez náhrady);
  • bezpečnostní obuv, podle ČSN EN ISO 20345 „Osobní ochranné prostředky - Bezpečnostní obuv“ (ve Vašem dotazu je uvedeno chybné číslo normy 230345).
  • Základním rozdílem mezi těmito skupinami obuvi je použití tužinky, tj. vyztužení špičky boty. Pracovní obuv není vybavena tužinkou, ochranná obuv je vybavena tužinkou, která musí odolat energii nárazu o velikosti 100 J, tužinka v bezpečnostní obuvi musí odolat energii nárazu o velikosti 200 J. Pracovní obuv bez tužinky podle ČSN EN ISO 20347 je určena pro profesionální použití a rozhodně patří mezi osobní ochranné pracovní prostředky. Zaměstnavatel se tedy může rozhodnout mezi obuví s tužinkou nebo bez tužinky a při volbě by měl přihlížet k nebezpečí pádu těžkého předmětu na prsty nohy. Pro představu - energie 200 J představuje těleso o hmotnosti 20 kg padající z výšky 1 m.

    Bezpečnostní obuv podle ČSN EN 20345 má kromě ochrany prstů také další ochranné vlastnosti. O rozsahu těchto dodatečných vlastností musí výrobce informovat v návodu k výrobku a zaměstnavatel musí při výběru vhodných OOPP sledovat i tuto skutečnost. Vámi zmiňovaná kategorie S1 znamená kombinaci následujících ochranných vlastností: uzavřená oblast paty, antistatické vlastnosti, absorpce energie v oblasti paty.

    Všechny uvedené informace jsou platné pro Českou republiku i pro Německo a další státy Evropské unie. Pokud se chcete o uvedené problematice dozvědět více podrobností, doporučuji normu ČSN 83 2510 „Návod pro výběr, používání a údržbu bezpečnostní, ochranné a pracovní obuvi“, která obsahuje zapracovaný evropský dokument CEN ISO/TR 18690.



     Hodnocení
    Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
     
    průměrné hodnocení: 1,5 (počet známek: 2) 

    Diskuze ke článku
    V diskuzi není žádný příspěvek
    Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
    váš e-mail:

    Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
    Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
    © Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.