[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Zajišťování kvality při svařování v malých a středních firmách
Datum: 1.1.1999
Autor: Ing. Vladimír Bubeník - Český svářečský ústav s.r.o., pobočka Plzeň

Kvalita je jedním z nejsilnějších nástrojů při pronikání výrobků a služeb na trh. Abychom správně pochopili význam jednotlivých koncepcí zajišťování jakosti, musíme si předem uvědomit, že kvalita výrobku nebo služeb se nedá získat pouhou kontrolou. Proto všechny činnosti, ovlivňující jakost, musí se provádět kvalitně již od požadavku odběratele až po dokončení výrobku nebo služeb, včetně předání odběrateli.

Uvádění výrobků na trh je v součastné době v každém státě spojeno s řadou právně technických úkonů, které musí výrobce i dovozce splňovat. Plnění těchto povinností ochraňuje v přiměřené míře ochranu zdraví a života spotřebitele i životního prostředí. Jestliže jde o výrobky z řízené oblasti, musí být shoda jejich vlastností s technickými předpisy prokázána před uvedením na trh. Proto činnosti na vyhrazených zařízeních musí odpovídat i systémovým požadavkům jakosti.

Znalost problematiky zajišťování jakosti při výrobě a opravách vyhrazených zařízení, jakými jsou tlakové nádoby stabilní a jednoduché tlakové nádoby, tlakové části kotlů a jejich nosné ocelové konstrukce, potrubní systémy topných plynů a dalších medií, dotýká se i revizních techniků tlakových zařízení, neboť posuzují a schvalují stanovené činnosti na těchto zařízeních a nesou za ně příslušnou odpovědnost. Za tímto účelem je třeba si vyjasnit:

Proč má organizace používat odpovídající systém jakosti?

1) Používání systému jakosti vyplývá z požadavků:
a) Zákona č. 22/1997 sb., který stanovuje přímou odpovědnost výrobce za své práce na výrobku z hlediska jeho funkce a bezpečného provozu po dobu jeho životnosti. Požadavky tohoto zákona upřesňují nařízení vlády např.
? č. 170/1997 Sb., kterým se stanovují technické požadavky na strojní zařízení,
? č. 173/1997 Sb., kterým se stanovují vybrané výrobky k posuzování shody,
? č. 175/1997 Sb., kterým se stanovují technické požadavky na jednoduché tlakové nádoby,
? č. 177/1997 Sb., kterým se stanovují technické požadavky na spotřebiče plynných paliv,
? č. 178/1997 Sb., kterým se stanovují technické požadavky na stavební výrobky.

b) Evropských a národních výrobkových norem a souvisejících předpisů. Tyto dokumenty požadují, aby výrobce, který provádí práce na vyhrazených zařízeních, splňoval požadavky systému jakosti podle norem řady ČSN ISO 9000. V uvedených normách je proces svařování zařazen mezi zvláštní procesy. Proces svařování dále upřesňuje norma ČSN EN 729, která přímo definuje požadavky na jakost při svařování, jimiž se výrobce nebo firma musí řídit. Charakter prácí na vyhrazených zařízeních, vyžaduje funkční systém jakosti při svařování, který bude splňovat podmínky vyšší nebo standardní a jakosti podle norem ČSN EN 729-2 a ČSN EN 729-3. Uvedenými normami je požadováno
? přezkoumání smlouvy a subdodavatelů,
? přezkoumání návrhu výrobku včetně potřebné výkresové a výrobní dokumentace,
? používání svářečů, vyškolených podle požadavků norem ČSN EN 287 nebo podle ČSN EN 1418,
? jmenování svářečského dozoru se znalostmi požadovanými normou ČSN EN 719,
? potřebné pracovníky na provedení zkoušek jakosti,
? vhodné výrobní zařízení a odpovídající jeho údržba,
? zpracovaní plánu výroby,
? Provádění svářečských prací a tepelného zpracování podle předem vypracovaných postupů svařování -WPS, které musí být schválené ve formě WPAR podle normy ČSN EN 288 akreditovanou organizací, případně doplněné o vhodné pracovní instrukce,
? skladování a manipulace se základními a svařovacími materiály, které neumožní jejich záměnu nebo znehodnocení,
? provádění kontrol jakosti podle specifikovaných požadavků,
? vhodné postupy pro řešení výrobních neshod, na kalibraci a cejchování měřidel a přístrojů,
? zajištění vhodné identifikace materiálů a zpětné sledovatelnosti výrobního procesu,
? používání záznamů o jakosti a jejich archivování po stanovenou dobu.

c) Odběratelů, kteří budou ve stále větší míře požadovat, aby i menší firmy se prokázaly funkčním a certifikovaným systémem jakosti. Neboť jeho předložením a možnosti jeho prověření se jim dostává záruky, že provedené práce jsou zpětně sledovatelné a snáze kontrolovatelné podle stanovených požadavků ve smlouvě a v souvisejících normách a předpisech.

2) Používání odpovídajícího systému jakosti i v malé firmě, vytváří prostor pro lepší prosazení firmy na trhu služeb a prací. Neboť firmy, které používají certifikovaný systém jakosti, mohou vždy prokazatelně doložit úroveň kvality své práce.


Jak postupovat při realizaci potřebného systému jakosti?

Zavedení potřebného systému jakosti ve firmě, vyžaduje předem provést soubor opatření a činností, které jsou zaměřeny na:
? postupné zmapování a popsání prováděných činností ve firmě za účelem zajištění kompetencí a odpovědnosti managmentu až po nejníže postaveného pracovníka firmy,
? určení zodpovědného pracovníka za zvedení systému jakosti a stanovení cílů jakosti,
? vytvoření potřebné dokumentace podle požadavků systému jakosti,
? ověření funkčnosti vypracovaného systému jakosti formou interních auditů, provedení úprav a změn podle poznatků z auditů,
? objednání a provedení certifikace firmy podle potřebného systému jakosti.

Co obsahuje systém jakosti podle normy ČSN ISO 9000 ?

Například. Systém jakosti podle normy ČSN ISO 9002 - „Model zabezpečování jakosti při výrobě, instalaci a servisu“ vyžaduje:

1) Zpracovat příručku jakosti ( dále jen PJ ) podle normy ČSN EN 10013. Jejím účelem je popsat systém zajišťování jakosti v organizaci, management jakosti a ověřování výrobků. Podat informaci zákazníkům i ostatním institucím, jakým způsobem organizace plní požadavky národních a mezinárodních norem zajišťování jakosti a bezpečného provozu výrobků. V úvodu PJ se uvádí zásady, pravidla a postupy zajišťování jakosti, odpovědnost řídících pracovníků organizace za dodržování ustanovení uvedené v příručce jakosti v oblasti jejich působnosti. V dalších částech PJ je popsán použitý systém jakosti, způsob přezkoumání smlouvy, řízení dokumentace, zásobování, označení a sledovatelnosti výrobku, řízení procesů, provádění kontroly a zkoušení, metrologie, stav po kontrole a zkouškách, řízení neshodného výrobku, opatření k provádění nápravy a prevence, systém manipulace, skladování, balení, ochrana a dodávání výrobků, řízení záznamů o jakosti, interní prověrky jakosti, příprava (školení) pracovníků, zajišťování servisu a využití statistických metod. Popsaný systém v PJ zpravidla doplňují dílčí směrnice a návodky jakosti k uvedené problematice. Požadavky na jakost ve svařování jsou v PJ uvedeny v kap. Řízení výrobního procesu, kde jsou uvedeny a popsány zvláštní procesy - svařování a tepelné zpracování.
2) Funkčnost a shoda popsaného systému jakosti ve zpracované Příručce jakosti se ověřuje formou interních prověrek - auditů na jednotlivých pracovištích prověřované organizace pracovníky certifikačního orgánu.
3) Po ověření funkčnosti a shody popsaných prvků zaváděného systému jakosti a pokynů auditorů akreditované certifikační organizace, obdrží prověřovaná organizace příslušný certifikát systému jakosti podle normy ČSN ISO 9002.

Co máme vědět o systému jakosti při svařovaní podle normy ČSN EN 729?

V systémech zabezpečení jakosti podle norem řady ČSN ISO 9000 je svařování všeobecně definované jako zvláštní proces, u kterého se jakost nedá zajistit pouze kontrolou a zkouškami hotového výrobku. Protože jen na základě těchto činností se nedá s konečnou platností potvrdit, že při svařování výrobku byly dodrženy všechny požadavky ovlivňující jakost. Z tohoto důvodu je třeba do systému jakosti zahrnout všechny činnosti, uvedené v normě ČSN EN 729, které ovlivňují jakost svařování od samého počátku a to stanovením požadavků na výrobek již ve fázi uzavírání smlouvy. Dále ve fázi jeho konstrukce, výroby, kontroly až po závěrečnou fázi, kdy je předáván zákazníkovi do užívání. Výrobce i dodavatel musí činnosti související se svařováním dát do souladu s požadavky norem:

ČSN EN 729-1 : Požadavky na jakost při svařování
- Tavné svařování kovových materiálů,
Část 1: Směrnice pro volbu a použití.

ČSN EN 729-2 : Požadavky na jakost při svařování
- Tavné svařování kovových materiálů,
Část 2: Vyšší požadavky na jakost
ČSN EN 729-3 : Požadavky na jakost při svařování
- Tavné svařování kovových materiálů,
Část 3: Standardní požadavky na jakost

ČSN EN 729-4 : Požadavky na jakost při svařování
- Tavné svařování kovových materiálů,
Část 4: Základní požadavky na jakost

Základní požadavky na jakost při svařování jsou shrnuty do normy ČSN EN 729 - 1 až 4. Předmětem této normy je soubor směrnic pro stanovení vhodných požadavků na jakost pro ty výrobce, kteří využívají při výrobě svařovací techniku. Členění směrnic je provedeno tak, že mohou být použity pro každý druh svařovaných konstrukcí. Předmětem jsou zásady určující kvalitativní požadavky na svářečskou výrobu v průběhu její obchodně konstrukční přípravy, při práci v dílně i na montáži a poskytují návod k určení způsobilosti výrobce vyrábět svařované konstrukce v předepsané kvalitě. Tyto směrnice je třeba považovat za návod pro přípravu předpisových nebo smluvních požadavků a pro vedení výrobní organizace je vodítkem ke stanovení nároků na svařování z hlediska potřeby systému zabezpečení jakosti odpovídajícímu typu vyráběných svařovaných výrobků. Poskytují výklad požadavků pro stanovení a vypracování těch částí systému zabezpečení jakosti podle norem ČSN ISO 9001 a ČSN ISO 9002 v oblasti řízení „zvláštních procesů“, mezi, které patří i proces svařování. Požadavky na jakost při svařování se volí takové, aby plně odpovídaly sjednaným podmínkám na výrobek.

Volba se řídí:

 

Kvalitativní požadavky

Požadavky na jakost při svařování podle smlouvy

je-li požadován systém zabezpečování kvality 1) podle EN 29001 nebo EN 29002

není-li požadován systém zabezpečení podle EN 29001 nebo EN 29002

  pak použijte:
Vyšší požadavky na jakost

ČSN EN 729-2 1)

ČSN EN 729-2

Standardní požadavky na jakosti

ČSN EN 729-2 1)

ČSN EN 729-3
Základní požadavky na jakost

ČSN EN 729-2 1)

ČSN EN 729-4
  1. V rámci předmětu norem EN 29001 a EN 29002 mohou být požadavky normy ČSN EN 729-2 omezeny v souladu s druhem svařované konstrukce

Poznámka: Normy EN 29001 a EN 29003 odpovídají ČSN ISO 9001 a ČSN ISO 9002.

 

Přehled požadavků na jakost při svařování požadované normou:

 

 

Norma - část

ČSN EN 729-2

ČSN EN 729-3

ČSN EN 729-4

Prvky

     
Přezkoumání smlouvy zcela dokumentované přezkoumání méně podrobné přezkoumání zajistit, že odborná způsobilost a informace jsou k dispozici
Přezkoumání návrhu je nutné potvrdit všechny návrhy týkající se svařování  
Subdodavatel projednat jako u hlavního dodavatele musí vyhovět normě
Svářeč, obsluha svařovacích automatů uznaný v odpovídajícím rozsahu EN 287 nebo EN 1418
Svářečský dozor personál svářečského dozoru s odpovídajícími znalostmi podle EN 719 nebo osoby se znalostmi stejné úrovně žádné požadavky ale odpovědnost výrobce
Pracovníci pro zkoušky jakosti k dispozici musí být dostatečný počet způsobilého personálu nutný je dostatečný počet způsobilých pracovníků, na vyžádání přístup nezávislé zkušební organizace
Výrobní zařízení potřebné pro přípravu, řezání, svařování, dopravu, zvedání, společně s bezpečnostním zařízením a ochrannými oděvy žádné zvláštní požadavky
Údržba zařízení musí se provádět, nutný je plán údržby žádné zvláštní požadavky, musí být odpovídající žádné požadavky
Plán výroby nezbytný nutný plán v omezeném rozsahu žádné požadavky
Specifikace postupu svařování (WPS) svářeči musí mít k dispozici instrukce - viz odpovídající část ČSN EN 288-2 žádné požadavky
Schválení postupu svařování podle odpovídající části ČSN EN 288, uznání podle dohodnuté normy nebo smluvních podmínek žádné zvláštní požadavky
Pracovní instrukce specifikace postupu svařování (WPS) nebo vhodné prac. návodky musejí být k dispozici žádné požadavky
Dokumentace nezbytná není předepsána žádné požadavky
Vyzkoušení přídavných materiálů pouze vyžaduje-li to smlouva není předepsáno žádné požadavky
Skladování a manipulace s přídav.materiály minimálně tak, jak to doporučuje výrobce
Skladování základních materiálů požadována ochrana proti vlivům prostředí, identifikace musí být zachována žádné požadavky
Tepelné zpracování po svaření nutná je specifikace a úplný záznam nutné je potvrzení specifikace žádné požadavky
Kontrola jakosti před, v průběhu a po svaření podle požadavků specifikovaného postupu zodpovědnost podle ustanovení smlouvy
Neshody vhodné postupy musejí být dostupné  
Kalibrace, cejchování postupy musejí být k dispozici není stanoveno
Identifikace požadováno, jestliže je vhodné požadováno, jestliže je nutné není stanoveno
Zpětná sledovatelnost     není stanoveno
Záznamy o jakosti musejí být k dispozici, aby bylo vyhověno pravidlům pro záruku za výrobek tak, jak to vyžaduje smlouva
  uchovávat min. 5 roků



Co je specifikace svařovacího postupu - WPS?

Na základě požadavků výrobkových norem (např. ČSN 690010, ČSN 130021), musí mít firma pro výrobu a opravy svařovaných částí vyhrazených zařízení, předem zpracované a schválené postupy svařování - WPS. Proces tvorby a schvalování těchto postupů se řídí souborem norem ČSN EN 288 - 1 až 3.
Vypracovaný a schválený postup svařování - WPS je nedílnou součástí technologického postupu na provedení svářečské operace. Svářeč provádí předepsané svářečské práce podle požadavků, uvedených v technologickém postupu a stanovených parametrů ve WPS.

Požadavky na obsah „ Specifikace svařovacího postupu - WPS (Welding procedure specification)“ stanovuje norma ŠN EN 288-2:1995/ A1:1998. Tento postup svařování se zpracovává ve formě přehledného formuláře, ve kterém jsou uvedeny všechny podstatné údaje o svařování (dále v textu jen postup svařování nebo WPS). Normalizované údaje uvedené ve formuláři jsou vhodné pro převážnou část svařovacích postupů.
Svářečské proměnné uvedené v této normě jsou veličinami, ovlivňujícími metalurgické a mechanické vlastnosti a geometrii svarového spoje. Zpracovaná WPS platí na př. pro určitý rozsah tloušťky spojovaných částí a základních a přídavných materiálů.
Ve specifických případech je možné uvedené údaje ve formuláři doplnit o nové informace a to formou doplňujícího textu nebo odkazem na příslušnou instrukci. Nejsou-li ve formuláři WPS uvedeny příslušné údaje o protokolárním schválení tohoto svařovacího postupu, je třeba tento dokument pokládat postup svařování za předběžný - pWPS.

Zkoušení a schvalování postupu svařování se provádí podle požadavků uvedených v normě ČSN EN 288 - 3: 1995/ A1:1998 nezávislou akreditovanou organizací. Norma definuje požadavky, podle kterých se provádí předepsané zkoušky postupu svařování ocelí a jeho schválení. Schválení požadovaného postupu svařování se provádí na základě

? zpracovaného návrhu předběžného postupu svařování - pWPS,
? zhotovení a svaření zkoušky podle vypracovaného návrhu pWPS,
? prohlídky a vyzkoušení svařené zkoušky v předepsaném rozsahu touto normou,
? provedeného schválení výsledků této zkoušky ve vztahu k materiálu (jakosti, polotovaru, tloušťky) a procesu svařování (použité metody a polohy svařování, přídavného materiálu a parametrů svařování, předehřevu a tepelného zpracování po svaření) s následným vystavením protokolu o schválení postupu svařování - WPAR (Welding procedure approval - Record ).
V případě, že svařená zkouška nevyhoví předepsaným požadavkům lze svařit opakovací zkušební kus, který se podrobí stejným zkouškám. Nevyhoví-li při destruktivních zkouškách některý zkušební vzorek (tyč, kus), odeberou se za vadný vzorek dva nové kusy a vyzkouší se podle původního požadavku. Náhradní vzorky se mohou odebrat z původního (stejného) kusu nebo z nově svařeného a nedestruktivně odzkoušeného zkušebního kusu.Nevyhoví-li nový zkušení kus nebo náhradní vzorky požadavkům opakovací zkoušky, pokládá se provedená zkouška podle navržené pWPS za nevyhovující.
Z důvodu provádění jen nezbytného množství zkoušek postupů svařování jsou v normě oceli uspořádány do jedenácti skupin a to podle jejich chemického složení a technologických vlastností.
Zkouška postupu svařování provedená na konkrétní oceli platí též pro další oceli v příslušné materiálové skupině, které mají obdobné vlastnosti. Samostatnou zkoušku postupu svařování je nutno provést pro každou ocel nebo svařovanou kombinaci ocelí, která není v souladu s rozsahem ocelí materiálové skupiny uznaným touto normou.

Protokol WPAR je zpracován formou normalizovaného formuláře, který obsahuje v úvodní části (na prvním listě) potřebné informace o uznání nebo zamítnutí provedené zkoušky. V druhé části je uveden postup svařování, který obsahuje předepsané údaje použité při svařování zkušebního kusu. Závěrečná třetí část tohoto dokumentu obsahuje přehled dosažených výsledků z provedených nedestruktivních a destruktivních zkoušek na zkoušeném kusu - viz vyplněný vzor WPAR. Přílohou zpracovaného protokolu WPAR jsou i příslušné dílčí protokoly z provedených zkoušek.
Pokud nebyly nalezeny žádné vady nebo nevyhovující výsledky zkoušek, je „Protokol o schválení postupu svařování - WPAR“ (dále v textu jen Protokol o schválení postupu svařování -WPAR nebo jen WPAR) s uvedenými výsledky zkoušek schválen a potvrzen datovaným podpisem zkušebního orgánu nebo zkušební organizace.

Závěr:

Znalost požadavků systému jakosti podle norem řady ČSN ISO 9000 a návazných požadavků na systém jakosti při svařování podle norem ČSN EN 729, umožňuje revizním technikům tlakových zařízení získat potřebné údaje o výrobci a jeho výrobku.


 Související

Související témata
Výroba, dovoz, uvádění do provozu

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1 (počet známek: 1) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.