[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Pojistné ventily – zkušenosti z praxe.
Datum: 11.7.2010
Autor: Ing. Josef Sádovský - ATZ
Zdroj: přednáška TLAK 2010
Pojistné zařízení je ve výčtu bezpečnostní výstroje tlakových nádob uvedeno až na třetím místě, pojistný ventil však má ve výstroji na tlakové nádobě nejvyšší autoritu.

V Příloze ČSN 69 0012 je na příklad uložena provozovateli samostatná povinnost “zajistit nové nastavení, seřízení a odzkoušení pojistných ventil, případně zajistit jejich výměnu”, dále pak v čl. 59 je určeno, že odpouští-li pojistný ventil při nižším přetlaku, je třeba nejdříve přezkoušet údaje tlakoměru. Podle čl. 81 c) je nutno tlakovou nádobu ihned odstavit z provozu v případě selhání bezpečnostní výstroje a jako příklad je uvedeno nejdříve zalepení pojistného ventilu.

V praxi se setkáváme s mnoha rozdílnými typy a konstrukcemi pojistných ventilů, kterými jsou tlakové nádoby vybaveny. Zjednodušeně se dá říci, že hlavně starší dodávky byly vybavovány tuzemskými pojistnými ventily ze šedé litiny, případně ocelolitiny, výrobky podniků Severočeská armaturka Ústí nad Labem, případně Armaturka Vranová Lhota. Později pro svou produkci vyráběl litinové ventily DN 15 také ORLÍK v.d. a pro své čističe vzduchu vyráběl hliníkové pojistné ventily KOVOFINIŠ Poříčí nad Sázavou. Protože se jednalo o tuzemské pojistné ventily, jejich značení a průvodní dokumentace byly řešeny podle norem ČSN a problém většinou nastal pouze při ztrátě této dokumentace. V devadesátých letech minulého století přišel masivní dovoz mosazných pružinových pojistných ventilů, které se hlavně na vzdušnících uplatňovaly vysokým průtokovým součinitelem, který umožňoval osazení menších a lehčích pojistných ventilů stejného výkonu, jako mají již uvedené ventily litinové. S nástupem jednoduchých tlakových nádob a jejich masivním dovozem, hlavně z Itálie, přišel současně dovoz malých mosazných pružinových pojistných ventilů italské provenience. V současnosti pak dochází stále častěji k dovozu čínských výrobků, ať už pod hlavičkou evropských výrobců, nebo přímo přiznaně čínských, vyrobených v pobočních závodech evropských firem.

S dovozem zahraničních pojistných ventilů přišla problematika jejich značení. Je pochopitelné, že zde se již značení neřídí normou ČSN. V rozdílech mezi jednotlivýmí styly značení je však otázkou, zda nějaké závazné pravidlo pro značení pojistných ventilů je. Obdobné je to s původní dokumentací těchto pojistných ventilů, kterou v současné době nahrazuje většinou pouhé prohlášení shody. Zde se pak většinou nedovíte o konkrétním pojistném ventilu téměř nic, je zde třeba uvedena jenom skupina typů pojistných ventilů, pro které je prohlášení shody vystaveno a k uživateli se dostane třeba pouze xerokopie vzorového dokumentu. Z vlastní zkušenosti vím a přesvědčil jsem se, jak je snadné doklad ve formě xerokopie pozměnit.

Při pohledu na jednotlivé typy pojistných ventilů, pro tlakové nádoby se téměř výhradně používají pojistné ventily přímočinné, to je ovládané přímo přetlakem provozního media. Z nich možná nejstarší a již téměř nepoužívaný je pojistný ventil závažový pákový. Důvodem nahrazení a ústupu tohoto typu je zřejmě možnost velmi snadného přetížení, to je zvýšení přítlačné síly na kuželku přidáním k závaží čehokoliv a tím navýšením otevíracího přetlaku nad garantovanou mez. Další nevýhodou pak bylo nesnadné, možná i nemožné realizování těsného nebo dokonce plynotěsného provedení tohoto typu ventilu. Ventily, se kterými jsem se setkal, byly českými výrobky a proto jejich značení a provedení průvodní dokumentace se řídilo ČSN a nebyly s nimi v tomto smyslu problémy.

Velkým kvalitativním skokem byla výroba pružinových ventilů. Pro využití na tlakových nádobách jsou pak používána provedení nízkozdvižných, normálních a plnozvižných pojistných ventilů. Jak již bylo uvedeno, zprvu se jednalo hlavně o ventily tuzemské, vyrobené ze šedé litiny, případně pro vyšší jmenovité tlaky z ocelolitiny a s těsnícími plochami sedla a kuželky provedené z nerezové oceli aplikované návarem nebo zalisovanou vložkou. Jak již bylo uvedeno, jednalo se převážně o tuzemské výrobky , na které se vztahovala ustanovení ˇplatných ČSN. Pro značení pojistných ventilů platí v současnosti ustanovení ČSN 13 4309-2. Podle této normy musí být na tělese pojistného ventilu nejméně tyto údaje:

  • jmenovitá světlost na vstupu/ na výstupu DN1/DN2,
  • značka výrobce.
  • materiál tělesa,
  • směr proudění označený šípkou.

Kromě těchto trvale upevněných štítek na tělese pojistného ventilu musí obsahovat alespoň tyto údaje:

  • firemní znak výrobce,
  • zkrácený název a sídlo výrobce,
  • firemní typové označení pojistného ventilu
  • maximální pracovní teplota nebo rozsah pracovních teplot ve °C
  • jmenovitá světlost na vstupu/jmenovitá světlost na výstupu DN1/DN2,
  • otevírací tlak po s uvedením jednotky,
  • nejmenší průtočný průměr do mm,
  • zaručený výtokový součinitel aw a označení pracovní látky:
    • G -plyn
    • S -pára
    • L -kapalina

Konkrétně je třeba říci, že uvedené údaje na štítku nebývají plněny. Jde o nejmenší průtočný průměr a výtokový součinitel s označením pracovní látky, které na štítcích většinou chybí. Jsou však většinou uvedeny ještě s dalšími údaji v průvodní dokumentaci ventilu, výtokový součinitel pak ani tam někdy nebývá. V předepsaných údajích pak není uvedeno výrobní číslo, které na těchto starších pojistných ventilech české výroby vždy je a počítá s ním i tabulka pro zápis pojistného ventilu v paspartu tlakové nádoby.

Jak je výše uvedeno, v průběhu devadesátých let minulého století docházelo nově k dovozu mosazných čepových pružinových ventilů a jejich používání ve výstroji i velkých vzdušníků, protože jejich vysoký průtokový součinitel kolem hodnoty 0,6 umožňuje při malém průtočném průměru dosáhnout vysokého výkonu pojistného ventilu. Představitelem těchto ventilů jsou pro mne pojistné ventily Herose GmbH, na kterých bylo na obvodu válcového tělesa ventilu vyraženo značení ( na příklad):

kde

  • TUV-název shvalující organizace
  • SV – zkratka pro pojistný ventil (německy),
  • 00 – 764 – rok schválení a číslo schvalovacího dokumentu,
  • 18 – nejmenší průtočný průměr,
  • D/G - označení pracovní látky (stlačený vzduch/plyn – německy),
  • 0,63 – výtokový součinitel,
  • 1,0 MPA – otevírací tlak (včetně jednotky),
  • F 01,02 – označení data výroby ventilu, uvažované jako číslo serie.

Kromě toho bývá ještě v dolní části ventilu vyznačen rozměr přípojného závitu a číslo typu pojistného ventilu. Porovnáním s výše uvedenými požadavky na označení dle ČSN 13 4909,2, je možno konstatovat, že v tomto případě jsou, až na detaily, splněny. Pojistným ventilům Herose a jejich výrobci je třeba ještě upozornit na to, že za příplatek dodává běžně průvodní dokumentaci ve tvaru dle ČSN 13 4909,2 příloha C. Kromě uvedeného značení již několik let používá firma Herose označení pojistných ventilů výrobním číslem a na dokladech ve tvaru dle ČSN je toto výrobní číslo uvedeno spolu s rozsahem výrobních čísel v dané serii. Setkal jsem se s těmito pojistnými ventily i ve variantě, kdy průvodní dokumentace připomínala katalogový list s výkonovými tabulkami, doplněný o prohlášení shody pro konkrétní typ pojistného ventilu bez konkrétní specifikace.

V průběhu času jsem se setkal s téměř shodnými pojistnými ventily, vyrobenými firmou Honeywell. Rozdíl ve značení na ventilu byl v tom, že uvedené údaje byly na přinýtovaných štítcích. Předložená průvodní dokumentace se pak opět skládala z “katalogového listu” a prohlášení shody.

Podobný typ pojistných ventilů představují pojistné ventily britského výrobce SETRU Bristol. Specifikem těchto ventilů je jejich značení. Na válcovém těle pojistného véntilu je bílou barvou natištěno označení ( na příklad):

Zde pak první řádek je podstatě shodný se značením pojistných ventilů Herose. Dr

 Související

Související témata
Výstroj tlakového zařízení

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1,17 (počet známek: 6) 

Diskuze ke článku
Diskuze obsahuje 2 příspěvky
BsqjyIwQtrlTSgWuBrBfhI17.01.2012 13:48
PV po 5-ti letech.Hlaváč Štefan RT PZ, TNS, K418.07.2010 18:27
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.