[Tisk]  [Poslat e-mailem]  [Hledat v článcích]
Rekodifikace nařízení vlády č. 494/2001 Sb.
Datum: 20.1.2010
Autor: Dandová Eva
Zdroj: www.bozpinfo.cz
Na žádost řady našich čtenářů informujeme, že v těchto dnech probíhá připomínkové řízení k návrhu nového nařízení vlády, kterým se stanoví způsob evidence a hlášení pracovních úrazů.

Toto nařízení vlády má nahradit známé nařízení vlády č. 494/2001 Sb., kterým se stanoví způsob evidence, hlášení a zasílání záznamu o úrazu, vzor záznamu o úrazu a okruh orgánů a institucí, kterým se ohlašuje pracovní úraz a zasílá záznam o úrazu, které (jak známo) podle § 394 zákoníku práce platí do doby vydání nového prováděcího předpisu podle § 105 odst. 7 zákoníku práce. Podle návrhu má nařízení vlády nabýt účinnosti 1.ledna 2010.

I když se budeme na stránkách našeho serveru podrobně seznamovat s oficiální verzí nařízení vlády, až bude publikována ve Sbírce zákonů, upozorníme dnes na nejdůležitější změny, které jsou navrhovány.

Předně se navrhuje, aby nařízení stanovilo taxativní výčet údajů, které budou uvedeny v knize úrazů bez toho, že by stanovilo jejich grafickou podobu. V případě, že došlo k úrazu u zaměstnavatele, k němuž byl zaměstnanec jiným zaměstnavatelem vyslán nebo přidělen, zapíší úraz do svých knih oba zaměstnavatelé. Další podstatnou změnou je příloha nařízení, kde je navrhován nový vzor záznamu o úrazu, který odstraňuje jeho nedostatky. Tento formulář totiž zejména postrádá zcela běžně používaný údaj obsahující identifikační číslo organizace – IČ, identifikátor OKEČ je třeba nahradit v současné době používanou Klasifikací ekonomických činností (CZ-NAC) a v neposlední řadě ukázala praxe potřebu provázat údaje o druhu práce s kategorií zaměstnání (KZAM). Vedle těchto úprav bylo nutno některé údaje v záznamu zpřesnit, zejména pokud jde o popis úrazového děje, jiné uvést do souladu s platným právním řádem, další pak doplnit s ohledem na nové skutečnosti, jejichž důležitost narůstá, např. uvedení povahy smluvního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, resp. obchodního závazkového vztahu mezi podnikateli.

Jako součást záznamu o úrazu se navrhují zařadit pokyny k vyhotovení, které poskytnou vysvětlení k položené otázce a pomohou k očekávanému vyhotovení. Aby bylo dosaženo úplnosti poskytovaných informací, navrhuje se zavést další formulář pro hlášení změn o úrazu. Předpokládá se, že k nezbytnosti podat dodatečné informace dojde zejména v případě, že úrazem postižený zaměstnanec na následky poškození zdraví zemřel, což navazuje na § 4 návrhu, podle něhož se pro jeho účely rozumí smrtelným úrazem takové poškození zdraví, na jehož následky úrazem postižený zaměstnanec nejpozději do 1 roku zemřel. Dalšími takovými údaji je pak délka pracovní neschopnosti, pokud neskončila před odesláním záznamu, délka hospitalizace, přesahuje-li 5 kalendářních dní ve stejném případě, a dále údaje o jiných změnách, např. jestliže až po odeslání záznamu došlo ke zjištění příčiny či zdroje úrazu nebo, v důsledku šetření, vznikla nutnost je korigovat.

Z okruhu subjektů, kterým se úraz ohlašuje nebo kterým se zasílá záznam o úrazu, byla vypuštěna povinnost hlásit smrtelné pracovní úrazy příslušné zdravotní pojišťovně, neboť povinnost obsahuje § 8 vyhlášky č. 125/1993 Sb., kterou se stanoví podmínky a sazby zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání.

Na základě požadavku ČBÚ pro potřeby praxe jeho vrchního dozoru se navrhuje, podléhá-li mu činnost, pracoviště nebo technické zařízení, kde k pracovnímu úrazu došlo, ohlásit příslušnému OBBÚ závažný pracovní úraz, definovaný v zákoně č. 61/1968 S, o hornické činnosti, výbušninách a státní báňské správě, a na něj navazujících prováděcích předpisech. Vzhledem k tomu, že v ostatních sektorech tento institut zaveden není, bylo v případě právnických i fyzických osob, které podle zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, podléhají kontrole orgánů inspekce práce, zvoleno vymezení hranicí hospitalizace delší 5 kalendářních dnů.

Nařízení vlády připouští, aby se záznam o úrazu a hlášení změn k němu vyhotovil v písemné formě i elektronicky, neboť tento druhý způsob nezpůsobí nadměrné administrativní ani finanční zatížení zaměstnavatelů. Vychází se z toho, že podle zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, budou datové zprávy prostřednictvím datových schránek odesílat nejen státní orgány, ale i podnikatelské subjekty. Elektronické formuláře budou zpřístupněny na www stránkách MPSV.



 Hodnocení
Zhodnoťte, jak se Vám článek líbil (1 = výborný ... 5 = špatný)
 
průměrné hodnocení: 2,67 (počet známek: 3) 

Diskuze ke článku
V diskuzi není žádný příspěvek
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:

Podmínky užívání portálu TLAKinfo.
Připomínky, náměty a dotazy - redakce portálu.
© Copyright TLAKinfo 2005-2024, všechna práva vyhrazena.