[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Potenciál snižování emisí znečišťujících látek v České republice k roku 2020
Datum: 1.2.2011
Autor: HOSPODÁŘSKÁ KOMORA ČESKÉ REPUBLIKY
Připomínky k materiálu Ministerstva životního prostředí ČR.

A. Zásadní připomínka k části I. Usnesení Vlády České republiky

1. Připomínka k bodu I.

Požadujeme, aby předkládaný materiál nebyl předložen Vládě ČR ke schválení.

Odůvodnění:

Předkládaný materiál je velmi zjednodušující a vytváří dojem, že zlepšení kvality ovzduší v České republice není zásadní problém. Role průmyslu je pojímána pouze okrajově a vlivy ze sousedních zemí nejsou konkretizovány vůbec. Z těchto a z dalších uvedených důvodů (ostatní připomínky) navrhujeme, aby byl celý materiál přepracován a objektivizován tak, aby byl skutečným nástrojem ke zlepšení životního prostředí v České republice. Tento materiál nenaplňuje Programové prohlášení Vlády ČR o provázanosti koncepcí a politik.

Tento materiál by neměl být využit jako jediný podklad při jednání o případném stanovení nových národních emisních stropů. A to v prvé řadě z toho důvodu, že neobsahuje specifikaci nástrojů, kterými stát pro dosažení stropů reálně disponuje.

B. Zásadní obecné připomínky k části III. předkládaného materiálu

1. Navrhujeme předkládaný materiál přepracovat podle objektivních parametrů a platných strategických dokumentů.

Odůvodnění:

V materiálu v části III., bod 3.4, se uvádí že: „pro výpočet byl využit základní scénář počítaný v roce 2008 pro potřeby Nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb České republiky v dlouhodobém časovém horizontu (dále jen „NEK“). NEK byla poradním orgánem vlády pro komplexní posouzení energetických potřeb České republiky a byla zřízena na základě usnesení vlády č. 77 ze dne 24. ledna 2007. S ohledem na současnou hospodářskou krizi byla poptávka po energii v tomto scénáři upravena tak, aby odpovídala předpokládanému poklesu výkonnosti hospodářství.“

Z toho vyplývá, že materiál vychází z neoficiálně přijatých a odsouhlasených údajů. Jako příklad lze uvést rozdílné hodnoty u emisí SO2 a NOx pro rok 2020. Proto lze konstatovat, že tento materiál nenaplňuje Programové prohlášení Vlády ČR o provázanosti koncepcí a politik a nelze s ním tedy souhlasit, jako se základním materiálem pro vyjednávání pozic České republiky v rámci EU.

2. Navrhujeme do předkládaného materiálu doplnit problematické látky, kterými jsou polétavý prach PM10 (TZL) a benzo(a)pyren.

Odůvodnění:

Předkládaný materiál se zabývá znečišťujícími látkami v ovzduší, ale nezabývá se snad nejproblematičtějšími látkami, kterými jsou polétavý prach PM10 (TZL) a benzo(a)pyren, které velmi významným způsobem zatěžují ovzduší v některých lokalitách ČR (zejména Moravskoslezský a Ústecký kraj a Hlavní město Praha).

3. Navrhujeme doplnit vypracování studie dopadů na podnikatelské prostředí.

Odůvodnění:

Stanovené limity v předkládaném materiálu by měly vycházet z objektivních parametrů a platných strategických dokumentů, jakožto reálných možností České republiky, která má v porovnání s většinou států EU určité specifičnosti. Hospodářská komora České republiky upozorňuje na nutnost zpracovat studii dopadů, ve které je nutno posoudit dopady do dostupnosti paliv a energie, do cen energie a do bezpečnosti našeho státu, a to včetně dopadů do administrativní a finanční zátěže podnikatelského prostředí.

4. Navrhujeme v předkládaném materiálu jasně definovat, která odvětví (hutě, cementárny, chemické provozy a další) spadají do „Výrobního sektoru bez spalování“, a která do „Ostatních sektorů“.

Odůvodnění:

Dle použité terminologie v předkládaném materiálu nelze určit, do kterého z uvedených sektorů jsou jednotlivá odvětví zařazena. Z tohoto důvodu navrhujeme doplnit, která odvětví spadají do jakého sektoru, a jaký se předpokládá u jednotlivých odvětví cílový objem emisí v roce 2020.

C. Zásadní připomínka k části III. předkládaného materiálu

1. Připomínka k bodu 3, k Tabulce 4

Navrhujeme dotčenou tabulku uvést do souladu s aktuálním stavem.

Odůvodnění:

Uvedená tabulka obsahuje údaje o klesajícím podílu výroby elektřiny ze zemního plynu v rozmezí roků 2010 a 2020. V současné době je však plánováno využití velkých energetických zdrojů na zemní plyn na výrobu elektřiny, proto navrhujeme uvést tabulku do souladu s aktuálním stavem.

2. Připomínka k bodu 3.2.3.

Navrhujeme tento bod přepracovat ve smyslu níže uvedeného odůvodnění.

Odůvodnění:

Předkládaný materiál vychází ze vstupních energetických údajů, které nejsou oficiálně schváleny, čímž se zásadním způsobem zkresluje pohled na potenciál snižování emisí znečišťujících látek.

Požadujeme využít údaje ze současné platné Státní energetické koncepce, která je jako jediná stále platná. Celý materiál je nutno přepracovat podle objektivních parametrů a platných strategických dokumentů.

Pokud má skutečně dojít ke zlepšení kvality ovzduší (v prvé řadě imisní situace), pak je nezbytné hledat zásadní dlouholeté koncepční řešení, které odstraní hlavní příčinu, kterou je vysoká koncentrace znečišťovatelů na relativně malém území.

V materiálu je obsaženo konstatování, že zůstávají v platnosti limity těžby hnědého uhlí v Mostecké uhelné na dole ČSA. Toto konstatování ale není možné, aniž by bylo vyřešeno teplárenství v ČR, které je v převážné míře na tomto uhlí závislé. Stejně tak není známo, kterým dokumentem je stanoven uváděný fakt o ukončení těžby černého uhlí v ČR k roku 2030. V materiálu postrádáme variantní řešení s možností přednostního využití tuzemských energetických zdrojů. V rámci této problematiky je nutno také doplnit do materiálu vyhodnocení znečištění ovzduší způsobené sousedními zeměmi (zejména Polskem), které v něm nyní chybí.

3. Připomínka k bodu 3, k Tabulce č. 22

Navrhujeme údaje v dotčené tabulce uvést do souladu s aktuálním stavem.

Emise PM2,5 jsou v uvedené tabulce projektovány pro rok 2010 ve výši 29,5 kt. V předkládaném materiálu je ale uváděn předběžný údaj o emisích PM2,5 pro rok 2009 ve výši 20 kt/rok (např. str. 5). Jsou zde jasně patrné obrovské nejistoty, které panují v celkové emisní bilanci PM2,5 , které mohou být umocněny při detailnějších emisních bilancích jednotlivých sektorů. Tento problém může mít v budoucnu negativní dopad na stacionární zdroje, které jsou z pohledu státní správy snadno regulovatelné.

4. Připomínka k bodu 4, k Tabulce č. 23

Navrhujeme tabulku přepracovat ve smyslu níže uvedeného odůvodnění.

Odůvodnění:

Dotčená tabulka neuvádí potenciál snížení emisí ČR k roku 2020, ale hodnoty provedených výpočtů. Navrhujeme do tabulky doplnit jednotky a opravit název, který by byl v souladu s předkládaným materiálem. Název tabulky by měl znít: „Hodnoty emisí ČR k roku 2020 (tis. t)“. Použití zavádějícího názvu „Potenciál snížení emisí ČR k roku 2020“ by mělo za následek to, že cílové hodnoty emisí jednotlivých látek by byly nakonec stanoveny výrazně nižší než ty, které jsou uvedeny v předkládaném materiálu.

Platná Státní energetická koncepce v rámci plnění indikativních cílů k roku 2020 uvádí předpoklady produkce emisí pro SO2 ve výši 275 tis. tun/rok a pro NOx 185 tis. tun/rok, které jsou výrazně vyšší, než emisní projekce předpokládané pro tento rok v předkládaném materiálu. Tento rozpor zde však není nikterak vyřešen.


 Související

Související témata
Komíny
Právní a technické předpisy

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.