[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Technologie nového procesu odstraňování koroze
Datum: 8.2.2010
Autor: Tomáš Rucký
Zdroj: http://www.konstrukce.cz
Bristle Blasting proces je novinka, která odstraňuje korozi a vytváří kotvící profil za použití speciálně vyvinutého rotačního štětinového nástroje. Ten je tvořen kotoučem osazeným po obvodu páskem s drátěnými štětinami, jejichž zakalené hroty jsou zahnuty ve směru rotace. Hroty jsou navíc dynamicky laděny k ručnímu nástroji pracujícímu průměrně ve 2.500 otáčkách za minutu.

Mechanický princip, na kterém nástroj štětinového tryskání pracuje, vypadá následovně. Hroty štětiny jsou navrženy tak, aby zasáhly zkorodovaný podklad kinetickou energií, která odpovídá standardnímu procesu použití ostrohanného tryskacího prostředku. Okamžitě po úderu hrotů štětiny na zkorodovaný ocelový podklad se odrazí od povrchu. Výsledkem je dvojí efekt – odstranění koroze a mikro vroubkování, které odhaluje čistý podklad. Z toho plyne, že podklad, který byl upraven nástrojem štětinového tryskání má texturu a vizuální čistotu napodobující vzhled povrchu docíleného tradičním procesem ostrohranného tryskání.

VÝKON NÁSTROJE

Nedávno dokončená zkouška, jenž byla prováděna na Marquette University v americkém Milwaukee ukazuje, že nástroj štětinového tryskání je svým účinkem na úrovni tradičního procesu ostrohranného tryskání (včetně dosažení čistoty povrchu na velmi často požadovaný stupeň Sa 2 ½). To znamená, že zkorodovaný, důlkovou korozí zasažený ocelový podklad, byl obnoven na téměř bílý nebo bílý kovový vzhled po úpravě. Navíc se dosáhlo kotvícího profilu v rozmezí od 65 do 83 μm (Rz), který se běžně dosahuje na standardní API 5L oceli běžně používané pro ropovody. Stejný zkušební program nám také ukázal, že zkorodovaný podklad může být důkladně očištěn rychlostí 1,1 m2/h. Závěrem je možné konstatovat, že proces tryskání speciálním drátěným kotoučem vytváří zbytkové tlakové napětí podél upravovaného povrchu, které může postupně zvyšovat schopnost oceli odolávat vzniku trhlin, únavovému lomu a koroznímu prasknutí.

VÝHODY/PŘÍNOS

Hlavní výhoda procesu štětinového tryskání spočívá v jeho jednoduchosti a ekonomické výhodnosti. Nástroj sám je poháněn lehkým, ručně drženým zařízením, které používá k pohonu buď standardní zdroj elektrického proudu, nebo stlačený vzduch. Bezpečnostní opatření obsluhy jsou shodná jako při práci s běžným ručním nářadím. Jmenovitě pracovní rukavice, odpovídající pracovní oblečení, patřičná ochrana obličeje a očí. Nástroj má vynikající mobilitu a eliminuje nutnost složitého zařízení, pracovního obleku pro tryskání, dýchacího přístroje a systém recyklace abraziva, které jsou obvykle využívány pro běžný proces abrazivního tryskání. Navíc proces štětinového tryskání je ekologicky šetrný a nepoužívá ani nevytváří nebezpečný odpad. Tím uplatňuje „zelený“ přístup k odstraňování koroze a povrchovou přípravu ocelových částí.

BĚŽNÁ POUŽITÍ

Přestože se proces štětinového tryskání ideálně hodí pro lokální opravy, může se také snadno použít na rozsáhlejší plochy, kde může být použití jiných procesů čištění kovů zakázané nebo nepraktické. Proces poskytuje účinný prostředek pro odstranění koroze, okují, nefunkčních ochranných nátěrů a čistících operací po svařování. Tyto aplikace často nastávají v širokém rozsahu výroby a v podpůrných činností infrastruktury, jako jsou přímořská zařízení, obnova mostů, výroba a opravy námořních lodních plavidel a aplikace v údržbě průmyslových zařízení.

Technology of new corrosion removal process
The bristle blasting process is a new innovation that both removes corrosion and generates an anchor profile by using a specially designed rotary bristle tool. This tool consists of hardened wire bristle tips that are bent forward and dynamically tuned to a hand-held power tool which operates at approximately 2,500 rpm.


 Související

Související témata
Potrubí
NDT kontrola TZ
Svařování

 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 1,67 (počet známek: 3) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.